ילדי האנרכיה 6.09: האמת משחררת

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 07/11/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" עונה 6 פרק 9

SOA_6.09_small

"ילדי האנרכיה" מתבשמת בברוטליות האופיינית לה, כיאה לדרמת פעולה. האופי האלים שלה היה ברור מאז ומתמיד וליווה אותנו לאורך העונה הנוכחית. לכן נדיר מאוד לראות פרק שכולו נשען על המילה הכתובה; סיפור, דיאלוגים ומונולוגים – כולם חושפים אמיתות כואבות. לא נותר סוד אחד חסוי בתום 61 דקות, אורך הפרק. (היו גם קצת מכות ואף כרות אחד, אבל הם שירתו את התמונה הגדולה כמעין סלט קטן בארוחת שחיתות קרניבורית.)

הסוד הגדול ביותר, זה שידענו שדינו להתפוצץ בכל רגע, הוא המזימה של טארה. ג'מה לא מסתירה שום דבר מהגבר הנוכחי בחייה, נירו, מנסה לפעול אחרת מכפי שעשתה עם ג'יי.טי. וקליי. ונירו שכה דואג לה ולמשפחה החדשה, ניסה לתקן את המצב בדרכו שלו. אבל טארה כבר עשתה את ההחלטה שלה והיא נחושה לברוח מעולמו של ג'קס. אז ג'קס היה חייב לגלות את האמת, כואבת ככל שתהיה.

ג'קס הוא איש של אגרופים ואלימות, והוא לא מתכחש לכך (אף בשיחתו עם פטרסון, על זה בהמשך). אבל בפרק הזה הוא מצליח להפחיד גם מבלי להרים יד. האמבוש שעשה ללואן בשיתופו של אונסר – יוצא מהצללים, דופק על השולחן, בועט בדלת; גם ללא אלו קולו העמוק והזועם היה מספיק כדי להוציא מלואן את האמת. ההבטחה שלו לאונסר שזה לא ייגמר באופן אלים עשויה להיות נכונה, אבל לפחות מאיימת כי זה הופך את ג'קס למשהו לא צפוי. אם הוא לא יטפל בבעיה בדרכו הטיפוסית, איזה גורל נוראי מצפה למי שבגדה בו בדרך הכי כואבת? גם עצם העובדה שג'קס לא ממהר לטפל בבעיה מוסיפה למשוואה, בעודו שוקל את צעדיו.

פטרסון הופתעה לראות את ג'קס מגיע למשרדה, מבקש להציע לה עסקה שתפתור את הבעיות של שניהם ותקדם אותה יותר מכפי שקיוותה. גאלן צריך לשלם על מעשיו והמלכים האירים בטח לא יכאבו על הקרבתו של מי שכמעט הביא למלחמה עם סאמקרו. בכל מקרה הם מקבלים את קליי כספק הנשק החדש, אז אין פה שום הפסד לאף אחד מהצדדים. הבעיה היא שתכניות שנפרשות בפנינו מראש, דינן להיכשל; טארה יכולה להעיד על כך. אם מצליבים את שני קווי הסיפור, אני מנחש שג'קס יוותר על סעיף הושעתה של אשתו ויעניש אותה במאסר על פשע שלא באמת ביצעה. גם קליי שילם, אפילו לזמן קצר עד הברחתו הקרבה, על רצח שלא ביצע לעומת פשעי עבר רבים מספור מהם חמק.

הווידוי של ג'מה על חלקה במותו של ג'ון לא חידש שום דבר, אולם זו הייתה הפעם הראשונה בה היא הודתה בכך בפה מלא. ידענו על זה כבר בעונה 4 באופן רשמי, טארה ואונסר גילו זאת ושתקו, אבל נירו הוא האדם הראשון בפניו ג'מה מודה בכך ללא בושה. מעניין לראות אם המצפון יאפשר לו להסתיר זאת הפעם (אפילו את מה שאירע לה ולקליי בתא ההתייחדות הוא חשף, מפני שזו הייתה הדרך היחידה לגרום לג'קס להבין מה אמו הקריבה עבורו).

