אימפריית הטיילת 4.09: נישואין וציד

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 05/11/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 4 פרק 9

Boardwalk Empire - 04x09 - Marriage and Hunting

מבין שלל הדמויות הרבות שמרכיבות את האימפריה, הכי בלתי עקבית ובלתי סדירה היא זו של נלסון ואן אולדן. מאז תחילת העונה השלישית קורותיו נובעים בעיקר מצירופי מקרים ומהעובדה שהוא נמצא במקרה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון. באופן הזה הוא נכנס אל חנות הפרחים של דין אובניון, נדרש לבסוף לשירותיו בשל אי הבנה, נקלע אל דרכו של קאפון והפך לסוכן הכפול החביב עליו. כעת, במסגרת החזרה למסלול שהעונה הזו מוליכה, ההתגלמות של ואן אולדן כג'ורג' מיולר מגיעה סוף סוף אל קצה, ומתוך הענק הפאסיבי הזה – שגם כשהוא מתכופף עד יעבור זעם הוא עדיין מסיבי מכדי לא להיראות – בוקע אדם חדש.

והוא באמת חדש, כי הקשר בין דמותו החדשה של ואן אולדן לזו שהכרנו בשתי העונות הראשונות הוא זעיר במקרה הטוב. סוף סוף קיבלנו ביטוי מפיו שלו על המקום שבו הוא עומד. האיש האדוק והקפוץ הזה, שהיה מצליף בעצמו על חטאיו, נמצא במקום אחר בתכלית. הוא אולי חוזר אל שמו המקורי, אבל זהו לא אותו נלסון ואן אולדן שהכרנו. כשהוא מתוודה בפני אובניון הוא חושף גם בפנינו: "פעם האמנתי באלוהים, אבל עכשיו אני לא מאמין בשום דבר". מניית הדברים שעשה סיפקה רצף מאוד נחוץ לנימוק של דמותו; מעולם לא הובהר כיצד האיש החזק הזה שהכרנו בשתי העונות הראשונות הפך לעבד נרצע ולכלי שרת. עכשיו הוא נמצא על פרשת דרכים ומעניין לראות מה יקרה איתו הלאה. הוא מן הסתם יהיה כפוף לקאפון כעת כשסופו הצפוי של דין אובניון הגיע, אבל הוא כבר לא מוריד את ראשו אלא מקבל את מה שנעשה ממנו, וגם עשיר באלף דולר.

מעניין להשוות בין התהליך שלו לזה של ג'יליאן, כי הם די דומים, ולא בכדי שניהם בנפרד מספרים את הסיפור שלהם בפרק הזה. גם היא מגיחה עכשיו מחדש, ולמרות שנדמה כי הדאגה של רוי פיליפס כלפיה כנה, לראשונה מתחוור שיש לו אג'נדה משל עצמו ושהוא מסתיר משהו. הסיפור של טומי הולך להיות מעין "קרמר נגד קרמר" – קשה לצדד דווקא באחד מהנצים (למרות שאם יכופפו את זרועי אני בעד משפחת סגורסקי וריצ'רד), ותהיה אשר תהיה התוצאה, שברון הלב מובטח. אם ג'יליאן תפסיד את טומי וגם תיבגד על ידי רוי, קשה להאמין שתצליח לשרוד את זה.

גם ריצ'רד הזכיר לי מעט את נלסון. למרות שנטיות הלב שלהם מאוד שונות, שניהם גרמו לי לתהות במהלך הפרק באיזה מקצוע הם כבר יכולים לעסוק כדי לכלכל את משפחותיהם. ואן אולדן איש החוק לא יכול לחזור עוד למשרות מעין אלה. להיות אזרח שומר חוק הוא ניסה וכשל, וכאשר עמיתים ממשרתו הקודמת שומרת-החוק הגיעו לבקר, הוא עשה את המעשה הסמלי והרג את שלושתם. בסוף אותו היום הוא הגיע אל אשתו כמנצח ועשיר באלף דולר. ריצ'רד כבר לא רוצה בכלל לעסוק בתחום הזה, אבל ביום שבו הוא מתחתן עם ג'וליה (מזל טוב!) הוא מגיע אל נאקי כדי לבקש עבודה ונשאב שוב אל הטיילת שחמק ממנה. זה מקשר אותו שוב באופן בלתי נמנע אל הסיפור הגדול של "אימפריית הטיילת", אבל עכשיו אחרי שהביע את רצונו לחדול, מצער מאי פעם לראות אותו שבוי בעולם הזה.

 • בועז

  היה פרק מעולה. אני שמח לראות את ריצ'ארד שוב עם נאקי.
  לא הזכרת את העימות בין צ'וקי ונארסיס. יש לי הרגשה שלא נשאר לנארסיס עוד זמן רב בסדרה…

  • טוב, לא היה כל כך מה לומר על זה. התפתחות שהייתה אמורה לקרות ובעצם רק מהווה הכנה לקראת הבאות.

