משחקי הכס 4.01: שתי חרבות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 07/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" עונה 4 פרק 1

בעת פרסום הביקורת מקדימות אותה שתי תגובות

אני לא יודע אם העובדה שאני מוצא את עצמי מתקשה למצוא מה לומר על הפרק היא משהו אצלי או שפשוט הפרק היה די משעמם. הפרק האחרון בעונה הקודמת הוריד הילוך אחרי מאורעות "גשמי קאסטמיר", וכעת נדמה שהפרק החדש עבר לניוטרל והיה דל בהתרחשויות מעניינות. לא שההסתגלות המחודשת של ג'יימי אל מעלה מלך ואל מצבו החדש כסחורה פגומה אינה אמורה ליצור עניין, אבל משהו בסיסי בביצוע לא צלח אם הקשיים והלבטים שלו הותירו אותי שווה נפש.

ג'יימי עודנו אחד מהדמויות האהובות עלי בסדרה, ומאוד חיבבתי את הרמיזה של שם הפרק – "שתי חרבות", הוא וטיריון אחיו שחושלו מחרב אחת גדולה, טיווין – אבל אני מניח שהאלגוריה הזו אמורה להיעשות רלוונטית יותר בהמשך העונה ולהמחיש את נחישות הפלדה של שניהם, כי בפרק הנוכחי זה לא קרה. עניין החרבות חל לא רק על שני האחים לבית לאניסטר, אלא גם על הדבר השני שאהבתי בפרק, ולמעשה היה הדבר שהציל אותו ואולי רימז על כך שמתחילים שוב להתניע – אריה, כמובן. הסצינה שלה הייתה כה מענגת וקליימקטית, כיצד חזרה באוזני פוליבר על הדברים שאמר לה, עד למשפט האחרון שבו עיניו פתאום נפערו בהבנה בזמן שדקרה אותה באמצעות 'מחט' אהובתה. נפלא.

שאר הפרק היה לכל היותר מסקרן. סאנסה פוגשת בבן ברית חדש עם עיני רינגו סטאר (לא שמתי לב לזה בפגישתנו הקודמת איתו בתחילת העונה השלישית), דאינריז נדלקת על דאריו, סרסי ממש ממש נודניקית, ג'ון סנו מתמודד עם האשמות בגידה, והמעניין מכל אלה – הנסיך אוברין מסתמן כמישהו שיעשה שמח. מי המנוחות היחסיים קצת מפתיעים אותי. לא שאין חשיבות בהנחת אבני הדומינו, אלמנט שהסדרה כה אוהבת מאז ימיה הראשונים, אבל במקום להתחיל מיד לממש את ההבטחה הטמונה בחלקו השני של הספר השלישי, הפרק הראשון מתיישר עם רגעיה המפהיקים ביותר של הסדרה. בזבוז.

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר!

תגיות:
 • Michael Ginzburg

  וואו, זה היה פרק כ"כ משעמם. שעה שלמה של כלום אחד גדול. אכזבה רבתי. בהמשך ישיר לעונה הקודמת, לא קיבלנו שום התקדמות עלילתית ממשית, אם כי דריכה במקום וסצינות סתמיות במיוחד.

 • Nir Firestein

  מצד אחד, לא באמת ציפיתי להרבה כי פרקי פתיחת עונה של משחקי הכס הם יותר כמו ריקאפ של שעה שמטרתו לאפס את הצופים על איפה כל הדמויות נמצאות ועם מי. מצד שני, זה באמת היה פרק אקסטרה משעמם. ואני חייב להגיד שהכניסה של אוברין ואוברין עצמו לא היו מרשימים בכלל, וזה חבל כי הוא פחות או יותר הדמות הכי מגניבה בספר. 🙁

  • Michael Ginzburg

   לגמרי.

