ילדי האנרכיה 6.13: עבודת אם

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 11/12/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" עונה 6 פרק 13 (סיום עונה)

בעבר העליתי לא אחת על הצג את חוסר שביעות רצוני מהתבנית העונתית הקבועה של "ילדי האנרכיה", והנטייה שלה לאי יציבות. עונה 6 מסתיימת, לראשונה מאז העונה השנייה, כשהיא מעולה בדיוק כפי שהייתה בפרק הראשון ולכל אורכה.

קשה לי לכתוב על כל ההתרחשויות בפרק, על השעה הראשונה שהובילה לאירוע המדמם והטראגי. כל מה שקדם להריגתה של טארה (ומותו של רוזוולט, כתוצאה מכך) הוא כאין וכאפס לעומת 15 הדקות האחרונות. בכל עונה קורט סאטר מנסה להעלות את גובה ההימור, והפעם הצליח לו: ארבע דמויות קבועות גבו את חייהן. אה, כן, וגם העלילה הייתה לא רעה בכלל.

כמו בתום העונה הרביעית, רגע לפני הסיום המחריד, הייתי מוכן לקבל כבר עכשיו את סוף הסדרה: ג'קס מסגיר את עצמו לטובת טארה, הילדים והמועדון; מעשה הירואי אחרון של אדם שחטא יותר מדי, מתקן את כל העוול שעשה למען אהוביו. מכיוון שהעונה השביעית תוכננה לפני זמן רב, קשה לדעת מה היה קורה לסדרה כשהדמות הראשית נמצאת בכלא ובחוץ מתחוללת מלחמה שהוא אחראי לה. חששתי לגורלה של טארה לפני מספר שבועות, אולי כי תשים קץ לחייה כמוצא אחרון; ואילו טארה חשבה שגורלה תם כשג'קס מצא אותה, אולם הוא עשה בדיוק את המהלך שלא ניתן היה לחזות מראש: הפשרה הלא אלימה שתושיע את כל סובביו.

אם בעונה הזו העימות העתיק בין ג'קס לקליי הסתיים במותו של האדם שהיה ראוי לכך מאז שנולד, היריבות בין טארה לג'מה הסתיימה גם היא, לרעתה של הרופאה לשעבר. האיחוד המרגש בין ג'קס לטארה היה אמור להיות סימן לכך ששום דבר לא יכול להסתיים בסוף שמח, לא בעולם של "ילדי האנרכיה". ג'קס מותיר אחריו שובל של צמיגים חרוכים וגופות מבותרות, מתמודד עם המפלצת שהוא לעומת רצונו העז להיות איש המשפחה. דריסת היונה הלבנה הייתה סימבוליות שנדחפה לנו לפנים, אבל דימוי מאוד מדויק. איפה שג'קס לא יהיה בעונה הבאה, מופלל ברצח כפול שלא ביצע או אב חד-הורי שמנסה להשכין שלום ברחובות, הוא יאלץ להתמודד עם הקורבן האישי הכי גדול למסלול שבחר לנסוע בו – אהבת חייו.

– לא ניתן לדעת מה יהיה עם ג'וס בעונה הבאה, כשג'קס יודע על בגידתו והורה לצ'יבס ובובי לטפל בו אחת ולתמיד כשינהלו את המועדון בהיעדרו. עם הצלתה של ג'מה ממאסר והעלמת הראיות, הוא עשוי להשתמש בה ככרטיס היציאה שלו מהתסבוכת.
– אז הבת של ההומלסית עובדת בחנות הגלידה של סאמקרו כדי לכסות על הנזק שעשתה. ואמא שלה הופיעה גם היא בסוף הפרק, כשג'וס זרק לפח את הראיות מזירת הרצח.
– נירו בטח ידע שג'מה לא תנטוש את משפחתה ותברח איתו, אבל בגלל הפרידה ביניהם הוא החליט לבחור בחייו הישנים ולצדד באלוורז ולין. כתוצאה מהפרידה ובשילוב כל הבלגאן מסביבה, ג'מה השתכרה ועשתה את מה שעשתה. אם רק הייתה עונה לטלפון…
– המהלך של אלוורז, הריגת אנשיו של מארקס, היה צפוי מרחוק. ככל שג'קס, סאמקרו וטיילר התרחקו מהמקום, ראיתי את זה מתקרב. צ'יבס ובובי כבר היו מעודכנים כשג'קס סיפר להם על הסגרתו לרשויות, והם הסתירו את המידע ממנו כדי לא להעמיס עליו מטען נוסף.
– סאטר טוען שהוא תכנן את המוות של טארה, בלי לדעת איך זה יקרה בדיוק, עוד מהעונה השנייה. לדבריו, הוא ידע שהיא צריכה למות לפני העונה האחרונה. לא היה עדיף לעשות זאת לפני התספורת המכוערת? (האמת היא שאחרי שירדתי עליה בפרק הראשון לעונה, התספורת התחבבה עליי עם הזמן. בהחלט לא נוראית כמו הפאה של פטרסון.)

