המתים המהלכים 4.01: 30 ימים בלי תאונה

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 14/10/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר לפתיחת העונה הרביעית של "המתים המהלכים"

TWD_4.01_small

עם פתיחת עונתה הרביעית "המתים המהלכים" נהנית מיתרון אחד גדול: הסטייה שהיא בוחרת לעתים לקחת מחומר המקור, סדרת הקומיקס המצליחה (115 גיליונות נכון לאוקטובר, ועדיין רצה), שמה את העלילה והדמויות במקומות ומצבים חדשים מספיק כדי להפתיע את הקוראים-שהפכו-לצופים, כמו גם את הצופים שאין להם היכרות מוקדמת עם הקומיקס. מצד שני, אותה סטייה היא זו שגם פגמה בסדרה בעונותיה הקודמות, ולראייה סוף העונה הראשונה, אנדריאה ודמותו המאכזבת המושל (כולל אי-סיום הסיפור שלו).

בסיום העונה השלישית ובפתיחת הרביעית סדרת הטלוויזיה לקחה פנייה נוספת שאינה עומדת בקנה אחד עם אירועי הקומיקס: ריק ושאריות קבוצתו נטשו את בית הכלא לאחר אירועי וודברי; כאן לא רק שהם נותרו במקומם, נראה שהוקמה שם קהילה משגשגת שממשיכה לקבל לשורותיה שורדים חדשים מדי שבוע. סביר להניח שעומס הדמויות, הבעיה הכי ניכרת בפרק, יהווה את התירוץ להשקתה של סדרת הספין-אוף המדוברת. סקוט גימפל, השואוראנר החדש, מנסה (ומצליח, בינתיים) להזריק רוח חדשה בדמויות הותיקות והחדשות, כמו גם לאזן עם מספיק זוועה שתספק את תאבי האימה. קודמיו נכשלו לעשות זאת, כל שכן להתמיד בכך כשהדבר כבר נעשה, אז אני מקווה שגימפל הוא המושיע ש-TWD נזקקה לו.

לא ברור כל כך מה תפקידו הנוכחי של ריק בקרב הקבוצה, שהרי הרשל העביר לו בקשה שהתקבלה בקרב חברי המועצה הקטנה (שכוללת את הרשל, גלן, קרול, דריל וסאשה [1]). האם הוא מנהיג מרוחק שפועל לצד החלטותיה של הועדה או אלמן מעורער נפשית שפרש לחיי משק ויציאה אל מחוץ לכותלי הכלא חמוש אך ורק בסכין ומשאלת מוות? המפגש של ריק עם האירית המטורללת-בערך-או-קצת-יותר-ממנו אמנם מיחזר את רעיון הטירוף שעבר עליו מאז לכתה של לורי, אבל חיזק את התובנה, בעצתו של הרשל, כי ריק הוא לא האדם שילך כך לאיבוד ויוותר על חייו.

[1] סאשה גונבת את התפקיד של טייריז בקומיקס, שהיה גורם מוביל בקבוצה ויד-ימינו של ריק, בעוד בסדרה הוא האח הגדול והפחות קשוח מבין השניים. טוב, סאשה בכלל לא הייתה קיימת בקומיקס; טייריז הצטרף לקבוצה עם בתו הטינאייג'רית והחבר שלה.

קארל נמצא כעת במקום העדין שבתקופת המעבר בין ילדות להתבגרות, ועוד בעולם הפוסט-אפוקליפטי האלים הזה. אירועי העונה הקודמת הרגו את הילד שבו והחלו תהליך שעלול להפוך אותו לאדם מאוד בעייתי בעתיד (לכך התכוון הרשל כשאמר שגם קארל, כמו אביו, "חזר"? בחודשים שעברו הם הצליחו "לתקן" אותו?) ניסיונותיו של ריק להגביל את קארל בפעולותיו כילד בלבד עלולים להיות שגויים. הריחוק שלו מהילדים האחרים, והנאיביות שלהם בנוגע לזומבים (לא כיסינו כבר את נושא ה"הם עדיין חיים\הם מפלצות" בעונה השנייה?) עשויים לעמוד בעוכריהם בעתיד הלא ורוד, בין כקורבנות של המהלכים או כשקארל ישתגע ויחפש את ליטרת הדם שלו.

