אימפריית הטיילת 4.11: Havre De Grace

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 19/11/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 4 פרק 11

Boardwalk Empire - 04x11 - Havre De Grace

טוב, אף אחד לא באמת חשב ששמו של הפרק, "מפלט החסד", יהיה משהו מלבד אירוניה, לא? בטח לא כשנשאר עוד פרק אחד מלבדו לסוף העונה. בכל זאת, לרוב אורכו הוא בהחלט היה משלה, במקרים מסוימים את הדמויות בלבד, במקרים אחרים גם אותנו איתם. שלוש מהן היו על סף יציאה: צ'וקי הסכים לברוח עם דוטר, ג'יליאן השלימה עם גורלה, קיבלה הצעת נישואין ועזיבת אטלנטיק סיטי, ונאקי פלט בשיחה עם איליי שמתישהו כל המפעל הזה יהיה שלו; לבסוף, כאשר הוא כבר חושד באחיו, הוא אכן מבקש לצאת – מן הסתם עם תוכנית שונה מזו שתכנן מלכתחילה. כל אחד מהם שם את מבטחו במישהו שלבסוף מרמה אותו: צ'וקי נבגד על ידי מישהו מאנשיו של אוסקר, הפטרון שלו, ג'יליאן על ידי האיש שהיווה את המשענת הכי גדולה שלה בחודשים האחרונים, ונאקי על ידי אחיו. שוב.

זה היה פרק יפה. מאוד מחושב, מאוד שחמטי, הרבה פחות מפוצץ מפרקים מקבילים לו בשנים קודמות: בעונה הראשונה נלסון הטביע את סבסו בפרק שלפני האחרון, בעונה השנייה נחשפנו למערכת היחסים האמיתית בין ג'ימי לג'יליאן (ולבסוף גם הקומודור מת), בעונה השלישית הפרק נפתח עם אנשיו של רוזטי שבאים להרוג את נאקי במשכנו, ואגב כך גם אדי נורה. במקרה הזה, בהתאם ליתר העונה הרביעית שמהווה משקל נגד חיוני לקודמתה, הורידו את מפלס האקשן הריק כמה דרגות טובות. אני מברך על כך, במיוחד כי אני סקרן מאי פעם לראות מה צפוי לקרות בפרק הבא.

חתיכת הפקה העמידו שם רוי וחבריו [1], חודשים של חיזור, גמילה, משפט, ולבסוף גם מוות מפוברק – נראה שליאנדר היה מוכן לשפוך הרבה כספים רק בשביל לנקום בג'יליאן על מות הקומודור או משהו בסגנון. קלוש למדי, אני אפילו לא לגמרי סגור על איך הוא בכלל יודע שג'יליאן רצחה מישהו ואני מקווה שהפרק הבא יספק הסבר מעט יותר מעמיק, אבל זו הייתה מסכת עוקץ משכנעת ומושקעת. רחמיי על ג'יליאן, דמות טראגית של ממש. כשהחלה לספר לרוי על הרצח, התחלתי לתהות אם יש מצב שממש לא כדאי שתעשה את זה – זה היה רגע קלאסי של "הוא בטח היה מקליט את זה, לו הייתה טכנולוגיה כזו בשנות העשרים". ואכן, היא נפלה, ואני תוהה אם הסדרה תשלח אותה לכלא ובכך תסיים עם דמותה.

[1] סוכנות הבילוש פינקרטון כיכבה גם ב"דדווד", וגם שם הייתה אנטגוניסטית לדמויות שהוֹקרנו.

למותו של ג'ימי קדם הפרק שחשף את סיפור הרקע שלו במלואו, והרגשתי שהפעם אנחנו רואים משהו דומה עם צ'וקי. לא ברור לאן דוטר נעלמה דווקא בלילה שלפני התגשמות המשאלה שלה, וכעת ייתכן שצ'וקי ירצה לנקום את מותו של אוסקר ולחזור לרדוף את נרסיס ונאקי. לנאקי עצמו יש צרות גם ככה, ולשם שינוי הסיפור שלו הוא זה שהכי מסקרן אותי כרגע, לא מעט כי אני לא מבין את המהלך שעשה בסוף הפרק, בשיחה שלו עם סאלי. יהיה מעניין.

