אימפריית הטיילת 4.11: Havre De Grace

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 4 פרק 11

Boardwalk Empire - 04x11 - Havre De Grace

טוב, אף אחד לא באמת חשב ששמו של הפרק, "מפלט החסד", יהיה משהו מלבד אירוניה, לא? בטח לא כשנשאר עוד פרק אחד מלבדו לסוף העונה. בכל זאת, לרוב אורכו הוא בהחלט היה משלה, במקרים מסוימים את הדמויות בלבד, במקרים אחרים גם אותנו איתם. שלוש מהן היו על סף יציאה: צ'וקי הסכים לברוח עם דוטר, ג'יליאן השלימה עם גורלה, קיבלה הצעת נישואין ועזיבת אטלנטיק סיטי, ונאקי פלט בשיחה עם איליי שמתישהו כל המפעל הזה יהיה שלו; לבסוף, כאשר הוא כבר חושד באחיו, הוא אכן מבקש לצאת – מן הסתם עם תוכנית שונה מזו שתכנן מלכתחילה. כל אחד מהם שם את מבטחו במישהו שלבסוף מרמה אותו: צ'וקי נבגד על ידי מישהו מאנשיו של אוסקר, הפטרון שלו, ג'יליאן על ידי האיש שהיווה את המשענת הכי גדולה שלה בחודשים האחרונים, ונאקי על ידי אחיו. שוב.

זה היה פרק יפה. מאוד מחושב, מאוד שחמטי, הרבה פחות מפוצץ מפרקים מקבילים לו בשנים קודמות: בעונה הראשונה נלסון הטביע את סבסו בפרק שלפני האחרון, בעונה השנייה נחשפנו למערכת היחסים האמיתית בין ג'ימי לג'יליאן (ולבסוף גם הקומודור מת), בעונה השלישית הפרק נפתח עם אנשיו של רוזטי שבאים להרוג את נאקי במשכנו, ואגב כך גם אדי נורה. במקרה הזה, בהתאם ליתר העונה הרביעית שמהווה משקל נגד חיוני לקודמתה, הורידו את מפלס האקשן הריק כמה דרגות טובות. אני מברך על כך, במיוחד כי אני סקרן מאי פעם לראות מה צפוי לקרות בפרק הבא.

חתיכת הפקה העמידו שם רוי וחבריו [1], חודשים של חיזור, גמילה, משפט, ולבסוף גם מוות מפוברק – נראה שליאנדר היה מוכן לשפוך הרבה כספים רק בשביל לנקום בג'יליאן על מות הקומודור או משהו בסגנון. קלוש למדי, אני אפילו לא לגמרי סגור על איך הוא בכלל יודע שג'יליאן רצחה מישהו ואני מקווה שהפרק הבא יספק הסבר מעט יותר מעמיק, אבל זו הייתה מסכת עוקץ משכנעת ומושקעת. רחמיי על ג'יליאן, דמות טראגית של ממש. כשהחלה לספר לרוי על הרצח, התחלתי לתהות אם יש מצב שממש לא כדאי שתעשה את זה – זה היה רגע קלאסי של "הוא בטח היה מקליט את זה, לו הייתה טכנולוגיה כזו בשנות העשרים". ואכן, היא נפלה, ואני תוהה אם הסדרה תשלח אותה לכלא ובכך תסיים עם דמותה.

[1] סוכנות הבילוש פינקרטון כיכבה גם ב"דדווד", וגם שם הייתה אנטגוניסטית לדמויות שהוֹקרנו.

למותו של ג'ימי קדם הפרק שחשף את סיפור הרקע שלו במלואו, והרגשתי שהפעם אנחנו רואים משהו דומה עם צ'וקי. לא ברור לאן דוטר נעלמה דווקא בלילה שלפני התגשמות המשאלה שלה, וכעת ייתכן שצ'וקי ירצה לנקום את מותו של אוסקר ולחזור לרדוף את נרסיס ונאקי. לנאקי עצמו יש צרות גם ככה, ולשם שינוי הסיפור שלו הוא זה שהכי מסקרן אותי כרגע, לא מעט כי אני לא מבין את המהלך שעשה בסוף הפרק, בשיחה שלו עם סאלי. יהיה מעניין.

© עידו ישעיהו