החץ 2.16: יחידת התאבדות

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 22/03/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "החץ" עונה 2 פרק 16

מאז פרק 6 בעונה זו וההרפתקה ברוסיה ג'ון דיגל הפך לדמות מאוד משנית, אף יותר מהרגיל. עם העיסוק סביב הופעתו הראשונה של בארי אלן, שובה הסופי של שרה, הוספתה וצירופו של רוי לצוות והסדקים במשפחת קווין – דיגל הוקרב על המזבח התסריטאי. עברו הצבאי ופעילותו הנוכחית הביאו את דיגל אל פיתחם של אמנדה וולר וארגוס, ומערכת היחסים המחודשת עם ליילה בטח לא הזיקה; וכך לדיגל הוצע להוביל יחידה סודית של "פושעי על", שגויסו לבצע משימות חשאיות ולא רשמיות עבור ממשלת ארה"ב תמורת עונש מופחת. ואם זה לא עוזר, אז התקן עורפי יפוצץ אותם לרסיסים אם יפרו פקודות. לא הספקנו להכיר את שראפנל כדי שיהיה אכפת לנו מגורלו, אבל לפחות הוא הקריב את עצמו עבור עקרונותיו, קדוש מעונה שכמותו.

כמובן ששיתוף הפעולה הכי מרתק לצפייה היה בין דיגל לבין דדשוט, רוצח אחיו. בפרק האחרון בו ראינו את פלויד לוטון, דיגל נאלץ לסייע לו לברוח מבית כלא רוסי, ולאחר מכן פלויד חשף את שם הארגון ששכר אותו להתנקש באנדי (עד אז ג'ון חשב שהוא היה קורבן אקראי). זה לא הקל על השותפות הכפויה חלק ב', אבל העמקת ההיכרות עם סיפורו האישי של דדשוט הוסיפה מימד נוסף לאישיותו, והצלתו על ידי דיגל כנראה שמה סוף ליריבות האישית ביניהם.

מעשהו האחרון של דיגל כ"פרילנסר" (איזה שם קוד גרוע), הצלת חייו של דדשוט ובעקיפין חשיפת הפעילות בפני רשויות מרקוביה, הובילה לסיום העסקתו. יחד עם זאת, העולם שלו נראה עכשיו הרבה פחות שחור ולבן: הסיפור עם דדשוט; עבודה עם רוצחים מורשעים כשביומיום הוא עובד עם שני רוצחים, כדברי ליילה; הריגת הילד-חייל כדי להציל טרוריסט וסוחר נשים וילדים, מעשה שהאפיל על דיגל מאז חזר הביתה. מעניין לראות אם ואיך זה ישתלב בהמשך הסדרה.

שיתוף הפעולה המעניין השני של דיגל היה עם ליילה, גרושתו\בת-זוגו. עמדו לטובתם גם הפלאשבקים, שהפעם הולאמו מאוליבר ועלילת האי למען מדבריות אפגניסטן.[1] חבל שהתסריטאים לא עושים את זה מדי פעם; יהיה משמח לראות את עברה של פליסיטי או את מוירה ות'יאה בשנים בהן אוליבר נעדר. בכל אופן, עד כמה שחבל היה לי לשמוע על הפרידה מקרלי בתחילת העונה, אני מאשר את הקשר של ג'ון וליילה.[2]

[1] היחיד שלא נעשה איתו כלום הוא ברונז טייגר. פעם רביעית גלידה שישה כדורים עם פצפוצים וסירופ שוקולד וכל התוספות האפשריות?
[2] בפרק הזה הבנתי שהשחקנית שמגלמת את ליילה, אודרי מארי אנדרסון, היא גם לילי ב"מתים המהלכים".

בגלל ה-Suicide Squad גזרת אוליבר הייתה קטנה יותר אך לא בלי התפתחויות. הקרבת קשריו בבראטווה כדי לתפוס את סלייד, ניסיון להיפרד משרה כדי להגן עליה (אבל בסוף הם חזרו זה לזו, תודות לעצה מלורל, לא פחות) ופנייה לאמנדה וולר כמוצא אחרון, תוך כדי הגילוי שהם מכרים ותיקים. מה לעזאזל הגודל של ליאן יו?!