 • Geeker

  סוף מוצלח לעונה מוצלחת.
  התגובה שיצאה לי מהפה אחרי שג'מה שיפדה את טארה הייתה WTF, כי באמת, מה לעזאזל, אבל כמו שכתבת, חייו של ג'קס טלר נועדו לטרגיות.
  לגבי העונה השביעית (בתקווה שאחרונה באמת), מהמר ששיאה יהיה התגלות סודה של ג'מה וקלאש דרמטי עם ג'קס. ועוד הימור קלוש, אנסר יגיע לסוף גסיסתו. שינוח על משכבו כבר.

 • Saturn

  לא אפריז ואומר שהפרק הזה הרס עונה שלמה אבל הוא הותיר טעם מר שאין כמותו. למה הם חייבו להרוס עם הריגתה של טארה. די. זה בערך היה פרק מושלם בלי הדבר הזה.

  אני לא יכול עם הדמות של ג'מה. הדמות הכי גרועה בסדרה שמובילה לדברים הכי גרועים בסדרה. איזה אם פולנית פסיכוטית שלא מסוגלת שהנכדים שלה יהיו רחוקים ממנה מרחק של 15 נסיעה. תעשו לי טובה. הדבר הראשון שג'קס היה צריך לעשות אחרי ההסכם החדש זה למצוא את ג'מה ולשים אותה בהסגר. די נו. ההיסטוריה שלה לא מותירה שום מקום לסיכון. ואז בא אנסר הדפוק 'היי היי, שמעתי מחברים שלי שיש הסכם חדש וג'קס יילך לכלא' בלי לברר עד הסוף. מה אתה פאקינג אומר דבר כזה למישהו שאתה מכיר כל החיים שלך ושאתה יודע שאחרי היא תשמע את זה היא תחפש לקרוע את טארה?! אבל לא, כמובן, הוא כזה חולה עליה שהוא אומר לה הכל בלי שום מחשבה. וג'מה, שכמובן נירו זרק אותה כמות דקות לפני, כי צריך לשים אותה בפול זעם, והיא מעשנת והיא שותה (ואיך בכלל טארה לא מצליחה להדוף התקפות של זקנה מסוממת ולשים מרחק בינהן) והיא עושה לנו את התרגיל הכי ותיק בספר שלא צריך להיות שריף בדימוס להבין. 'לך תביא לי את התרופה בצד השני של הבית ותשאיר אותי עם המפתחות שלך אחרי שאמרת לי את מה שאמרת'. נו באמת. תעשו לי טובה. להוסיף חטא על פשע.

  ועל זה כל מה שנותר לה לחשוב מאז הריגת טארה עד סוף הפרק במקום להיות קשוב יותר לפרק. סעמק ערס.

  נו ומה, לא רוצה עונה הבאה שיצטרכו לגלות את האמת ולתפוס את ג'מה. בלעעעעע.

  אולי אני טועה והפרק הזה כן הרס את כל העונה בשבילי.

  • אתה באמת מפריז.

   כמובן שלא רציתי שזה יסתיים כך, אבל זה הזעזוע שהסדרה וג'קס זקוקים לו לקראת העונה האחרונה.

   אני מסכים איתך שחלק ניכר מהמוות של טארה הסתמך על חוסר תקשורת וצירופי מקרים בל יסולחו. אונסר לא אמר לג'מה שיש הסכם, אלא שוערך הדין של טארה ביקש ממנו מסמכים ישנים בנוגע לפשעים של סאמקרוג'קס, ושלפי המקורות שלו המשטרה עומדת לעצור אותו. כמי שלא ידעו אף פרט על ההסגרה של ג'קס, השניים הניחו מיד שטארה הגיעה לרשויות והסכימה להעיד.

   כן, הוא אידיוט מאוהב שנפל לפח השקוף מדי של ג'מה. מצד שני, מבחינת אונסר טארה נמצאת בידי הרשויות ובטח מועברת לבית מיסתור, אז למה לו לחשוש לשלומה, או בכלל לחשוב על זה?

   את ג'קס, למרות שהיה אידיוט לא פחות בעניין, קשה להאשים שברגעיו האחרונים עם ילדיו הוא יחשוב על הפרטים שמסביב. אז כן, הוא היה מודע לכך שצריך לעדכן את אמו, אבל אף אחד לא הצליח להשיג אותה. אחרי שאונסר אמר לו שהיא נעלמה עם הרכב שלו וחושבת שטארה בגדה, ג'קס עדיין לא חושב על התרחיש הגרוע מכל, אז כשג'וס מתנדב לחפש אותה זה מספיק (ובכל מקרה טארה נמצאת עם רוזוולט, אז מבחינתו היא בידיים בטוחות).

   ג'מה תמיד הייתה אלימה יותר מביניהן, אז לטארה לא היה הרבה סיכוי. תוסיף על זה תשישות של היומיים האחרונים כשהייתה נמלטת וניסתה לתזז בין המועדון לרשויות, והפציעה שלה ביד שעדיין מנטרלת אותה חלקית. אמנם מסוממת ושיכורה, ג'מה הייתה נחושה לסיים את "עבודתה" בכל מחיר, וברגע שטארה לא הצליחה לתפוס את המזלג וג'מה כן, היא הייתה גמורה.

