חסרי בושה 4.10: כבד? קח כדור

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 25/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "חסרי בושה" עונה 4 פרק 10?

Shameless (US) - 04x10 - Liver, I Hardly Know Her

תגיות:
 • Michael Ginzburg

  היה בסדר, לא להיט. הגענו לנקודה בה ליפ הבין את פיונה וקיבלנו סצינות מרגשות משניהם,
  אם ביחד ואם לחוד. בקשר לפרנק, פור פק'ס סייק, אולי די? בדיוק כשהיה נדמה שהנה הוא
  הולך לנו מהסדרה, התסריטאים היו חייבים למצוא לו כבד ברגע האחרון. הדמות הזו מוצתה מזמן.
  קצת לא נעים לי שאולי מיקי וביריוניו עלולים לפגוע בקווין, מקווה שאיאן יוכל לעזור. ולמה יש לי
  הרגשה כזו שאיאן מסתיר משהו? כל אימוני הבוקר וההתנהגות המוזרה, מעניין מה קורה איתו.

 • miss bojarsky

  כל הסצינות של ליפ ופיונה, ביחד ולחוד, היו שוות זהב והשיחה שלהם במכונית בסוף סיפקה קתרזיס יוצא מן הכלל. נראה ששניהם סוף סוף התאפסו על עצמם ואיפסו אחד את השנייה. אהבתי במיוחד את מה שליפ אמר לפיונה לגבי היותה יותר מרק האחות הגדול שמטפלת בהם, אכן הגיע הזמן שהיא תפענח מה היא מעבר לכך. העונה הזו הוכיחה שהיא צריכה הגדרה עצמית שלא נוגעת רק למשפחה, שכן ברגע שמעמדה שם התערער, היא הרגישה שהיא מאבדת הכל וזה הוביל להתדרדרות המוחלטת הזו שלה. מהצד השני, כה משמח לראות איך כולם התגייסו למצוא אותה. חששתי שהם ימחקו אותה כמקרה אבוד אחרי שהיא פישלה שוב, אבל הם סוף סוף קלטו שהיא צריכה אותם ושהם צריכים להיות שם בשבילה.

  בנוגע לפרנק, אני מעולם לא חשבתי שהם באמת יהרגו אותו, ככה שלא מפתיע אותי שברגע האחרון הוא מקבל כבד. אבל נראה, אולי הם עוד יפתיעו.

  כמעט קיבלתי התקף לב כשקווין יררה בטעות, הייתי בטוחה ב-99% שלא קרה כלום, אבל ה-1% שנשאר היה מלחיץ מספיק. אני רק מקווה שאיאן באמת יוריד את מיקי מרעיון הנקמה. ושהוא כבר יספר באמת מה קורה איתו. ויחלץ את מנדי ממעגל האלימות הזה שהיא נמצאת בו.

  מה שהיה לי קשה לבלוע, הוא שסמי ושילה עד כדי כך תמימות, שלא עלה על דעתן אפילו שמסדרים אותן עם העניין של ההשתלה. שילה עוד מילא, אבל אם סמי בעצמה מרמה אנשים, היא הייתה צריכה לראות את זה מגיע מקילומטרים.

  • Michael Ginzburg

   חיחי גם אני קיבלתי התקף לב בירייה של קווין! הייתי כזה "סוויט מאדר אוף קרייסט!"
   וכתבת יפה מאוד, מסכים איתך. אז מה את חושבת על הטיקים המוזרים של איאן?

   • miss bojarsky

    בגלל שזה כל כך נראה כמו סמים, אני אהמר שזה לא סמים. אולי שטפו לו את המוח או שהוא סתם חי בהדחקה מטורפת.