 • דור

  לגבי ג'יליאן:

  חשבתי כמוך כשהיא התחילה את הוידוי, ורק התלבטתי האם הוא סוג של שוטר או קרוב משפחה של הבחור מהאמבטיה.
  זה מאוד מאוד מופרך, וקצת חבל. אני מניח שליאנדר הבין שלא הגיוני שג'ימי ימות ממנת יתר, ואולי אפילו ידע שנאקי ואחרים רוצים לחסל אותו, אז הגיוני שיחשוד שג'יליאן משקרת. אבל להרים מבצע כזה מסובך שכולו נשען על כך שג'יליאן תיקשר לרוי, תאמין שאין לה סיכוי לקבל את טומי ושהטריק עם רגשות האשמה יגרום לה להתוודות בדיוק בזמן ובמקום בו העדים נמצאים? זה חתיכת סיספונד קשה. פאקינג פינקרטונז.

  • לא חושב שהוצאת ההודאה הייתה מופרכת, ראינו את זה קורה בהדרגה – הוא גמל אותה מסמים, היא סיפרה לו על קורותיה עם הקומודור – אבל הדבקות של אנשי פינקרטון למפעל הזה לאורך תקופה כה ארוכה נראית כמו בזבוז זמן די מדהים. מצד שני, אני לא לגמרי סגור על החלופות. מצד שלישי, כפי שכתבתי למעלה, אני לגמרי לא מבין את האינטרס של ליאנדר.

 • דור

  לגבי צ'וקי:

  וואו, זה היה חתיכת שעמומון. החל מהסצינה השניה שלהם צפיתי במהירות גבוהה כי לא יכולתי לסבול את זה – מה שאני כמעט אף פעם לא עושה. יותר מדי ניתוק ודמויות לפרק בודד לא עושות לי טוב.

 • Saturn

  וזה למה לסדרה אין מקום בדיונים על 'הסדרה הכי'. פרק לפני סיום עונה סטטי לחלוטין.

  מישהו יכול להסביר לי את ה180 של ג'יליאן לגבי בובי? מה קרה שלפתע היא מפסיקה במאבק המשמורת ונראת הכי שמחה שיש לכך שהיא לא תיקח שום חלק בחייו ואפילו לא מבקשת זכויות ביקור?

  אם נאקי עדיין חושד באיליי אז זה עלוב. למה מידע סופר חשוב תמיד נופל לחיק שלו? למה לעזאזל מזל משחק את התפקיד המרכזי בהשרדותו של נאקי לאורך הסדרה?

  • Michael Ginzburg

   כי היא התפכחה והבינה, גם בזכות הגמילה מהסמים, שהיא לא נכונה או מתאימה לגדל את טומי.
   משקעי העבר עוד יכולים לצוץ בכל פינה ולאיים על היחסים שלה עם הזכר היחיד מג'ימי.
   אז נפלה בה ההחלטה לעזוב הכל ולפתוח מחדש בחיים אחרים. ומתברר כי היא תבלה אותם בכלא…

   כאמור, אישתו של איליי פלטה על ביקור מוזר של "סוכן ביטוח" ומייד נאקי מעט חשד ולכן שאל את הבן של איליי שתיאר את דמותו של נוקס. אם הוא לא יחשוד, איזה מין גנגסטר הוא? 😉

   • Saturn

    לא נכונה ולא מתאימה לגדל את טומי =! לא לנסות להתעקש לקחת חלק בחיי נכדה בכל צורה שהיא ולהתנהג הכי שמח בעולם שהיא לא תראה אותו למשך חייה.

    • Michael Ginzburg

     כן, בדיוק כך, ללא נימה צינית. לפני המעצר, מה היה הסיכוי שלה לזכות בחזקה עליו? לא מזהיר.