   • Saturn

    מדוע ג'קס צריך זעזוז שכזה כן הוא הולך להכנס לכלא ל20 שנה. זה לא זעזוזע מספיק?
    ואיזה זעזוז בדיוק זה עושה ואיך זה קשור למהות הסדרה? מדובר בדמות מטורללת שלא פועלת בהגיון ושמזמן עברה את גבול הטעם הטוב של רצונה כאמא וסבתא. האימה, הנכדים יגדלו במקום אחר. האימה, ג'קס יעבור לאורגון. ג'מה פשוט בלתי נסבלת.
    איך רציחת אשתו ע"י אימו מסיבות אלה יהוו זעזוז למשהו חוץ מהקשר בינהם? זה לא קשור למועדון. זאת פשוט אישה דפוקה בשכל שהכותבים כל הזמן מסירים את הרסן ממנה בצורה הכי גרועה שאפשר.

    ג'קס וכל המועדון יודעים את ההיסטוריה ויודעים שג'מה תשתגע כשהיא תשמע לגבי העסקה החדשה. מישהו מכל ה15 איש שם היה צריך להעלות את זה מייד ולמנוע מג'מה כל דבר.
    בפעם הקודמת בעונה הזו, היא הייתה מפרקת את טארה לולא חשבה שהיא הרה. אז עכשיו אף אחד לא דואג לגבי זה? מעצבן.

    רוצים להרוג את טארה? תעשו את זה אחרת ולא באמצעות קביעת שפל חדש עבור הדמות של ג'מה. הקונספט רע והביצוע היה רע עוד יותר.

    ראינו את ג'קס מנתק קשרים מאימו אחרי שחשב שהיא גרמה להפלה. איך זה הולך להיות מספק לראות אותו מנהל חקירה דרך בית הכלא רק כדי שבסוף הוא שוב ינתק את הקשר איתה.

    בנוסף, תמיד רציתי שטארה היא שזה שתחשוף בפני ג'קס את חלקה של ג'מה במות אביו. ועכשיו זה לא יקרה.

    לא ברור לי למה בכלל צריך חקירה. מסופקני שג'וס עשה משהו חוץ מאסיפת הכלים השונים. לבטח יש על טארה ומתחת לציפורניה ראיות DNA של ג'מה ומשם זה פשוט. מעצבן אותי שעכשיו צריך להקדיש חלק מהעונה בשביל הבולשיט הזה ולהגיע לאמת של מעשה שלא היה צריך לקרות בכלל. ומה, ההמולסית הזו תשמש לעדה שג'וס היה במקום ושהוא זרק דברים וכו'? pft.

    הדבר הזה האפיל על כל הפרק. ג'מה הצטרפה לצמרת הדמויות השנואות ביותר שלי.

    • אנחנו מסתכלים על זה מזוויות שונות. עבורי הזעזוע והמכה שג'קס חטף לא קשורים כרגע לזהות הרוצחת, אלא לאובדן של אשתו ואם ילדיו. כפי שכתבתי בהערות לסיכום, סאטר טוען שהוא תיכנן להרוג את טארה לפני העונה האחרונה בערך מאז עונה 2. עד כמה שאני לא אוהב את זה והייתי מוכן לראות את הסדרה מסתיימת במאסרו של ג'קס במהלך אחרון של הקרבה (גם את זה כתבתי למעלה), אני מבין את הצורך של סאטר להמיט עליו חורבן כזה לקראת השלב האחרון של הסדרה. כל מה שהוא בנה לקראתו, כל השינוי שעבר עליו במשך 6 עונות, מתמוסס כשמעשיו הובילו לבסוף למותה של אהובתו.

     אני אפילו מתעלם כרגע מעניין הכלא ומה שלא יהיה בעונה הבאה. לא יודע איך זה ישחק תפקיד, וכך גם כרגע לא מעניין אותי מה הולך עם ג'מה (כמובן שהיא תצטרך לשלם עכשיו לא רק על אשמתה הישירה במות אביו, שקר שהסתירה ממנו כל חייו, אלא גם על רצח טארה). זה יהיה הנושא המרכזי של עונה 7? לא נראה לי. יותר סביר שזה יכנס למשחק בשלב כלשהו, אבל לא יגנוב את הפוקוס של כל העונה (למעט כשהסיפור יתמקד בג'מה או ג'וס).

     • Saturn

      רק שמעשיו של ג'קס הובילו למותה של טארה בדיוק באותו אופן שאפשר להגיד שכל מעשה הוביל למעשה אחר.
      אם למשל בעונה 3 טארהג'קס היו רוקמים הסכם שכזה, גם אז ג'מה הייתה יוצאת לצוד את טארה.

      רצח טארה הוא פועל יוצא של דמות דפוקה, של קלישאה שיצאה מכל שליטה. 'חמות מהגהנום' שמזמן עברה את גבול האמינות והשכל הישר.

      והחורבן הזה אם כבר רק צריך להדגיש לג'קס שהוא בחר בדרך הנכונה ולתת משנה תוקף לשינוי. הנה אישה שהורעלה לגמרי ע"י המועדון וצ'ארמינג עד כדי כך שהיא שהיא תרצח כדי למנוע מחברי משפחתה לעזוב את תחומי העיר. וזה בנוסף לזה שהיא הייתה שותפה לרצח בעלה ואביו של ג'קס 'בשביל' השארת המועדון בעסקים לא-חוקיים.

