בלש אמיתי 1.06: בתים רדופים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 24/02/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "בלש אמיתי" עונה 1 פרק 6, בקצרה (יחסית)

"אם תהיה לך הזדמנות, את צריכה להרוג את עצמך"
(ראסט קול לשרמיין בודרו, חותר לאט לאט למטרתו להכחיד את האנושות)

אוקיי, אז תיאוריית "ראסט ומרטי עדיין עובדים ביחד" קרסה, וגם יתר הפרק סיפק מושג ברור מאי פעם לכיוון שאליו הולכת החקירה של ראסט ולזהותו של המלך הצהוב, שמספק לכל מאן דבעי (או לעשירים, אם לסמוך על צ'ארלי לאנג) ילדים ונשים להתעללות. המטיף ג'סטין ת'ריוט (שנראה חף מפשע), הכומר בילי לי טאטל (שנראה אשם), הזונה בדימוס בת' (ראסט צדק – הכסף שמרטי הביא לה אז היווה מקדמה) והילדה שנעקרה מציפורני רג'י לאדו אל חיים קטטוניים שוברי לב ("האיש עם הצלקות היה הכי גרוע") – כולם חזרו לרגע או שניים ב-2002.

הסצינה עם הילדה המסכנה הייתה מסעירה, והצטרפה לחקירת שרמיין בודרו, רוצחת ילדיה, על ידי ראסט. המשפט שאמר לה לבסוף ושציטטתי למעלה העביר בי צמרמורת של ממש, אפילו שאפשר היה להרגיש שהוא מגיע. לא באמת מצפים שבלש יגיד את זה לנחקרת. וחרף הייחודיות הסוריאליסטית של ראסט, הנפולת ביחסיו עם מרטי הייתה ארצית כדבעי, ובדיעבד כל כך ברור שזה מה שקרה. המפגש המחודש שלהם ב-2012 היה אפילו קצת מרגש, למרות שמבחינתנו לא עבר בכלל זמן, והתבאסתי לחלוטין שהפרק נגמר לפני השיחה שלהם.

הסוף בישר את מה שאנחנו יכולים לצפות לו ברבע האחרון של העונה. בפרק הקודם ראסט קם מהשיחה עם בלשי 2012 ובפרק הנוכחי מרטי עשה זאת. מגי הובאה עם תסרוקת מעט מגוחכת כדי להשלים פערים, אבל בסופו של דבר לא נראה שיש עוד מה לספר על 2002 (שבה קיבלנו עוד פליט "הסמויה" אחרי לסטר והאח מוזון – ספירוס וונדאס ה"יווני" היה כאן מפקד המחלקה). אני תוהה אם בפרקים הבאים נראה שימוש נוסף בכלי של סיפור המאורעות במבט לאחור – זה אפשרי בשיחה הצפויה בין ראסט ומרטי, הרי יש להם עשור להשלים.

הפרק הזה היה פחות משלהב מאשר קודמו, אבל גם ככזה הוא סיפק כאמור כמה רגעים מופלאים, ודווקא במהלכו צפה בי פתאום ההכרה שאני מתקשה להאמין שניק פיצולטו יצליח ליצור עונה שנייה טובה באותה מידה. זה לא שאפשר לשחזר שוב דמות כמו ראסט קול, כזה דבר מגיע פעם ב-. ועכשיו כשאני כותב את זה עולה בדעתי שאני מסכם את טיבה של העונה הראשונה עוד בטרם הסתיימה, אבל בסופו של דבר זה לא משנה. עד כה מדובר בסדרה מעולה, וגם את הפיתרון לבסוף לא יהיה מושלם או יאכזב, מבחינתי הוא לא יגרע מהחוויה של ששת הפרקים עד כה.

תגיות:
© עידו ישעיהו