  • קריימר

   משום מה התחושה שלי שבמאבק צ'וקי-נרסיס, צ'וקי הוא זה שימות. (תחושה שנשענת גם על שמו של הפרק האחרון בעונה "היה שלום דדי בלוז"). בכלל הצורה שבה צ'וקי מתנהג כעת – ההתמוטטות האיטית, מזכירה בדיוק את זו של דמותו הקודמת בהסמויה – עומאר (ומותו הלג'נדרי. עד שזה לא קרה לא האמנתי שזה יכול לקרות…)

 • Michael Ginzburg

  באמת הגיע הזמן. עכשיו הדמות של ואן הולדן התעוררה מחדש ומסקרן לראות לאן הוא יגיע.

  חשבתי שהארו מנסה לצאת מחיי הרוצח השכיר העגמומי, אני לא חושב ש"עבודה" אצל
  נאקי תוביל אותו לדרך החוצה ממרחצי דמים שיכולים לסכן חייו.

  לא הבנתי למה רוצים להיפטר ממיקי דויל, כי הוא שווה חצי מיליון דולר? אשמח להסבר.

  גם אני מחכה לראות כיצד יסתיים העימות הרותח בין נרסיס וצ'אקי וכיצד נאקי יגיב.

  הפעם איליי קיבל סצינה אחת בלבד אחרי המפגש הטעון בפרק הקודם עם נוקס
  וזה עדיין העוגן העיקרי עליו הסדרה מבקשת להישען מעתה ועד סוף העונה אני מניח.

  • דור

   לגבי מיקי דויל: למיטב הבנתי רוטשטיין הפסיד מלא כסף בשוק ההון (עם או בלי קשר לבוס של מרגרט) אז עכשיו הוא מחפש מאיפה להשיג קצת הון נזיל בחזרה. איכשהו הגיעה אליו פוליסת ביטוח החיים של דויל על סך חצי מיליון דולר, והוא רוצה למכור אותה לנאקי. זה אומר שנאקי ירוויח הרבה כסף אם דויל ימות, ורוטשטיין ירוויח עכשיו.

   • Michael Ginzburg

    נאקי
    "ידעת שמיקי דויל שווה חצי מיליון דולר?"
    רוטשטיין
    "איזה אוויר הוא נושם…?"

 • maayanzil

  אוקי… זה באמת כנראה הפרק הטוב בעונה, רק שמעיד על כל העונה הזאת. כי פרק ביינוני שכזה, שלכל היותר גורם לי לא להשתעמם למוות ברובו, מעיד על כמה כבר אין לי כוח לסדרה הזאת.
  רוב הסיפורים בפרק הזה היו יחסית בסדר, ברמה שאוקי אפשר לראות את זה. חוץ מכל הקטעים המשעממים עם נלסון. לא אכפת לי ממנו! וגם, בואו תעשו את כל קו העלילה שלו יותר בוטה יותר גס, פחות מעודן. בואו תדחפו 8 סצנות שלו בבית ואישתו מנדנדת לו (אישה נודניקית, בעל עצבני. נו יש לכם את זה ביותר מקורי?). כי סצנה אחת כ"כ לא מעודנת לא מספיקה, כמובן. צריך 8- כדי שנראה מאתיים פעם שהיא נודניקית, כדי שלא נרגיש רע שהוא אגרסיבי על ספק האונס אותה בסוף. אוקי.
  ג'יליאן הייתה המעניינת ביותר והמרגשת. אם כי לא משהו שגורם לי ל-וואו (וגם את קו העלילה שלה במהלך העונה ציירו לעיתים באופן גס ובוטה מדי, עם קטעים משמימים ולא מעניינים).
  לא הבנתי איך הגעת למסקנה שלרוי יש אג'נדה אחרת כלפיה?

  • בעיניי הפרק הקודם היה הרבה יותר טוב, וגם הרבה יותר מעודן, אם כבר על זה את מתלוננת.

   נראה היה שרוי מסתיר משהו מג'יליאן כאשר היא נכנסה לחדר בזמן שהוא דיבר בטלפון. מה שהוא אמר לצד השני הוא שזה לא צפוי להימשך עוד הרבה זמן, כך שאני מקווה שהוא לא הולך לעזוב את אטלנטיק סיטי ולנטוש את ג'יליאן.

   • maayanzil

    הבנתי. גם אני מקווה שהוא לא יעזוב.
    אני לא זוכרת הרבה מהפרק הקודם, סצנת המאבק בין צ'אקי לפרסלי מהפרק הקודם הייתה ממש טובה, אבל חוץ ממנה, ככל הזכור לי לא היה משהו מלהיב בפרק הקודם גם מהפרק הזה כאמור לא נפלתי.

© עידו ישעיהו