מבין הדמויות החדשות הייתה התמקדות בזו של בוב (לארי גיליארד, יוצא"הסמויה" נוסף, דיאנג'לו המצוין), התוספת האחרונה לקהילה, חובש צבאי ואלכוהוליסט לשעבר. מעניין יהיה לראות לאן הסדרה תיקח אותו, מפני שההיכרות שלי עם בוב בקומיקס הייתה מאוד קצרה וקראתי עליו רק לאחר הליהוק של גיליארד [2]. היו גם זאק (עוד פרצוף מוכר, קייל גאלנר; כנראה הוא מת מוקדם מכדי להפוך לפסיכופת כפי שהוא מתאפיין בתפקידיו) שהיה שם בעיקר כדי למות ולהוציא מבת' דמות מעניינת מכפי שהייתה אי פעם; ודמויות שהופיעו לפני כן אבל אולי עכשיו תהיה לנו הזדמנות להכיר אותם יותר, כמו טייריז ואחותו, וקארן ששרדה את הטבח של המושל ועכשיו היא זוגתו של טייריז. ופטריק.

[2] בוב דואקי של הקומיקס הוא בערך ההפך הגמור מבן דמותו בסדרה, לפחות פיזית: גבר לבן בגיל העמידה. הוא זכור לי רק בהופעה מאוד קצרה כשתיין שישב בכניסה לבניין מגוריו של המושל בוודברי וזכה לעצה דואגת חברית מפיליפ. מאוחר יותר הוא הציל את חייו של המושל, אז התגלה עברו כחובש צבאי, לאחר שעבר עינויים עד כמעט מוות בידיה של מישון (בקומיקס הוא יצא במצב גרוע הרבה יותר מאובדן עין בלבד).

הרמז היה שם לאורך הפרק, פעמיים. ריק ראה מעבר לגדר מהלך מדמם עיניים, בדיוק כמו השוט האחרון של פטריק המתעורר ממוות במקלחת. לא ברור עדיין מה הגורם לכך; האם מה שהופך את הזומבים למה שהם עבר מוטציה והחל לעבור כנגיף בין בני אדם? אולי האשם הוא דריל, הגיבור הנערץ, שלחץ ידיים לנער מוכה הכוכבים לאחר שליקק את אצבעותיו. פוסט-אפוקליפסה, זומבים או פצצת אטום – אני הייתי ממהר לחפש ג'ל חיטוי בכל מחיר.

שעת סיפור בספרייה\שיעור הישרדות סודי מינוס כלי הנשק:
– ספוילר ליהוקי: בסוף השבוע שלפני בכורת העונה (ניו-יורק קומיקון אירע באותו סופ"ש) פורסם כי בפרקים הבאים יצטרפו שתי דמויות חדשות מהקומיקס, סמל אברהם פורד, איש צבא לשעבר ומאמן ספורט, וד"ר יוג'ין פורטר, מורה למדעים, שיגולמו ע"י מייקל קודליץ ("סאות'לנד") וג'וש מקדרמיט, בהתאמה. אישית עדיין לא הכרתי את הדמויות בקומיקס, אבל הן מצטרפות לקבוצה כחלק מחבורה קטנה של שורדים שפוגשת בהם מיד לאחר עזיבת הכלא. הליהוק של קודליץ מעניין, מפני שנראה שחיפשו שחקן מוכשר שגם יהיה מאוד דומה לדמות המקורית. כנראה למדו מהטעות שנעשתה עם המושל.

– ייתכן שמחוז מייקון הוזכר בעבר, הרי הסדרה מתרחשת כולה בג'ורג'יה, הפעם כיעד הבא לחיפושיה של מישון אחר המושל. אבל השם קפץ לי לאוזן בפרק הזה מפני שלפני כמה ימים התחלתי לשחק במשחק המחשב המבוסס על הקומיקס (יש משחק נוסף שמבוסס על סדרת הטלוויזיה, בכיכובם של האחים דיקסון בימים המוקדמים של פרוץ המגיפה, אבל הוא זכה לביקורות גרועות). הדמות הראשית היא של לי אוורט, מרצה שהסתבך עם החוק וחובר לילדה קטנה שאיבדה את הוריה. במקור הוא ממייקון ומנסה להגיע לשם כדי למצוא את הוריו ואחיו.

