חסרי בושה 4.03: כמו האב כך הבת

פורסם ע"י ‏שין גימל‏
בתאריך 31/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "חסרי בושה" עונה 4 פרק 3

Shameless (US) - 04x03 - Like Father, Like Daughter

"חסרי בושה" קצרה בפרק הנוכחי את הפירות של שני פרקי ההכנה שקדמו לו, שזה פחות מהחמישה שנדרשו לצורך כך בעונה שעברה. כרגיל, כשהעלילות מתפוצצות הן עושות זאת בקנה מידה תנ"כי\מיתולוגי, בין אם זה החפוז של פיונה ורובי, או הכמעט חפוז של פרנק וסמנת'ה. אבל הערך המוסף האמיתי הוא לא בפיצוץ, אלא במשמעויות שלו – ההבהרה הכה בוטה של רובי לפיונה שהיא ירשה את האופי ההרסני והמתמכר של פרנק, וההצבה של פרנק מול עוד מבחן קשה לאופי הזה שלו בדמותה של סמנת'ה.

העלילה של סמנת'ה היא בין המוצדקות בעלילות קרובי המשפחה הפתאומיים – קו עלילה שדי נטחן ב"חסרי בושה". אמנם לוקח לפרנק רק פרק אחד להקסים את סמנת'ה, אבל הכותבים והשחקנים גורמים לזה לעבוד – פרנק באמת יכול להיות איש שיחה מקסים, משעשע ומעורר סימפיתיה למרות המפלצת שהצופים יודעים שהוא. ביחד עם הזריזות שבה כל העניין הזה קורה, נוצרת התחושה שסמנת'ה קרובה אליו אף יותר מכל יתר בני המשפחה, מה שרק הופך את הידיעה שזה לא ייגמר בטוב לטראגית יותר.

ואם פרנק עוד מסוגל להדחיק את כל יתר הבעיות שלו ולהתמקד באחת, פיונה ניצבת בפני מתקפה בכל החזיתות – הרומן עם רובי, עם כל ההשלכות שלו על היחסים שלה עם מייק ואולי אף על העבודה שלה, וכאמור ההשלכה הפסיכולוגית חזרה על ההחלטה שלה שלא לתת את הכבד לפרנק. וזה עוד מבלי להזכיר את הרגע הצפוי שבו פיונה תבין עד כמה היא לא מעורבת בחיים של קארל ודבי, ותסיק את כל המסקנות הלא-נכונות מכך.

גם קו העלילה של ליפ נסק בפרק הזה, למרות שהוא בעצם היווה חזרה בעוצמה גדולה יותר על מה שהוצג לנו בפרקים הקודמים – ליפ מתקשה להסתגל למציאות שבה לא מספיק להיות חכם, אלא נדרשת מידה מסויימת של תכנון מראש והיעזרות באחרים. הלילה הלבן של ליפ שמסתיים בציון בינוני בולט על רקע הגניבה של קארל מהסופר, שמזכירה לנו את ההבדל בין הדילמות שליפ נדרש להתמודד איתן קודם לאלו שהוא מתמודד איתן עכשיו. גם הבדידות של ליפ, המוצגת בשיחה שלו עם פיונה, נוגעת ללב על רקע ההיכרות שלנו איתו כעצמאי למדי.

יתר העלילות נמצאות במסלול המתנה או לא מעניינות מדי כרגע. ספציפית אני לא בטוח שהכותבים יודעים מה הם רוצים לעשות עם שילה העונה, למרות שתמיד נחמד לראות אותה על המסך.

תגיות:
 • ניתוח מדויק ומצוין.

  רוצה להוסיף גם הערה על שם הפרק, שמכוון לרגע הסיום של פיונה שעוברת ליד חדרו של קארל ורואה את פרנק במיטה ומבינה עד כמה הם דומים. אבל הקבלה של ממש הייתה גם מוקדם יותר כשפרנק ישב לאכול עם סמנת'ה, והם ציינו פרטים דומים בין שניהם.

  • miss bojarsky

   אני תוהה אם פרנק ידע את כל הדברים הללו מראש וציין אותם במכוון כחלק מהתכנית שלו להקסים את סמנת'ה. לא שאני יודעת איך הוא יידע את זה, אבל לפרנק יש את השיטות שלו. מעניין אם היה שילב שבו הוא גידל את סמנת'ה ואם כן, עד איזה גיל. מן הסתם רק עד גיל צעיר מאד, אחרת היא הייתה זוכרת אותו.

 • Yaara

  אחלה סיכום. ליבי ליבי על פיונה ואני ממש לא מחכה לפיצוץ בינה לבין מייק. למרות העלילה המעניינת של ליפ וההחלטה האמיצה של הכותבים להציב אותו לבד, עדיין עצוב לי לראות אותו הרחק מהמשפחה שלו.

 • miss bojarsky

  מצטרפת למחמאות בנוגע לסיכום שלך, הוא נהדר.