     • miss bojarsky

      אני איפהשהו בין שניכם. אני מבינה את ההגיון של סאטר עם המהלך הזה, על אף שהוא מבאס אותי רבות. הרבה דמעות זגלו בסוף של הפרק. תמיד קיוויתי שאיכשהו יהיה לג'קס וטארה סוף טוב למרות כל הסיכויים. עדיין, אני כאמור מבינה את המהלך ומכבדת אותו (אבל אבל… אוף). מצד שני, הדרך שבה זה נעשה אכן לא הייתה מוצלחת במיוחד ומלאה בהרבה טיפשות מצד הרבה דמויות ולא מעט חוסר הגיון. אני מסכימה במיוחד לגבי אנסר שהלך להביא תרופות, כשזה שקוף לגמרי שג'מה תעלם ברגע שהוא יילך. בכלל, כל העלילה של טארה במהלך העונה הרגישה לי קיצונית מדי ולא במיוחד הגיונית. אפשר היה להגיע לנקודה הזו בצורה שלא תגרום לי לתהות אם האיי קיו של כל הדמויות צנח בכמה עשרות נקודות בין לילה. וג'מה… קייטי סיגל שחקנית מבריקה, אבל אני גם מרגישה שלקחו את הטירוף שלה קצת רחוק מדי. אני מקווה שלפחות ייצא מזה עימות מאד מעניין בעונה האחרונה (ובבקשה שהיא תהיה האחרונה, הגיע הזמן) ושג'קס יקח סוף סוף את הבנים שלו למקום רחוק ושקט. שיהיה קצת סוף טוב.

      אוי ג'וס… ליבי נשבר עלייך.

 • שירה זר

  כולם יודעים שג'מה היא מפלצת, חוץ מג'קס. הזעזוע שהוא צריך זה לקלוט סוף סוף שלא טארה וגם לא וונדי, אלא אמו היקרה היא האישה שהרסה את חייו.

 • Mopad

  זה הכל מוביל לסצינה שג'קס רוצח את ג'מה בסוף העונה הבאה. זה הכל. וזאת תהיה הסצינה הכי מתוקה שאני יכול לתאר לעצמי. ואחרי זה גם ג'וסי יקבל כדור לראש, למרות שעליו הרבה יותר יכאב לי.

  • לא רק שזה הגורל המיועד לה, זו גם הדרך היחידה להיפטר מהשריד האחרון לדרכי המועדון הישנים. שמונה מבין תשעת המייסדים אינם בחיים (לני נמצא בכלא כבר הרבה שנים, ונדמה לי שהוא מרצה מאסר עולם) וג'מה לא רק מייצגת את סאמקרו הישן והרע, היה לה חלק נכבד בכך – הבאת ג'יי.טי. וחבריו לצ'ארמינג והקמת המועדון, ה"אולד ליידי" המקורית וכמובן המעורבות שלה ברציחתו של בעלה הראשון.