  • שין-גימל

   יאדה על הכל! במיוחד ליפ ופיונה, וגם אני קפצתי כשקווין ירה. ראו שסמי חושדת שמשהו לא תקין, ואני מניח שההכרזה שלה על מותו של פרנק נועדה על מנת לחסוך את מה שנראה לה כתרמית.
   ליפ שוב יצא קצת פוץ עם זה שהוא נתן למשיבון לענות על הטלפון, אבל יותר מכיפר על זה אחר כך. אהבתי שלא ראו מהצד שלו את השיחה החוזרת לפיונה (ושמישהו יעצור את האנשים האלה שאומרים שבוייגן!), מה שרומז שההבנה שלו של הדברים שאמר לה אחר כך באוטו הייתה off-screen .

   עוד משהו שנעשה באופן די עדין הוא הצמיד. בשלב מסויים צפה האופציה שהמשטרה לא תשים לב, אנחנו יודעים שהוא היה בבית של רובי, רואים בדיוק מה דבי ואיאן לוקחים משם, ולא רואים אותו על הרגל של פיונה אחר כך. למעשה גם כשקצינת המבחן מבקרת בבית לא נאמר במפורש שזה בגלל הצמיד, אם כי זו הנחה סבירה, וכמובן שבסוף פיונה בוחרת להתייצב במשטרה. דרך די מבריקה לבנות מתח, וגם לא הפעם הראשונה העונה שהסדרה משחקת יפה על חוסר המודעות של הדמויות שלה.

   דווקא את הפואנטה עם ה Thrilled וה-Pills הם הדגישו באופן מיותר.

   וג'יזס, מאנדי והחבר שלה, הקלילות שבה ליפ מנפנף את העניין, וההתפרצות של איאן שבאה משום מקום. אם בתחילת הפרק ובאמצע הוא עוד היה בפאזה המנותקת שלו, נראה שמשהו בזה מתחיל להישבר. אצל דבי זה מעבר קצת חד, אם כי ככל הנראה הסיפור עם מאטי והחברה שלו לא נגמר עדיין.

   • miss bojarsky

    יאדה בחזרה 🙂

    זה אכן היה נראה שסמי מבינה בשלב כלשהו שזו תרמית, אבל כשהם מגיעים לבית החולים ומגלים להם שזה המצב, היא נראית מופתעת כמו שילה. לא לגמרי ברור העניין.

 • שין-גימל

  עוד שתי מחשבות:
  למה אני אוהב את העונה הזו? ובכן, פיונה היא פרנק, ליפ הוא פיונה, איאן הוא ליפ, דבי היא מנדי. אחרי 2×12 התלוננתי שהסדרה לא נותנת לדמויות שלה להחליף תפקידים לאורך זמן, והנה זה סוף סוף קורה.

  ואולי השם של הפרק הזה בעברית צריך להיות "כבד? קח כדור."

  • miss bojarsky

   נכון, אני גם חשבתי על חילוף התפקידים הזה, רק בצורה פחות מוגדרת. יפה כתבת.

  • yaddo

   לגבי שם הפרק – קיבלת.

   • שין-גימל

    ווהו! 🙂

   • Tally S

    זוכר איך זה תורגם במקור?

    • "כבד, בקושי הכרתי אותה"

     • Tally S

      כן, אחרי ששאלתי, החלטתי להפסיק להתעצל וימדבתי.
      זה בעצם משחק מילים על leave her?

      • yaddo

       שם הפרק המקורי מופיע ככתובת ה-URL של כל פרק.

       • Tally S

        בעצם מה שאני לא זוכרת זה מה היה השם בעברית בהוט/יס.

        • חשבתי שתהית איך יאדו תרגם במקור.

