אימפריית הטיילת 4.04: הכל בפנים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 04/10/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 4 פרק 4

Boardwalk Empire - 04x04 - All In

פרק ראשון העונה בלי ריצ'רד הארו, וככזה הוא דווקא עמד היטב בפני עצמו. למעשה, בעיניי הוא היה הפרק הכי מוצלח עד כה בעונה הנוכחית. מעניין לראות את השיפטינג הזה שנעשה בתפקידן של הדמויות, במיוחד כאשר הוא מתואר באופן אמין ואורגני. נראה שזה המוטיב המרכזי כרגע: ואן אולדן יוצא בעל כורחו מחסותו של אובניון אל חסותו של אל קאפון. דאן פרנסלי יוצא מחסותו של צ'וקי אל חסותו של נרסיס – שימוש נבון בדמות החדשה, שנותן פחות פוקוס לה ויותר דגש על ההשפעה שלה על פרנסלי. זה יותר מעניין מהתכנונים של נרסיס כלפי צ'וקי, שמזכירים את הניסיונות המשעממים של ג'יפ רוזטי להדיח את נאקי (אם כי יש להניח שמתוקף היותו דמות משנה, צ'וקי הרבה יותר פגיע מאשר נאקי). אדי קסלר לא רק משדרג את תפקידו אצל נאקי, אלא גם הולך והופך לעוגן רגשי מסוים בסדרה, תהליך שכבר התחיל בסוף העונה הקודמת. והמרתק ביותר בעיניי – עלייתו של מאיר לנסקי, שנדמה כי היא משורטטת במקביל לדעיכתו של ארנולד רוטשטיין.

רוטשטיין נראה כבלתי מנוצח. חיבתו להימורים נחשפה כבר כשהתוודענו אליו בעונה הראשונה, ובשעתו הוא שאל את נאקי אם הוא יודע מה הופך אותו למהמר טוב. התשובה: הוא לא מהמר על מה שהוא לא יודע שינצח בו. בשעתו זה נאמר ברמז למכירת משחקי הוורלד סרייס בבייסבול שרוטשטיין הואשם בהם, אבל זו הייתה האמת שלו והנר לרגליו. זה לא קרה הפעם, כאשר התגרה שוב ושוב בנאקי והזמין אותו לשחק, ואז גם חשב שיש לו סטרייט, הימר וטעה. לנסקי במקביל שמר הן על קור רוח והן על קשיחות כלפי השחקן שדיבר בפחיתות כבוד כלפי א"ר, ובסוף המשחק אף חיכה לו בחוץ כדי להרביץ בו תורה. אני חושב שזוהי הפעם הראשונה שבה אנחנו רואים את לנסקי בקרב שכזה, פנים אל פנים, בלי שנשק חם יחצוץ בינו לבין יריבו. בעולם הזה, ההולך ונעשה אלים יותר ויותר, נראה שגישתו של רוטשטיין נעשית לא רלוונטית.

נראה לי שלנסקי לא יכול היה לבחור סיפור טוב יותר כדי לשבות אם תשומת לבו של נאקי. בתור התחלה הוא מספר על אביו. גם אצל נאקי, כמובן, אביו היווה דמות מפתח בהפיכתו למה שהוא היום, הגם שעם אופי שונה בתכלית. אבל גם המשך הסיפור של לנסקי מהדהד מוכר: הוא מספר על כך שכנופיית ילדים היכתה אותו כדי לקחת את הכסף שלו לארוחת צהריים. גם זה בוודאי פורט על מיתר בלבו של נאקי, שאביו נעל אותו מחוץ לבית כדי שיתמודד לבדו עם נערים שהתנכלו לו, ובתמורה הם פוצצו אותו במכות והותירו בו צלקות.

השינוי במרכז הכובד של דמויות הסדרה שנמצאות שם בחלקן מההתחלה, עוברות מהשורה האחורית אל קדמת הבמה, הוא הדבר החכם ביותר ש"אימפריית הטיילת" יכולה לעשות כרגע. יש לה מאגר מרהיב של דמויות משנה מעולות, חלקן כמובן מבוססות על אנשים אמיתיים (כמו לנסקי), והדבר שייחלנו לו מזמן הוא שישתמשו בהם בתבונה. כרגע נדמה שזה בדיוק מה שהאימפריה עושה, ואולי אין זה מקרה שהמעבר הזה מתרחש בעונה שהצטרפו אליה שני אנשי מפתח מ"הסמויה", סדרה שהתמחתה בשימוש מושכל בהמוני הדמויות שלה. ובמקרה הזה, גם חוסר שימוש: פרק רביעי בלי מרגרט, מה נחמד (ובכל זאת קלי מקדונלד מופיעה שנייה בקרדיטים).