– יכול להיות שלהפקה נמאס מהביקורת על הדמויות השחורות בסדרה, אז החליטו לעשות מעשה? בצוות שנשלח למשימת האיסוף היו ארבע דמויות שחורות (מישון, טייריז, סאשה ובוב), ומבין שלוש הדמויות הנותרות היה בן מיעוטים נוסף (גלן). מצד שני, מדובר בכל הדמויות השחורות (ובני המיעוטים, כולל גלן) הקבועות שיש בסדרה, אז הסיכויים לאבד את כולם או מרביתם בבת אחת היו מאוד גבוהים.

 • שומו שמים – "המתים המהלכים" חזרה עם שיא מטורף של יותר מ-16 מיליון צופים, 10 מיליון מתוכם בגילאים 18-49. במונחים אחוזיים, 8.3 מגילאי 18-49 צפו בפרק. הרבה יותר מכפי שעשתה כל סדרה שהיא ברשתות הברודקאסט בעונת הסתיו החדשה.

  • זו פחות או יותר הכמות של יושבי בית הכלא נכון לעכשיו.

  • assafTV

   לא רק יותר מכל סדרה אלא, לפחות בדמו, הם גברו על משחק הפוטבול ששודר מולם. זה כבר באמת הולי פאקינג שיט.

  • Saturn

   Worst show everybody's watching, כבר אמרנו?

  • תתש

   *מחפש חזירים מעופפים*

   זה אכן רייטינג מטורף לחלוטין. הרייטינג של משחק הסאנדיי-נייט יתעדכן מעל המתים המהלכים, אבל זה עדיין מעל כל משחק מאנדיי-נייט ששודר העונה ב-ESPN. המתים המהלכים היא התוכנית הכי נצפת בכבלים האמריקאיים.

 • Michael Ginzburg

  פרק עם פרמיס אחד ויחיד: המבט של ריק לעבר החזיר המת. יש תרופה נראית לעין?

  הסיפור של ריק והאירית היה תפל ולא הניב שום דבר מיוחד שלא ידענו על דמותו מקודם.

  כל מני דמויות חדשות שבאו והלכו ולא הבנתי מי זה מי ולמה. מבלבל מדי.

  דיאנג'לו זו תוספת מבורכת, לא ספק!

  לא היה כיוון עלילתי ממשי חדש עפ"י ההתרחשויות ומקווה שזה יקרה במהרה.
  הקרב בסופרמקט היה מבוים נורא לטעמי.

  • מה? איך הגעת מהחזיר לתרופה? אני חושב שריק היה עצוב שהחזירה מתה (אולי לפני שהספיקו לאכול אותה, אבל בטח כי בסופו של דבר היה אכפת לו ממנה, וזו הסיבה שהוא אמר לקארל לא לתת לה שם). חוץ מזה היו שם שתי הקבלות: חזיר הבר המת שהאירית ניסתה לקחת אל בעלה; וקארל נותן שם לחזירה שנועדה לאכילה לעומת הילדים שנותנים שמות לזומבים וקארל עצמו מבקר אותם על כך (אולי רוצים להגיד: לקארל אכפת יותר מחיה מאשר בני אדם, גם אם הם מתים מהלכים אוכלי אדם?)

   • Michael Ginzburg

    לא יודע, שמתי לב שהייתה מעין הארה קטנה בפניו של ריק כשהביט לעבר
    החזירה, לא רק חמלה ודכדכוך קל. אולי זה רק אני.

    אגב, אתה לא חושב שזה מוזר שהחבורה לא העמיסה אלכוהול בסופר?
    הרי יום אחד יצטרכו תחליף לדלק, משכך כאבים מאולתר וחומר בערה למדורות בחורף.

    • למה שתהיה לו הארה כשהוא עדיין לא מודע לוירוס? אולי כפורשאדואינג מבחינה נרטיבית (כפי שהיה המהלך עם העיניים המדממות), אבל נצטרך לחכות ולראות.

     כנראה בכתיבת התסריט חשבו להשתמש באלכוהול, במקרה הזה, רק כדי להתייחס לאלכוהוליזם של בוב. והמעשה שלו כמה שיוביל לאסון ולמוות של זאק.

     ההבנה שלי במכניקה היא מאוד בסיסית, אז אני לא יודע אם באמת אפשר להשתמש באלכוהול לשתייה כדלק חלופי. אולי אם מישהו מהשורדים מבין עניין ויכול לזקק אותו לצרכים כאלו.