הסיפור עם הנערה המשוגעת היה מעין סטייה קלה מהסיפורים האחרים, אף שהציג עוד מהצד הטוב של ג'קס (אנחנו יודעים שהוא קיים, למרות שמדובר בפורע חוק מנוול, כהגדרתו שלו). לא בטוח מה הוא שירת בדיוק מעבר להמשך יחסיו עם אוזוולד, אותו לא ראינו מזמן, וסיוע לנערה ואביה במצוקתם. יחד עם זאת, היה שם איזשהו עניין קטן כשג'קס זיהה את תמונת האם המנוחה; בסוף הפרק הנערה עברה ליד חסרת הבית המפורסמת ו… ייתכן שמדובר באותה אישה?

 • Saturn

  אחד הפרקים הטובים בתולדות הסדרה. פצצה אחר פצצה. מעניין כלפי פי טארה הולכת לכוון את האקדח כשג'קס ייכנס כסופה..אני אתכזאב אם היא לא תגיד לו 'אה, אתה חושב שמה שעשיתי נורא? אז מה דעתך על __' ואז לספר את הסוד של ג'מה. אסור שג'מה תחזור לחיקו של ג'קס.

  כן ההמולסת זו האמא. לא ברור איך היא 'נהרגה' בתאונת דרכים והגיעה לאן שהגיעה.

  מפליא להגיד את זה אבל יש קייס להיות העונה הזו כתוכנית הדרמה הטובה ביותר על המסך. לפחות אילו שהתחילו בסתיו.

  • תמיד היה משהו מיסטי, לכאורה, עם ההומלסית, אז אולי זה יהיה ההיבט היחיד של הסדרה שייוותר כזה. כלומר, נניח שהיא אכן נהרגה לפני 18 שנה*. אפשרות נוספת היא שאיכשהו היא שרדה והפסיכוזה שלה גרמה לה לנטוש את משפחתה.

   אם ג'קס יגלה את האמת על ג'מה, אני חושד שזה יגיע מנירו. לא כדי לפגוע בג'מה, כמובן.

   מסכים, זו אחת הסדרות הכי טובות כרגע על המסך. קשה לי להאמין לזה אחרי שתי העונות הקודמות.

   * זה קצת משנה את התפיסה שלי לגבי הכרונולוגיה של הסדרה עד עכשיו. אלא אם העונה הנוכחית מתרחשת קצת בעבר (נניח 2011; אייבל נולד בתחילת הסדרה והוא לא יכול להיות בן יותר מ-3-4).

   • miss bojarsky

    אני גם חושבת שזו עונה מצויינת, אני מקווה שזה לא משתנה בשני הפרקים שעוד לא ראיתי.

    אני לא זוכרת את ההומלסית (ללא ספק האם של הנערה) מהעבר, אפשר תזכורת?

    • בד"כ היא מגיחה פעם בעונה, לכל היותר פעמיים. לא ברור מה המטרה של הדמות, אבל היא נמצאת שם כמו מעין צופה מהצד, לא אומרת כלום. כמדומני, היא הופיעה לראשונה בסוף עונה 1 כשג'קס ביקר את הקבר של אביו והגיע להחלטה לעשות מעשה ולשנות את פני המועדון. ההומלסית הופיעה גם בהקשר של דמויות אחרות, ג'מה למשל, אבל כאמור, לא ברור מה קורט סאטר מנסה להגיד באמצעותה.

     • miss bojarsky

      תודה 🙂

 • ברגע שג'קס אמר שהאמא בתמונה מוכרת לו, עלתה בדעתי ההומלסית ההיא. אבל מן הסתם זאת לא האמא עצמה, ראשית כי יש לשער שהיא זוהתה ונקברה, ושנית כי היא ממש לא נראית מבוגרת יותר מכפי שהייתה בתמונה. אני משער שכמו בעבר, כשתהיתי על קנקנה של ההומלסית, יש בה משהו מיסטי, והעובדה שהיא מתה יחד עם אביו של ג'קס מאוד יפה ומסבירה את נוכחותה בצמתים משמעותיים שלו בעבר.

