קומיוניטי 5.01: רה פיילוט

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 03/01/2014 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "קומיוניטי" עונה 5 פרק 1

Community - Season 5

הפרק האחרון של העונה הרביעית, שהוא גם האחרון בלי דן הרמון, התרחש בעיקר במוחו של ג'ף ותיאר מה היה קורה לו החברים מקו הזמן האפל היו מגיעים ומשתלטים על קו הזמן הרגיל. רוב אנשי החבורה בקו האפל היו במירעם – שירלי שיכורה, טרוי בקושי יכול לדבר, לג'ף אין יד וכו'. פרק פתיחת העונה החמישית, הראשון אחרי שובו של הרמון, נראה כמו המשך ישיר לקודמו, רק פי אלף פחות מרומם רוח. בראש ובראשונה, פשוטו כמשמעו הפרק לא היה מואר. כאילו לא טרחו להדליק את האור בחדר הספרייה הוותיק, מה שהקנה לכל נופך קודר. שנית, הידיעה שזהו קו הזמן ה"אמיתי" ואלה הם החיים האמיתיים של כעת-שישיית-גרינדייל הייתה מדכאת. לא מדובר כאן בפרי דימיון מופרך ומבדר של עאבד או ג'ף, אלא כל אחד מהם מצוי במצב עגום באמת ובתמים, מי יותר ומי פחות.

מבאס לא פחות מכך: הם לא ממש היו בחייו של השני, מלבד במקרים מסוימים כמו של אנני ועאבד השותפים. הם לא ידעו שבריטה עובדת כברמנית, ששירלי במצב כה עצוב, שעאבד פנה לתחום שאינו קולנוע או שאנני מכרה את נשמתה לתרופות מפוקפקות, ובדיעבד מסתבר שגם את גופה. הם מן הסתם גם לא ידעו שהניסיון של ג'ף להיות עו"ד עבור כוחות הטוב לא צלח, מסיבה כזו או אחרת שלא הובהרה לנו (קרי: דן הרמון לא אהב את קו העלילה הזה ורצה להיפטר ממנו במהירות). על הנייר הם לא בהכרח מצויים במצב גרוע יותר כעת מכפי שהיו לפני ארבע שנים, כפי שג'ף ניסה לטעון. מה שבכל זאת הופך את מצבם הנוכחי לאומלל יותר, הוא העובדה שכילו את השנים האלה בקולג' ובחברות העמוקה שלהם ולבסוף מעט אחרי שסיימו כל זה קרס ולא שווה כלום. הייתה תקווה והיא נגוזה, היו שינויים והם לא משנים כלום. ג'ף מכה את אלן על כך שמעשיו הביאו אותו אל גרינדייל וגרמו לארבע השנים האלה לקרות, תפנית חדה (ומאוד סבירה כמובן) מיחסו השאנן כלפי אשמת עמיתו בעבר. תחתית החבית הזו הופכת את קו הזמן הרגיל לקו זמן אפל בהרבה.

אז זהו? הם חייבים את גרינדייל כדי לאחד ביניהם, כדי להיות שווים משהו? כי הנתון הזה אולי מפיח חיים חדשים ב"קומיוניטי", אבל טוען אותה בחוסר תוחלת וב'אנה אנו באים'. בסופו של דבר הפרק הזה ממשיך את הקו של הרמון מהעונה השלישית הבעייתית, וקדרות שהחלה כבר בעונה השנייה. הוא מזכיר לי למתן את השמחה שלי משובו. אני מניח שצפויים לי לפחות פרק או שניים מדהימים וגאוניים בהמשך העונה, אבל לא בהכרח כיף רציף כמו בעונה הראשונה, או כמעט-רציף כמו בעונה השנייה.

חרף התחושות שהפרק הזה העלה בי, הוא היה שנון, חכם ומצחיק. הרגע המעולה ביותר בו הגיע כאשר ג'ף יצא החוצה ונתקל בהולוגרמה של פירס. עד כמה שלא סבלתי את דמותו של פירס ועד כמה שנראתה פחות פחות סבירה במארג הכללי, ההיעזרות בו כדי להזכיר לג'ף את מה ששכח הייתה מפתיעה, מרגשת וחדה: "מקום מחורבן? ברור, אבל רק בגלל שהוא נותן לאנשים מחורבנים הזדמנות להיסגר על עצמם". וכיאה לסדרת מטא כמו "קומיוניטי", הייתה בקטע הזה שכבה נוספת שטענה אותו במשמעות יפה: הידיעה שצ'בי צ'ייס חזר להתארח למרות התקריות הלא נעימות עם הרמון, מרמזת שהם כנראה השלימו.

***

נא לא להגיב כאן על הפרק השני לעונה, אלא בפוסט המיועד לו.

תגיות:
 • Ogg

  היה משהו מדכא בפרק הזה, אבל זה היה מתבקש מעצם היותו של הפרק Repilot ומעצם מהותה של הסדרה.
  קומיוניטי תמיד עסקה בניגוד הזה, ברגעים הקטנים האלה של עדנה ויופי בתוך הבינוניות חסרת התהילה. פעם אחר פעם ראינו את תלמידי גרינדייל מודים בפה מלא שהמוסד בו הם לומדים הוא פסגה של סתמיות חסרת תוחלת, אבל נשארים עם רגע נפלא של חברות ושותפות גורל.