 • assafTV

  לא השתעממתי, זו היתה פתיחה רגועה (בכל זאת עברו 10 חודשים, חצי פרק לוקח לזכור מי זה מי ואיפה הוא נמצא ומה הוא קשור) שבעיקר העבירה את המסר "היי, חזרנו, שים מים על האש לתה/קפה ותתכונן בזמן שאנחנו מתמקמים מחדש". אנשים חסרי איפוק סביבי כבר צפו בשלושת הפרקים הראשונים והתריעו בפני שהפרק הבא, וואי וואי וואי. תגובתי כמובן "לה לה לה לה! לא שומע!"

 • miss bojarsky

  מצטרפת לדיעה הכללית, זה היה משמים למדי. אריה אכן היוותה נקודת אור ועבורי, גם הופעתו של מיכאל הוזימן שכהרגלו עשה עבודה נהדרת. הוא עוד עשוי לגרום לי לחבב את דמותו של דריו.

 • בוביץ

  לא יודע אם משעמם זה ההגדרה זה היה נראה יותר כמו פרק פריוויו לעונה הזאת.
  מעין להזכיר מה היה עד כנה ו הכיוון שהולכת העונה הזאת.
  לאניסטר-החתונה,גימי וטיריון

  ואריה שסוף סוף קצת נלחמת.

  • Michael Ginzburg

   וטוב שהיא נזכרה להילחם ברגע האחרון LOL אחרת דה האונד היה משופד שם חיש מהר.

   • שנאוצר

    זה היה הקטע…

 • Saturn

  החליפו את השחקן שמגלם את דאריו?
  פרק 'גישושים' טיפוסי לסדרה. בסדר ותו לא.

  מי זה אוברין ומה יחסי משפחתו לכל השאר? למה הם הוזמנו לחתונה? זה אותה משפחה ששלחו את מרסילה אליה?
  בחלק שהוא מדבר עם טיווין על אחותו וכל ההיסטוריה הרגשתי שאני צריך פנקס ולהתחיל לצייר טבלאות זרימה.

  למשל, אני כבר לא בטוח מה ההיסטוריה של משפחתה של דאינריז ומתי התייתמה ומי הרג את ומי ולמה.

  • שנאוצר

   לגבי השאלות שלך – הנה תשובות (אני לוקח את המידע שלי מהספרים, אבל אין פה שום ספוילר, שום משהו שיסופר בעתיד של הסדרה ושום דבר שלא נאמר בה כבר). כן יש ספוילרים לדברים שקרו בעונה הראשונה, אבל מן הסתם אם מישהו לא ראה את העונה הראשונה מה הוא עושה פה בכלל.

