החץ 2.16: יחידת התאבדות

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 22/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "החץ" עונה 2 פרק 16

מאז פרק 6 בעונה זו וההרפתקה ברוסיה ג'ון דיגל הפך לדמות מאוד משנית, אף יותר מהרגיל. עם העיסוק סביב הופעתו הראשונה של בארי אלן, שובה הסופי של שרה, הוספתה וצירופו של רוי לצוות והסדקים במשפחת קווין – דיגל הוקרב על המזבח התסריטאי. עברו הצבאי ופעילותו הנוכחית הביאו את דיגל אל פיתחם של אמנדה וולר וארגוס, ומערכת היחסים המחודשת עם ליילה בטח לא הזיקה; וכך לדיגל הוצע להוביל יחידה סודית של "פושעי על", שגויסו לבצע משימות חשאיות ולא רשמיות עבור ממשלת ארה"ב תמורת עונש מופחת. ואם זה לא עוזר, אז התקן עורפי יפוצץ אותם לרסיסים אם יפרו פקודות. לא הספקנו להכיר את שראפנל כדי שיהיה אכפת לנו מגורלו, אבל לפחות הוא הקריב את עצמו עבור עקרונותיו, קדוש מעונה שכמותו.

כמובן ששיתוף הפעולה הכי מרתק לצפייה היה בין דיגל לבין דדשוט, רוצח אחיו. בפרק האחרון בו ראינו את פלויד לוטון, דיגל נאלץ לסייע לו לברוח מבית כלא רוסי, ולאחר מכן פלויד חשף את שם הארגון ששכר אותו להתנקש באנדי (עד אז ג'ון חשב שהוא היה קורבן אקראי). זה לא הקל על השותפות הכפויה חלק ב', אבל העמקת ההיכרות עם סיפורו האישי של דדשוט הוסיפה מימד נוסף לאישיותו, והצלתו על ידי דיגל כנראה שמה סוף ליריבות האישית ביניהם.

מעשהו האחרון של דיגל כ"פרילנסר" (איזה שם קוד גרוע), הצלת חייו של דדשוט ובעקיפין חשיפת הפעילות בפני רשויות מרקוביה, הובילה לסיום העסקתו. יחד עם זאת, העולם שלו נראה עכשיו הרבה פחות שחור ולבן: הסיפור עם דדשוט; עבודה עם רוצחים מורשעים כשביומיום הוא עובד עם שני רוצחים, כדברי ליילה; הריגת הילד-חייל כדי להציל טרוריסט וסוחר נשים וילדים, מעשה שהאפיל על דיגל מאז חזר הביתה. מעניין לראות אם ואיך זה ישתלב בהמשך הסדרה.

שיתוף הפעולה המעניין השני של דיגל היה עם ליילה, גרושתו\בת-זוגו. עמדו לטובתם גם הפלאשבקים, שהפעם הולאמו מאוליבר ועלילת האי למען מדבריות אפגניסטן.[1] חבל שהתסריטאים לא עושים את זה מדי פעם; יהיה משמח לראות את עברה של פליסיטי או את מוירה ות'יאה בשנים בהן אוליבר נעדר. בכל אופן, עד כמה שחבל היה לי לשמוע על הפרידה מקרלי בתחילת העונה, אני מאשר את הקשר של ג'ון וליילה.[2]

[1] היחיד שלא נעשה איתו כלום הוא ברונז טייגר. פעם רביעית גלידה שישה כדורים עם פצפוצים וסירופ שוקולד וכל התוספות האפשריות?
[2] בפרק הזה הבנתי שהשחקנית שמגלמת את ליילה, אודרי מארי אנדרסון, היא גם לילי ב"מתים המהלכים".

בגלל ה-Suicide Squad גזרת אוליבר הייתה קטנה יותר אך לא בלי התפתחויות. הקרבת קשריו בבראטווה כדי לתפוס את סלייד, ניסיון להיפרד משרה כדי להגן עליה (אבל בסוף הם חזרו זה לזו, תודות לעצה מלורל, לא פחות) ופנייה לאמנדה וולר כמוצא אחרון, תוך כדי הגילוי שהם מכרים ותיקים. מה לעזאזל הגודל של ליאן יו?!

