המתים המהלכים 4.13: לבד

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 10/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "המתים המהלכים" עונה 4 פרק 13?

The Walking Dead - 04x13 - Alone

 • Michael Ginzburg

  פרק מעולה!

  הדינמיקה בין בת' לדריל מתחילה לקרום עור וגידים ובדיוק ברגע האינטימי והשקט שנוצר, הזומבים היו חייבים להפריע. דאמיט. "את צוחקת? זו המיטה הכי טובה שייצא לי לישון בה מזה שנה שלמה" –
  דריל על ארון הקבורה 🙂

  יש עכשיו תיאוריות על בוב. האם הוא לא תמים כפי שהוא נראה. הרי, כיצד ייתכן כי הוא השורד האחרון אחרי שהיה עם שתי קבוצות? מה באמת קרה? עם זאת, הוא יכול היה לומר שנפרד מהקבוצות בעל כורחו וזה לא היה מעורר חשד, מניח שאין דברים בגו והוא לא באמת יתגלה לנו כטיפוס שונה לגמרי עם הזמן.

  ליבי עם בת'. מסכנה. מקווה שלא חטף אותה איזה פדופיל או משהו והיא נמצאת בחברה טובה, אולי של אחד הקברנים/אנשי דת חביבים שהיו בבית ההוא. ודריל גם עצוב לי עליו. הקבוצה החדשה שלו לא בדיוק מסתמנת לענות על ההגדרה של בת' ל"אנשים טובים" – הבנתי שהם אלה שהיו בבית בו הסתתרו ריק-קארל-מישון.

  יש לי קצת חששות ממקום המחסה ההוא המפורסם על גבי שילוט. מקווה שהקבוצה המפוצלת תשכיל לקחת מרחק ביטחון ולבחון את העניין מרחוק, שמא זרים לא מגיעים לשם כמלכודת והופכים לעבדים או קרייזי שיט אחר כמו אוכל לקניבלים, מי יודע.

  • Ron

   מעניין אם בוב יתגלה כמישהו שהיה חלק מקבוצה שהחבורה נתקלה בה בעבר כמו האנשים מהבר מהעונה השנייה.

   בנוגע לבת' ולמי שחי בבית הלוויות – יכול להיות שהוא דמות מהקומיקס. לפחות ככה חשבתי רוב הפרק עד שגילינו שמישהו חטף את בת' (אני בספק אם זה היה הוא).

   אגב, אני ממליץ לכולם לנסות ולשחק במשחק של המתים המהלכים (של telltale), גם מי שלא אוהב משחקי מחשב יאהב את זה. המשחק פחות מתמקד במשחקיות ויותר בעלילה כך שזה סוג של סדרה בת למתים המהלכים – אותו עולם אבל עם דמויות אחרות.

 • Ron

  ספויילר לקומיקס ולסדרה
  בנוגע לשאלות שדריל שאל את בוב בתחילת הפרק, השאלות הן כמעט אותן שאלות שדמות בשם דאגלס שואל את ריק בשביל לקבוע אם לתת לו ולקבוצה שלו להישאר במחנה שלהם. סתם חשבתי שזה מידע נחמד שכדאי לציין.

  • אאל"ט השאלות האלה הוזכרו כבר בסדרה, בהקשר שהפלשבק שייך אליו (כשהם גרו בכלא, נדמה לי שנאמר שהשיטה שלהם להחליט אם לצרף מישהו או לא זה בהתבסס בתשובותיו לשאלות אלו). אולי אז הם לקחו את זה באמת מהקומיקס.

   • Saturn

    כן, ריק הסביר את זה ושאל את השאלות לאישה המשוגעת הזו בתחילת העונה שהוא שקל לצרף אבל שהתבררה כמטורללת.

 • בובי

  איך לעזאזל לסדרה כזאת מרוחה יש רייטינג כזה גבוה?

  • Michael Ginzburg

   מה היא מורחת בדיוק? הפרקים האחרונים, ובמיוחד החדש, מנסים לצאת קצת מנוסחת
   זומבים-אקשן רדודה טראשית ולהכניס קצת דרמה ועומק. זה עבד מצוין בפרק החדש.
   נכון שזה רק בגדר ניסיון אבל שאפו. היא מקבל תרייטינג גבוה כי אתה לא צריך להפעיל יותר מדי אינטלקט בצפייה בה, זה כמו לראות ריאליטי… רק שזומבים זה יותר מבדר..