 • OK

  לאחר קריאת התגובות פה..
  לדעתי יש כאן ערבוב בין התגובה הרגשית שלך כצופה-מזדהה ובין התגובה ה"שכלית" כצופה-תסריטאי.
  כצופה-מזדהה, הגבתי בתדהמה גמורה לסצינת הרצח, ראיתי ולא האמנתי. זה השפיע עליי כמה דקות אחרי שסיימתי לראות. פשוט המשכתי לחשוב- לא ייאמן שג'מה רצחה את טרה, פשוט לא ייאמן. גם במהלך הסצינה זכור לי שחשבתי שהיא תפגע בה, אולי תגרום לה לנזק בלתי הפיך, קומה, משהו בסגנון. אבל לא האמנתי שזה באמת יסתיים ברצח כל כך מזוויע. גם אחרי שג'מה תקעה את אותו מזלג ברביקיו בראש של טרה פעם אחר פעם עדיין נותר בי שביב תקווה שאולי אם היא רק תפסיק עכשיו משהו שם עוד יסתדר. אבל לא. זה בדיוק העניין של צופה-מזדהה, אתה כל כך מחובר לדמויות ומרגיש בתוך הסיפור שאתה חווה את זה ממש כ"על בשרך". גם אם לא אהבתם את טרה, וגם אם כן אהבתם אותה, זה בכלל לא משנה. היא הייתה דמות מרכזית בסיפור, היא הייתה מניעת עלילה [בייחוד בעונה המופלאה הזו], והברוטאליות שבה היא נהרגה לא יכולה שלא להשפיע על כל צופה- מזדהה. לא אהבתי את הרצח שלה, זה היה נוראי, רק המחשבה שזהו, זה סופי, זה המוות, ג'קס נותר לבדו עם הבנים, הייתה המזעזעת מכל.
  ואז.. אחרי שהזעזוע שוקע ונקלט, הראש סוף סוף מאפשר לך להסתכל על הפרק מנקודת מבט של צופה-תסריטאי, אחד שלא מנתח את המצב מנקודת מבט רגשית אלא מנקודת מבט סיפורית. איך זה תורם לסיפור, למה זה בכלל היה נחוץ, כיצד וכו'. ואז הבנתי שלא הייתה דרך אחרת. זה היה חייב לקרות. היא הייתה חייבת למות- ובדרך הזו. זו צורת ההתנהלות בצ'ארמינג. הסצינה הזו וההתנהגות של ג'מה לא חטאה למקור כלל וכלל. נהפוכו- זו הייתה 'ילדי האנרכיה' במלוא תפארתה.
  כמו שכבר אמרו כאן, ג'מה הייתה בשפל המדרגה, שי היט רוק באטום- נירו עזב אותה, באותו בוקר קליי נקבר/או שהייתה אזכרה וואטאבר [למי ששכח את זה, ואגב העובדה הזו יחד עם השיחה של ג'מה וג'וס מוקדם יותר מתיישרת באופן מדהים עם אירועי ההמשך של הפרק, ממש מלאכת מחשבת], טארה ברחה עם הילדים והפחד שהיא תלשין על כולם מרחף באוויר, היחסים שלה עם ג'קס רעועים ביותר, היא נשארה לבד, בודדה, ומבחינתה באותם רגעים- אין לה מה להפסיד. אז היא שותה, מעשנת, ואז מגיע האדם היחידי שהיא באמת סומכת עליו, יותר מכולם [דווקא בגלל שהיחסים ביניהם אפלטוניים לגמרי והוא מאוהב בה והם מכירים מהילדות]- אנסר, ואומר לה שכנראה טארה הסגירה את המועדון וחתמה על הסכם. אני רואה את זה כך שבאותו רגע הכל התערבב במוחה השתוי והמסומם- הפרידה, המוות, הלבד, ג'קס בכלא לשארית חייו. היא לא הלכה לשם במטרה לרצוח את טארה, הרי כשהן נפגשו במטבח היא הייתה מופתעת שטארה בכלל שם. אולי היא הלכה להיזכר, לבכות, לאסוף דברים מכיוון שבמחינתה אף אחד לא יגור שם יותר- ג'קס בכלא וטארה והילדים בתוכנית הגנת עדים. או אז, או אז כשהיא רואה את טארה האש בעיניים ניצתת מחדש וזו ממש פעולה שנעשית מעצמה, מכוח האנרציה, ללא חשיבה בכלל- המוח שלה פעל על אוטומט [וזה האוטומט שאופייני לג'מה אין כאן שום חטא לדמות, ממש לא]- להשמיד את מה שהשמיד את המשפחה שלה. כך המוח שלה פועל. זה היה הסיום ההכרחי, הנחוץ, הנכון ביותר. בדיעבד, בראייה לאחור, אם הייתי רואה את הפרק במבט מעט יותר מחושב אז הסוף הזה היה נגלה כבר בהתחלה- ג'קס ניסה בעצם לטאטא הכל מתחת לשטיח וחשב שהאבק שנשאר מתחת לא יצוץ- הכל כאילו וכביכול בסדר עם טארה, אני אוהב אותה, היחסים בינינו ישתקמו, אני אהיה בכלא כשהיא תהיה בטוחה ותמשיך עם הילדים, החבר'ה ידאגו למועדון, הכיוון של עסק נקי ימשיך בעזרת בובי, ג'וס יקבל את שלו, הילדה האומללה תשלם את חובה כשהיא עובדת בחנות ומחלקת נשיקות, ואני אלך לכלא כדי לשלם על החטאים והפשעים של כולם. אז זהו, שלא. זה תמים מדי ונאיבי מדי, אפילו בשביל ג'קס, להאמין שזה יכול להסתדר כך. למעשים יש השלכות, על כולם. הוא הסתכל על זה רק מנקודת המבט הצרה שלו, שזה דווקא ממש לא אופייני לג'קס שתמיד מסתכל על טובת הכלל, טובת המועדון, טובת המשפחה. הפעם הוא רק ראה איך הכניסה שלו לכלא אולי תשמור על הסדר הקיים, אבל לא איך היא תשפיע על כל אחד ואחד מהנותרים בחוץ. וזה הדבר שאולי היה חסר לי בפרק מצד היוצרים, אבל זה כבר מימד פסיכולוגי מדי לדיון פה.
  בכל מקרה, כצופה-מזדהה לא יכולתי לסבול את ההתרחשות הסופית, זה היה קשה מאוד. אבל כשהצופה-תסריטאי נכנס לתמונה, אז אפשר להבין שזה היה הסיום שהיה חייב לקרות. איך אופציה אחרת בעיירה של צ'ארמינג. זו לא הייתה החלטה משוגעת של ג'מה, אי אפשר להסתכל על זה מנקודת מבט כל כך צרה כי אז באמת שמבינים הכל לא נכון. חייב להסתכל על זה מפרספקטיבה רחבה, של כל העיירה, של כל העונה, של כל העונות, ואז אפשר להבין שהשתלשלות העניינים הביאה לנקודת הרתיחה הזו והייתה חייבת לקרות.
  עונה 7… ברינג איט און.

  • חבל שאני יכול לתת לך רק דירוג אחד לטובה. מסכים עם הכל.

   הרגשתי בדיוק כמוך, אע"פ שבמהלך הצפייה הבנתי שמשהו לא טוב עומד לקרות. זה היה כל כך מתסכל לראות את טארה עומדת מאושרת כל כך בבית, סוף סוף מרגישה שהיא נמצאת במקום הנכון לראשונה מזה זמן רב, הכל תוך ידיעה שהאידיליה המושלמת הזו עומדת להיסדק באופן הנורא מכל. וגם כשג'מה דקרה אותה, והמשיכה והמשיכה, חשבתי לתומי שאולי זה יסתיים בפציעה בלבד…

   כפי שכתבתי, סאטר טוען שהמוות של טארה היה ידוע מראש, מאז העונה השנייה. הוא ידע שהיא לא תגיע חיה לעונה האחרונה. וזה מתקשר לדבריך על הפרספקטיבה הרחבה של העונה ושל כל הסדרה.

