שובר שורות 5.14: אוזימנדיאס

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/09/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" עונה 5 פרק 14

הולי שיט

בָּא זָר שֶׁסָּח עַל אֶרֶץ קַדְמוֹנִית:
שְׁתֵּי רַגְלֵי-אֶבֶן עֲצוּמוֹת בְּלִי גֵּו
עוֹמְדוֹת בַּיְּשִׁימוֹן… קָבוּר חֶלְקִית
פַּרְצוּף נָתוּץ נָח, בּוֹ מַבָּט נוֹקֵב,
שָׂפָה קְפוּצָה וּבוּז קַר שֶׁל שַׁלִּיט
יָעִידוּ מָה הֵיטִיב לִקְרוֹא יוֹצְרָם
בְּלַהַט-לֵב שֶׁהֶאֱרִיךְ יָמִים
מִיַד פּוֹסְלוֹ וּמִן הַלֵּב הָרָם.
עַל הַבָּסִיס חָקוּק בִּכְתָב בָּרוּר:
"שְׁמִי אוֹזִימַנְדִּיאָס, מֶלֶךְ-הַמְּלָכִים,
שׁוּר, הָאַדִּיר, אֶל פָּעֳלִי וָגוּר!"
כְּלוּם לא נוֹתַר עוֹד. סְבִיב שְׂרִיד-הָעֲנָק,
חָרֵב וּרְחַב-מִדּוֹת וּלְאֵין שִׁעוּר
מִישׁוֹר הַחוֹל פָּרוּשׂ אֶל הַמֶּרְחָק.
(תרגום: ראובן צור, החליל והקוקיה: תרגומי שירה; הקבוץ המאוחד, 1993)

+34° 59' 20.00", -106° 36' 52"

אחד הטריילרים שהקדימו את העונה הנוכחית (כלומר את חלקה השני של העונה) הציג את נופי הסדרה ואלבקרקי על רקע קולו של וולטר ווייט/בראיין קרנסטון, המקריא את הפואמה "אוזימנדיאס" של המשורר האנגלי פרסי ביש שלי. כבר נדרשתי אליה כאשר מייקל גינזברג שנה שורה ממנה בלי קונטקסט באחד מפרקי העונה החמישית של "מד מן" – סונטה העוסקת בחורבנן של אימפריות, בשברי הפסל של רעמסס העומד במדבר השומם, עדות לכוח עצום שהיה ונמוג.

הפתיח הכל כך יפה המחיש במפורש את הנמיגה הזאת. מראה לנו את וולט של לפני שנתיים נעלם. מאחוריו ג'סי הפוחז שמכה ברוח – כמה סמלי – מתנדף גם הוא. אחריהם נעלם גם הקרוואן. תחת זאת, באותו מקום ממש, מופיעים כלי רכב שבהם עומדים האנשים שהביאו עליהם את חורבנם. בפעם הקודמת כתבתי על וולט שבמקום שבו מונח נצחונו, אותה שממה בטו'האג'ילי שבה טמן את הונו העצום, שם גם מונחת תבוסתו. הפרק הזה חידד את התהפכות היוצרות: המקום שבו וולט קבר את כספו נחשף, נחפר, רוקן, ומולא שוב בגופתו של האנק שריידר, השם יקום דמו (אולי בעזרת וולטר ווייט).

והמקום שבו וולט וג'סי עשו את צעדיהם הראשונים ביחד, שם וולט – לתנודות ראשי מצד לצד – התעקש להקריב את ג'סי. הבוז שהביע כלפיו אז לפני כשנתיים בקראוון, חזר כפול ומכופל עכשיו, בדמדומיהם. עמדתו כלפי ג'סי לא נשחקה אפילו כעת כשהוא מוּשל מכספו ומכוחו, כשגיסו נרצח מול עיניו חרף כל תחנוניו. לג'סי הוא לא סולח על הבגידה, לבן טיפוחיו המסכן והמבועת שהצליח להתחפר מתחת לרכב (נחליק להם על שלא חיפשו שם). וולט נועץ בג'סי את הסכין, ואז גם מסובב אותה כשהוא מספר לו על ג'יין: "יכולתי להציל אותה, אבל לא עשיתי את זה", ממש כשם שאני יכול להציל אותך אבל לא עושה את זה. את כל הסיפורים האלה מספרות בשקט נקודות הציון בטופס הלוטו שמילא וולט. המקום שבו ניצב פסלו של רעמסס רם ונישא ומבטו שולט וקר, וכעת קבור חציו בחולות המדבר ומסביבו פרושה שממה.

Breaking Bad - 05x14 Desert

כְּלוּם לא נוֹתַר עוֹד. סְבִיב שְׂרִיד-הָעֲנָק / חָרֵב וּרְחַב-מִדּוֹת וּלְאֵין שִׁעוּר / מִישׁוֹר הַחוֹל פָּרוּשׂ אֶל הַמֶּרְחָק.

