קומיוניטי 5.13: סנדוויץ' בסיסי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 19/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "קומיוניטי" עונה 5 פרק 13, סוף העונה החמישית

Community - 05x13 - Basic Sandwich

מוזר, אחרי הפרק הקודם הלנתי על היעדר הסיפור, אבל גם הפעם כאשר היה כזה, עדיין הפריעו לי אותם דברים. "קומיוניטי" יצאה מגדרה כדי לומר משהו, הפעם על פינאלות, והדברים האלה היו חשובים יותר מהסיפור עצמו. זו אינה הפעם הראשונה שבה הרמון מתקין פרק שיכול לשמש גם כפינאלה, אבל הראשון מביניהם שעסק בנושא הזה באופן כה מופגן. כל הנאום של קארל הזועם בסוף על כך שגרינדייל עדיין לא ניצלה ועדיין אין מה לשמוח, כל השיחות בין עאבד ואנני היו הערות על גרינדייל/"קומיוניטי", מצבה והאפשרויות העומדות לרשותה – רובן כמובן פיקטיביות – וזה אפילו לא נעשה באופן מעודן במיוחד. הסאבטקסט לא היה סאב כלל וכלל אלא ממש שם בחזית, ואני לא חושב שראינו את עאבד אי פעם שובר את הקיר הרביעי בכזו עוצמה.

במקביל גלשה העלילה אל מחוזות האבסורד, עניין שרחוק מלהיות הפעם הראשונה שבה זה קורה ב"קומיוניטי". למעשה, הפרק הזכיר לי את הקיצוניות שכה לא אהבתי בעונה השלישית – כליאת הדקאן ועלייתו של צ'אנג, אירועים שחזרו על עצמם בזעיר אנפין בפרק הנוכחי, יחד עם עוד השתלטות של סאבוויי. כמו בפרק הקודם גם הפעם היו כמה רגעים טובים. "אלה ריצ'י וקארל. נכון, יש לנו שמות!". "אני לא שם לב כמה גדול אני נהיה". שירי פתיחת וסגירת הדלת הסודית (בכלל, היו המון שירים מומצאים לאורך העונה). עאבד שמפסיק את אנני לפני שהיא מנשקת אותו היה הרגע שהכי הצחיק אותי בפרק, משום מה. היכולת של ג'ף להפעיל את המכונה על ידי התחוללות רגשית הייתה מקסימה (וקסומה). מעבר לזה, התוצאה אחרי כל אלה היא סוף עונה גס ומאוד לא מרשים – מטא על גבי מטא על גבי מתיש.

בסופו של דבר זו הייתה עונה מאוד חמודה. אחרי רצף פרקים התחלתי מאוד בעייתי בעיניי, בשלב מסוים (פרק הלבה) היא עלתה על דרך מלך כלשהי שאמנם לא הייתה מושלמת אבל בכל זאת כזו שכוללת כמה וכמה רגעים נהדרים. אני חושב שאין לדן הרמון דברים חדשים לומר, וזה מוזר כי העונה הזו הקרתה בדרכו כמה וכמה אלמנטים שהסדרה לא טיפלה בהם קודם – שינוי תפקידו של ג'ף, מותו של פירס, עזיבתו של טרוי, השפעתה על עאבד. גם בכל הדברים החדשים האלה הוא טיפל רוב הזמן באותם כלים מוכרים שכבר השתמש בהם בעבר. היו רגעים חדשים ומקוריים, אבל אני לא מצליח לחשוב על שום פרק בעונה הזו שבאמת יכול להיכנס לפנתיאון הסדרה. למרות זאת אני רוצה עונה שישית (וסרט). גם כשהיא פחות מוצלחת ופחות רעננה, "קומיוניטי" עדיין טובה, מעניינת ומעוררת מחשבה יותר מרוב הקומדיות בטלוויזיה, וגם מחלק ניכר מהדרמות.