 • Efrat Weisman

  שני הסנט שלי על הפרק:
  נתחיל מזה שאין מספיק מיקי (אבל נראה לי שבשבילי תמיד אין מספיק מיקי).
  אני לא באמת מאמינה שמיקי יהרוד את קווין כי זה לא משהו שאפשר לסלוח לו. זה לא סתם להרוג איזה בריון מהשכונה וכולם מנקים את זה מתחת לשטיח ולא מתייחסים, להרוג אותו זה נידוי חברתי מאוד גדול ולא משהו שיאפשר לו חזרה לדינמיקה החברתית הזאת ולכן זאת לא סיטואציה אפשרית בכלל לדעתי.
  כן אין ספק מהרגע הראשון שאיאן חזר שהוא עובר משהו. בין אם זה סמים כרגע או משהו אחר נחכה ונראה. אני משערת שזה עדיין המשך של סוף העונה הקודמת והמצב הנפשי הקשה שהוא היה בו אחרי הנישואים של מיקי. או זה או שקרה יותר בצבא ממה שאנחנו יודעים עליו. אבל אין ספק ששפוי הוא ממש לא.
  מיקי – לא הגיוני בעליל שיכסחו את אחותו והוא לא יגיב ויקבל את התגובה שלה שהיא בסדר עם להבליג על זה. זוכרים איך הוא ואיאן הכירו? כשהוא רצה לכסח אותו אחרי שהוא היה בטוח הוא תקף את מנדי. לא אוהבת את התגובה הזאת פה. למרות שיש לי הרגשה שמנדי הולכת להתנקם פה ובעצם משחקת עכשיו את האשה הקטנה כדי שתוכל לתכנן נקמה ענקית.
  פרנק – היה ברור שלא ימות, וגם אם ן לא באופן כזה. שיערתי שאו ימצאו לו כבד או שפתאום הוא יהיה בסדר סתם ככה, כי זה הוא וזה הגיוני לו להתנהג ככה. מה שלא הגיוני אבל בסיטואציה שמצאו לו כבד ככה זה שאין מצב שאלכוהוליסט יקבל כבד כל כך מהר. עד כמה שהסדרה הזאת מופרכת מיסודה כן יש לה בסיס מציאותי תמיד ופה זה מופרך מעל כל הגיון. אבל זה כן היה צפוי לחלוטין.
  ואני מסכימה לגבי ליפ ופיונה והיפוך התפקידים ובכלל אני חושבת שבתחילת העונה וגם עכשיו יש הרבה שינויי מקום והרבה דמויות מנסות להתנהל בעולמות אחרים. פיונה שניסתה את העבודה המסודרת ואז נגררה לסמים, שני דברים שלא מתאימים לה. ליפ שתפס את המקום האחראי של פיונה. איאן, שתמיד היה המסודר והטוב והאחראי הוא, לא ממש ברור מה הוא כרגע. מיקי גר עם משפחה אחרת ואני באמת תוהה כמה מבינים מה קורה שם… גם אצל דבי יש התנהגות אחרת. קיצר כולם מנסים משהו אחר העונה הזאת, וגם די מקבלים סטירה מצלצלת מהמציאות כל הזמן.
  מרתק אותי נורא לראות איך העונה תיגמר. וחסר להם אם לא נותנים סוף עונה ראוי לאיאן ומיקי שקצת נזנחו בפרקים האחרונים, אחרי הפרק המופתי שהיה להם שמיקי סוף סוף הצליח להודות לעצמו שהם ביחד.

  • Michael Ginzburg

   מסכים!

 • שימי

  איאן מראה סימנים קלאסיים של bipolar disorder. כמו אמא שלו.

  • Efrat Weisman

   וואלה…. באמת חשבתי על זה לא מזמן שמפתיע שאף אחד מהילדים לא מוטה לכיוון בהתחשב בזה שזאת כנראה מחלה גנטית. בהחלט יכול להיות כי הוא לחלוטין הייפר לאחרונה. וואו….

   • miss bojarsky

    לגמרי וואו, זה ההסבר הכי הגיוני.