   • בובי

    הפרקים מתמקדים בדמויות עצמן מאשר בעלילה…
    זאת סדרת זומבים לא אופרת סבון…

    • Michael Ginzburg

     אופרת זומבים.

    • למעשה זו כן "אופרת סבון" (לא הבנתי איך הגענו מדרמה על אנשים לאופרת סבון, אבל אני זורם איתך) וכך גם הקומיקס. הסיפור הוא על אנשים בתרחיש פוסט-אפוקליפטי, על מערכות יחסים, שלגמרי במקרה סובבים אותם מתים מהלכים. בקומיקס זה הגיע מהר מאוד לרמות כאלה של קיטש* שרציתי שזומבי יאכל לי את המוח באותו הרגע, וגם בסדרת הטלוויזיה לא נמנעו מזה (משולש ריק-לורי-שיין וההריון [הו, הנה אופרת הסבון]).

     * רון, אם אתה תועה, אני מתייחס לקטע עם דונה כשהקבוצה הגיעה לשכונה הסגורה ההיא אחרי המחנה המקורי באטלנטה.

     • תומר אידיוט פעם ראשונה: *רושם "אם אתה טועה"*
      "הממ…" חושב לעצמו האידיוט, "אני בתחילתה של משמרת לילה, קמתי בשבע בבוקר ולא הצלחתי לנוח, אבל נראה לי שמשהו פה לא בסדר."
      *מתקן ל"אם אתה תועה"*

      תומר אידיוט פעם שנייה: חמש שעות ושלושה לייקים מאוחר יותר.
      "רגע אחד…"
      *מתקן ל"אם אתה תוהה"*

 • Saturn

  לעזאזל, לסדרה הזו פשוט אין הגיון פנימי או הגיון בכלל.

  דריל ובת' מקיפים את הבית בכל מיני דברים שיעשו רעש כדי להתריע כנגד זומבים. רעש ראשון נשמע – מתברר ככלב תועה. פעם שנייה אותו סוג של רעש נשמע ובאותו עוצמה – נחיל של עשרות זומבים מחכים על המפתן.

  איך פתאום התאספו להם עשרות זומבים בלי שום רעש ממערכת ההתרעה? איך זה שמתי שהכותבים רוצים קולות החרחור שלהם נשמעים לקילומטרים (הזומבי שמפריע לבוב וסאשה לישון) ומתי שהם רוצים נחיל של 30 זומבים לא משמיע אף פיפס עד שדריל פותח את הדלת?

  הסדרה הזו מצטיינת במריחה ובפילוג השורדים בדרכים הכי מטומטמות וחסרות ההגיון שיש. אין שום סיבה בעולם שדריל ובת' לא היו שומעים את הזומבים מגיעים ויוצאים בשלום וביחד. אבל לא, חייבים להפריד על חשבון כל דבר אחר. ואה, לפתע יש לנו איזה פריק שחוטף אנשים. הימור פרוע: היעד של החוטף גם הוא לטרמינוס ואולי הוא חלק מהקבוצה שם ודרך העניין עם בת' שוב נגלה שמדובר ברשעים.

  דווקא הפרק היה חביב עד המקרה הזה. אם הסדרה רוצה לתאר את נסיונות היום-יום של קבוצת אנשים לשרוד מציאות זומבית פוסט-אפוקליפטית היא צריכה להגמל מחוסר העקביות וההגיון הפנימי שהתוכנית הזו מושתת עליהם.

  • Ron

   בנוגע לזה שחטף את בת', אם הוא באמת מטרמינוס יכול להיות שהוא חטף אותה כי הוא ניסה להגן עליה, כנראה היא לא רצתה בגלל דריל אבל הוא עשה מה שהוא חושב שנכון לעשות (למרות שיותר הגיוני שהוא זה שגרם לזומבים לבוא וזה גם סותר את הרעיון של אדם שגר בבית ההוא כי אם הוא גר שם למה שהוא יהיה מטרמינוס? אבל אנחנו גם לא יודעים אם זה אותו אדם.)