  • Saturn

   אבל זו בדיוק מנקודת המבט של הצופה-תסריטאי שהמוות הזה כה חרה לי. נכון, מעשי ג'ימה לא חטאו לדמותה – זו בדיוק הנקודה. ג'מה היא דמות גרועה וניתן למצוא אותה במרכז מגרועתיה של הסדרה ובגינה קורים כל הדברים שמושכים את הסדרה מטה. לקחו את טיפוס ה'אמאסבתא הדואגת שמחמירה עם כלתה' ומתחו את זה מעבר כל גבול – ההגיון, הטעם הטוב והמתקבל. אבל אני מנסה לסבול כמה שיותר את הדמות הזו ומצפה שהסדרה תחזיק אותה ברצועה קצרה. אבל כדי שג'מה תעשה מה שהיא עשתה הפרק הזה, הכותבים היו צריכים לסייע לה ביצירת תנאים נוחים במיוחד ובהתנהגות דמויות שלי לפחות לא ניתן לבלוע על-פי העבר ואיך הסדרה טיפלה בהם עד כה.

   כל הדברים שציינת הם בדיוק נסיון הסדרה בפרק אחד להחריב את כל עולמה של ג'מה כדי שהיא תגיע למצב בו היא תוכל לרצוח את טארה. אבל כדי לעשות את זה הם היו צריכים לכבות את המוח של כל שאר הדמויות. אין מצב שאף אחד מחברי המועדון לא היה אומר מייד אחרי שג'קס סיפר להם על העסקה החדשה שהם צריכים למצוא את ג'מה ולהסביר לה בדיוק מה קורה ולנקות את טארה מאשמה מפניה ולהרחיק בינהן במידת הצורך. משום מה לאף אחד לא אכפת למרות ההיסטוריה בין הנשים. אין מצב (כלומר יש, זו כל המהות של הדמות שלו) שאנסר הפטאסי הזה בא ומדווח ישר לג'מה על משהו שהוא יודע בוודאות שיגרום לה לראות אדום בעיניים ולרצות להתעמת עם טארה. אבל הוא מספר בלי שום חשבון, ואוכל תרגיל ממנה של ילד בן 5 כי לא משנה שהוא שריף בדימוס ושהוא מכיר ממקור ראשון את היחסים במשפחת טלר, מטרתו להיות מאוהב בג'מה ולשרת אותה. ואה, היא גם עישנה ושתתה.

   כיצד רציחתה של טארה ע"י ג'מה תורם תסריטאיתעלילתיתמהותית לסדרה? אשמח אם תסביר. אני לא רואה שום תועלת שכזו. ג'מה ככל נראה תמות כאשר ג'קס יעלה על מעורבתו בהרג אביו. בשביל מה צריך להוסיף 'לגליון ההרשעות' שלה גם את רצח אישתו? זה מיותר. הזעם והתועבה כלפי אימו תהיה ממוקסמת גם בלי שג'מה תהיה אחראית לרצח טארה. ומה, האם חלק לא קטן מהעונה האחרונה יוקדש כדי להוציא לאור את האמת לגבי הרצח? לא מעניין. כל חוקר צריך ב5דקות להבין שיש בזירת הפשע משהו מסריח ושמעורבים במקרה יותר משתי הגופות ששוכבות שם.

   בשביל מה זה טוב? ולמה כדי שזה יקרה היה צריך לפרוש שטיח אדום לביצוע הרצח?

   לא מובן לי הנסיון שלך לסובב את העניין נגד ג'קס ושהעסקה שהוא רקם היא איכשהו רק מתוך נקודת המבט שלו ולא לטובת הכלל והמועדון וכל חבריו. הכל היה יכול לקרות כפי שכתבת, אך משום מה הכותבים העמידו את כל הדמויות מלכת כדי ליצור מצב בו ג'מה תהרוג את טארה.

   • OK

    אין בינינו הסכמה בעליל שהיו קשיים בהבאת הדמויות להגיב למתרחש. תנסו לחשוב על כל העונות- תמיד כשישנו אירוע גדול אף אחד לא טורח להודיע שום דבר לאף אחד אחר [פלאפונים הם מצרך נדיר בצ'ארמינג]. זו ההתנהלות של הסדרה. אפשר לחלוק על האופן שבו התסריטאים פועלים בכל פעם, אבל כך זה היה תמיד.