תרגום למרקובית (או איזו שפה שלא מדברים שם) ולערבית קוראקית יצורף למהדורת פסח שני של "מקור ראשון":
– על מרקוביה אמנדה וולר, היחידה וחבריה כתבתי לפני מספר פרקים.
– Task Force X הוא שמה הרשמי של היחידה.
– "מלון אוסטרנדר": ג'ון אוסטרנדר הוא כותב קומיקס שיצר וכתב את סדרת Suicide Squad הדפניטיבית מ-1987 עד תחילת שנות התשעים. בסדרה שלו וולר ניהלה את היחידה מרחוק, כשבין חבריה היו ברונז טייגר ודדשוט. את חלק מהסדרה כתב אוסטרנדר עם אשתו המנוחה, קים ייל.
קוראק זו מדינת טרור מזרח-תיכונית בידיונית. קוראק הייתה מקום הפעולה הראשון של היחידה בפיקוד וולר בסדרת הקומיקס.
– הסיפור של לוטון ובתו, זואי, לקוח היישר מהקומיקס.
– "פינת החמישי וגיפן": קית' גיפן הוא כותב וצייר ותיק.
– האסירה הבלונדינית ("אתם זקוקים לייעוץ? אני מטפלת מורשית.") היא ד"ר הארלין קווינזל, או הארלי קווין. קולה הוא של טרה סטרונג, מדובבת ותיקה והקול של הארלי בגרסאותיה המצוירות והממוחשבות השנים האחרונות. פיזית היא כנראה גולמה (או לפחות תגולם; הרי לא ראו את פניה) ע"י שחקנית חדשה וצעירה.
טד גיינור, המפקד של דיגל וליילה באפגניסטן, הופיע בעונה הראשונה כראש קבוצת אבטחה מושחת.

על שני הפרקים הקודמים לא כתבתי בעקבות בעיות גלישה ו\או סיבות אישיות ו\או חטפתי חץ בברך, אבל הגיע הזמן לשלם:
תעשיות קורד והעומד בראשם, טד קורד (בלו ביטל), הוזכרו בעבר. הפעם (פרק 14) פורצים אל משרדי החברה אנשיו של הנבל התורן בתחילת הפרק.
וויליאם טוקמן, קלוק קינג, הוא נבל שגם בקומיקס הפך לפושע כדי לסייע לאחותו לפני שימות ממחלה סופנית. "Tempus fugit" ("הזמן חמקמק"), שטוקמן אומר בסוף הפרק, הוא כינוי נוסף שלו.
– הפושע שטוקמן הורג קרוי אדי וולצק. קת'רין וולצק היא העוזרת של המפיק הראשי אנדרו קריסברג.
– "דרך נלסון 52": דיאן נלסון היא נשיאת DC אינטרטיינמנט.
בר אובליוויון הוא מקום המפגש של הקבוצה העל-טבעית שאדופאקט. אחד מחברי הקבוצה הוא בלו דוויל. על האוטובוס שאוליבר מציל יש פוסטר שמפרסם סרט באותו שם.
– טוקמן סובל מתסמונת מקרגור, אותה מחלה ממנה סבלה אשתו של מיסטר פריז בסרט המושמץ "באטמן ורובין".
– בפרק 15 נאמר לראשונה שמו האמצעי של אוליבר קווין – ג'ונאס.
– במהלך הסיור באחוזת קווין, ת'יאה מציגה בפני סלייד ווילסון את עבודותיהם של שני ציירים מהמאה ה-19, קרטיס סוואן וג'וזף קיוברט. קורט סוואן (1920-1996) היה אחד מציירי הקומיקס הבולטים של עידן הכסף, והיה אחראי למראה של כותרי סופרמן בשנות ה-50 וה-60.
ג'ו קיוברט (1926-2012) היה אחד מאגדות התעשייה, עם קריירה שהחלה בשנות ה-40 והמשיכה עד מותו. בין העבודות הבולטות שלו: טרזן, הוקמן וסרג'נט רוק. שני בניו, אנדי ואדם, הם ציירי קומיקס מצליחים בעצמם, ואף מלמדים בבית הספר לאמנויות הקומיקס שג'ו הקים בשנות השבעים. ב-2011 הוא אף ביקר בישראל עם אדם, כדי להשיק תערוכה של יצירותיו במוזיאון הקומיקס בחולון.