שפה קפוצה ובוז קר של שליט

בדומה לתמונת המראה בין הבוז של וולט כלפי ג'סי אז ועכשיו, כך עושה הפלאשבק גם עם סקיילר. כשנתיים קודם לכן במקום הזה וולט התקשר אל סקיילר כדי לשקר לה. הוא שיקר לה על מיקומו ועל מעשיו, על מה שקורה בחייו, אבל היה שם גרעין רב של אמת. בין השקרים עדיין היה להם משהו אמיתי. ילדה קטנה בדרך, נסיעה משותפת, משפחה, תקווה – ולו לזמן מה. שיחת הטלפון השנייה ביניהם בפרק הציגה משהו שונה בתכלית. גם שם שיקר לה וולט, אבל סקיילר ידעה. היא הבינה. את מה שהוא נמנע מלעשות עם ג'סי, וולט עושה עם משפחתו. זה היה שיאו המדהים של רצף אירועים מדהים בפני עצמו, שהחל עם המאבק של סקיילר ו-וולט, והרס אותי כליל עם חטיפתה של הולי. אוי, הולי, שמישהו יתן לה אמי [1]. כל רגע שלה על המסך, עוד כאשר חזרה עם סקיילר וג'וניור/פלין הביתה במושב האחורי, פשוט רמס את לבי. כאשר וולט ננעל ברכב וסקיילר דפקה על השמשה והבהילה את הילדה עד כדי בכי, כבר התחלחלתי לחלוטין. איזו סצינה מרעישה וחסרת רחמים.

אבל הרחמים הגיעו מעט אחרי כן, וגם הם זרזפו ודלפו כמו מים מסלע. וולט התקשר לסקיילר ועטה את המסכה הפסיכוטית ביותר של הייזנברג, זה היה מדהים למראה. עד כה הסדרה הציגה לנו את הפיכתו של וולטר ווייט להייזנברג, וגם ראינו פה ושם במהלכה את המאבק הפנימי שלו, אבל כל אלה היו כאין וכאפס לעומת מה שקרה כאן. בראיין קרנסטון הוכיח שוב שהוא השחקן הכי טוב בטלוויזיה כרגע עם המפגן הזה. רגע לפני שהוא קונה לעצמו זהות חדשה, שלישית, הוא מיזג בין שתי הקיימות בשיחת הטלפון עם סקיילר, וולטר ווייט שסוחט מעצמו את הייזנברג בכל כוחו לטובת השוטרים שהוא יודע שמאזינים לשיחה. לטובת בידודו כגורם האחראי לכל הרוע ומיצובה של סקיילר כדמות המשותקת מפחד שנאלצת לסור לדברו ואפילו מוחה ברפיון – בדיוק הנראטיב שהאנק ראה בעיני רוחו כאשר דיבר עם סקיילר אי אז, לפני יובלות. אותו האנק שוולט לוקח על עצמו את דבר היעלמותו, כדי להמחיש עד כמה ממשית הסכנה שסקיילר הייתה נתונה בה בשנה הזו. הוא התרה בה שוב ושוב: תבגדי בי ויהיו לכך השלכות. את כל הדברים האלה וולט אומר לה כשהוא נרעד. אך זה נפרד מבתו הפעוטה שנמצאת בסמוך, בתחנת כיבוי האש, עיניו בוכיות ממש בשעה שהוא דבק בקושי במסכה האכזרית הזו, הדמעות מזרזפות ודולפות כמו מים מסלע.

שני פרקים נותרו. ג'סי עדיין בחיים, קודם כדי להוציא ממנו את כל המידע ואחרי כן כדי שילמד את טוד לבשל בהיעדרו של וולט, נתון לחסדיו של בחור שרצח ילד בלי להניד עפעף, שבמחסן העבודה שלו משום מה מתנודדות שלשלאות מן התקרה ותלויה תמונה של אנדריאה וברוק. אחרי כל כך הרבה ספקולציות על הסיבה לכך שראינו את וולט העתידי כפי שראינו אותו, עושה את מה שהוא עושה, הפרק הזה סיפק לנו את התמונה הרחבה ביותר עד כה ועשה זאת באופן מהפך קרביים.

Breaking Bad - 05x14 Holly

[1] תפקידים שכוללים דיבור מכניסים שחקן אל איגוד השחקנים ההוליוודי. האם "מאמאמא" נחשב?

