הוויקינגים 2.02: פלישה

פורסם ע"י ‏לירן אהרוני‏
בתאריך 24/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

"הוויקינגים" עונה 2 פרק 2

אחרי קפיצת זמן של ארבע שנים, ראגנר עדיין מושל ועדיין עם הנסיכה אסלוג ובנו החדש שכבר גדל במקצת. למרות התא המשפחתי ה"נעים" כביכול שמוצג לנו, נראה שראגנר מתגעגע לביורן בנו שעזב עם לגרטה. כמו בעונה שעברה, קורה לי שאני שוכח לפעמים למה אני רואה את הסדרה הזאת. אבל כל פעם אני נזכר בסיבה בזכותו של טרוויס פימל, המגלם את ראגנר. המשחק הענק שלו בא לידי ביטוי בהבעות פנים ילדותיות מצד אחד, אבל עם נגיעות ממש "רעות" מצד שני – הילד השובב שקיבל לידיו בטעות את שרביט השלטון ואיתו כוח שעלה לו קצת לראש. אך למרות זאת, הוא עדיין שולט במצב בכל רגע נתון. בעונה שעברה אלו היו סצינות אלימות עם לגרטה שכללו חרבות וכדים חרסינה שעפים לכל עבר – בפרק השני של העונה הנוכחית זה מגיע בסצנת ה"מריחה" בה ראגנר מצליח לשטות בנסיכה אסלוג הקנאית.

הספינות לפלישה מערבה כבר מוכנות (ארבע שנים לקח לפלוקי?). ראגנר מודיע שבורג והוריק שניהם מצטרפים לפלישה – מה שלא קורה בסופו של דבר כשהוריק מסרב לשיתוף הפעולה עם בורג. ראגנר מודיע לבורג על כך שלא יצטרף לפלישה ובורג נותר פגוע. בואו לא נהיה היסטריים מהמהלך ובואו לא נתגעגע אל בורג יותר מדי, הוא יחזור ממש תכף. מה שהיה נחמד לראות בפרק זה את האבולוציה שעבר הכומר מהעונה שעברה. אפשר להגיד כבר שהוא הפך לוויקינג מהשורה ולא ניכר עליו שום סממן נוצרי מחייו הקודמים באנגליה. מה גם שאופי הלחימה שלו השתפר בכמה רמות. בחלוף ארבע השנים מהפרק הקודם מצבו של רולו לא בדיוק מתייצב – ובורג מנסה לנצל זאת בשנית כשמציע לו לבגוד שוב בראגנר. הפעם נראה שרולו למד מהטעות וסרב להצעתו של בורג בנימוס, לא לפני שהכניס לו אגרוף לפנים.

אחרי הסערה הקבועה בדרך לאדמות המערב שעוברים ראגנר והמלך הוריק, מגיעה סצינת קרב נהדרת על אדמת ממלכת ווסקס (מזרח אנגליה). מאוד אהבתי את הטקטיקה של הקרב מול חיילי המלך, במיוחד את הקטע בו בנו הוויקינגים את קוביית ההגנה ש"בלעה" את חיילי ווסקס כאשר ניסו להפתיע אותם באמבוש. שווה לבדוק אם ערוץ ההיסטוריה משחזר את שיטות הקרב האלה כי באמת נראה כי יש מחשבה ודיוק בבימוי שלהן.

הפרק מסתיים במלך אגברט שמתבשר על הגעתם של הוויקינגים לאדמותיו. אנחנו לא יודעים בשלב זה משהו על המלך, אבל סצנת הסיום רומזת על אישיות רצינית שכנראה תעמוד כמכשול מול ראגנר והוויקינגים. מצאתי איזכור המציין כי המלך אגברט היה באמת רציני וכבש אדמות רבות בממלכת אנגליה, אבל מנגד ישנה עדות על מפלה שנחל מול "פולשים דנים" בשנת 826.

© עידו ישעיהו