***

שימו לב: מערכת התגובות חזרה להיות Disqus כמו בעבר, ומאפשרת המון פיצ'רים מצוינים למעקב אחרי התגובות ולכתיבה נוחה שלהן. עם זאת, עדיין יש שני באגים מציקים:
1) כדי להגיב לתגובה יש ללחוץ על כפתור "צטט". כן, המילה Reply תורגמה משום מה ל"צטט" ולא ל"הגב". משתמשים ישראלים כבר ביקשו תיקון לפני מספר שבועות, אבל עד כה לא קרה כלום.
2) כאשר מתחילים משפט במילה באנגלית, כמו נניח "LOL", הסדר של העברית והאנגלית בכל התגובה משתבש. לכן התחילו במילה בעברית ורק אז תמשיכו כרצונכם, כמו למשל, "אוי, LOL" או סתם "לול" (אבל עדיף לא "חחחחחחחחחח").

 • Michael Ginzburg

  מסכים. הפרק הכי טוב עד כה העונה.

 • Saturn

  פרק יותר טוב אבל עדיין.

  אתה מציין שימוש טוב יוצר בדמויות המשנה אבל בשני הפרקים האחרונים אנחנו מקבלים סטורליין של תלמיד קולג' שתמוה לחלוטין ללמה אנחנו צריכים לראות את זה או להקדיש זמן לזה.

  האופציה היחידה שזה יהיה שווה משהו זה אם עכשיו כשהילד הזה מת, יעשו נתיחה וייגלו שהיה בגופו אלכהולו, ייחפשו מאיפה זה הגיע ואז שיהיה blowback על העסק של נאקיאיליימיקי.

  • אותי קו העלילה הזה מעניין בפני עצמו, כמו הסיפורים של ריצ'רד שעל פניהם הם לא מאוד קשורים, אבל מעבר לכך אני מניח שהבן של איליי ישתלב במארג הכללי של הסדרה. נראה שהעונה הזו חותרת לשילוב כזה.

 • Eliav Gutman

  חייב להסכים, אני נהנה לראות יותר אור על דמויות המשנה ואני מאמין שלא רק מאיר יעלה לגדולה בעונה הזאת אלא גם לאקי לוצ'אנו ואנחנו רואים גם את אל קפון פועל לבד ללא מנהיג מעליו (גורם לי לחשוב על ג'ימי והפעם ההיא שארבעתם שיתפו פעולה ביחד). אני מקווה שהסדרה כך.

 • miss bojarsky

  אני גם הייתי מרותקת לקו העלילה של לנסקי במהלך הפרק ומקווה שנראה עוד הרבה ממנו.
  גם הסיפור של הבן של איליי נפלא לדעתי, קצת ממלא את החור שג'ימי השאיר אחריו.

 • סתם אחד

  יש למישהו מושג היכן הסדרה נמצאת כרונולוגית ביחס לתקרית וולנטי"ס דיי?http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Valentine%27s_Day_Massacre

  תודה!

  • יש עוד זמן, חמש שנים ליתר דיוק – הסדרה נמצאת עכשיו ב-1924.

   • סתם אחד

    אז הם בחיים לא יגיעו לשם- חבל זאת היתה יכולה להיות סצינה נהדרת סטייל הדרך לפרדישן- (סרט שהטרים את הדקדקנות בשחזור ההיסטורי. לא יודע למה אבל האימאג' הכי זכור לי מהסרט הוא ההתמקדות של המצלמה בחפיסת ממחטות על השידה בחווה בה טום הנקס ובנו התחבאו).

 • שלומי

  פחות ועדיין – עדיין פוגע.

  הסיפור הטייניג'רי אכן תמוה, אך ססגוני.
  מאיר תמיד היה דמות מסקרנת, ולשחקן המגלם אותו ישנם פנים נורא טעונות ולכן תמיד כיף לראות אותו.

 • Michael Ginzburg

  ראיתם כבר את פרק 5? היה מאוד… יפה.

  • אני מקווה לפרסם ביקורת הערב.

© עידו ישעיהו