     • Michael Ginzburg

      ריק לא מודע?
      הוא היה זה שהמדען גילה לו כי הוירוס נמצא בכולם גם כעת כשהם בין החיים
      ולאחר מכן סיפר לכולם.

      • אה, אתה מדבר על מגפת הזומבים. חשבתי שאתה מתכוון לנגיף החדש, שלא בטוח שהם קשורים זה לזה.

       חוץ מהידיעה שבני אדם יהפכו לזומבים בכל מקרה של מוות, גם ללא נשיכה, אין שום התייחסות לאירועים ב-CDC ולד"ר ג'נר מאז לכתו של פרנק דראבונט, וטוב שכך. אני חושב שממשיכי דרגו פשוט זנחו את הנושא.

       יחד עם זאת, ספוילר (מתייחס לספוילר הליהוקי בהערות שבסוף הטור):

       אחד מהדמויות שיתווספו, יוג'ין, מתואר בויקי של TWD כמישהו עם ידע על הגורם למגפת הזומבים. אז אולי כן תהיה התייחסות מדעית לזה במהלך העונה. או שהוא יהווה גורם מרכזי בסיפור עם הוירוס החדש. או שניהם.

 • איתמר

  בשבועות האחרונים צפיתי בכל העונות של הסדרה והסתדר לי ממש טוב, ככה ששבועיים בערך אחרי שסיימתי יש כבר פרק חדש.
  אבל גם רציתי לראות מה אתם כותבים על הסדרה אז החלטתי לקרוא את כל דיוני הפרקים, ופאאאאאקקקקקקק אתם ממש שונאים את הסדרה חבר'ה. כל הביקורות מגדפות, כל התגובות לא מפרגנות, כל הדמויות מאוסות.
  אז למה אתם ממשיכים לראות?

  אני ממש נהניתי מהסדרה, אז כן, היא מאוד איטית, והצפיה המרתונית עשתה לה רק טוב נראה לי. אבל באופן כללי היא די נהדרת. אהבתי את הסיפור, אהבתי את הדמויות (האם אני באמת היחיד שאהב את אנדריאה?), אהבתי את ההתקדמות. דווקא חשבתי שהסדרה ידעה טוב מאוד מתי להרוג את הדמויות שלה, נראה לי ששיין מת ברגע המדויק. אין שום דבר רע בקצת לעורר אנטגוניזם כל עוד יש סוף באופק.
  אז בכל מקרה, אני ממש אהבתי.

  לגבי הפרק, היו בו הרבה דברים מעניינים אבל אני דווקא הכי נמשכתי לסיפור של ריק עם הבחורה ההיא, השחקנית הייתה ממש טובה והמבטא שלה ממש התאים לסיטואציה הסוריאליסטית של כל הסצנה. זה בא במקום מאוד טוב, עם כל האחווה והקהילה שהראו לנו בתחילת הפרק, היה צריך להזכיר את העולם האכזר הזה שעדיין קיים מסביב.
  ואם כבר מקבלים הצצה לנפש של ריק, אז לפחות זה בלי הזיות על לורי.

  מעניין מה קרה עם הפטריק הזה. האם באמת זאת הייתה הדבקה מהאויר או שהוא נגע במשהו או שהוא היה חולה במחלה אחרת שגרמה לוירוס הווקרס להתפרץ? שינוי מאוד מעניין לעלילה, והקליף האנגר בסוף עם פטריק המהלך הסביר למה בתחילת הפרק היו כל כך הרבה דמויות שמחות ובחיים ברחבי הכלא.
  האמת שעם כל החיות המתותגוססות שריק ראה במהלך הפרק חשבתי שדווקא הטוויסט יהיה שהוירוס עבר מוטציה והחל להשפיע על חיות, אבל אני מניח שהאינסטינקטים שלי לא היו משהו במקרה הזה.

  • assafTV

   זה בסדר איתמר – אתה לא היחיד שאוהב את הסדרה. או את אנדריאה. גם אני צפיתי בה רק לאחרונה במרתונים. זו באמת נראה לי הדרך האידיאלית לצפות בסדרה, מעולה לבינג' ויויינג.

   • טוב, על אנדריאה אני עוד מוכן לסלוח, אבל כשזה יגיע ללורי מישהו יקבל סכין במצח.

