לקוראי הספרים, משחקי הכס 4.04: שומרת השבועה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 29/04/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"משחקי הכס" עונה 4 פרק 4, כולל ספוילרים לחמשת ספרי "שיר של אש וקרח".
אם אתם מחפשים את הדיון בלי ספוילרים לספרים, הנה הוא כאן.

באתי לכתוב שהיו לי ציפיות רבות לקראת העונה הזו, שאמור היה לחלוש על חלקו השני של הספר השלישי, אבל בזמן שכתבתי את המשפט הבנתי שהוא לא ממש מדויק. אמנם צפויים שיאים נוספים על פי הספרים, ואמנם נהניתי אפילו מספרים 4 ו-5, אבל כלום לא הסעיר אותי או נחקק בזכרוני כשם שעשתה החתונה האדומה. זו מלכתחילה נקודת פתיחה לא מדהימה ל"משחקי הכס" החל מהעונה הרביעית והלאה, ולמרות שאני נהנה וישנם רגעים טובים, זה לא זה. לא רק בגלל שקראתי את הספרים וכעת אני צופה בהמחזה שלהם, אלא להפך, כי יותר מאי פעם נדמה שחלק מהשינויים שיוצרי הסדרה עושים נעים בין מטופשים למקוממים. נקודת השפל היא כמובן ג'יימי שאונס את סרסיי, סצינה שעסקנו בה רבות בשבוע שעבר, אבל היא רק הסמן הקיצוני.

שלא יובן לא נכון, אני לא טהרן, אין לי קשר רגשי לסדרת "שיר של אש וקרח". גם לה יש בעיות קשות (בעיקר פירוט יתר, עניין ש"משחקי הכס" בהחלט תיקנה עד כה) ומבחינתי הסדרה והספרים יכולים לשכון זה לצד זה כשתי יצירות נפרדות. אבל הבעיה היא שככל שדיוויד בניוף וד.ב. וייס סוטים מהנראטיב המקורי, כך אני מטיל ספק ביכולת הבסיסית שלהם לספר סיפור. למשל העניין הזה עם בראן. אני מבין את הקושי לייצר איזשהו עניין בקו העלילה המשמים שלו, שגם בספרים אינו מדהים ובטלוויזיה בכלל הופך להיות פיהוקון אימתני. האופציה האחרת הייתה לזרז את הסיפור שלו ולהביא אותו אל העץ המוזר שלו כבר עכשיו עם החיבור לעולם ולטבע וכל זה (פיהוקון, כאמור), אבל הסצינה הכי חשובה שם היא זו שבה הוא כעץ סוכך רואה את תיאון בווינטרפל, ועד שזה יקרה יש עוד זמן רב. הבעיה היא שלשם כך בניוף את וייס שינו מן היסוד את הגעתם של הפראים אל החומה, ולשם כך גם את מעלליו של ג'ון.

אני מפספס משהו? הרי מאנס ריידר שלחו את הדבוקה של איגריט וג'ון אל מעבר לחומה כדי שיעזרו להם לתקוף מבפנים – כל הזמן הזה החבר'ה של מאנס בכלל לא טרחו להתקדם? החברים שלהם פשוט נמצאים עכשיו מדרום לחומה ומקווים לטוב? אם קאסטר נמצא 60 מייל מצפון לחומה ומאנס עצמו אפילו לא הגיע לשם, משהו בהתנהלות שלו ממש לא תקין. ואפרופו, לא סיימנו את העונה הקודמת עם דאבוס שמדרבן את סטאניס לצאת להושיע את המשמר מהמתקפה הממשמשת? אז מה, סטאניס ומאנס תיאמו איכשהו לדחות את התוכניות שלהם – האחד צריך לגייס כסף והשני מתעכב עם מחנה של עשרות אלפים – כדי שיתאימו לג'ון במשימתו להרוג את חבריו הבוגדניים (עם הניסיונות של לוק להפריע)? בקיצור, זה נראה כמו תכנון לקוי מן היסוד של הסיפור, ואם זה מה שקורה כאשר בניוף את וייס נותנים לעצמם דרור, מוטב שיפסיקו לעשות את זה.

