המתים המהלכים 4.01: 30 ימים בלי תאונה

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 14/10/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר לפתיחת העונה הרביעית של "המתים המהלכים"

TWD_4.01_small

עם פתיחת עונתה הרביעית "המתים המהלכים" נהנית מיתרון אחד גדול: הסטייה שהיא בוחרת לעתים לקחת מחומר המקור, סדרת הקומיקס המצליחה (115 גיליונות נכון לאוקטובר, ועדיין רצה), שמה את העלילה והדמויות במקומות ומצבים חדשים מספיק כדי להפתיע את הקוראים-שהפכו-לצופים, כמו גם את הצופים שאין להם היכרות מוקדמת עם הקומיקס. מצד שני, אותה סטייה היא זו שגם פגמה בסדרה בעונותיה הקודמות, ולראייה סוף העונה הראשונה, אנדריאה ודמותו המאכזבת המושל (כולל אי-סיום הסיפור שלו).

בסיום העונה השלישית ובפתיחת הרביעית סדרת הטלוויזיה לקחה פנייה נוספת שאינה עומדת בקנה אחד עם אירועי הקומיקס: ריק ושאריות קבוצתו נטשו את בית הכלא לאחר אירועי וודברי; כאן לא רק שהם נותרו במקומם, נראה שהוקמה שם קהילה משגשגת שממשיכה לקבל לשורותיה שורדים חדשים מדי שבוע. סביר להניח שעומס הדמויות, הבעיה הכי ניכרת בפרק, יהווה את התירוץ להשקתה של סדרת הספין-אוף המדוברת. סקוט גימפל, השואוראנר החדש, מנסה (ומצליח, בינתיים) להזריק רוח חדשה בדמויות הותיקות והחדשות, כמו גם לאזן עם מספיק זוועה שתספק את תאבי האימה. קודמיו נכשלו לעשות זאת, כל שכן להתמיד בכך כשהדבר כבר נעשה, אז אני מקווה שגימפל הוא המושיע ש-TWD נזקקה לו.

לא ברור כל כך מה תפקידו הנוכחי של ריק בקרב הקבוצה, שהרי הרשל העביר לו בקשה שהתקבלה בקרב חברי המועצה הקטנה (שכוללת את הרשל, גלן, קרול, דריל וסאשה [1]). האם הוא מנהיג מרוחק שפועל לצד החלטותיה של הועדה או אלמן מעורער נפשית שפרש לחיי משק ויציאה אל מחוץ לכותלי הכלא חמוש אך ורק בסכין ומשאלת מוות? המפגש של ריק עם האירית המטורללת-בערך-או-קצת-יותר-ממנו אמנם מיחזר את רעיון הטירוף שעבר עליו מאז לכתה של לורי, אבל חיזק את התובנה, בעצתו של הרשל, כי ריק הוא לא האדם שילך כך לאיבוד ויוותר על חייו.

[1] סאשה גונבת את התפקיד של טייריז בקומיקס, שהיה גורם מוביל בקבוצה ויד-ימינו של ריק, בעוד בסדרה הוא האח הגדול והפחות קשוח מבין השניים. טוב, סאשה בכלל לא הייתה קיימת בקומיקס; טייריז הצטרף לקבוצה עם בתו הטינאייג'רית והחבר שלה.

קארל נמצא כעת במקום העדין שבתקופת המעבר בין ילדות להתבגרות, ועוד בעולם הפוסט-אפוקליפטי האלים הזה. אירועי העונה הקודמת הרגו את הילד שבו והחלו תהליך שעלול להפוך אותו לאדם מאוד בעייתי בעתיד (לכך התכוון הרשל כשאמר שגם קארל, כמו אביו, "חזר"? בחודשים שעברו הם הצליחו "לתקן" אותו?) ניסיונותיו של ריק להגביל את קארל בפעולותיו כילד בלבד עלולים להיות שגויים. הריחוק שלו מהילדים האחרים, והנאיביות שלהם בנוגע לזומבים (לא כיסינו כבר את נושא ה"הם עדיין חיים\הם מפלצות" בעונה השנייה?) עשויים לעמוד בעוכריהם בעתיד הלא ורוד, בין כקורבנות של המהלכים או כשקארל ישתגע ויחפש את ליטרת הדם שלו.

