קומיוניטי 5.05: אסקפיזם גיאותרמי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 25/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "קומיוניטי" עונה 5 פרק 5

Community - 05x05 - Geothermal Escapism

יום לפני הפרק גיליתי ששוב מדובר בהיי-קונספט א-לה הפיינטבול, והידיעה הזו מיד הנמיכה לי את הציפיות. פרק הפיינטבול הקודם חתם את העונה השנייה, היה כפול ודי מיותר, ומאז לא הייתה בגרינדייל עוד תחרות כוללת, עתירת אקשן ובעלת פרס מטורף בימיו של הרמון על מושכות "קומיוניטי" [1]. הרתיעה שלי מפני תחרות נוספת כזו במקום התמודדות ראויה עם עזיבתו של טרוי/דונלד גלובר, פגשה בת ברית בלתי צפויה כבר בטיזר של הפרק: בריטה. תמיד היה כיף ללעוג ליומרה הפסיכולוגית המגוחכת שלה, אבל כבר מההתחלה היא הייתה מדויקת במובהק. ראשית היא ניסחה את הגישה שאיתה באתי לפרק: "בואו לא נשכח שזה בסדר גם להיות עצובים". מיד אחרי כן היא ניסחה את הצהרת הכוונות של הפרק: "פסיכולוגיה לימדה אותי שלמוח האנושי יש נטייה לתעל מחדש חרדת נטישה בצורה של שטות וקלות דעת, ואני לא רוצה לפספס את ההזדמנות שלנו להכיר בעובדה שאנחנו הולכים להתגעגע אליך". מעולם לא העליתי על דעתי שבריטה תהיה זו שמייצגת אותי, אבל כנראה שעל כך הסתמך הפרק, כי הבאזקיל הקבוע שלה נשזר בעיקשות לאורך כל המשחק. לשם שינוי – כלומר בניגוד למשל לפרק הפיינטבול הקודם – הפעם הוא מילא אותו במשקל סגולי ובתכלית, ולבסוף גם בפואנטה.

[1] במהלך העונה הרביעית היה רפרנס לתחרות פיינטבול נוספת שהתקיימה בין כותלי גרינדייל, אבל אני מניח שדן הרמון מתעלם מכל מה שקרה בעונה הזו.

בהתאם, בריטה הייתה סוף סוף (סוג של) מגניבה. החברים שלה כל כך לא רצו לשמוע את האמיתות עד שבתחילה התרפקו על הודעות הכריזה הנהדרות שקטעו את דבריה, ומאוחר יותר הפקירו אותה לגורלה (באמצעות אחת השורות האהובות עלי בפרק, "הצעד השלישי הוא הישרדות, בהצלחה בריטה"), אבל הניסיונות שלהם להתחמק לא צלחו לבסוף, והחבירה של בריטה אל היקי שידרגה את המשחק שלה, ואיכשהו גם שינתה לה את הלוק. התוצאה הכללית הייתה פרק מבדר ומצחיק (ממש מצחיק) שעמוס בוואן ליינרים מבריקים, מלבד זה שכבר ציינתי למעלה: "אני לא חושש לדחוף בחורה אל תוך לבה מדומיינת. למעשה, זו האסטרטגיה העיקרית שלי". "הספרים בהוצאה עצמית שלי לא יוציאו את עצמם". "המקום שבו כל חלומותיכם מתגשמים. אם החלום שלכם הוא לעמוד על שולחן ולהשתין בצנצנת". "תגיד לבאז היקי ששירלי בנט אומרת… טוב, אני לא רוצה לבזבז לך את הזמן, פשוט תחשוב על משהו מגניב ותן לי קרדיט" (האי של שירלי בפרק הנוכחי מקביל למבצר פירס מפרק הפיינטבול הקודם, מה שחמוד). "כשהמשחק הזה ייגמר, אני אדחף אותך בחזרה".