  וזו נקודת פתיחה מצויינת וקלאסית לפרקי פיילוט או רה-פיילוט.
  סיקוונס הפתיחה של פרק הפיילוט של קומיוניטי- על רגע הנאום המביך של הדיקן ראינו לקט של שברי אדם שהגיעו בלית ברירה למכללה עלובה בנקודת שפל חסרת מוצא בחייהם.
  זו תבנית מוכרת. בפרק הפתיחה של "ג'ון היקר" אשתו עוזבת אותו לטובת חברו הטוב. בפרק הרה-פיילוט של "עובדות החיים" הבנות מסתבכות עם החוק ונאלצות לשלם את המחיר. בפרק הראשון של "צער גידול בנות" דני ובנותיו שבורי הלב אחרי מות האם מזמינים את ג'סי וג'ואי לעבור לגור אצלם. ב"הכל לטובה" אלכס נוטשת את דייב בחתונה, בפיילוט של "נני"פראן דרשר מדרדרת למכור מדלת לדלת אחרי שננטשה ונזרקה ובסיטקום הבא שלה בעלה אומר לה שהוא הומו בפרק הראשון. נקודת שפל היא גם נקודת פתיחה מצויינת.
  עם זאת, כמו הרבה פרקי פיילוט, הפרק הזה היה טוב בעיקר להנחת היסודות לקראת העונה החדשה. לא היה בו הרבה עניין והוא לא היה מבדר במיוחד בעיני. לכן טוב עשו כששידרו מיד אחריו את פרק 2 שכבר סיפק את הסחורה ולא השאיר את הצופים כשחצי תאוותם בידם. אבל זה כבר פוסט אחר.

  • זה נכון, אבל כאשר פיילוט שכזה מגיע באמצע סדרה, ועוד אחת למודת אפלוליות כמו "קומיוניטי", אני נאלץ להיזכר בפרק תחילת העונה הקודמת של הרמון. הוא היה קודר אפילו יותר, וככזה הצביע נאמנה על מה שהולך להגיע בעקבותיו. אני מקווה שהפעם זה לא המקרה, והפרק השני אכן מצליח לטעת תקווה כזו.

 • Michael Ginzburg

  מסכים עם הרוב!

  אם העונה הקודמת נטולת הרמון הייתה איומה למדי, להוציא 2-3 פרקים, אז הפעם הציפיות הנמוכות
  שלי שנערמו כעלים ביום סתווי, ביום שהודיעו על עונה נוספת, התנדפו כלא היו. ג'וי!

  למרות ששם הפרק הוא 'ריפיילוט', הייתה לו הרגשה של פרק סיום, אפילוג. הרמון מזכיר לדמויות
  מי הן ולמה הן. האיחוד שלו את הדמויות ללוקיישן הישן והמוכר של גרינדייל אינו מקרי או מאולץ,
  הכתיבה מצליחה לחמוק מבעיות אמינות (אמינות היא מאוד יחסית כידוע במימד המציאות של הסדרה)
  ושופכת אור – בפרק נטול אור – כפי שיאדו ציין – על החשיבות של מודעות עצמית ופיכחון רגשי.
  ג'ף, לו היה את המשפט המשעשע והמבריק – 'אתה לא שווה את המונולוג שלי' – שוב הציג את
  הדואליות המלווה אותו מהיום הראשון. המאבק המתמיד שלו בין להיות מבוגר אחראי לבין נאמנות
  לערכים נעלים כמו חברות ועקרונות מוסר. הדינמיקה שלו עם שאר הקבוצה מזכירה לו כל פעם מחדש
  מה באמת חשוב והפרק היטיב לגעת בטוב ליבו, פועל יוצא של טוב הלב הקבוצתי.

  דין היה ממש נהדר בפרק. לא רק שהדמות שלו טובה יותר מעונה לעונה, הפעם הסצינות שלו
  הפיחו רוח אחרת בקומיוניטי, רוח שטרם נשבה בה. אליסון ברי ממשיכה להמיס את העיניים והלב.
  מה עוד? ההומור היה הכי הרמוני שיש, תענוג! That's insane. And I'm Abed 🙂

  אז כרגע, קומיוניטי חזרה להפתיע ולרענן את עצמה, מקווה ששאר העונה תתפתח כראוי.

 • דן הרמון מספר על האופן שבו התקיימה הופעת האורח.

 • הייתי צריך לעצור ולהתפקע מצחוק כשטרוי הגיב לעזיבה של זאק בראף את "סקראבס" שישה פרקים לתוך עונה 9: "בן זונה, אחרי כל מה ש"סקראבס" עשתה עבורו?!"

  וגם: "אתם מרגישים מוזר לעשות את זה בלי… מגניטוד?" מה שהוסיף אף יותר להפתעה למראהו של צ'בי צ'ייס, בתחושה שפירס נמחק מההיסטוריה של הסדרה.