אבל זה עוד לא הכל, כמובן, כי קוראי הספרים קיבלו עכשיו משהו חדש לחלוטין: המהלכים הלבנים. הם לא רק קרחונים מרופטים אלא יש בהם כמה חבר'ה שנראים הדורים למדי, ואת התינוקות שהם לוקחים הם לא אוכלים או מקריבים – השבח לאל – אלא הופכים גם אותם לגושי קרח כמותם. עד כה אהבתי כל כך את העיצוב של הסדרה הזו. למעשה, בעיניי זו מעלתה העיקרית. הדרקונים מדהימים (איפה הם היו הפעם, אגב? הייתי מצפה שהם יהוו כלי חיוני בזמן כיבוש עיר), הסטים מהממים והאפיות אפית. אבל מה שראינו בפרק הנוכחי, בלי קשר לעובדה שהוא מתאר משהו שעוד לא הגיע בספרים, נראה ממש אידיוטי. השורה הארוכה והטקסית הזו של דמויות עטויות שחורים במה שנראה כמו סט שנגנב מ"איש הפלדה", הלוק השטני של המהלך שאחז בתינוק – כל זה נראה כמו משהו מ"באפי" או "אנג'ל". אמנם שתי סדרות טובות בערך פי חמש מ"משחקי הכס", אבל עדיין כאלה שמציגות עולם שונה בתכלית. "משחקי הכס" אמורה לתאר פנטזיה עם רגליים נטועות בקרקע, וזה ממש לא מה שקרה כאן. האימג' הזה מצטרף אל הסצינה האיומה של ג'יימי וסרסי מהפרק הקודם, שבדיעבד בהחלט ייתכן שתהווה את הקפיצה מעל הכריש בסדרה הזו, וגורם לי להתבאס מהסדרה. אני לא יודע מה עוד יראו לנו מהמהלכים הלבנים האלה, הניחוש שלי הוא שלא הרבה. אני רק מקווה שכאשר נגיע אליהם בספרים, התיאור יהיה מאוד שונה.

אגב, זה אני או שהמשפט של טיריון "סאנסה אינה רוצחת" נשמע כמו אות מבשר על כך שהיא בהחלט תהיה רוצחת? הגיוני ומעניין.

מאחר שניתן לראות את המילים הראשונות בתגובות גם כשנמצאים בעמודים אחרים בבלוג, אם אתם מגיבים הקפידו בבקשה לא לחשוף ספוילרים במילים הראשונות שלכם

תגיות:
 • miss bojarsky

  אני איתך. הרגעים בהם אני באמת נהנית מהסדרה הזו הם אלה שבהם היא מתארת נאמנה רגעים חזקים של הספרים. כבר הודיתי לא מעט שקשה לי עם שינויים שעושים בסדרה לעומת הספרים באופן כללי, אבל אני בטוחה שהיה לי קל בהרבה אם אלה היו מבוצעים בצורה מוצלחת. ובעצם בשלב הזה הספרים כבר כל כך מעורפלים לי, שרוב השינויים עוברים לי מעל הראש, למעט הממש גדולים שבהם. כך שזו לא אני, זה הם.

  העלילה של בראן ושל ג'ון לחלוטין מגוחכת וחסר לי הפרש המוזר מהספרים שעוזר לבראן וחבורתו.

