אימה אמריקאית 3.04: מתיחות מפחידות יגיעו

פורסם ע"י ‏מיכאל גינזבורג‏
בתאריך 31/10/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימה אמריקאית" עונה 3 פרק 4

American-Horror-Story-Episode-3.04-Fearful-Pranks-Ensue-Promotional-Photos-3_FULL

הפרק הטוב ביותר עד כה בעונה הנוכחית חידד בלי פחד את כל קצוות העלילה. מאבקים נושנים מימים עברו מקבלים לפתע לגיטימציה מעשית ונפח משמעותי, אם בהתנצחות המחודשת של אשפית הוודו (אנג'לה באסט) בליגת המכשפות ואם ביריבות הקיומית בין פיונה (ג'סיקה לאנג צורחת "אמי!") לראש מועצת המכשפות (פרנסיס קונרוי). זכינו לגלות מה בדיוק קרה בעבר למשרת המסור והנאמן של פיונה ואי אלו תחביבים מעסיקים אותו כיום. חדרו עטור בובות קריפיות וגופתה של מדיסון (אמה רוברטס) מארחת לו לחברה נעימה. זה באמת היה מטריד. אני צופה נקרופיליה מתקרבת, לא אתפלא על כך.

קאת'י בייטס בינתיים על תקן משרתת חסרת אונים. אמנם ניכר בה ניצוץ ראשוני של חמלה כלפי שחורים, אחרי שניצלה מזעמו של חצי אדם חצי שור בידי קוויני, ובכל זאת קשה לא לתהות מה בדיוק התפקיד המרכזי שלה כרגע. מקווה שדברים יתבהרו בהמשך והיא תמצה את מלוא הדמות שלה. כשהופיעו זומבים על מפתן דלת האקדמיה בליל כל הקדושים, כמתבקש, המבט שלה חיקה את המבט של כולנו באותו הרגע. מה זה היה לעזאזל.

הבעל של קורדיליה (שרה פולסון) הוא גבר שפל ובוגדני או שמא סוכן ריגול מגניב? לא ירדתי לסוף דמותו עד כה או לקשר שאמור להיווצר בינו לשאר הסיפור הכללי.
וגם, קיבלנו רגע בודד בלבד הפעם מקייל המסכן שעדיין לא מבין מה נפל עליו. ימי הטחת ראשו באובייקטים דוממים טרם הסתיימו והדם ניתז בקילוחים לכל עבר.

הבימוי המצוין והעיסוק הראוי והמרשים במיתולוגיה שנדמה כי נזנחה בימינו ופינתה מקום לערפדים וזומבים, הופכים את העונה לנקודת מפנה בכל הקשור למכשפות.
צצו בכל מני מקומות ביקורות על כך שהדמויות הנשיות משרתות את הסטריאוטיפים המיזוגניים הידועים לשמצה ואני לא רואה זאת כך. העונה מכוונת לעבר עיצוב דמויות נשיות חזקות הדורשות את מקומן האמיתי בעולם מנוכר ונטול צדק, כזה שנהרס בידי גברים והותיר אחריו שבילים עמומים של תקווה. האלגוריה עובדת נהדר.

© עידו ישעיהו