אימפריית הטיילת 4.08: הספינה הישנה של ציון

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 31/10/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 4 פרק 8

Boardwalk Empire - 04x08 - The Old Ship of Zion

שני שליש אל תוך העונה הרביעית, ואפשר לטעון בלב שלם שהיא עושה חסד רב עם הסדרה. היא אולי לא מושלמת, אבל בהחלט הרבה יותר שלמה. ג'יפ רוזטי נראה כמו זיכרון עמום, ותקריות מצערות נוספות מהעונה הקודמת מיטשטשות אף הן. אחד הרגעים המטומטמים יותר של העונה השלישית היה הביקור של צ'וקי ופרנסלי [1] אצל אדי קנטור כדי להטיל עליו אימה. הם היוו מייצג מושלם לחוסר היכולת של הכותבים להתמודד עם שלל הדמויות שלהם. אין כמו הפרק הנוכחי כדי להוות משקל נגד לסצינה האומללה ההיא. לא רק כי היווה את השיא ביחסיהם המקרטעים של צ'וקי ופרנסלי, אלא מפני שהזכיר לנו מדוע צ'וקי הגיע למעמד הרם שאליו הגיע – הוא רחוק מלהיות טיפש.

[1] אני קורא את הביקורת על הפרק ההוא ונזכר שלא ראינו העונה בכלל את בני סיגל, וחבל.

התבאסתי לראות את פרנסלי בדלת. מהרגע שזה קרה היה ברור שאחד מהם לא יצא משם בחיים, ואני אוהב גם אותו וגם את צ'וקי. אי אפשר לומר שהסצינה הזו לא סחטה היטב את האפשרויות מהמפגש ביניהם – היא עמדה בשורה יפה אחת עם סצינות מאבק אחד-על-אחד פרטניות ומורטות עצבים, כמו הקלאסית של אואן נגד פעיל המחתרת הסורר בשירותי בר. רגע אחד פרנסלי גובר, אחריו צ'וקי מחזיר מלחמה שערה (הסכין בלחי נראתה לא נעימה) וכן הלאה. בסופו של דבר הסיפור של צ'וקי ופרנסלי מקביל לסיפור של נאקי וג'ימי: התלמיד ניסה להפיל את רבו, נכשל ובתמורה קיפח את חייו.

אולי הספינה הישנה של ציון היא ההתפכחות של צ'וקי עצמו, כי ההמנון הזה ליווה אותו בציוני דרך שכאלה. ראשית כאשר עזב את בית הולדתו כפי שסיפר לדוטר, בפרק הזה כשהבין באשכבה שצאן מרעיתו נוטה ממנו לכיוון ד"ר נרסיס, ומאוחר יותר כאשר קלט סופית שדאן נעץ לו סכין בגב, רגע לפני שקיבל בפועל אחד כזה הודות לדוטר. חלק ממה שאני אוהב בעונה הזו – כפי שכתבתי בסיכום על הפרק השישי בה – זה שגם כאשר קורים דברים יחסית צפויים, הם עדיין אורגניים והגיוניים. במקרה הזה, העובדה שדוטר התערבה לבסוף והצילה את חייו של צ'וקי.

גם אם מערכת היחסים בין צ'וקי לדוטר התבססה על פיתוי ובוגדנות (מצדה), ניכר שמשהו שם השתנה, ומה שיפה הוא שזה קרה בסצינה טעונה שהייתה יכולה להתפרש לכאן או לכאן. מצד אחד היא גרמה לי לחשוש ברצינות שצ'וקי אכן הולך למות: דוטר שרה לו את "The Old Ship of Zion", ההמנון שלשירתו נקברו אביו, אמו, אחיו. מה היה חסר כדי שגם הוא יצטרף אליהם על רקע שירתה של דוטר? מצד שני, ברגע הזה נוצר חיבור אמיתי בינו ובין דוטר, שלשם שינוי ראתה אותו כאדם ולא ככלי משחק על הלוח של נרסיס. מעניין יהיה לראות את היחס של צ'וקי כלפיה בהמשך. אם ימשיך להפגין היגיון, הוא ינסה להשתמש בה כדי להפיל את הדוקטור.

עוד משהו אורגני, אם כי פחות צפוי, היה הסיפור של וויל. תמיד אהבתי והתעניינתי בעלילה שלו, אבל גם אלה שחיכו כל העת לראות מה התכלית, מקבלים עכשיו את מבוקשם. וזה נעשה באופן די נהדר: קל לומר שוב ושוב שקרבת הדם היא הדבר הכי חשוב וזו שאפשר לסמוך עליה, וכך נאקי הקפיד לעשות כבר מסוף העונה השנייה, אבל כעת כשבפני איליי עומדת הבחירה בין חירותו של אחיו לחירותו של בנו, הדילמה לא בדיוק פשוטה. תכל'ס כשחושבים על זה לא ברור איזה קלף יש ל-FBI. זו המילה של וויל נגד המילה של קלייטון, ולרשות אחד מהם עומדים כמה וכמה משאבים גדולים. בכל זאת, פחד אבהי שכזה יכול לשתק את ההיגיון, ולא נראה לי סביר שבגידה נוספת של איליי בנאקי תזכה אי פעם למחילה.

© עידו ישעיהו