  הסיפור עם המהלכים הלבנים מבאס אותי קשות. לא לקחתי כל כך קשה את המראה שלהם ואין לי בעייה עם זה שיש אלמנטים פנטזיונריים בסדרה, פשוט לא ציפיתי שכבר בשלב הזה נחטוף ספויילרים לספרים. אפשר רק לקוות שגם זו סטייה של היוצרים למחוזות עלילות משל עצמם אבל אני מתקשה להאמין בכך. אני שוקלת ברצינות לפרוש מהצפייה. מצד אחד הם נמרחים עם עלילות יותר מדי ובהחלט הייתי שמחה אם הם היו מקצרים תהליכים בחלק מהן לעומת הספרים (אני כה לא מצפה לעלילות דאנירייז במירין אך מתנחמת במעט בנוכחותו של מיכאל). והעלילות העצמאיות שלהם כאמור מעפנות. מצד שני, אני לא רוצה בשום פנים ואופן שהם יעברו את הספרים. מצד שלישי, אין שום אפשרות להתחמק מספויילרים לסדרה הזו.

  בקיצור – מרטין, למען כל מה שטוב ביקום, תתקדם כבר עם הכתיבה!

  לגבי סאנסה – בהחלט. אני כבר לא זוכרת, מי בספרים הורג את הדודה שלה, היא או ליטל פינגר?

  • אצבעון כמובן.

   • miss bojarsky

    כך סברתי, תודה 🙂 אולי פה סאנסה תהיה זו שתהרוג אותה ובכך תממש את נבואתו של טיריון.

 • Daniel Barros

  שאלה קטנה, אושר רשמית שהזומבי-קרח-ערפד-שד הוא לא איזשהי המצאה פרי מוחם הקודח של השואוראנרים?
  כאילו, מרטין אישר שזה משהו שהוא תכנן לפרסם בספרים הבאים?

 • Eliav Gutman

  ספויילר לספרים גוועלד גשריגן!

  הייתי בטוח שהנה, קולדהאנדס הולך להגיע, להרוג את כל הסוררים של משמר הלילה ומאותו הרגע בראן והסקובי גאנג יצטרפו אליו ומגניב. כנראה שעל הדרך ישחררו את גוסט ואז הוא ירוץ במשך כל העונה עד לחומה ובמלחמה האחרונה הוא יצוץ ויציל את ג'ון ממוות בזמן המלחמה ואיזה יופי לנו.
  הקטע עם המהלכים היה חצי נסלח מבחינתי, זה לא ממש הפתיע אותי שהם לוקחים את התינוקות כדי להפוך אותם לשלהם, אני בטוח שכאשר מארטין גילה להם את ה הם החליטו לגלות את זה לנו כי זה לא כזה פרט משמעותי בעלילה (אגב קטע מצמרר, כל פעם שהתינוק בכה רציתי לבכות איתו)
  הקטע עם ג'יימי וסרסי מהספר הקודם היה גם "בסדר"…. נו הוא לא אונס אותה במקור כי הוא לא מאמין בזה וכאן הוא כן אונס אותה… אולי זה כדי לחזק את הפער ביניהם כמו שיש בספרים… אולי אם לא יזכירו את זה יותר אז נשכח מזה…
  אבל אם ג'ון הולך לפגוש את בראן זה יהיה מטומטם, כל הקטע בספרים שהסטארקים רק מתפצלים אחד מן השני כל הזמן ואין להם סיכוי להיפגש, אז דווקא להביא את ג'ון למחנה?! היו כמה קרבות לפני שהגיע הקרב הגדול על החומה, שיעשו אותם, שיראו שהם מתכוננים למלחמה. שיראו לנו שיש למשמר הלילה נפח בלי יד שכאשר יגיע זמנו והוא ימות כי הוא נלחם בפאקינג ענק יכאב לנו הלב עליו!
  ותציגו לנו את קולדהאנדס! אני די בטוח שהוא דמות מרכזית ומשמעותית בעלילה, בסוף הם פשוט ידחפו אותה בעונה השישית או השביעית בלי קשר כמו שעשו עם סר דנטוס
  אוף…. שמרטין יקנה לפטופ ויתחיל כבר לכתוב גם בסיבוב חתימות וכנסים שלו

 • מאיה

  כדאי להוריד את הדוגמא לספוילר. זה לא לעניין.

  • yaddo

   קטע, זו בדיוק הסיבה שלשמה נכנסתי.

© עידו ישעיהו