    לדעתי, אתה ממשיך להסתכל על כל ההתרחשויות כצופה וזה מה שמקשה עליך להבין את דעתי [או שאנחנו סתם לא מסכימים :)]. התסריטאים לא 'כיבו לכל הדמויות את המוח', להפך, זה נראה לי מאוד הגיוני. נוצר מצב של פסאודו-שלווה בסאם קרואו, הכל כביכול הגיע לרגיעה. רואים את זה בסצינה שג'קס מסגיר את עצמו בחדר עם טארה ואחרי זה בגלידרייה כשכולם משחקים עם הילדים, הנשיקה על הלחי. ממש יצרו לנו מספר דקות של יקום אוטופי מקביל בצ'ארמינג [לפי המושגים שלהם כמובן], נירוונה. העסקה הושלמה, ג'קס סידר את העברת הנשיאות של המועדון, הוא וטארה והילדים בטוחים, ג'מה עם נירו למיטב ידיעתו. כמובן שכל ההכנה הזו נועדה רק
    כדי להקצין את המתעתד לבוא ולגרום לזעזוע עמוק יותר ממה שהיה נגרם אילולא השלווה המדומה הזו. כלומר, אם אתה באמת נכנס לתוך הסיפור והדמויות, אתה אמור להזדהות עם השלווה והרגיעה שהן חשות- ג'מה אינה בראש מעיניהם כלל וכלל. נכון, לאור ניסיון העבר היא לוס קאנון, אי אפשר לדעת מה היא תעשה, אבל ברגע הזה היא לא במחשבתו של אף אחד, וזה הגיוני בגלל שמראים לך את הדרך שבהם העניינים התגלגלו. היו מעין שתי עלילות מקבילות בפרק- ג'קס מול ג'מה. אצל ג'מה זה התחיל באזכרה של קליי שהייתה בראשה כל הבוקר, המשיך בפרידה מנירו, השיחה הכאובה עם ג'וס ולבסוף קבלת הידיעה על אודות ג'קס. אצל ג'קס זה התחיל מהידיעה שהוא חייב למצוא את טארה והילדים, במקביל הוא מרגיש שנירו בוגד/מתרחק ממנו, מציאת טארה והילדים, העסקה עם התובעת הכללית וההשלמה של ההסגרה שלו וההליכה לכלא.

    המוות של טארה הוא, לדעתי, צעד מחושב מאוד וגאוני מאוד בהתפתחות העלילה. למה היא הייתה חייבת למות? כי היא בגדה במועדון. ככה פשוט. זה לא שהיא התחרטה והחליטה לבטל את ההסגרה שלה אלא שג'קס הגיע אליה קודם. אם תחשוב על זה- לולא ג'קס הגיע אליה היא הייתה מסגירה אותם, נותנת את העדות והראיה שיש לה על בובי. כלומר הבגידה שלה היא היא זו שהביאה עליה את מותה. בעולם של צ'ארמינג אין מקום לבוגדים. כשג'ון טלר רצה לשנות כיוון במועדון ונתפש כהיפי רודף שלום- הוא היה חייב למות. כשקליי סרח והחליט להעדיף את טובתו שלו והאגו שלו על פני המועדון- הוא היה חייב למות [יש יוצאי דופן כמו הופי שהקריב את עצמו למען המועדון- זו גם סיבה אפשרית למות בעולם של ילדי האנרכיה. הוא לא הקריב את עצמו לטובת ג'קס, אלא לטובת הרעיון שאם ג'קס ימות אז המועדון יהיה אבוד. לכן ההקרבה שלו היא למען הכלל ולא הפרט].

    וכך גם טארה, היא אינה יוצאת דופן. אל תחשוב שזוהי ג'מה המשוגעת המטורללת חסרת ההיגיון שרצחה אותה. כמו בכל סיפור טוב, המניעים למעשים המשמעותיים מוכתבים מכורח המציאות, מכוח האנרציה, יש מהלכים שמתחילים להתגלגל ולא ניתן לעצור אותם. למיטב הבנתי ממך – אם טארה הייתה נרצחת על ידי מישהו אחר, באופן אחר, היית מקבל את זה ורואה את הרצח באור שונה? אם התשובה היא כן [וההנחה שלי שהתשובה שלך תהיה כן] אז פה קבור הכלב- אנחנו לא נוכל בחיים להגיע להבנה כי אנחנו מדברים בשני מישורים שונים. המוות הזה היה לונג טיים קאמינג. אי אפשר היה להתחמק ממנו. לראיה, כשטארה 'בגדה' בג'מה עם תרגיל ההפלה, ובפעמים אחרות כשהיא סובבה את המציאות כנגדה, היא נותרה בחיים. למה? כי לא הייתה פה בגידה אמיתית במועדון, רק כנגד ג'מה. זו גם מבחינתי, הסיבה שג'מה חייה. כל המעשים שלה מעולם לא היו כנגד המועדון פרופר. כל מי שחשב אחרת- לא היה לו יותר מקום [בהתייחס לדמויות המרכזיות ולא לכל פיון שנרצח/נהרג]. מה יהיה עם ג'וס? מעניין.