תגיות:
 • Matoy

  הפרקים האחרונים מתקדמים יפה לעבר הסיום, בדיוק של מדען שמוסיף עוד מ"מ לשנתה המתאימה בכוס הכימית. נשארו עוד שני פרקים, כל פרק כזה יהיה כנראה עמוס במידע.
  מדהים כמה מידע הפרק הזה העביר. לא מזמן התלוננתי ש'שובר שורות' מבזבזת את הזמן עם קלוזאפים איטיים על החיפושיות בדשא של וולט, או זום מתקרב לדלת השירותים של האנק.
  בפרקים האחרונים היא הוכיחה לי שהיא גם מסוגלת לספר את הסיפור ביעילות כישיש לה זמן. מדהים כמה דברים קרו בפרק האחרון. האנק וגומז מתו. וולט ג'וניור גילה את האמת על משפחתו. וולט סוף סוף יצא למנוסה המפלושבאקת שלו. ג'סי יצא לאיפיזודה לא ברורה עם טוד (דווקא ההתפתחות הפחות משמעותית בשבילי, הפרק).
  הפרק עסק ביחסי הכוחות של וולט הישן – הייזנברג כפי שהם שוכנים בגופו של וולט וויט. עם הפתיחה שהציגה לנו את וולט הישן, שמשקשק לפני שהוא מתקשר לסקיילר להודיע לה שהוא יאחר, עד לוולט במדבר אחרי שהוא הפך להייזנברג אבל עדיין נשאר בו הרבה מוולט הישן – אותו וולט שמתחנן על נפשו של האנק כי הוא מבין שהאנק הוא לא הרע בסיפור הזה. השוטר שרודף אחריו, זה שנשוי לאחות של אשתו, ואדם מוסרי ושומר חוק – הוא הטוב בסיפור. הייזנברג – הוא הרע. ואם הייזנברג היה תופס את כל נשמתו של וולט – לא הייתה לו סיבה להניד עפעף על מנת לעזור להאנק. אותו וולט הישן גם עזר לסקיילר בשיחת הטלפון ודאג לבתו הקטנה.
  ניבוי אישי לעתיד – וולט מחליף לזהות חדשה ויוצא למנוסה. הוא מצליח לנקום בנאצים שהרגו את האנק. הוא משחרר את ג'סי אחרי שאותו וולט הישן, לא הייזנברג, מצליח לסלוח לו. בסופה של הסדרה, וולט מת. הוא גם ככה חי על זמן שאול עם הסרטן, ככה שהסוף בלתי נמנע. השאלה היא איך, מחובק עם חבית כסף שאין לו מה לעשות איתה, או באקט משמעותי שיוכיח לכולם שוולט הישן התגבר על הייזנברג וגאל את עצמו.

  • Matoy

   אגב, יפה לראות איך בסיטואציה עם האנק כל אחד מהם מכנה אותו כפי שהוא רואה אותו:
   מנהיג הכנופיה הנאצית: "מה אתה אומר, fed?" – כלומר עבורו הוא עוד שוטר שמסמל את האויב שלו.
   וולט: "קוראים לו האנק" – וולט לא מסתכל עליו כעל שוטר אלא כעל משפחה, האנק שנשוי לאחות של אשתו אותו הוא מכיר כבר שנים.
   האנק: "קוראים לי הסוכן האחראי בשטח – שריידר", האנק לא שוכח שהוא מייצג את איכפת החוק וגם היחס שלו אל וולט כזה.

 • אני עדיין מנסה להתאושש מהפרק הזה. זה היה כמו הסיום של פרק 11 בעונה 4, אבל באורך 45 דקות. אני לא ממש יכול לפרט מה עשה את הפרק הזה טוב, כי עוד קשה לי לנסח את זה במילים יותר עמוקות מ"וואו".

 • כמה מילים לזכרו של האנק שריידר:
  בתגובה לפוסט הקודם כתבתי שאני חושש שמותו בתחילת הפרק יהיה לא לכבודו. ובכן טעיתי.
  האנק מת כגיבור. ואני לא מתכוון מבחינה מעשית אלא מבחינה תסריטאית. הרי אנקל ג'ק סגר את זה כשהוא אמר את המשפט המיותר כביכול "אין סנריו שהבחור הזה נשאר בחיים" ("מיותר" – כי זה משהו שכולנו ידענו, "לכאורה" – כי אין משפט מיותר בסדרה). אבל כל הסצנה שבאה אחר כך הפיחה תקווה עבורו ועבורנו כצופים. ממש כמו וולט קיוויתי שהאנק יסכים לעסקה ויצא משם. הוא חייב, לא? אחרת למה למשוך אותנו ככה??
  ברגע שהאנק אמר לוולט "אתה הבחור הכי חכם שאני מכיר, ואתה טיפש מדי כדי לראות… הבחור הזה החליט כבר לפני עשר דקות", רק אז הבנתי שגם אני הייתי טיפש מכדי לראות. טיפש בשביל לחשוב ולקוות שבוע שלם+שתי דקות שיש לו סיכוי לצאת מזה. מה שכמובן היה שטות מוחלטת. רק האנק ידע באמת שזה הסוף. ולצאת ככה מהסדרה, כדמות עם העליונות המחשבתית גם על הגיבור וגם על הצופים – זו יציאה בכבוד.