   אז אוקיי, לדאינריז היו שני אחים גדולים. אחד מהם ראינו בעונה הראשונה (ויסריז) – והוא כבר לא בסביבה. אבל ויסריז היה רק האמצעי מבין שלושה אחים, לדאינריז היה אח גדול בשם ראייגאר שמת לפני שהיא נולדה. הוא נהרג בקרב נגד רוברט באראת'יאון, שבמסגרת המרד שאותו ניהל האחרון נגד בית טארגריין (ראייגאר היה הנסיך יורש העצר, אביו היה "המלך המשוגע" שכל הזמן מדברים עליו בסדרה). המרד הזה פרץ בגלל שראייגאר, מסיבות שעד היום לא ידועות – חטף אישה בשם ליאנה סטארק, מי שהייתה ארוסתו של רוברט ואחותו של נד סטארק. אבל , למרות שהוא חטף למישהו את האישה, דווקא היה אדם נשוי ואיש משפחה. לאשתו קראו אליה מבית מארטל (השידוך האחר שהוצע לראייגאר הייתה לא אחרת מאשר סרסיי לאניסטר, אבל המלך המשוגע, שבאותו זמן די שנא את אביה של סרסיי, טייווין, העדיף לבחור מישהי מבית פחות נחשב, כדי לעצבן את טייווין שעמו הוא הסתכסך באותה עת, וזאת אחת מהסיבות שטייווין התפטר ממשרת ימין המלך). בכל מקרה, אשתו של ראייגאר ושני ילדיהם (ילדה בת 3 ותינוק בן כמה חודשים) נרצחו כולם באכזריות כאשר טייווין, שהצטרף לכוחות המורדים לצד רוברט, תקף את קינגס לאנדינג (אני לא מסביר למה, בגלל האפשרות שאולי הסדרה תסביר כבר בעצמה בעתיד).
   אז כמו שאמרתי, אשתו של ראייגאר הגיע מבית בשם מארטל. הוא אומנם בית שנחשב פחות מלאניסטר, אך עדיין מדובר באחד הבתים הכי משמעותיים וחשובים בממלכה (וכן, אלה האנשים שאליהם שלחו את מירסלה, על מנת לשדך אותה לאחד מהבנים של הלורד הנוכחי וככה לחזק איתם ברית). לאליה יש שני אחים – אח גדול אחד בשם דוראן, שהוא כיום ראש הבית, ואח קטן בשם אוברין, ואותו ראינו היום בפרק. למה הוא הוזמן לחתונה? ובכן, גם זה הוסבר – הוא לא. מי שהוזמן היה אחיו הגדול דוראן, והוא הוזמן מן הסתם כי מקובל להזמין את ראשי הבתים הגדולים והחשובים לחתונתו של המלך. אבל דוראן, אמרו בפרק, חולה, ולכן אחיו הצעיר נשלח כנציג כבוד במקומו. אבל כמו שהבנת, זאת לא הסיבה הבלעדית שבגללה הוא שם. יש לו טינה לבית לאניסטר בגלל שהוא רואה בו אחרי לרצח אחותו ואחייניו הקטנים. נכון, טייווין לאניסטר עצמו בטח שלא עשה כלום (מי שרצח בפועל, כנאמר בפרק, הוא סר גרגור קלגיין, האח של The Hound), אבל הוא מי שפיקד על הקרב על הקרב שבו זה קרה, ולאוברין לא הכי אכפת מזה.
   אז כפי שאתה רואה, יש היסטוריה של מתיחות הדדית בין הבתים האלה. טייווין לא הכי מת עליהם כי שם את הזיכרון ההוא מההשפלה שהוא חווה כשהמלך המשוגע שידרך את בנו אל המארטלים ולא אל סרסיי (ובאופן כללי, אנשים לא ממש אוהבים את בית מארטל בשל היותם דורנים – דורנים הם עם שאומנם נכלל בממלכה, אבל בעל אתניות ותרבות שונה לחלוטין משאר האנשים בה, הם אאודסיידרים כאלה שכולם חודשים בהם), והמארטלים, ובכן, די ברור למה הם לא אוהבים את לאניסטר.

   יצא ארוך, אבל מקווה שעזרתי 🙂

   • Doron_z

    הופתעתי לשמוע על הקשר הזה של הבתים מארטל וטארגאריאן. אז בעצם, אוברין הוא גיסה של דנריז? אם מתישהו היא תיזכר להגיע לווסטרוז, יכול להיות שזה יהיה שימושי…

    • שנאוצר

     הוא אח של גיסתה, יותר נכון, אבל כן, זאת קרבת משפחה חזקה ועוד ידברו על זה בהמשך אז אני לא ארחיב 🙂

   • Saturn

    תודה. מפורט במידה הנכונה.

    עוד שאלות:
    1. מה לגבי אימה של דאינריז?
    2. מהו הקשרהיכולת לגבי הדרקונים שבלעדי לבית טארגריאן? לא נאמר שהדרקונים החיים האחרונים שנראו היו לפני מאות שניםם?

    3. מדוע דינאריס חסינה מפני חום ואחיה לא היה?

    • שנאוצר

     נענה גם על אלה:
     1. אמא של דאינריז לא כ"כ משנה עכשיו. מה שחשוב לדעת עליה זה שהיא מתה בעת שהיא ילדה את דאינריז (היא ובנה ויסריז הוברחו מעבר לים לפני שטייווין לאניסטר תקף את עיר הבירה, ושם דאני נולדה). היא גם הייתה באופן טכני בו זמנית אמא של דאני והדודה שלה – היא למעשה לא רק אשתו אלא גם אחותו של המלך המשוגע (בית טארגאריין ידוע בגילויי העריות הרבים שבו).