   אני מזמן לא מתייחס לסדרה ברצינות כמו שאתה מתייחס אליה, נסה פשוט להנות הרי יש סיבה שעברת כבר ארבע עונות, לא?

   • Saturn

    אני מתייחס לסדרה באותה רצינות שהיא מנסה לשדר ולבסס. עקביות והגיון פנימי בסדרת ז'אנר דרמטית זה א' ב', והמתים המלכים חוטה בזה לאורך כל עונותיה – כשלכותבים נוח הזומבים מתנהגים ומאופיינים בדרך אחת ואז באחרת (זה שהם יצורים רועשים אבל בכל זאת הרבה פעמים הדמיות נכנסות למארב שלהם). אי אפשר להבליג על כך שסטוריליינים שלמים מושתתים על אי עקביות ואי-הגיון שכאלה. חוקי המשחק משתנים ודברים מונפצים קורים.

    הסדרה החליפה שואוראנר בערך כל עונה אז זה נתן פתח לתקווה שאולי יהיה שינוי. גם בערך כל עונה יש את הפרק-השניים שנועטים תקווה בנוגע לכיוון הסדרה ואז שוב זה מתפרק. גם הפרקים מאז החזרה הפגרה לא רעים בכלל מבחינת הכיוון והסטייל אבל פעם אחר פעם עניין אי העקביות ואי האמינות מפציע ומזיק לסדרה בעיניי.

    ההשערה שלי לגבי החוטף היא רק בגלל שהפרקים האחרונים מעידים על טרמינוס כנקודת הניקוז של כל הדמויות לסוף העונה הזו ותחילת הבאה. אני חושב שזה יהיה מוזר שכולם יהיו שם ובת' תהיה במקום אחר והעונה תתבסס על סיפור גדול אחד באותו מיקום של כל הדמויות, ועוד סיפור סביב דמות אחת בודדה במקום אחר לגמרי.

    אם כוונתו של החוטף הייתה חיובית, אני לא חושב שבת' הייתה משאירה את התרמיל שלה (שאגב, דריל לא לקח. שוב רגע שהורס את הworld building). וממה שהיה אפשר להבין זה לא שהאיזור שאיפה המכונית שהתה היה נתון במתקפת זומבים, אז בת' יכלה להגיד לאיש לחכות קצת לדריל אם היא באמת לא נלקחה בניגוד לרצונה.

    • אגב חוסר עקביות: זה בלט מאוד בעונה הראשונה, כשלא היה ברור מה חוקי הסדרה – בד"כ הזומבים מדדים באיטיות, אבל באחד הפרקים הראשונים צץ משום מקום זומבי שהלך במהירות. וכשהעדר פרץ לתוך בית הלוויות, הם רדפו את דריל במהירות שלא ראיתי מאז העונה הראשונה.

 • זה רק אני, אבל בכל פעם ששם הפרק, Alone, עולה במוחי, מיד אני חושב על השיר האלמותי של Heart.
  http://www.youtube.com/watch?v=1Cw1ng75KP0

  אבל אי אפשר להתעלם משני השירים הבולטים שליוו את הפרק: Blackbird Song של לי דווייז בסצינת הפלאשבק שפותחת את הפרק.
  http://www.youtube.com/watch?v=6pP5O9WamKc

  ו-Be Good של Waxahatchee, שבת' מנגנת על הפסנתר.
  http://www.youtube.com/watch?v=edl7918vuDU

  בעקבות ציור של יוצר הקומיקס וולט סימונסון (אותו הזכרתי בדיון קצר עם פשוט יעל בתגובות לפרק השבוע שעבר של "סוכני שילד") מתוך קומיקס חדש שלו שפורסם למחרת שידור הפרק, בדקתי מה המשמעות של טרמינוס.
  https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/1009997_688716694504028_973968948_n.jpg

  במיתולוגיה הרומית טרמינוס היה אל הגבולות, מה שזה לא יהיה (פחות מטופש מחמינדוס, אל הנאדים).
  http://en.wikipedia.org/wiki/Terminus_(god)

  מבחינה היסטורית ובהקשר הגיאוגרפי של הסדרה (שמתרחשת בג'ורג'יה), טרמינוס היה השם המקורי של אטלנטה.