  אה וטוד אומר לוולט: "סורי פור יור לוס". פרייסלס

 • נאור

  שאלה שעלתה לי במהלך הפרק:
  איך וולט ידע שיש לו 80 מיליון דולר? כשסקיילר הראתה לו את החבילה בפרק 8 הוא לא ידע כמה יש שם, וההזדמנות היחידה שהייתה לו לספור את הכסף זה כשהוא קבר את הכסף, אבל הוא היה די לחוץ והוא היה צריך לעבוד בזריזות, אז איך היה לו זמן? ההסבר היחיד שאני יכול למצוא זה או שהעובדים של סול ספרו את הכסף כשהם שמו אותו בחביות מה שלא נראה הגיוני בהתחשב בעובדה שרוב הזמן הם פשוט שכבו על הערימה (וגם: לספור כמות כזאת של כסף לוקח יותר מכמה שעות.),
  או שוולט ספר אותו בעצמו במרווח של בין הזמן שסקיילר הראתה לו את החבילה לבין הזמן שהוא קבר את הכסף, וגם אז, איך הוא יכול לעשות את זה בעצמו? ואיזה סיבה יש לו?

  ועוד משהו, מצחיק שכולם חשבו שהפרק ייפתח בפלאשפורוורד ובסוף הוא נפתח בפלאשבק (וכל הכבוד להם על השחזור המדויק של וולטר בעונה הראשונה, עם המפרצים והכל.)

  • maayan

   אכן, השחזור מאוד יפה.

   וולט ממש משוחזר ברמת המולקולה (אני כל הזמן מנסה להבין איך הם עושים את זה. עם השיער מילא, כנראה פאה. אבל האם הזקן ושפם שלו לא אמיתיים? כי כשצילמו את חצי העונה הזו היו 3 מראות שונים שלו- המראה הרגיל- הקירח עם הזקן ושפם, הפלשפורוורד- שבו יש זקן מלא (ולא תיש) ושיער, והפלשבק הזה, בו יש רק שפם.
   האם הם צילמו את כל הסצנות עם הזקן המלא, ואז את כל אלו אם זקן התיש, ואז את הפלשבק בלי זקן?

   גם ג'סי נטול זיפים בפלשבק בניגוד להווה.
   גם השיחזור של סקיילר היה טוב, היא נראה כמו בעונות הראשונות. רק ג'סי טיפה שונה. זה הגיוני, הוא היה הכי צעיר כשהסדרה התחילה, וככל שאתה יותר צעיר, אתה יותר משתנה עם הזמן. הם עשו את המייטב, אבל הראש שלו נראה עגולה יותר ממה שהוא היה נראה בעונה ה-1. הו וול (אולי הוא היה צריך להשאיר את הכובע לאורך הסצנה).

   לגבי הכסף, אני מניחה שהוא שיער. (גם מן הסתם אין שם 80 אלף על הדולר, אולי זה 81, אפילו, זה כבר לא משנה בסכומים האלו).

   • maayan

    80 מליון, כמובן…

   • אני מניח שצילמו את כל העונה הזאת במכה אחת. ואם זה אכן המצב, כנראה שלא צריך להדביק פאה – אלא פשוט לצלם את סצינות הפלאש בק/פורוורד ראשונות, לפני שמגלחים את קרנסטון…

    • maayan

     יש תשובות!

     הסצנה של הפלשבק זה הדבר האחרון שצולם (והשאיר את השחקנים בהרגשת נוסטלגיה מתוקה – מרירה).

     השיער של בראיין בפרק הזה הוא פאה (חשדתי, כי הוא ממש דומה לשיער שהיה לו בפרקים הראשונים, דומה מדי בשביל שזה יהיה טבעי, לדעתי). ארון גידל את השיער (לכן, נתנו זמן לשיער שלו לגדול, לכן זו הייתה הסצנה האחרונה גם). ובראיין גילח את הזקן ששוב מסביר למה זו צריכה להיות הסצנה האחרונה המצולמת, אחרי שכל הסצנות שלו עם זקן התיש צולמו.

 • לונה

  מרווח ספוילר בשביל העמוד הראשי
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  פרק קורע לב ואכזרי במידה בלתי נסבלת, כלפי הדמויות וכלפי הצופים.
  ומכל הרוע שבו, הכי נורא זה מה שעשו לג'סי. זה נראה כמו סצינה מסרט אימה. אם הם לא מוציאים אותו משם בפרק הבא אני לא יודעת מה אני עושה להם.
  אם יש לדקסטר צ'אנס לעוד רצח אחרון (לא ראיתי את הפרק האחרון ובבקשה לא לרמוז לי) – בבקשה בבקשה שזה יהיה טוד. ידענו כבר שהוא פסיכופת ברמה כזו או אחרת, אבל איכשהו לא שנאתי אותו במיוחד עד לרגע הזה. מזמן לא שנאתי דמות בטלויזיה בכזאת עוצמה.
  אני יודעת ששובר שורות לא בקטע של לעשות לצופים שלה נעים על הנשמה, אבל ראבאק… אם ג'סי לא יוצא משם… יש גבול להתעללות (בי)!

