אימפריית הטיילת 4.09: נישואין וציד

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 05/11/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 4 פרק 9

Boardwalk Empire - 04x09 - Marriage and Hunting

מבין שלל הדמויות הרבות שמרכיבות את האימפריה, הכי בלתי עקבית ובלתי סדירה היא זו של נלסון ואן אולדן. מאז תחילת העונה השלישית קורותיו נובעים בעיקר מצירופי מקרים ומהעובדה שהוא נמצא במקרה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון. באופן הזה הוא נכנס אל חנות הפרחים של דין אובניון, נדרש לבסוף לשירותיו בשל אי הבנה, נקלע אל דרכו של קאפון והפך לסוכן הכפול החביב עליו. כעת, במסגרת החזרה למסלול שהעונה הזו מוליכה, ההתגלמות של ואן אולדן כג'ורג' מיולר מגיעה סוף סוף אל קצה, ומתוך הענק הפאסיבי הזה – שגם כשהוא מתכופף עד יעבור זעם הוא עדיין מסיבי מכדי לא להיראות – בוקע אדם חדש.

והוא באמת חדש, כי הקשר בין דמותו החדשה של ואן אולדן לזו שהכרנו בשתי העונות הראשונות הוא זעיר במקרה הטוב. סוף סוף קיבלנו ביטוי מפיו שלו על המקום שבו הוא עומד. האיש האדוק והקפוץ הזה, שהיה מצליף בעצמו על חטאיו, נמצא במקום אחר בתכלית. הוא אולי חוזר אל שמו המקורי, אבל זהו לא אותו נלסון ואן אולדן שהכרנו. כשהוא מתוודה בפני אובניון הוא חושף גם בפנינו: "פעם האמנתי באלוהים, אבל עכשיו אני לא מאמין בשום דבר". מניית הדברים שעשה סיפקה רצף מאוד נחוץ לנימוק של דמותו; מעולם לא הובהר כיצד האיש החזק הזה שהכרנו בשתי העונות הראשונות הפך לעבד נרצע ולכלי שרת. עכשיו הוא נמצא על פרשת דרכים ומעניין לראות מה יקרה איתו הלאה. הוא מן הסתם יהיה כפוף לקאפון כעת כשסופו הצפוי של דין אובניון הגיע, אבל הוא כבר לא מוריד את ראשו אלא מקבל את מה שנעשה ממנו, וגם עשיר באלף דולר.

מעניין להשוות בין התהליך שלו לזה של ג'יליאן, כי הם די דומים, ולא בכדי שניהם בנפרד מספרים את הסיפור שלהם בפרק הזה. גם היא מגיחה עכשיו מחדש, ולמרות שנדמה כי הדאגה של רוי פיליפס כלפיה כנה, לראשונה מתחוור שיש לו אג'נדה משל עצמו ושהוא מסתיר משהו. הסיפור של טומי הולך להיות מעין "קרמר נגד קרמר" – קשה לצדד דווקא באחד מהנצים (למרות שאם יכופפו את זרועי אני בעד משפחת סגורסקי וריצ'רד), ותהיה אשר תהיה התוצאה, שברון הלב מובטח. אם ג'יליאן תפסיד את טומי וגם תיבגד על ידי רוי, קשה להאמין שתצליח לשרוד את זה.

גם ריצ'רד הזכיר לי מעט את נלסון. למרות שנטיות הלב שלהם מאוד שונות, שניהם גרמו לי לתהות במהלך הפרק באיזה מקצוע הם כבר יכולים לעסוק כדי לכלכל את משפחותיהם. ואן אולדן איש החוק לא יכול לחזור עוד למשרות מעין אלה. להיות אזרח שומר חוק הוא ניסה וכשל, וכאשר עמיתים ממשרתו הקודמת שומרת-החוק הגיעו לבקר, הוא עשה את המעשה הסמלי והרג את שלושתם. בסוף אותו היום הוא הגיע אל אשתו כמנצח ועשיר באלף דולר. ריצ'רד כבר לא רוצה בכלל לעסוק בתחום הזה, אבל ביום שבו הוא מתחתן עם ג'וליה (מזל טוב!) הוא מגיע אל נאקי כדי לבקש עבודה ונשאב שוב אל הטיילת שחמק ממנה. זה מקשר אותו שוב באופן בלתי נמנע אל הסיפור הגדול של "אימפריית הטיילת", אבל עכשיו אחרי שהביע את רצונו לחדול, מצער מאי פעם לראות אותו שבוי בעולם הזה.

© עידו ישעיהו