צדק פרטי 5.02: הילדים לא בסדר

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 18/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "צדק פרטי" עונה 5 פרק 2

Justified - 05x02 - The Kids Aren't All Right

איזה. יופי. אם היה חשש לא הגיוני שמשהו מהשנינות של "צדק פרטי" ייגרע אחרי מותו של אלמור לנארד, קיבלנו אישוש מניח דעת ומשובב נפש. התמוגגתי במהלך הפרק מכל כך הרבה חילופי הדברים, זו הייתה "צדק" במיטבה – אם זה ריילן אצל העשיר הגזען (היי, זאנדר ברקלי!), אם זה בויד שמשכנע את אשתו הלטבית של לי פקסטון או נואם מול סוחרי הסמים שלו, ואם זה המונולוג של שריף מוני כשהוא מוציא אותה באלימות מרכבה. גם הופעות האורח העלו מדרגה בפרק הזה: האחים ווד וסטיב האריס – האחד אייבון ברקסדייל ב"הסמויה" והשני יוג'ין מ"הפרקליטים" – הפציעו על ההתחלה, את שמה של איימי סמארט ראיתי כבר בקרדיטים, ובהמשך הגיעה לורטה ונגאלה מעט מההתבזבזות שלה בסיטקום העבש של טים אלן.

שובה של לורטה מגלם חלק מהותי ממה שאני אוהב ב"צדק פרטי", הזיכרון הארוך שלה ושימוש נבון במשאבים העומדים לרשותה, דמויות עבר בסדרה, כמו גם "הוט רוד" המזוקן והחביב. אני מקווה שנראה אותה גם בהמשך, מעניין אותי לראות איך הילדה הזו, שכמו רבים שם גדלה בנסיבות אומללות, תגדל ותצמח. רגע אחרי ההודעה על כך שהעונה השישית היא האחרונה, כל דבר כרגע נראה לי כמו משחק לטווח הארוך – מה שגם ככה מאוד סביר אצל "צדק פרטי" – ואני תוהה אם גם לורטה תפציע בשלבים הסופיים של הסדרה לאיזושהי גאולה נחמדת.

סופה של הסדרה עלה בדעתי ביתר שאת בשיחה המאוחרת יותר של ריילן ואליסון העובדת הסוציאלית, שבו היא הבהירה לו שכלום לא יקרה ביניהם ומנתה את הסיבות. "ישנם כמה דגלים אדומים, אני מודה", הוא אמר, "זה לא אומר שאין לי את היכולת להשתנות", רגע אחרי שאמר על לורטה שהיא מי שהיא ואינה הולכת להשתנות. נדמה לי שעניין השינוי הולך להיות מוטיב מרכזי בעונה הקרובה. בשיחה אחרת של ריילן, טעונה בהרבה, הוא הזכיר להוט רוד ולנו מאיפה הוא הגיע. הוט רוד עצמו איזכר את ארלו [1], האיש שריילן כל כך מנסה לא להיות כמוהו. אחרי שהעונה הקודמת והנפלאה עסקה בזהות, אולי כעת הסדרה תתפנה לעסוק בשבירה שלה. למעשה, זהו צעד הכרחי כדי שיהיה טעם לשתי העונות הנותרות. בשלב הזה ריילן לא נוסע להיות עם בתו הקטנה ועם אהובתו בפלורידה, אבל אולי זה עוד יקרה, ונכון לפרק הזה לורטה היוותה עבורו מעין בת חלופית הפועלת בעולם שהוא מכיר ומתמצא בו ביתר קלות. במקביל מסתמן שארט עשוי לעמוד בדרכו – הוא ממש חופר בעניין הזה של ניקי אוגוסטין, ומן הסתם יקבל בסופו של דבר אישוש לחשדות שלו. אולי לא משהו שיפיל את ריילן, אבל בהחלט יתקע טריז ביחסים עם הבוס שלו.

[1] יש לו נטייה לעשות את זה לתת כבוד לדור ההורים, כלומר לדור שלו – בעבר הוא חס על חייו של דיקי בנט מתוך כבוד לאמו מגס.

עם כל הכבוד לריילן, הסיפור של בויד היה בעיניי מגניב יותר. לא ברור לי מה הקטע של מארה ומדוע היא החליטה להלשין על בויד ואז לחזור בה, אבל נראה שזה קצת תוקע אותה. זה סיפק לנו מפגש נוסף בינה לבינו, והכימיה שלה עם בויד הייתה מחשמלת. השליכו את אווה לכלא ושדכו ביניהם! בויד עצמו הזכיר שוב שהוא לא סתם איזה טמבל דרומי, ואם בפרק הקודם ההתנהגות שלו מול החברים מדטרויט והקנדים שמאחוריהם הבהירה שהוא רחוק מלהיות איזה פראייר, ההתנהלות שלו הפעם מול הסוחרים שלו הוסיפה לוודאות שלא בכדי הוא נמצא במעמד שבו הוא נמצא. הבעיה שלו תופיע כמובן בפרק הבא, כשהחברים האלה יגלו שהמוצר המובטח לא הגיע. תענוג.

תגיות:
© עידו ישעיהו