  ולחשוב שזה היה רק סצינה אחת מתוך רצף של זעזועים שכל אחד מהם היה יכול להחזיק פרק.
  אהבתי את המשחק של כולם. על כולם כאב לי. פלינט הגיב בצורה אמינה, וגם קיבל סופסוף את ההזדמנות לעשות מעשה (ועשה את הדבר הנכון, מה שמעלה את השאלה ההיפוטתית האם הוא היה יכול למנוע הרבה ממה שקרה אם אמא שלו הייתה משתפת אותו מזמן במצוקה שלה).
  אפילו הולי הייתה משכנעת.

 • מיקה

  איזה פרק מכמיר לב ונוראי. כמה הולם שאני צופה בו ביום שבו הכל מעאפן ומתפקשש ולא מצליח לי. זה כל כך מייצג.
  המשחק של בריאן קרנסטון גמר אותי. איזה. מלך.
  וג'סי שלי, ג'סי המסכן… הלב נכמר.

 • גילי

  עדיין בהלם מכל ההתרחשויות.
  יש סדרות שהיו דוחסות עונות שלמות לכך, אבל לא.
  שובר שורות נותנים לנו את זה בפרק אחד דרמטי ומלא הלם. בריאן קרנסטון בתצוגת ענק נותן לנו את וולטר/ הייזנברג: קודם בהלם על מותו של האנק, לאחר מכן בלי שום רחמים על ג'סי, ובסוף הפרק השיא בשיחת הטלפון עם סקיילר. עכשיו זהו וולט עם דמעות, בוכה ולא יכולתי לתאר את זה טוב ממך, עוטה את מסיכת הייזנברג הפסיכוטית למשמע סקיילר והשוטרים. באמת פרק שריתק אותי למסך. אין טלוויזיה כזאת. טירוף.

 • שייקספיר

  הפרק הטוב ביותר בהיסטוריה של הטלוויזיה!!
  זו כבר לא דרמה, זו שירה טהורה.

  סיי נו מור, רק לעמוד ולהצדיע לווינס גיליגן ולכל אימפריית 'שובר שורות'.

  WOW!

  נ.ב. פרסי ביש שלי מחייך בקברו.
  סוף סוף לאחר 200 שנה, הוא הגיע אל המנוחה הנכונה.

 • maayan

  A Quick Update to SaveWalterWhite.com.

  ספוילרים חמורים כמובן לפרק.

  • שנאוצר

   האמת שזה ממש מדכא ולא בדיוק מצחיק… לא יודע אם זאת אכן הייתה הכוונה 🙁

   • maayan

    זה אמור להצחיק.. נראה לי, לא קראתי עד הסוף, אני עדיין נסערת.

    טו סון. סורי.

 • שייקספיר

  הימור:
  לאחר הסצינה המחשמלת, שבה וולטר (הקיסר המובס) מזכה בדמעות את אשתו מכל אשמה באוזני שלטון החוק, ובה נוכחנו לדעת שעדיין עתיד המשפחה חשוב לו מעל לכל,
  לא נותר לקבוע אלא שחזרתו ל'זירת הפשע' שתתרחש בסוף העונה (ושטיזר קטן ממנה נחשף בתחילתה) תהיה לא כדי לנקום אלא רק בגלל דבר אחד:

  איום ישיר על המשפחה שנותרה מאחור.

  אני יכול לחשוב על כמה רעיונות (כולל פינקמן וחבורת הרד נקס), אבל נשאיר את זה לגיליגן – הוא יספר את זה הכי טוב.

  • אגב, פרט שולי שאולי לא כל כך שולי. בבית של האנק ומארי מסתתרת קלטת ההודאה של ג'סי.
   ג'סי, תחת עינויים קשים (תודה לאל שנחסכו מאיתנו) סיפר לטוד על הקלטת. מה שבפוטנציאל יכול לספק לנו עימות בין הנאצים למארי. לא שאני חושב שוולט יסכן את עצמו בשבילה, אבל זה יכול להיות מעניין. ויש לי תחושה שמארי תפתיע

   • אני דווקא שיערתי די על אוטומט שהם ניגשו לשם מיד אחרי שג'סי סיפר להם. היה להם מספיק זמן שבו הבית היה ריק – מארי באה אל סוכנות שטיפת המכוניות ומאוחר שוב יצאה ובאה אל בית אחותה.

 • יניב

  בסוף הפרק הקודם הנחתי שיש שתי אפשרויות, או שהאנק ייצא בחיים, או שהפרק הבא יתחיל מאירועי הפלאשפורוורד וימשיך לכיוון המערכה האחרונה כשתוך כדי אנחנו צריכים להבין לבד מה קרה בשנה שעברה מאז. סטייל מד מן תחילת עונה 4.