    לא סובבתי נגד ג'קס, כוונתי הייתה שכל הפעולות של ג'קס תמיד מונחות על ידי קו מאוד ברור- טובת המועדון, טובת הכלל. הפעם, על פניו ההסגרה שלו עצמו היא כדי להציל את המועדון כולו. זה אולי המעשה "הנכון", אבל זו בהחלט לא הסיבה לשמה הוא עושה זאת. אם אתה רוצה למצוא נקודת שפל לתסריטאים- זו הנקודה. ג'קס בהחלט רואה את ההשלכות בהסגרתו, בלאגן עם ג'מה, המועדון, הילדים, העוצמה של סאם קרואו בצ'ארמינג תפחת, המלחמות שיתחילו ברחובות. אם כך אז למה הוא בכלל מסגיר את עצמו? לדעתי, ההסגרה היא אקט אישי שמטרתו נגלית לנו ביומן שג'קס כותב- הוא רוצה החוצה, הוא רוצה להפוך את המועדון למקום טוב יותר. לא כמו אבא שלו שרצה ממש להפוך את סאן קרואו לדבר אחר לגמרי, אלא לשפר את
    המועדון כדי שהם יוכלו לחיות חיים יותר נורמטיביים. ג'קס מחפש מזור לנפש, לנשמה
    שלו, קשה לו עם כל המעשים שהוא נאלץ לעשות. הדיכטומיה בין הפעולות שהוא עושה [כל ההרג שהיה] לבין המחשבות שלו [שאנו רואים בקטעי היומן, כשהוא קריא ליד הקבר] היא כבדה מנשוא. הוא חייב לעשות מעשה הירואי, גדול, שיציל אך ורק אותו. הוא חושב שהוא יוכל לשלם על כל מעשיו בכלא, להחזיר את חובו לחברה, למשפחה, לכל החפים מפשע שרצח או נרצחו בגללו. בעיניו אין דרך אחרת- אם טארה תסגיר אותם ומישהו אחר ייקח זאת על עצמו- האשמה האישית של ג'קס רק תמשיך לגדול בתוך נפשו והקרע הפנימי שיש לו יישאר וייתפח.
    כלומר, טארה נרצחה כי היא בגדה במועדון, ג'קס נענש באופן כפול (אהבת חייו ואם ילדיו נלקחה ממנו והוא ככל הנראה ירצה תקופת מאסר) בגלל שהוא לא השכיל להבין שרק הוא זה שיכול להנהיג את המועדון.

    הוא חשב שהוא יכול להחליט מה יהיה המחיר שהוא צריך לשלם כדי "להזדכות" על פשעיו- במקרה הזה הכניסה שלו לכלא. אבל את העונש שלו, הוא לא יכול באמת לקבוע. העונש האמיתי שלו היה המוות של טארה. אבל זו גם הדרך היחידה שהוא יכול באמת לכפר על כל הפשעים שלו, זו הדרך האמיתית של להגיע לקתרזיס שהוא כל כך מחפש ומייחל לו בנפש פנימה. רק הכאב הגדול העצום הזה יכול לכפר על הכל. טארה מוקרבת כקורבן על הזבח כדי לאפשר לג'קס לטהר את עצמו באמת, ג'מה רק בתפקיד התליין, תפקיד שולי ביותר. אם לצטט [את הציטוט] שראה פעם אוסקר ויילד מונח על פסנתר במועדון אפלולי Please don't shoot the pianist- he's doing his best
    או במילים אחרות- אל תירה בשליח.
    *הניתוח מתבסס על דעתי האישית בלבד כמובן 🙂

  • miss bojarsky

   כתבת מאד יפה ואני חוזרת ואומרת שאני מבינה בהחלט את ההגיון מאחורי המהלך של רצח טארה ומכבדת אותו. אבל אני נאלצת, שוב, להסכים עם סאטורן בנוגע לדרך שבה הביאו את הדמויות לאותה סיטואציה. היו שם כשלים תסריטאיים לא מעטים.

   • גם במקרה הזה הגעתי אל הפרק כשאני יודע מהו גורלה של טארה, וכמו אצל קליי גם כאן הופתעתי לנוכח האופן שבו זה נעשה. כלומר, חשבתי שהמועדון יהיה זה שייחסל אותה כדי למנוע ממנה להעיד, אבל האופטימיות שנסוכה אחרי השיחה שלה עם ג'קס הפכה את הכל לעצוב פי אלף. כן, זו לא הייתה תסריטאות במיטבה, הפסיכוטיות של ג'מה לגמרי יצאה משליטה, אבל איכשהו זה לא שינה לי. זו הייתה עונה מעולה ובכל זאת תמיד ניקרו לי בגב המוח העונות הגרועות של הסדרה, שכבר גרמו לי לנטוש אותה בעבר ולוותר כליל על העונה החמישית. אני מניח שזה עזר לי לספוג גם את הרגעים הבעייתיים.

    בהזדמנות זו אני חייב לשבח את דמותו של נירו, שאני ממש ממש אוהב ומבחינתי גואלת את ג'ימי סמיטס אחרי שמבחינתי החריב ב"דקסטר" את אהדתי הרבה כלפיו. דמות נהדרת שהכניסה הרבה לב בהיעדרו של אופי, וג'מה לגמרי לא ראויה לו.

    • miss bojarsky

     זה היה חיסול מאד ממוקד של העונה, סחטיין 🙂

     מסכימה לחלוטין לגבי נירו, יופי של דמות.

     • וסמיטס נפלא בתפקיד הזה.

      באשר לחיסול – בהחלט ניצלתי יפה את ימי המחלה שלי.

 • חגית תהילה שטרית

  אני גם התאכזבתי מהסוף ואני מקווה מאוד שג'קס ינקום בג'אמה, אני מתה על הסדרה ומחפשת את עונה 4 ולא מוצאת מישהו יכול להמליץ , והאם מישהו יודע אם עונה 7 תשודר אצלנו?

© עידו ישעיהו