  • ספוילר קל: הבדיחה על זאק בראף גאונית, אבל התפקעתי מצחוק כבר בטריילר כי היא הופיעה בו.

   • טוב שלא צפיתי בטריילר. 🙂

   • וכמובן, הבדיחה היא גם על דונלד גלובר.

    • מן הסתם, זה מה שגאוני בה.

   • maayanzil

    אכן, הטריילר הרס לי את רוב הבדיחות, בעיקר את אלו של ההתחלה עם ג'ף והמשקה שהוא הדבר היחיד שנשאר לו. דאמיט.. זו הסיבה שבד"כ אני נמנעת מטריילרים 🙁

  • Michael Ginzburg

   סקראבס הייתה נפלאה בעונה 1. החל מעונה 2, לא התחברתי אליה לצערי. אוף.

   • לפני הרבה שנים צפיתי בפרק הראשון, ובקיץ האחרון כששהיתי אצל קרובי משפחה ראיתי כמה מפרקי העונה התשיעית (בראף עדיין השתתף בהם) והיה לא רע. למרות זאת, אני מודע לתהפוכות מאחורי הקלעים.

    • Michael Ginzburg

     לא יודע מה קרה אצלי, עונה 1 כאמור הייתה ממתק מופלא עבורי ואז עשיתי הפסקה כפויה – צבא וכו' – וחזרתי אליה ממש מאוחר ולפתע הקסם פג והרגשתי הרבה פחות טוב לגביה, פרשתי בעונה 4.

    • maayanzil

     איזה תהפוכות מאחורי הקלעים?

     • הרצון שלו להימנע מעונה נוספת ואז התפשרות על מספר פרקים מועט בעונה האחרונה. והעזיבה המלאה או חלקית של שחקנים נוספים באותה עונה.

   • maayanzil

    לדעתי היא הייתה מדהימה 8 עונות. והיו לא מעט רגעים מדהימים בעונות המאוחרות. הדבר היחיד שהייתי מוחקת מהקיום זה את עונה 9.

 • maayanzil

  לפני שאני קוראת את התגובות…
  קשה לי להבין את מי שלא התלהב… אני הרגשתי צורך לקפץ באושר ולרוץ בשדה חמניות או משהו. קומיונטי חזרה לעונה חדשה עם פרק כ"כ אדיר!! לא מבינה את הטענות על הקדרות, זה הכי כייף ככה שהכל מדוכא, וכל הדמויות אומללות וגורמות לך לרצות לחתוך ורידים… לא? זאת רק אני? (אתם חושבים שאני צריכה ללכת לבדוק את זה?).
  ה"רי-פיילוט" היה כ"כ נפלא, עם כמה שהיה צפוי, לראות את החבורה ביחד והכל נבנה כ"כ מושלם כמו הימים הקודמים. נו ברור שזה לא הכי הגיוני שהם ירשמו בחזרה לגרינדייל, ושג'ף יחזור להיות מורה. אבל הם צריכים להחזיר אותם לשם איכשהו והסדרה מספיק מופרכת כדי לקבל כל תירוץ שיש. לא יודעת, זאת בערך הסדרה היחידה כרגע שמלהיבה אותי כ"כ.
  וחוץ מזה:
  – ההערה של טרוי על זאק בראף- האם רמיזה מודעת לעצמה על הדמות של טרוי? (כי טרוי צפוי לעזוב בעוד מספר פרקים- כמו בראף "אחרי כל מה שקומיוניטי עשתה בשבילו"). והאם ההערה שלו שהוא "עצוב אבל הוא לא יודע עדיין בדיוק למה" היא גם קריצה לכך?
  – הופעת האורח של פירס לגמרי חיממה לי את הלב. איזה כייף שהצליחו לעשות את זה.
  – אם עאבד רוצה ריבוט טוב למה הוא מזכיר את עונה 9 של סקראבס? הוא באמת רוצה שככה תהיה ההמשך של קומיוניטי? שיתן דוגמא של ריבוט אחר של סדרה שהיה טוב, למרות שכרגע קשה לי לחשוב על אחד.
  – כל הקטעים עם צ'אנג היו אפיים ואהבתי איך ששילבו את ה"ריאקפ ההזוי" של דמותו בדיאלוגים.

  • עאבד ציין את עונה 9 של "סקראבס" כדוגמה טובה? זכור לי שהוא רק השווה בין הסדרות. ובסוף הפרק הוא הראה לבנות קטע מסוף פרק של "סקראבס" שבו נשמעת הקריינות של בראף עם מוסר השכל בחצי שקל, שהפכה לקריינות מחוץ לצג המחשב כתחליף לקריינות הקבועה של ג'ף.

   • maayanzil

    לא יודעת, סביר להניח שאם הוא מתלהב מכך שעושים "ריבוט" – הוא ישווה את זה למשהו טוב לא? אחרת למה להתלהב מהרעיון.
    וג'ף לא עושה קריינות מסכמת, הוא נותן נאומים מלאי השראה. ג'יזס… תלמד את הטרופים!

© עידו ישעיהו