  הנחתי את ההנחה הזאת כי מבחינה קולנועית לא חשבתי שהיוצרים יבחרו להרוג את האנק בתחילת הפרק הזה, במקום בסוף הפרק הקודם. זו החלטה מטופשת שבסופו של דבר ממש פגמה לדעתי בסצנה שהייתה יכולה להיות שיא רגשי נפלא, התחנונים של וולט, מילותיו האחרונות של האנק והתגובה של וולט היו כתובים ומשוחקים נהדר, יכלו להיות סיומת נהדרת לפרק הקודם והיו יוצרות נקודת סיום מושלמת לפרק הקודם ונקודת פתיחה מצויינת לפרק הזה.

  אבל האכזבה האמיתית באה ממקום אחר:
  בעונה 4 וולט התמודד נגד ה-נבל האייקוני והזכור של הסדרה – גאס. הוא היה אויב ראוי ומכובד, אך עם זאת אכזרי ומטורף. טוד וחבורתו לא יכולים להשתוות לגאס מבחינת המתח שהדמויות האלה יוצרות ומשחקי הכח שהן יכולות לשחק עם וולט.
  בפרקים הראשונים של החלק השני של העונה הבנתי איך היוצרים עומדים להתמודד עם הבעיה הזאת. פתרון פשוט ומתבקש – אחרי העונה הרביעית, שהנבל בה מילא אותה באקשן ומתח, הנבל בעונה החמישית יימלא אותה בדרמה: האנק.

  והוא יכל להיות האנטגוניסט המושלם להצליח לעשות את מה שכל האחרים לא הצליחו ולהפיל את הייזנברג. נפילתו ע"י האנק הייתה יוצרת אפקט אחר ולדעתי חזק בהרבה מאשר מפלתו ע"י מישהו כמו טוד וחבורתו או אפילו גאס פרינג.

  אבל האנק, כמובן, כבר לא יהיה הנבל הזה.
  עכשיו הסוף של הסדרה הפך להיות צפוי: וולט הקים לעצמו זהות חדשה, ושנה מאוחר יותר הוא ייקרא לדגל מסיבה זו או אחרת, יינקום את מותו של האנק (ויציל/יינקום גם את מותו של ג'סי) וימות בדרך כגיבור. וכדמות קלישאתית ומשעממת שראינו כבר במיליון סרטים וסדרות אחרות.

  כי דמויות כמו וולטר וויט לא רואים כל יום. דמות שעושה את המעשים הרעים שלה, לא למען מטרה אצילית (זה כבר מזמן לא רק בשביל לפרנס את המשפחה שלו), ושאין לה מאפייני אישיות חיוביים באופן מובהק שגורמים לנו כצופים לסלוח לו ולהזדהות איתו אחרי הכל. בעונות האחרונות הוא הפך לפסיכופט *אמיתי*, שדקסטר יכול רק לחלום על רמת הצמרור שהוא מעלה בצופיו – וזה היה מעולה! אולי לא יכולנו להזדהות איתו (אני אישית כן, אבל אני יודע שאני בעמדת מיעוט בנושא הזה), אבל הוא בהחלט היה מהפנט, מעניין ומיוחד.

  הסצנות על סקיילר, הולי ושיחת הטלפון היו באמת מצמררות ונהדרות, אבל בפרק הזה איבדתי את הסדרה.

  • שוהם

   בקיצור פרק מטופש ומאכזב שיוביל לסיום סדרה צפוי וקלישאתי? ומה עם לתת עוד מילימטר של קרדיט לכותבים ולכל הצוות המדהים של הסדרה?

  • Tomer Soiker

   נכון שוולט התאהב בזהות של הייזנברג וכבר מזמן עשה את מה שעשה הרבה מעבר למטרה הנעלה של לסייע למשפחתו לאחר מותו הבלתי נמנע. הפרישה שלו לקול תחנוניה של סקיילר הייתה אמיתית וכנה, רצון לחזור לחיי משפחה סולידיים וסיפוק מסכום העתק שהרוויח. המוכנות שלו לוותר על כל הכסף כדי להציל את האנק לא מעידה שהוא עדיין חושב על המשפחה לפני הכל?

   אחרי ההבנה הממוטטת שאיבד את סקיילר וג'וניור כשפנו נגדו, ולאחר שלא הצליח להחזיק באדם היחיד שמספיק תמים כדי לא לדעת את האמת עליו, וולט נכנע וויתר על משפחתו. אבל לא לפני שעשה מעשה הקרבה אחרון וניקה את סקיילר מאשמת שיתוף הפעולה עמו.

 • Tomer Soiker

  – אוזימנדיאס: ג'ק החליט לפני 10 דקות, אדריאן וידט עשה את זה לפני 35 דקות.

