האישה הטובה 5.15: דרמטיות, כבודו

ספוילר "האישה הטובה" עונה 5 פרק 15

הביקורת מפורסמת כשמקדימות אותה שלוש תגובות

מה יש לה לג'וליאנה מרגוליס שהגברים כנגדה עוזבים במהלך העונה החמישית בסדרות שהיא מככבת בהן? קודם ג'ורג' קלוני ועכשיו ג'וש צ'ארלס. יש כאן דפוס שאי אפשר להתכחש אליו.

דעתי על מאורעות הפרק מאוד אמביוולנטית, ואפשר לחלק אותה ללפני ואחרי שידעתי שזה קורה כי ג'וש צ'ארלס ביקש לעזוב. הלפני העלה את הקושיות המתבקשות – בראשן מדוע צריך עוד טוויסט מטורף כזה בסך הכל עשרה פרקים אחרי שכבר קיבלנו אחד, ובנוסף התהייה למה לעזאזל להיפטר מדמות כה אינטגרלית כמו וויל. למרות שמאז ומעולם לא התעניינתי כהוא זה באהבתם חצוית הכוכבים של וויל ואלישה, עמידתם משני צדי המתרס טענה את העונה הזו בכל כך הרבה מוג'ו שזה פשוט אידיוטי להפסיק את זה בשביל דרמטיות, כבודו. זו פשוט לא תהיה אותה סדרה בלי וויל.

בדומה לאסף כפי שתיאר בתגובה הראשונה למטה, גם אני לצערי נחשפתי לעובדה שמשהו אובּר-דרמטי קורה בפרק כי האינטרנט, וממש צר לי על כך. עד לאותו רגע, או הרגע שקדם לו, זה נראה כמו פרק ככל הפרקים. עוד חוליה מעניינת על רצף של עונה הנוטה לשלמות, וזה חלק ממה שאהבתי בו, וזה האלמנט שהכי גורם לי להתבאס על כך שידעתי מראש על אסון ממשמש. כשם שכתבו רוברט ומישל קינג במכתב שהכינו מבעוד מועד לצופים (לקריאה קיפצו אל התגובה של אסף), זה באמת היה מוות בלתי צפוי, וככזה לא איפשר לעמיתיו וחבריו של וויל להיפרד ממנו. הסצינה המשותפת היחידה שלו עם אלישה בפרק האחרון שלו הייתה כאשר הגיעה לספר לו שהורי הנאשם פנו אליה, רגע שסיפק לשניים קלוז'ר אישי ומקצועי מסוים.

אז שיערתי מראש שמישהו ימות, והכי חרדתי לגורלו של קארי, משום מה, ומאוחר יותר לגורלה של קלינדה כאשר אמרה שהיא רוצה לעזוב. גם כאן, אחרי מותו של וויל, הסצינה הזו קיבלה נופך שונה, כי היא איפשרה לו להביע את שביעות הרצון שלו מחייו וממטרותיו, סוג של נחמה פורתא למי שמחפש כזו. יתר על כן, אני חושב שמשהו ברצון של קלינדה לעזוב מהדהד לעזיבה של אלישה, ובעצם מקנה לנו הצצה למה שיכול היה להיות.

כי הרי ג'וש צ'ארלס, כך התברר בדיעבד, ביקש לעזוב כבר עם תום החוזה שלו בסיום העונה הרביעית, אותה עונה שנגמרה עם אלישה שמגיעה אל קארי ואומרת לו שהיא בפנים. אמנם הנסיבות לרצון של קלינדה ושל אלישה לעזוב שונות בתכלית, אבל סביר להניח שהתוצאה עשויה הייתה להיות זהה: קלינדה תתקשה עכשיו לעזוב את החברה ואת דיאן. בדומה, מותו של וויל בשלב מוקדם יותר, תחילת העונה החמישית למשל, היה מן הסתם מונע את עזיבתה של אלישה, שמלכתחילה ביקשה לעזוב רק כדי להתרחק ממנו.

תחת זאת, יוצרי הסדרה וג'וליאנה מרגוליס (שנמנית גם על מפיקי הסדרה) שיכנעו את ג'וש צ'ארלס להישאר כדי להפוך את עזיבתו לאורגנית יותר. התוצאה הפכה את מה שהגיע אחרי כן לשיא יצירתי מטורף של "האישה הטובה", ובעיניי בלי תחרות העונה הכי טובה שלה. מותו של וויל מהווה שיא נוסף שטורף את הקלפים של הסדרה, אבל בניגוד ל-Hitting The Fan, קשה להניח שהמהלך הזה יטען את הסדרה כולה בחיות חדשה, מעבר לאבל על וויל ולעובדה שהחקירה נגד פיטר ואיליי תגיע כעת למבוי סתום, אלמנטים שבוודאי יטופלו בפרקים הקרובים אבל לא הרבה מעבר לזה. אם להסתמך על התגובות מהפכות הקרביים של איליי, דיאן ובעיקר של קלינדה, שלראשונה אי פעם ראינו אותה יוצאת מהקונכיה שלה באמת, האמוציות שלנו הולכות לגעוש.

יש לי הרבה אמון בבני הזוג קינג, שכבר חמש שנים בעקביות מצליחים לשמור על "האישה הטובה" ברמה גבוהה עד כדי גיחוך, אבל כדרכם של שיאים, אחריהן באה הנפילה – ועם מפח נפש טרי מ"מחלקת גנים ונוף" והרצון בדיעבד שהייתה מסתיימת אחרי העונה הרביעית – אני יכול רק לקוות שהחיים אחרי וויל ב"האישה הטובה" יצליחו אף הם לשמור על אותה רמה.

אגב, סיומת הפרק הזו עם ה"הלו?" ממש מוכרת לי, היא כבר קרתה בסדרה?

© עידו ישעיהו