תגיות:
 • Daniel Barros

  אחרי עונה 4 שהייתה לחלוטין לא טובה, הייתה לי קצת תקווה בלב שקומיוניטי תחזור לאונה עם חזרתו של דן הרמון. מראש ידעתי שזו הולכת להיות עונה בעייתית: טרוי, צ'בי צ'ייס, והעובדה שכבר בעונה 3 התעייפתי מהשטיקים של הרמון, אבל עדיין קצת קיוויתי.
  עכשיו אחרי שהיא נגמרה, אני יכול להגיד בלב שלם שהסדרה הזאת כבר ממש לא טובה בעיני.
  הדמויות שבלוניות לחלוטין, והקונפליקטים שהן מתמודדות איתם הם וריאציות על קונפליקטים שכבר ראינו בעבר, כל התפתחות עלילתית ביניהן מרגישה מעושה, מעייפת, בנאלית ולא מעניינת.
  שוב פעם ג'ף ובריטה? שוב פעם ג'ף ואנני? שוב פעם צ'אנג? שוב פעם עאבד מרגיש דחוי? לא ראינו כבר את כל זה?
  בכל מהלך עלילתי כזה שהיה בעונה הזאת קיבלתי את אותה בחילה שהייתי מקבל בכל פעם שטד היה אומר "אבל אולי אני בעצם כן אוהב את רובין".
  וזה עוד החלק הטוב של הסדרה. החלק הגרוע הוא פרקי ההיי-קונספטמטא המגוכחים שכבר מזמן נותנים את ההרגשה שהיו צריכים לתת להרמון תוכנית מערכונים קצרים במקום תוכנית עלילתית עם דמויות.
  באמת קראו לדמויות של בריטה ושירלי באזקיל ו-three kids?
  THREE KIDS? באמת?? זה כאילו דן הרמון יודע בדיוק מה לא טוב בתוכנית שלו והוא עושה לנו דווקא.
  בכל פעם שראיתי שמדובר בפרק היי קונספט קיוויתי שהפעם זה יעסוק במשהו שקרוב לדמויות, שיפתח אותן בצורה מעניינת, יקדם אותן, ולא סתם יגיד "יאאא איזה מגניב זה X!!! תראו הנה בדיחות מחוכמות שחשבנו עליהם בהקשר של X".
  אני אמשיך לראות את הסדרה כי אני רוצה קצת קלוז'ר, אבל בשלב הזה אין לי אשליה – הסדרה לא תחזור לשיאיה בעונות 1 ו-2 המעולות, וזה בכנות די מבאס.

 • miss bojarsky

  לגבי הפרק – מה שאמרת. כמעט הפסקתי את הצפייה באמצע מרוב שלא הבנתי מה הם רוצים מחיי כבר עם השטויות. כל העלילה עם המקים של גרינדייל הייתה נוראית, אני מרגישה שגזלו לי שם כמה תאי מוח.

  לגבי העונה – היו פרקים מוצלחים, היו פרקים מחרידים, בכללי היה ככה ככה. בשלב הזה אני רוצה עונה שישית (וסרט) רק כי זה מתבקש. עדיף עונה מקוצרת ועדיף שתהיה אחרונה.

 • פשוט יעל

  אין לי יותר מדי מה לומר, מעבר לזה שאני מסכימה שהיה בעייתי, ושבכל זאת נהניתי; אבל אני מתפלאת שלא ציינת בכלל את קטע הסיום עם הפרומואים המזויפים (והירידה הלא-עדינה-במיוחד, אבל המוצדקת, על NBC), שמשום מה מאוד שעשע אותי.

 • Ogg

  האמת שהעונה הזאת גרמה לי להתגעגע קצת לעונת דליפת הגז, וזה אומר הרבה.
  הייתי יכול להתגבר על היעלמותו של טרוי, כבר היו מספיק פרקים מצויינים בעונות קודמות שטרוי היה בהם משני ובלתי משמעותי.
  העונה הזאת שברה סופית את האיזון הבריא שהיה בסדרה בעבר בין עלילה ודמויות למטא וקונספט-על. מרוב מטא ורפרנסים (שהיו בעיני בוטים ומואכלים בכפית בעונה הזאת) לא ראו עלילה ודמויות.
  ומה שעשו עם הדמות של עאבד גמר אותי סופית. זה לא התפתחות של דמות, זה כתיבה שלה מחדש ואפילו חוסר הבנה שלה, ומאכזב אותי שזה קורה במשמרת של הרמון.
  עאבד תמיד היה עבורי הדמות שקופלה בה מהות הסדרה. גבר צעיר על הספקטרום האוטיסטי שמסוגל לפרש את המציאות רק דרך תבניות ונוסחאות מהתרבות הפופולרית. מרגע שטרוי עזב זה נראה כאילו הוא נרפא מהאספרגר והפך להיות מגלומן לשם המגלומניה, כמו שבא לידי ביטוי בתחיל פרק הdnd ובפרק הקודם והגרוע, כשהוא חיפש סיפור מעניין בגרינדייל כי הוא טרול משועמם ולא כי הוא חייב קווי עלילה מוכרים כדי להבין את מה שקורה סביבו.
  יאללה שיביאו עוד עונה בשביל להגשים את הנבואה של עאבד, אבל את האהבה הגדולה שלי לסדרה הנהדרת של עונות 1 עד 3 (כן, גם השלישית היתה מצויינת בעיני) הם יתקשו מאוד להצית מחדש.

 • Michael Ginzburg

  מסכים עם כל מילה על הפינאלה ועל העונה בכלל. כמה מטא אפשר? מיצינו. אם אין לקומיוניטי מה ואיך
  לחדש, אז אין טעם לשוב לעונה נוספת ולעשות עוד פרקים שמתאמצים מדי ומאבדים שליטה על עצמם.

© עידו ישעיהו