תרגום למרקובית (או איזו שפה שלא מדברים שם) ולערבית קוראקית יצורף למהדורת פסח שני של "מקור ראשון":
– על מרקוביה אמנדה וולר, היחידה וחבריה כתבתי לפני מספר פרקים.
– Task Force X הוא שמה הרשמי של היחידה.
– "מלון אוסטרנדר": ג'ון אוסטרנדר הוא כותב קומיקס שיצר וכתב את סדרת Suicide Squad הדפניטיבית מ-1987 עד תחילת שנות התשעים. בסדרה שלו וולר ניהלה את היחידה מרחוק, כשבין חבריה היו ברונז טייגר ודדשוט. את חלק מהסדרה כתב אוסטרנדר עם אשתו המנוחה, קים ייל.
קוראק זו מדינת טרור מזרח-תיכונית בידיונית. קוראק הייתה מקום הפעולה הראשון של היחידה בפיקוד וולר בסדרת הקומיקס.
– הסיפור של לוטון ובתו, זואי, לקוח היישר מהקומיקס.
– "פינת החמישי וגיפן": קית' גיפן הוא כותב וצייר ותיק.
– האסירה הבלונדינית ("אתם זקוקים לייעוץ? אני מטפלת מורשית.") היא ד"ר הארלין קווינזל, או הארלי קווין. קולה הוא של טרה סטרונג, מדובבת ותיקה והקול של הארלי בגרסאותיה המצוירות והממוחשבות השנים האחרונות. פיזית היא כנראה גולמה (או לפחות תגולם; הרי לא ראו את פניה) ע"י שחקנית חדשה וצעירה.
טד גיינור, המפקד של דיגל וליילה באפגניסטן, הופיע בעונה הראשונה כראש קבוצת אבטחה מושחת.

על שני הפרקים הקודמים לא כתבתי בעקבות בעיות גלישה ו\או סיבות אישיות ו\או חטפתי חץ בברך, אבל הגיע הזמן לשלם:
תעשיות קורד והעומד בראשם, טד קורד (בלו ביטל), הוזכרו בעבר. הפעם (פרק 14) פורצים אל משרדי החברה אנשיו של הנבל התורן בתחילת הפרק.
וויליאם טוקמן, קלוק קינג, הוא נבל שגם בקומיקס הפך לפושע כדי לסייע לאחותו לפני שימות ממחלה סופנית. "Tempus fugit" ("הזמן חמקמק"), שטוקמן אומר בסוף הפרק, הוא כינוי נוסף שלו.
– הפושע שטוקמן הורג קרוי אדי וולצק. קת'רין וולצק היא העוזרת של המפיק הראשי אנדרו קריסברג.
– "דרך נלסון 52": דיאן נלסון היא נשיאת DC אינטרטיינמנט.
בר אובליוויון הוא מקום המפגש של הקבוצה העל-טבעית שאדופאקט. אחד מחברי הקבוצה הוא בלו דוויל. על האוטובוס שאוליבר מציל יש פוסטר שמפרסם סרט באותו שם.
– טוקמן סובל מתסמונת מקרגור, אותה מחלה ממנה סבלה אשתו של מיסטר פריז בסרט המושמץ "באטמן ורובין".
– בפרק 15 נאמר לראשונה שמו האמצעי של אוליבר קווין – ג'ונאס.
– במהלך הסיור באחוזת קווין, ת'יאה מציגה בפני סלייד ווילסון את עבודותיהם של שני ציירים מהמאה ה-19, קרטיס סוואן וג'וזף קיוברט. קורט סוואן (1920-1996) היה אחד מציירי הקומיקס הבולטים של עידן הכסף, והיה אחראי למראה של כותרי סופרמן בשנות ה-50 וה-60.
ג'ו קיוברט (1926-2012) היה אחד מאגדות התעשייה, עם קריירה שהחלה בשנות ה-40 והמשיכה עד מותו. בין העבודות הבולטות שלו: טרזן, הוקמן וסרג'נט רוק. שני בניו, אנדי ואדם, הם ציירי קומיקס מצליחים בעצמם, ואף מלמדים בבית הספר לאמנויות הקומיקס שג'ו הקים בשנות השבעים. ב-2011 הוא אף ביקר בישראל עם אדם, כדי להשיק תערוכה של יצירותיו במוזיאון הקומיקס בחולון.

תגיות:
© עידו ישעיהו