 • העט המרקד

  זו עונה הרבה יותר רגועה מהקודמות (עד כמה שאפשר לקרוא לעונה שהאירוע המחולל שלה הוא מנת יתר שלוקח ילד בן 3 רגועה), אבל עדיין אני חושב שבכל פרק יש כמה וכמה סצנות שבהן אני תופס את הראש שלי מרוב שהכתיבה שלהן אדירה ברמתה.
  הקשר של בוני וקארל נהיה יותר מקסים ומשונה. סצנת הנשיקה שלהם בפרק הקודם הייתה יפהפייה. חורה לי העובדה שהוא חייב להיות כל כך לא חוקי – כל גאלאגר עובר על החוק באיזשהו שלב (אפילו ליאם, תכלס), אבל קארל ממש נהיה פושע.

  היה לי כל כך עצוב לראות בסוף את מנדי הופכת להיות האישה המוכה הסטריאוטיפית (למען השם. אם את עומדת להיות כזאת אז שלפחות תמצאי תירוץ פחות פופולרי מ"נפלתי"), אבל הסצנה שבה איאן ומיקי נכנסו אליהם הביתה ואיאן איים על קנייטה בסכין הייתה פשוט נהדרת בכל אספקט אפשרי. ללא ספק, הסצנה הכי טובה בעונה עד כה. אין לי שמץ של ספק שאיאן סובל מהמאניה דיפרסיה שהרסה למוניקה את החיים – אחרי הסצנה הנהדרת בבית של מנדי מיקי פחות או יותר אמר לו "אחי, אתה ביפולארי" (אם הוא היה יודע מה זה אני מניח שזה מה שהוא היה אומר לו).
  האמת שדווקא עלילת ה"פרנק חולה מת" הולכת והופכת אותו ליותר ויותר דמות אפית. מין דמות גדולה מהחיים שעכשיו נאלצת לעזוב אותם. עד כמה שהוא היה חלאה בשלוש עונות האחרונות, דווקא כשהוא שוכב במיטה של שילה, כולו עירום ועזוב וחלש, אני יותר ויותר מעריך אותו. הוא כמו צ'לסי שלייזה מינלי שרה עליה ב"קברט".

  • Efrat Weisman

   ריגשת אותי עם הסוף, ממש.
   ובכלל מאז שקראתי פה את תאוריית ה'איאן דו קוטבי' אני לא מפסיקה לחשוב על זה ודי מופתעת מעצמי שלא חשבתי על זה לבד, אבל אני חושבת שזה מראה לי כמה אני מעורבת רגשית בסדרה וקשה לי לראות אותה מהצד אולי.
   מבחינתי רגע העונה זה איאן ומיקי במועדון עם הנשיקה, או מיקי שסוחב את איאן אליו הביתה, או מיקי פשוט אומר together בבוקר. קיצר יש לי אובססיית מיקי (לא) קטנה אם לא היה ברור 🙂

  • שין-גימל

   לי זה מרגיש ההפך – עונה שהתחילה רגוע ונהפכת למופרעת ומטרידה אף יותר מקודמותיה. פה ושם נראה שהדמויות לא מזהות כמה אפל מה שקורה סביבן או אולי קצת חסרות קונסיסטנטיות, אבל בסה"כ הכתיבה ממש טובה.
   כשכתבתי את ההודעה על חילופי התפקידים שקלתי אם לכלול את קארל כסוג של ג'ימי חדש – בגלל גניבת המכוניות. זה לא ממש מתיישב, אבל פיונה יצאה עם ג'ימי, ואולי גם ההתפרקות שלה העונה הייתה זרז מבחינת קארל בהיבט הזה. ניכר שהאהבה של קארל לפרנק מבוססת בחלק גדול ממנה על כך שפרנק הוא "כיפי" – זה מה שחשוב לו, ובוני היא סוג של המשך של זה.

 • שין-גימל

  עוד אסימון טייפקאסט שנפל לי אתמול: מאז ג'ובראני שיחק ב"אבירי השגשוג" נהג מונית שהיה לפני כן עורך דין, וכאן הוא נהג מונית שהוא גם רופא. וכמובן שבשני המקרים הם מעורבים בפשע.
  דרש קצת גיגול, בהתחלה סתם זכרתי שראיתי אותו איפשהוא.

© עידו ישעיהו