תגיות:
 • החלטתי לנסות משהו חדש עם סיכומי סדרות הקומיקס שאני כותב. עם כל הקישורים ופרטי הטריוויה, למה לא להמליץ על חומרי קריאה רלוונטיים לפרק? בשנה הקרובה יצטרפו סדרות נוספות ובתקווה שאוכל לעשות את זה גם איתן (כל עוד אני יכול להקליד ויאדו יאפשר לי לכתוב סיכומי פרקים). הסדרה היחידה שלא יהיו בה המלצות קריאה זו "המתים המהלכים", כי בכל מקרה מדובר רק בסדרה רצה אחת. ולבסוף, כדי לא לגנוב את הפוקוס מהסיכומים (הקישורים שלי עושים עבודה מספיק טובה), ההמלצות יפורסמו בתגובה לרשומות.

  אה, כן, גם תיכננתי לפרסם המלצה אחת לכל רשומה, אבל מכיוון שזו הפעם הראשונה ואני צריך לחפות על חוסרים, באופן חד-פעמי (לפחות עבור "החץ") הנה מספר המלצות:

  1. Suicide Squad: Trial By Fire. האוגדן היחיד שיצא עד היום של הסדרה פרי עטו של ג'ון אוסטרנדר (ראו בהערות למעלה) ופורסם לפני כשלוש שנים. מאגד את גיליונות 1-8, עם צוות של פושעיםנבלים, חלקם מתחלפים בהתאם למשימה, שנאלצים לשרת את ממשלת ארה"ב תחת פיקודה של אמנדה וולר והנהגתו בשטח של ריק פלאג, איש צבא ובנו של ריצ'ארד פלאג, מפקד הגרסה המקורית של הטסק פורס איקס במלה"ע ה-2. דדשוט וברונז טייגר הם שניים מכוכבי הסדרה, כך שזו הזדמנות מצוינת להכיר את הדמויות. מכיל גם את Secret Files #14, סיפור המקור של הקבוצה המקורית וגלגוליה העתידיים.
  http://www.amazon.com/Suicide-Squad-Trial-John-Ostrander/dp/1401230059/

  2. Villains United היא מיני-סדרה בת שישה גיליונות שפורסמה כחלק מההכנות לאירוע הקרוסאובר הגדול של DC ב-2005, Infinite Crisis. בד"כ אני נמנע מלהמליץ על סיפורים שהם חלק מסיפור הרבה יותר גדול, אבל את הסדרה הזו של גייל סימון ניתן לקרוא גם בפני עצמה. קבוצה של שישה נבלים קטנים נשכרת ע"י מוקינגבירד חדש ומיסתורי ומעומתת עם שאר נבלי DC שמתאגדים תחת הנהגתו של לקס לות'ור במזימתו החדשה. אחד מחברי הקבוצה הוא דדשוט, אבל גם הדמויות האחרות מרתקות, בייחוד קאטמן.
  http://www.amazon.com/Villains-United-Countdown-Infinite-Crisis/dp/140120838X/

  3. Secret Six, השם החדש והרשמי של הקבוצה, הייתה מיני-סדרה נוספת שהמשיכה את הרפתקאות הדמויות, עם פרצופים חדשים וישנים (דדשוט עדיין פה, אל דאגה).
  http://www.amazon.com/Secret-Six-Degrees-Devastation/dp/140121231X/

  4. לאחר המיני-סדרה הקבוצה קיבלה סדרה רצה, באותו השם, שהמשיכה להתפרסם עד איפוס ההמשכיות של יקום DC ב-2011. את האוגדן השלישי של הסדרה כתב ג'ון אוסטרנדר (את כל סיפורי השישייה כתבה גייל סימון), והוא אוסף גם גיליון "אבוד" של Suicide Squad.
  http://www.amazon.com/Secret-Six-Unhinged-Gail-Simone/dp/1401223273/

  5. אני לא יכול להמליץ על משהו שלא קראתי, אבל המיני-סדרה Deadshot מ-2005 נראית כמו תוספת ראויה לרשימה: רגע לפני גיוסו לסיקרט סיקס, פלויד לוטון, אחד המתנקשים המבוקשים בעולם, מגלה שיש לו בת פעוטה ומוצא מטרה חדשה לחייו. למרבה הצער, נראה שעד היום חמש הגיליונות לא הודפסו באוגדן..
  http://www.comicvine.com/deadshot/4050-18685/

© עידו ישעיהו