בסופו של דבר הטיפול בפרידה דווקא באמצעים האלה היווה בחירה נכונה. התוצאה הייתה יכולה להיות טובה אפילו יותר, אבל ניסיונות ההדחקה והאסקפיזם המוצלחים הללו שמילאו 90 אחוז מהפרק, גרמו לעשרת האחוזים הנותרים לרגש בלי שיתבוססו בקיטש מוגזם. בריטה אכן נותרה אחרונה יחד עם טרוי ועאבד, הנוטש והננטש שהפקירו אותה, והייתה שם בזמן כדי לראות שעבור עאבד מדובר באמת במשחק לחיים ולמוות-מזויף [2], ולבסוף כדי לספק את הפיתרון המחוכם שיאפשר לעאבד להתמודד עם האמת. הפרידה שלאחר מכן הייתה כמובן הזיקוק המושלם של החלק הזה.

[2] אני מוכרח לומר שממש לא אהבתי את זה, ולמעשה כשהוא אמר לטרוי שהוא באמת רואה לבה הייתי בטוח שהוא משקר לו כדי לנסות להשאיר אותו.

השיבוט של טרוי הצליח לסכל את מה שבסופו של דבר מסתבר כעוד הלצה אכזרית של פירס, שכמו בפרק הקודם נשאבה אף היא מהורשותיו במיטת חוליו בעונה השנייה: לוואר ברטון שב לבקר את טרוי, למרות שהלה שוב ושוב חזר ואמר שהוא לא רוצה לפגוש אותו כי הוא מעריץ גדול מדי. אלא שבניגוד לפעם הקודמת, טרוי לא נכנס למצב קטטוני, הניסיון הזה של פירס כשל והפך לאחלה מתנה – לבלות ביחד עם האיידול שלו על יאכטה במסע מסביב לעולם (שמה של הספינה, אגב, הוא "צ'יילדיש טייקון", קריצה לשם הבמה של דונלד גלובר כראפר, צ'יילדיש גמבינו).

Community - 05x05 - Geothermal Escapism Troyטרוי הוא אחת הדמויות הכי מצחיקות בסדרה ודונלד גלובר קומיקאי בחסד. כבר בימים הראשונים של "קומיוניטי" הוא בלט מבחינתי עם ההתעטשות הנשית שלו, העצבים שקיבל על אנני כשעשתה עליו ניסוי חברתי עם פרופסור דאנקן, ובמיוחד כשניסה ללא הועיל למצוא מילה חלופית ל-"fight" כדי לא להסגיר לשירלי את העובדה שהם מתכוננים ללכת מכות, עד היום אחד הרגעים האהובים עלי בסדרה. מתישהו ההיטמעות שלו ב"טרוי עאבד" קצת הקהתה את הגאונות שלו בפני עצמו (מה שלא קרה עם דני פודי, אגב), אבל פעם בכמה זמן קיבלנו לכך תזכורת, והיא הייתה קורעת מצחוק. ובכל מקרה, החברות בין השניים הייתה אחת המקסימות בטלוויזיה, עד לרמה שהמחשבה הראשונה אצלי למשמע החדשות על עזיבתו הייתה "מה יהיה עם עאבד", ואני בטוח שאינני היחיד. לא זכינו בפרק הזה לראות את לחיצת היד הייחודית שלהם – אולי גם בגלל הגילוי שטרוי בכלל לקח אותו ממקור אחר, אני מקווה שלא – ושמענו בפעם האחרונה וריאציה על "טרוי ועאבד": Troy and Abed in a bubble. אין אלא לקוות שהגנים מיונה מתבייתת שעאבד שתל בגופו המשובט של טרוי יעשו את שלהם.

קטנה:
הקראש הידועני-גברי של צ'אנג הוא נייתן פיליון, אחד מכוכבי האורח הרבים של "קומיוניטי" העונה. מעניין יהיה לראות את המפגש ביניהם.

תגיות:
© עידו ישעיהו