  – פרט מעניין שקראתי בביקורת אחרת, אך טרם בדקתי: בתחילת הפרק טוד בדק את הרכב של וולט ואמר לג'ק שלא מצא זכר לג'סי. אולי הוא ראה אותו מסתתר וניסה להציל את ג'סי? הרי כשהוא התגלה בסופו של דבר, טוד מצא תירוץ לשמור אותו בחיים, ולאחר מכן הציל אותו שוב כמדריך לבישול. מצד שני, איך ג'סי חי ונמלט היה עוזר לטוד? למה היה צריך אותו כשהיה לג'ק דיל עם וולט שידריך את טוד לאחר מותו של ג'סי?

  – בפלאשבק המצלמה מתמקדת בסכיני המטבח ומיד לאחר מכן סקיילר מרימה את הטלפון המצלצל שמונח על צידו האחר של הדלפק. מאוחר יותר, המצלמה מתמקדת בשני הפריטים על אותו דלפק בעוד הפעם סקיילר נוטלת סכין.

  – מישהו אחר חשב לרגע שסקיילר תופסת את ג'וניור במטרה לדקור אותו?

  – מחצית הפרק הראשונה\הפתיח הייתה מאוד סינמטית ונאמנה לרוח המערבונים הקלאסיים ששורה על מדבריות ניו מקסיקו.

  – אני מקווה שהאנק וגומז דאגו לסוכן שהוצב לשמור על היול לפני שיצאו ללכוד את וולט. יש לי תחושה שבמקרה של רעב, היול לא יהיה בררן במה שהוא אוכל.

  – אני יודע שזה עשוי להיות ספוילר (טרום צפייה), אבל מדובר בסדרה מחורבנת אז אני עושה עמכם צדק: "מבעד לבועה" סיימה אתמול עונה ומעניין אם דין נוריס צריך להתמודד עם שתי דמויות מתות באותו השבוע, יום אחרי יום. לאאא, אין סיכוי; "מבעד לבועה" לא תהיה מספיק אמיצה כדי להרוג את הנבל הראשי כבר בעונה הראשונה.

  • maayan

   מה? למה לעזאזל שדקור את ג'וניור? לי הייתה תחושה שאולי היא תחתוך את עצמה, האמת. (שמחה שזה לא קרה).

   • Tomer Soiker

    אני יודע שזה לא הגיוני (השתגעה סופית בתהליך שנמשך שתי עונות?) אבל כך זה נראה. המצלמה עברה מתפיסת הסכין לבטן של ג'וניור, היד שלה אוחזת בו לפתע – כאילו היא עומדת לנעוץ בו את הסכין. רק כשסקיילר הסתובבה אל וולט והגנה על ג'וניור שנייה לאחר מכן, הכוונה שלה הייתה ברורה.

  • גם לי זה נראה כך (סקיילר-פלין).

  • אבשלום

   הי.
   (קורא ותיק של הבלוג. פעם ראשונה מגיב :))

   בקשר לג'סי: לדעתי טוד מציל את ג'סי כדי לייצר קריסטל מת' כחול עבור לידיה.
   אחרי שקיבל במתנה 70 מיליון דולר, דוד ג'ק ממש לא צריך לייצר סמים אבל לידיה כן וטוד קצת מאוהב בה.

   • Tomer Soiker

    ברוך היוצא מהצללים. 🙂

    נכון, אבל התיאוריה היא שהוא ניסה להציל אותו מלכתחילה כשלא גילה לג'ק את מקום מחבואו של ג'סי. במקרה כזה, ג'סי היה נמלט ולא תורם לטוד במאומה.

    נכון שלטוד יש השפעה על ג'ק, והאחרון אף הודה בכך, אבל להשאיר את ג'סי בחיים כדי שילמד את טוד לבשל מת' טהור ככל האפשר תורם גם לג'ק ואנשיו. 70 מיליון דולר זה הרבה כסף, אבל למה לוותר על האפשרות להרוויח עוד הכנסה שוטפת? הם בטח לא כמו וולט שהחליט לפרוש לטובת משפחתו וכשהגיע ליעד כספי מספק. וכן, טוד עושה את זה בין השאר עבור לידיה.

    • יש משהו בעייתי קצת בהנחתה הפתאומית של טוד לתפקיד מפתח רגע לפני סיום הסדרה. הוא לא דמות חד מימדית כמו הדודים שלו, שאפשר להתייחס אליהם ככלים להנעת העלילה בלבד. מצד אחד הוא מגלה סימפטיה גם לוולט וגם לג'סי (בהחלט ייתכן שהוא מעוניין באמת להציל את ג'סי ולא רק לנצל אותו), ומצד שני הוא אחראי לאחד המעשים היותר נוראים בתולדות הסדרה, ולא נראה שיש לו חרטות. דמות כזאת דורשת נימוקים, בטח כשההחלטות שלה הן משמעותיות כל כך, ואני חושש שבשעה וחצי של סדרה שנותרו, לא נקבל אותם.

  • מיכאל גינזבורג

   LOL על ההערה בנוגע להיול!