 • Ron

  ספוילרים
  בנוגע לחבורה שפגשה את דריל והייתה גם בבית כשריק התעורר, נתקלתי בטמבלר בפוסט הזה:
  http://nosafezone.tumblr.com/post/79312673452/the-walking-dead-the-hunters
  שכחתי לחלוטין מהשלטים שהחבורה של המושל מצאה ובכל זאת, לא בטוח שזו החבורה שעשתה את זה, אולי אלו אנשים מטרמינוס.
  בנוגע לכל הקטע של הציידים, מה שאני הולך לכתוב עכשיו זה ספויילר לקומיקס ואולי גם לסדרה, אם החבורה החדשה היא הציידים מהקומיקס.
  בעיקרון אני לא רואה הרבה דימיון בין הציידים לחבורה החדשה בסדרה. הציידים הם חבורת קניבלים וכל הגופות שמופיעות בלינק ששלחתי לא ממש תומכות בכל הרעיון הזה בגלל שהן גופות שהציידים השאירו. בעיקרון הציידים מורידים לאנשים איברים אבל לא הורגים אותם (הגיוני בהתחשב בעובדה שכל אדם שמת הופך לזומבי וגם לפגוע במוח זה לא יעיל בגלל שהבשר אמור להספיק לתקופה ממושכת אז אין שום סיבה שיהרגו בן אדם ויבזבזו בשר כי הוא נרקב)
  אבל זה כן מסביר את החטיפה של בת' (למרות שרוב הסיכויים שמי שחטף אותה היה האיש שגר בבית לוויות ואנחנו יודעים שהחבורה החדשה עוברת ממקום למקום.) וזה גם מסביר את ההעלמות של האיש שקרול וריק פגשו – יכול להיות שהחבורה חטפה אותו בשביל לאכול אותו.
  אבל יכול להיות שאולי גם האנשים מטרמינוס הם הציידים – הם מזמינים אנשים לבוא למקום שלהם, כלומר הם לא צריכים בכלל לרדוף אחרי הקורבן שלהם ודבר כזה כבר קרה במשחק המחשב, הייתה משפחה שגרה בחווה, הם נתקלו בחבורה והזמינו אותם לגור איתם ובארוחת ערב הם גילו שהם אכלו את אחד החברים שלהם.
  בכל מקרה, ההריגות שרואים בפוסט די שונות – יש את השקרן, האנס והרוצח, יש את העשירה, יש את הרצח של האישה שקרול וריק פגשו ויש גם את ההעלמות של בת' והאיש שקרול וריק פגשו.
  אז קשה להאמין שזו החבורה החדשה, זה פשוט נראה דפוס מוזר לחבורה אחת. לא נראלי שממש אכפת לחבורה מרוצחים או אנסים.
  אני חושב שהאנשים מטרמינוס אחראים לרוב הרציחות שמופיעות בפוסט. יכול להיות שהאנס, הרוצח והשקרן הם אלו שהרגו את האישה העשירה (החולצה שלה פתוחה, היא עם חזייה והיא מתה. זה יכול להיות הגיוני). אולי חלק מהאנשים מטרמינוס גילו על זה ורצחו את השלושת האנשים שעשו את זה לה.
  בנוגע לזוג שריק וקרול פגשו ובנוגע לבת', אין לי באמת מושג איך לקשר. יכול להיות שהם גם קניבלים. וזה אומר שהם אחראים להכל ושלא נתקלנו בדברים שהחבורה החדשה עשתה, בינתיים.
  נקווה שבפרקים הבאים נגלה עוד.

  • ספוילר:

   לא זוכר איפה זה היה, אבל קראתי שלאדם המבוגר שטייריז ניסה לסייע לו ליד המסילה, קראו כריס, שזה גם שמו של מנהיג הציידים בקומיקס. הוא זה שסיפר לטייריז על המקום הבטוח בסוף המסילה, טרמינוס.

© עידו ישעיהו