     2. היכולת של הטארגריאנים עם הדרקונים נובעת מהיותם בני דם ואליריה. ואליריה הייתה אימפריה שכבשה את רוב היבשת המזרחית, מעין מקבילה לאימפריה הרומית בשעתה. העוצמה המטורפת שלה נבעה מכך שאנשי ואליריה היו אלה שגילו את הדרקונים והצליחו לביית ולאלף אותם. לא ממש ברור איך, אבל סביר להניח שהיה מעורב בזה קצת קסם, ובסופו של דבר זה גורם לכך שיש קשר על טבעי בין דרקונים לאנשים מדם ואליריה. אחרי אלפי שנים של שלטון, האימפריה נפלה מסיבה מסתורית, ככל הנראה אסון טבע או מלחמה פנימית. בזמן "החורבן של ואליריה", המוצב המערבי ביותר של האימפריה היה באי דרגנוסטון – שאותו אולי תזהה כטירתו של סטאניס כיום. מכיוון שהאי הזה כ"כ רחוק ממרכז ואליריה, אנשיו בעצם היו הואליריאנים היחידים ששרדו את החורבן, והדרקונים שבו – היו הדרקונים האחרונים שנשארו (וזה לא כאילו דרקונים הם בני אלמוות או משהו, פשוט קשה מאוד להרוג אותם). ואיך קראו לבית הואליריאני ששלט על האי? טארגריין. אז מי שהיה אז ראש הבית, אאגון, הרגיש שכאדם האחרון מואליריה, עליו גם להקים אימפריה, רק שבמקום למזרח, מאיפה שהוא בא, הוא פנה למערב – לווסטרוז, שאז הייתי מפולגת ל-7 ממלכות, וכבש אותן בעזרת הדרקונים שלו. הטארגרייאנים שמרו על הדרקונים האלה ועל צאצאיהם במשך שנים, אבל בשלב מסויים הם כנראה הפסיקו להתרבות וכך בעצם נכחדו, לכאורה, בערך 150 שנה לפני תחילת הסדרה. בכנות לא ממש ברור מה גרם לעצירת הרביה הזאת, זה משהו שעד כמה שאני זוכר אפילו הספרים לא התייחסו אליו בינתיים. אבל בשורה התחתונה – הקשר בין הדרקונים לטארגרייאנים פשוט נובע מהעובדה שבני טארגריאן הם ממוצא ואליריאני והיחידים שיכולים לכופף אותם לרצונם. לא סתם הם תמיד התחתנו עם אחיות שלהם, הם רצו לשמר את הקשר הזה.

     3. האמת, לא בטוח. אשאל במקומות הנכונים ואקווה לחזור עם תשובה.

     • אני ממש נהנה לקרוא את הסיכומים שלך, הם עושים סדר בדברים אפילו שקראתי את הספרים.

      • miss bojarsky

       כנ"ל לגביי.

     • Jaguar

      ניטפוק קטן:
      ממה שאני זוכר, טווין לאניסטר לא תקף את מעלה מלך, בגלל שג'יימי היה חלק ממשמר המלך והוא פחד שהמלך המטורף יהרוג אותו. מי שביצע את התקיפה לבסוף היה נד סטארק שגילה את ג'יימי יושב על כס הברזל וחרבו מגואלת בדם המלך.

      • שנאוצר

       אתה זוכר לא נכון. בית לאניסטר היה נייטרלי במשך רוב המלחמה, עד שהגיעו הידיעות על ההפסד של ראייגאר בקרב על הקלשון. טייווין ידע שהמורדים של רוברט בעצם ניצחו במלחמה, ומכיוון שהוא שמע שנד סטארק לוקח את שאריות הצבא ויורד לכיוון מעלה מלך, טיווין הבין שעליו להגיע לשם ראשון, כדי להוכיח את נאמנותו לרוברט. נד הגיע, בסופו של דבר, כשהלאניסטרים היו באמצע המתקפה על העיר. הוא פשוט היה הראשון להגיע לחדר הכס ולמצוא שם את ג'יימי, זה נכון.