  חיפשתי קצת על המשמעות של דמותה ונתקלתי בראיון עם קורט סאטר:

  To me, going back to our Shakespeare archetype, she’s a little bit of that magic. Obviously, this is far from a supernatural show, so it always has to be rooted in some kind of realism. It’s always just about creating that question in people’s minds and keeping them guessing. So is she an angel? Is she a harbinger of bad things to come? But at some point, I did want to root her a little bit in the mythology of the show. And then we had the opportunity to do that this season with the character Brooke, and having Jax respond to it in a real way based on where he’s at emotionally. Not that suddenly Jax thinks he’s seeing ghosts or that I want to create that illusion, but is it the same woman? Is it just somebody that looks like her? Just keeping all those questions so we never cross the line into it being something supernatural, and yet perhaps it is. I like the notion of having something out there that feels a little bit beyond, that there’s something out there spinning all this that’s beyond their control.

  Did you always know when you’d reveal that backstory?

  I knew I wanted to do it probably at some point in season 5 or season 6. I didn’t want to wait ’til the last season to do it. So I’ve sort of always had it in the back of my mind and then was looking for the opportunity so that it didn’t feel like it was something we were inserting for the sake of inserting. It dovetailed nicely into a story and the reveal felt organic.

  http://insidetv.ew.com/2013/11/06/sons-of-anarchy-john-832-kurt-sutter/

  • אה, ועוד משהו – אני תמיד נהנה מסצינות משותפות בין אנסר ללואן, ונראה לי שגם קורט סאטר, כי תכל'ס אין סיבה שיהיו ביניהם הרבה נקודות השקה ובכל זאת זה קורה מעת לעת. קשה להתגבר על הרצון לאחד בין החברים הקרובים צ'ארלי וקאלאמיטי ג'יין. אפרופו, איפה עומד היחס בין אורחים מ"דדווד" לאורחים מ"המגן"? מישהו מבצע מעקב?

   • לא צפיתי ב"דדווד" ואני מכיר רק חלק מהשחקנים, בעיקר השמות הגדולים, אז אני לא יודע. עד שאמרת לא ידעתי שיש קשר קודם בין שני השחקנים (כאמור, בעבר כבר קישרתי בין לואן לטוריק דרך "חף מפשע").

   • עכשיו אני מבין שאם צפית בפרק הזה, כבר ראית את ונוס ואן דאם בעונה הזו. חבל שלא צפית קודם בהופעה הראשונה שלה בעונה 5.

   • טוב, אז עשיתי ספירה לא מושקעת ולא העמקתי מעבר לשחקנים ראשייםבולטים ב"מגן" ו"דדווד", והתוצאה היא 7-6 לטובת "המגן":
    וולטון גוגינס
    קני ג'ונסון
    סי.סי.הייץ'. פאונדר
    ג'יי קארנס
    בניטו מרטינז
    דיוויד ריס סנל
    דיוויד מרציאנו

    "דדווד":
    דייטון קאלי
    ריי מקינון
    פולה מלקומסון
    קים דיקנס
    רובין ווייגרט
    טיטוס ווליבר

    • וולטון גוגינס מופלא בתור ונוס, אני כל כך אוהב אותו (ולא רק מכאן כמובן).
     צפיתי עכשיו בפרק הבא (זה לא ספוילר) וניתן להוסיף לרשימת "דדווד" גם את מר וו הסיני, שמגלם ב"אנרכיה" את הבוס הסיני לין.

  • תודה. העדפתי את התיאוריה הראשונה שלי, שהיא מתה בתאונה וההומלסית היא "רוח", גם אם זה לא לחלוטין ברור, וסאטר אכן כיוון לשם.

© עידו ישעיהו