מבין הדמויות החדשות הייתה התמקדות בזו של בוב (לארי גיליארד, יוצא"הסמויה" נוסף, דיאנג'לו המצוין), התוספת האחרונה לקהילה, חובש צבאי ואלכוהוליסט לשעבר. מעניין יהיה לראות לאן הסדרה תיקח אותו, מפני שההיכרות שלי עם בוב בקומיקס הייתה מאוד קצרה וקראתי עליו רק לאחר הליהוק של גיליארד [2]. היו גם זאק (עוד פרצוף מוכר, קייל גאלנר; כנראה הוא מת מוקדם מכדי להפוך לפסיכופת כפי שהוא מתאפיין בתפקידיו) שהיה שם בעיקר כדי למות ולהוציא מבת' דמות מעניינת מכפי שהייתה אי פעם; ודמויות שהופיעו לפני כן אבל אולי עכשיו תהיה לנו הזדמנות להכיר אותם יותר, כמו טייריז ואחותו, וקארן ששרדה את הטבח של המושל ועכשיו היא זוגתו של טייריז. ופטריק.

[2] בוב דואקי של הקומיקס הוא בערך ההפך הגמור מבן דמותו בסדרה, לפחות פיזית: גבר לבן בגיל העמידה. הוא זכור לי רק בהופעה מאוד קצרה כשתיין שישב בכניסה לבניין מגוריו של המושל בוודברי וזכה לעצה דואגת חברית מפיליפ. מאוחר יותר הוא הציל את חייו של המושל, אז התגלה עברו כחובש צבאי, לאחר שעבר עינויים עד כמעט מוות בידיה של מישון (בקומיקס הוא יצא במצב גרוע הרבה יותר מאובדן עין בלבד).

הרמז היה שם לאורך הפרק, פעמיים. ריק ראה מעבר לגדר מהלך מדמם עיניים, בדיוק כמו השוט האחרון של פטריק המתעורר ממוות במקלחת. לא ברור עדיין מה הגורם לכך; האם מה שהופך את הזומבים למה שהם עבר מוטציה והחל לעבור כנגיף בין בני אדם? אולי האשם הוא דריל, הגיבור הנערץ, שלחץ ידיים לנער מוכה הכוכבים לאחר שליקק את אצבעותיו. פוסט-אפוקליפסה, זומבים או פצצת אטום – אני הייתי ממהר לחפש ג'ל חיטוי בכל מחיר.

שעת סיפור בספרייה\שיעור הישרדות סודי מינוס כלי הנשק:
– ספוילר ליהוקי: בסוף השבוע שלפני בכורת העונה (ניו-יורק קומיקון אירע באותו סופ"ש) פורסם כי בפרקים הבאים יצטרפו שתי דמויות חדשות מהקומיקס, סמל אברהם פורד, איש צבא לשעבר ומאמן ספורט, וד"ר יוג'ין פורטר, מורה למדעים, שיגולמו ע"י מייקל קודליץ ("סאות'לנד") וג'וש מקדרמיט, בהתאמה. אישית עדיין לא הכרתי את הדמויות בקומיקס, אבל הן מצטרפות לקבוצה כחלק מחבורה קטנה של שורדים שפוגשת בהם מיד לאחר עזיבת הכלא. הליהוק של קודליץ מעניין, מפני שנראה שחיפשו שחקן מוכשר שגם יהיה מאוד דומה לדמות המקורית. כנראה למדו מהטעות שנעשתה עם המושל.

– ייתכן שמחוז מייקון הוזכר בעבר, הרי הסדרה מתרחשת כולה בג'ורג'יה, הפעם כיעד הבא לחיפושיה של מישון אחר המושל. אבל השם קפץ לי לאוזן בפרק הזה מפני שלפני כמה ימים התחלתי לשחק במשחק המחשב המבוסס על הקומיקס (יש משחק נוסף שמבוסס על סדרת הטלוויזיה, בכיכובם של האחים דיקסון בימים המוקדמים של פרוץ המגיפה, אבל הוא זכה לביקורות גרועות). הדמות הראשית היא של לי אוורט, מרצה שהסתבך עם החוק וחובר לילדה קטנה שאיבדה את הוריה. במקור הוא ממייקון ומנסה להגיע לשם כדי למצוא את הוריו ואחיו.

– יכול להיות שלהפקה נמאס מהביקורת על הדמויות השחורות בסדרה, אז החליטו לעשות מעשה? בצוות שנשלח למשימת האיסוף היו ארבע דמויות שחורות (מישון, טייריז, סאשה ובוב), ומבין שלוש הדמויות הנותרות היה בן מיעוטים נוסף (גלן). מצד שני, מדובר בכל הדמויות השחורות (ובני המיעוטים, כולל גלן) הקבועות שיש בסדרה, אז הסיכויים לאבד את כולם או מרביתם בבת אחת היו מאוד גבוהים.

© עידו ישעיהו