  • Michael Ginzburg

   אני בכלל חשבתי שהחליפו את השחקן של ג'יימי. לא הבנתי בפתיחה עם מי טייווין מדבר עד שהוא הזכיר שלעומד מולו יש יד אחת…

   • גם בתחילת העונה הקודמת אתה ומגיב נוסף תהיתם אם השחקן שמגלם את סטאניס התחלף רק מפני שהפסיק להתגלח. תתאפס על עצמך, מיכאל…
    http://tvyaddo.com/2013/04/game-of-thrones-03×01-valar-dohaeris/#comment-1059697671

    ההחלפה של דאריו נאאריס היא כל כך מופגנת, אין שום דימיון בין השחקנים. (לא שאני מתלונן, הקודם היה שחקן גרוע.)

    • Michael Ginzburg

     אבל זה היה כ"כ בולט לעין! LOL הייתי בטוח בעונה הקודמת שסטאניס הוחלף כמו שהייתי בטוח עם ג'יימי, היה שוני כ"כ גדול וזה לא רק בגילוח. תווי הפנים מאוד השתנה..

  • miss bojarsky

   כפי ציינתי לעיל (במעורפל), אכן החליפו את השחקן הנוראי של דאריו וכעת משחק אותו מיכאל הויזמן האליל.

 • Tom

  אישית די צפיתי שהפרק הראשון של העונה הזו, כמו הפרק הפותח של העונה הקודמת, בעיקר ימקם את כל הקלפים על השולחן לפני שהמשחק יתחיל. כל הדמויות והמקומות עדיין מעורפלים בראש אחרי 10 חודשי פגרה ארוכים, נכון שלעונה יש 10 פרקים וכל פרק כזה נחשב "בזבוז" של פרק אבל לעתים זה נחוץ.
  אין באמת הרבה לכתוב על הפרק הזה, הוא היה איטי ולא מחדש, אבל יש כמה נקודות מעניינות:
  (ספוילרים לא משמעותיים)
  התרשמתי מהדמות של אוברין, מקווה שיהיה שמח בגזרה שלה.
  אריה גם התקדמה לדעתי בפרק הזה, היא ממשיכה בקו של הפיכתה ללוחמת-אבירה, וגם אני מאוד נהניתי מהסצנה במסבאה. אפשר היה לראות את התענוג בעיניה בזמן שהיא דוחפת את החרב לגרון של האחד שלקח לה את החרב. במיוחד העובדה שהיא קיבלה סוס משלה וחרבה הוחזרה אליה קידמה אותה לעבר יעדה לנקום את קטילת משפחתה.
  עד לקיחתו בשבי, ג'יימי היה הבן המושלם, הנאה, הלוחם אמיץ הלב, הכריזמטי. מעמדו של ג'יימי נפגע ללא עוררין בעקבות כריתת ידו הימנית ( היי, פעם הבאה שלא ישכח את ירושלים) ועכשיו הוא גם פגום, כמו טיריון.
  האקשן עוד יגיע.

 • Michael Ginzburg

  מסכים עם כל מילה של יאדו.

 • מסכים עם התחושה הכללית, גם אותי הפרק הותיר אדיש. אבל כן נראו ניצוצות תקווה מכיוון כמה מהדמויות. טיריון מאוד השתנה ומפסיק להתהולל, גם לא עם שיי, מנסה להתמודד עם כל האיומים הישנים והחדשים שמכוונים אליו, כולם תודות למשפחתו. חששתי שסאנסה תיתקע בפאזה המדכאת ונטולת החיים, אבל תודות לשתיין שהצילה ממוות אולי הופחה בה תקווה חדשה. גם העובדה שעכשיו שני האחים לבית לאניסטר מוכנים להגן עליה מוסיפה עניין.