   • בל נשכח שהסיבה לחשד של נאקי מלכתחילה הוא הטיפ שקיבל בנוגע ל"בואש בארובה" שלו. הוא יודע שיש בוגד בקרב אנשיו, כך שהוא חשדן מהרגיל. דווקא העובדה שהוא למד על כך מאשתו של איליי נראית לי טבעית ואורגנית בהתייחס לכך שהוא בילה איתם המון לאורך העונה – זה מסוג הדברים שמדברים עליהם במפגשים משפחתיים.

    • Michael Ginzburg

     זה לא היה בואש בעליית הגג?

     ובכל מקרה, יהיה לי כואב לראות את נאקי מחסל את איליי או אולי נותן
     לבנו לעשות את מה שצריך לעשות, ולהיכנס למעשה לעולם אפל דרך חניכה בלתי נשכחת (אביך בוגד אז תן לו מה שמגיע לו)

     • נכון, בעליית הגג.

    • Saturn

     יש הבדל בין קבלת הטיפ שגורם לך לחשוד בכל מיני אנשים אחרים לבין למקד את החשד על אחיך תודות לפליטות של אשתו.

     האם נאקי היה מתחיל בכלל לחשוד שאיליי הוא הבוגד לולא דברי אשתו? לא. ואם הוא ישתמש במידע הזה כדי להנצל בפרק הבא אז זה יהיה עוד חטא של הסדרה בכל הנוגע להשרדותו של נאקי.

 • Michael Ginzburg

  בטוחני כי ליאנדר בעל קשרים וגישה לתיקי חקירה והבין כי ג'יליאן עלולה להיות שקרנית ורוצחת בסתר. הסצינה בה קרעו ממנה את כל עולמה הייתה וואו.

  הבנתי לפי סיום הפרק שאיליי יארגן פגישה בין כל הבוסים ונאקי יעדר בסתר וכך יוכל להוכיח
  את החשד שמתעורר לו היה ותהיה פשיטה של נוקס ואנשיו.

  והסצינה בה אישתו של איליי מדברת על "סוכן הביטוח" וגורמת לאיליי לרתוח הייתה גם וואו.

  עוד סצינה יפה שלא הזכרת – ג'יליאן את טומי את הארו. מעך אותי.

 • מסתבר שהסיפור של ג'יליאן מבוסס על מקרים אמיתיים. בראיון איתו טרנס ווינטר סיפר שהוא קרא על שני אירועים כאלה שהתרחשו בתחילת המאה הקודמת, וחשב שזה רעיון נהדר לקו העלילה של ג'יליאן (אני לא מקשר אל הראיון כולו כי הוא כולל ספוילרים לפינאלה).

  That whole storyline was inspired by two separate cases I'd read about that happened at the turn of the last century, both involving detectives, one of which may have been a Pinkerton agent. A female Pinkerton agent sort of got into a relationship with a guy who they knew murdered somebody, and gained his trust, and then pushed him away and said, "I feel like you're holding back on me. I sense that there's something you want to tell me." Eventually the guy confessed, and that's how they caught him. I thought, Wow, that would be a cool thing to do for Gillian. We could see her fall in love, hear about her back story, and then of course pull the rug out from under her. And Gretchen [Mol] was heartbreaking. Coming into the season, so many people despised that character, and now people are feeling sorry for her, because Gretchen knocked it out of the park.

 • miss bojarsky

  פרק יוצא מן הכלל. היה ברור לי שגיליאן לא תקבל את הסוף הטוב, אבל לא העליתי בדעתי כלל שזו הצורה בה הוא יילקח ממנה. זה היה חתיכת טוויסט ולי לא מפריע אם הוא מופרך או לא, הוא היה עשוי בצורה נהדרת. אני תוהה אם זו לא המשפחה של רוג'ר שניסתה להבין מה עלה בגורלו היא שיזמה את החקירה, שהובילה אל ג'יליאן.

© עידו ישעיהו