    • maayanzil

     אני אוהבת את לורי! תנסה להביא לי סכין למצח… יש לי שיטות משלי לנקום (מישון נתנה לי כמה מחשבות מעניינות, zombie pets, תמיד רציתי כאלה!).
     סתם, אני לא באמת אוהבת את לורי, אני פשוט חושבת שהשנאה אליה היא לא באמת ברמה שמגיעה לה. כאילו בעונה 2 היא הייתה כתובה מזעזע, אבל רוב הדמויות היו כתובות מזעזע בעונה 2 (היא לא הייתה כתובה פחות טוב מריק או שיין, או דוייל וכמעט כל דמות חוץ מדריל וגלן- היחידים שהיו טובים בעונה 2 המזעזעת בפני עצמה), אבל לא שנאו אנשים אחרים באותה מידה ששנאו אותה.
     בעונה 3 כתיבת הדמויות השתפרה בהרבה. כלומר זה לא שהסדרה הפכה לאיזו דרמה משובחת, אבל רוב הדמויות היו כתובות טוב בהרבה. גם לורי הייתה בסדר גמור בעונה 3. נתנו לה עומק עם כל עניין החרטה שהיא מרגישה וזה, וגם סצנת המוות שלה הייתה מרגשת מאוד.

  • תראה, אני לא שונא את הסדרה, אבל היא סבלה מיותר מדי מהמורות בעונות הקודמות. כפי שאתה יודע מקריאת הסיכומים שלי, דווקא לעונה הרביעית אני מגיע עם תקווה מחודשת תודות לסקוט גימפל. בינתיים הוא מוכיח את עצמו.

   לא יודע לגבי האחרים (אני מניח שזה מפני שאנדריאה הייתה מטומטמת ומעצבנת), אבל עבורי היא הייתה אחד העיבודים הכי גרועים של הסדרה לדמות מהקומיקס. אנדריאה של הקומיקס עדיין חיה מפני שהיא לא עשתה שום דבר מפגר כמו אנדריאה האחרת.

   למרות מה שכתבתי על פטריק, אני לא לגמרי בטוח שמדובר בוירוס שהופך בני אדם למהלכים. הרי אדם בסה"כ צריך למות, וגם אם זה היה משפעת הוא היה קם לתחייה בכל מקרה. הזומבי המדמם מעבר לגדר עשוי להעיד שזה אכן קשור למהלכים, אבל גם במקרה שלו ייתכן והוא מת מהוירוס הלא ידוע ורק אז עבר את התהליך הקבוע, ואיכשהו הביא איתו את הנגיף לסביבת הכלא. או שהנגיף היה שם בסביבה ועכשיו מתחיל להתפשט.

   בטוח שלא היו חיות מזומבבות? משום מה אני זוכר משהו. אולי זה היה בקומיקס, אבל אני לא בטוח.

   • maayanzil

    לא היו חיות מזומבבות בסדרה, ולא זוכרת כבר מי זה היה (או כותב הקומיקס או אחד הכותבים, לא זוכרת, התייחס לזה מפורשות ואמר שזה לא יכול לעבור לחיות).
    כ"כ הרבה פעמים ראיתי חיה וציפיתי לגלות שהיא זומבית וזה היה סופר מבאס! בפרק השני, הסוס שריק רכב עליו- זה היה כזה מגניב אם הוא היה הופך להיות מזומבב אחר כך. בפרק הזה שקארל עוצר להסתכל על הצבי.. אמרתי לעצמי כל הזמן- בטוח יעשו משהו מגניב, כי בהתחלה ראו את הצבי מהצד, ואז חשבתי, עוד שניה הוא יסתכל עלינו עם כל הראש ונראה שהוא בעצם זומבי! איזה מגניב. ואז הצבי מסתכל למצלמה- וזה צבי רגיל! וואט דה פאק?? מה מעניין בצבי רגיל? ולמה קארלי בוהה בו שעה? את מי זה מעניין? ואז יורים בו. בעע.. העדפתי שהצבי יהיה זומבי ואז ינשך אותו במקום.
    והלקח כמובן- אל תבהו בצבי! כי יירו בכם בסופו של דבר מרוב שאתם מטומטמים שבוהים בצבי 🙂

    • "ילד שבוהה בצבאים" זה סרט ההמשך ל"גברים שבוהים בעזים".

  • maayanzil

   יאייי.. עוד מישהו אוהב את אנדריאה. יאללה- באים קבוצת תמיכה? (גם אני אהבתי אותה מאוד… 🙁 )

© עידו ישעיהו