  קיוויתי שיחסי ג'יימיסרסיי ימותו עם הזמן, הריחוק ומה שעבר על שניהם בנפרד, ואכן נראה שסרסיי כבר לא מעוניינת בחיזורי אחיה. דווקא הייתי בטוח שהוא זה שישים סוף לרומן הכי קריפי בטלוויזיה.

  אני לא יודע מה אני מרגיש כרגע לגבי התוספת החדשה, אוברין מארטל. אני יודע שבגלל השיוך המשפחתי אין סיכוי לכך, אבל במקום לאיים על טיריון הייתי שמח לראות אותם כבני ברית.

  בטירה השחורה לא מצאתי כל עניין, למעט הישרדותו הצפויה של ג'ון סנואו. גם בצד האחר של המתרס, לא נעשה הרבה עם הפראיים. אז הגיע שבט נוסף לגבות את אנשיו של טורמונד. והם קניבלים (זה היה ברור בערך מהמשפט השני של המנהיג שלהם). מישהו עדיין מופתע מקניבליזם בעונת הטלוויזיה הזו?

  עם דאני חזרנו להליכות ארוכות ומתישות, עצירות לא מעטות ואם הדרקונים שמוצאת סיבות חדשות לחרוך עיר נוספת עד אפר. העניין האמיתי היו הדרקונים שממשיכים לגדול והופכים לחסרי רסן יותר ויותר, ודאאריו החדש. ג'ורה יכול להמשיך להתייבש, לפחות מישהו עושה צעד עם מחווה רומנטית.

  הכי משמח: האיחוד של אריה ו"מחט"! והיא הרוויחה את הפוני הלבן שלה.

  • Mika Gill

   קניבלים בעונת הטלויזיה?
   בתור זה שהזכיר את זה, אתה אמור לזכור שלא ראינו קניבליזם באף סדרה אחרת, כולל זו שאתה חושב עליה. ייתכן שבעונה הבאה כבר נראה.

   • נכון, זה עדיין מרומז, אבל יש את "חניבעל".

 • במקום ציטוט אני אסתפק ב"פחחחחח" על כל מה שהם כותבים כאן על מיכאל הויזמן – הנה "משחקי הכס" 4.01 לו התרחש רק בפייסבוק. http://happyplace.someecards.com/30451/game-of-thrones-facebook-recap-season-4-episode-1

 • גילי

  LOL

  • אוי, נכון, רציתי להתייחס לזה בביקורת שלי – ההאונד הוא לגמרי עומאר של "משחקי הכס", והשימוש במשפט הזה רק מחזק את המסקנה הזו (ואני בטוח שהוא לא היה מקרי).

 • אלדד

  מיקה ותומר, אמנם זה הגיע ממש בסוף העונה האחרונה של "המתים המהלכים", אבל גם שם התגלו סממני קניבליזם.

  • לכך התכוונתי בהודעתי המקורית. כמו שמיקה כתבה, בינתיים זה רק מרומז (אם מתעלמים מהכלוב הגדול עם מה שנראה כמו שיירי אדם…)

   (אתה יכול להגיב ישירות לתגובה אחרת ע"י לחיצה על "צטט".)

   • אלדד

    יש! נראה לי שצלחתי את הניסיון

 • אלדד

  כמו כן, האם חרב שמופיעה במערכה הראשונה תערוף במערכה השלישית?

 • Aviad Levy

  למעט סצינת הפתיחה עם טיווין, סצנת הסיום עם "כלב ציד" ואריה והברקות מעטות של טיירון, השתעממתי.
  מקווה שזה רק חימום מנועים

 • טניה

  במהלך כל הסצינה עם ההאונד ואריה חשבתי לעצמי שנד סטארק לא היה רוצה שהבת הקטנה והשובבה שלו תהפוך לרוצחת מיומנת שממש נהנית להרוג אנשים ואפילו לא ממצמצת כשהיא עושה את זה… היא עדיין אדירה כמובן…

© עידו ישעיהו