  פיונה ללא ספק במסלול התרסקות ואני מקווה שזה לא ישבור אותה ושהיא תצליח כבדרך כלל לאסוף את עצמה מחדש לאחר מכן. הי אל פרנק. יש לה בעיות, ללא ספק, אבל אכפת לה מאחרים, אפילו יותר מדי אכפת לה. בזמן שלפרנק אכפת בעיקר מעצמו.

  אני מאד אוהבת את קו העלילה של ליפ. הוא שובר לב, אבל זה חלק ממה שהופך אותו לטוב כל כך ומתוך המקום הזה של משבר אני מאמינה שליפ יתפתח ויתבגר. מקווה לפחות.

  • Michael Ginzburg

   קו העלילה של ליפ הוא נקודת האור היחידה למרות שעד כה זה לא היה טוב מספיק.
   ניכר לפחות שליפ השלים עם ההתבגרות הכפויה והוא לקראת מעבר תודעתי חדש.
   אני אוהב איך שהוא לא שם קצוץ על הפלאש מובינג…. 🙂

   • miss bojarsky

    בפעם הראשונה הוא לא שם על זה, בפעם השנייה אני חושבת שזה כבר העציב אותו, חידד עבורו את חוסר השייכות שלו.

    • Michael Ginzburg

     כן, התיאור של הניכור והבדידות שחווה ליפ די נוגע ללב אבל יש תחושה שמשהו חסר בכל העניין ובינתיים הסצינות רק חזרו על עצמן באדרת שונה פשוט. אגב, השחקן שמגלם את ליפ הצטלם לסרט אימה בסגנון פאונד פוטג' (סטייל פרויקט ממכשפה מבלייר וכו') ואני סופר דופר מצפה לזה 🙂

 • עידן

  אי אפשר שלא לשים לב לחסרונו של איאן עוד מתחילת העונה.

  אני חושב שחייבים לעשות תפנית עם הדמות של פרנק.. שזה יגיע או לשינוי מוחלט לטובה (או לפחות ניסיון לשינוי), או שהוא יהפוך לצמח או שיהרגו את הדמות. הדמות מיצתה את עצמה וכבר לא ריאלי שהיא עדיין חיה. זו הדעה שלי.

  כמו מישהי אחרת שכתבה פה, אהבתי את זה שהציבו את איאן לבד בסיפור אחר לגמרי משלו.

  דבר נוסף, אהבתי את זה שהחליפו את סטיב/ג'ימי, והכותבים לא חזרו בהם מש"הרגו" את הדמות. והתפנית עם פיונה וחבר שלה בהחלט היה מפתיע והתזמון היה טוב. מעניין לדעת איך זה יימשך..

  • שין-גימל

   הזכרת לי שהיה עוד קו עלילה אחד שעבד בפרק הזה לטעמי – זה של מיקי. זה לא שיש כאן חידוש לגבי הדמות, אבל ההיעדרות של איאן שמה אותו יותר במרכז כעת, וזו בעיני החלטה אמיצה לא פחות מההחלטה להפריד את ליפ שיערה הזכירה.

   היו בסדרה כבר רגעים שבהם ההרגשה הייתה שהם מיצו את פרנק או הלכו איתו רחוק מדי. אולי הזמן בין העונות קצת גורם לתחושה הזו לפוג אצלי, ואני לא מרגיש את זה כרגע. בהתחשב בכך שהסדרה מצליחה להשתמש בהיעדרן של דמויות באופן אפקטיבי כרגע, ולהראות את הפרנק שבפיונה, אני חושב שהם יוכלו לייצר עניין מפרנק בין אם הוא חי או מת, אם הם ירצו בכך (עם ג'ימי זה בבירור לא היה המקרה).

 • Michael Ginzburg

  סקירה כתבה מעולה אבל מצאתי שכל העלילה בפרק לא מעניינת (די צפוי מה שהולך לקרות בין פרנק וסמנת'ה)

  זו מסתמנת להיות לצערי העונה החלשה ביותר. הבוס של פיונה משעמם כ"כ וגם האח הליברלי שלו,
  זה לא מוסיף לי שום נדבך על פיונה או על דרכי ההתמודדות שלה עם קשיי החיים.

  • שין-גימל

   אני חושב שיש הבדל בין מי שפיונה מנסה להיות בעונה הנוכחית למי שהיא הייתה קודם לכן. הפרקים הקודמים העונה איזכרובנו את הפער הזה בכך שלמשל הוזכרו במפורש החיים של פיונה לפני הסדרה. הפרק הנוכחי הציג את המתח בין "שתי הפיונות" – אני לא יודע לגבי "חדש", אבל מבחינתי לפחות זה מעניין.

   • Michael Ginzburg

    אוקיי, אישית אני רואה את רוב רובן של הסצינות בין פיונה והבוס שלה משעממות ולא תורמות לאריג העלילתי.

© עידו ישעיהו