 • maayan

  זה מאוד חופר וקצת גולש לכל מיני מחוזות אחרים, אבל שיהיה, ככה זה שנותנים למוח לנדוד:

  ספוילרים, כמובן:

  * "the reaction has begun"
  (וולט על תהליך הבישול, לפני שהוא חופר לג'סי את הראש עם מונחים כימים).
  הפלשבק הפותח של הפרק, שם במדבר, בטו'האג'ילי- בבישול הראשון שלהם של וולטר ווייט וג'סי פינקמן, התחיל התהליך, הריאקציה, התגובה הכימית של מיקס של וולטר ווייט, ג'סי פינקמן ובישול מת'. וכעת רואים את התוצר שנברא בסוף התהליך. בפרק זה.
  אהבתי מאוד את הסצנות בעונה הראשונה בהם וולט מרצה לכיתתו בנושא כלשהו בכימיה, וכמובן את הסאב טקסט הנוגע לסדרה במונולוגים אלו. המפורסם בהם, זה שכמובן מגדיר את הסדרה:
  "Chemistry is the study of matter, but I prefer to see it as the study of change.
  […]
  It's the constant, it's the cycle… It's solution, dissolution, just over and over and over.
  It's growth, then decay, then transformation".

  (אגב, הייתה עוד סצנה נפלאה כזאת בעונה 1 שלא נכנסה לסדרה, והיא נמצאת כנראה בסצנות הגנוזות ב-DVD, בה וולט מסביר לתלמידים על חומרים שלא מתערבבים, אלא בנסיבות מיוחדות, שכמובן הייתה מטפורה ליחסיו ההולכים ונבנים עם ג'סי).

  שתי שיחות טלפון של וולט וסקיילר היו בפרק הזה, ושתי הקבלות שנבעו מכך.
  הראשונה- ההקבלה בין השיחה בפלשבק, אז במדבר, נדמת כמו מליוני שנים ago, לבין שיחתם של האנק ומארי בפרק הקודם. Trope ידוע הוא, שבסרט מתח, כשדמות מתקשרת להגיד לאהובתו שהוא אוהב אותה, זו תהיה שיחתם האחרונה, הוא ימות.
  במובן מסוים מתחברת לי האבחנה המופלאה שעשתה נטלי דובז'ן בניתוח שלה לפרק 511: "ההתחלה שלו עם "שמי הוא וולטר הארדוול ווייט" מרפררת כמובן אל הפרק הראשון, כשוולט חשב שהנה המשטרה בדרך אליו והוא עתיד להתגלות. באותו רגע במדבר וולט התאבד. הוא לחץ על ההדק והקנה אומנם לא שיגר אף כדור, אבל וולט עשה זאת."

  זו אבחנה יפייפיה, וולט שם במדבר הרג את עצמו, מה שנותר בו הוא הייזנברג. והשיחה בפלשבאק מחדדת זאת יותר. הסיום של השיחה עם ה-"אני אוהב/ת אותך" בינו לבין סקיילר – כמו קורצת לשיחה בפרק הקודם עם האנק ומארי, שהיא כמובן צועקת לנו שהאנק ימות, אבל השיחה הזו- בין וולט וסקיילר של אז, הייתה לפני שוולט מת, מוות מטאפורי, לפני שירה כדור דמיוני לתוך פיו והרג את וולטר ווייט והשאיר שם את הייזנברג. זו הפעם האחרונה שוולט, ברמת טוהר של 100%, נטול הייזנברג, וסקיילר דיברו.

  * "אתה האדם הכי חכם שפגשתי, אבל אתה מספיק מטומטם כדי לא להבין שהאדם שמולך החליט כבר לפני 10 דקות" (האנק).
  כן, זהו וולט. אחת החולשות הכי גדולות שלו היא הצורך שלו לראות את העולם כאוסף בעיות מתמטיות, שלכל אחת מהן יש פתרון ברור. הרי חייב להיות, ואם לא, אז עשיתי טעות חישוב, תנו לי רק לתקן את המשוואה, ואני אתן לכם את הערך הנכון של x. זה חוזר שוב ושוב לאורך הסדרה, אבל וולט שוב ושוב, על כל חכמתו מפספס את הגורם האנושי. כך הוא שואל את ג'סי בפרקים הראשונים של הסדרה, אם יש דרך לדבר אל קרייזי 8, לשכנע אותו לשכוח מכל העניין מבלי להרוג אותו, רק ששום קומבינציה של מילים לא תעבוד. כך, הוא מתאבסס ב"זבוב" על קומבינציית המילים המדויקת שהוא לא הצליח למצוא כדי להסביר לסקיילר, כדי לגרום לה להבין. לסלוח לו, לחזור אליו. כך הוא חושב שהוא יתקן את יחסיו עם ג'סי ב- "דקה אחת", כשהוא מציע לו מיליון וחצי דולר כדי לעבוד איתו, ומופתע כשהוא מסרב. ("אתה מסרב למיליון וחצי דולר?", אני לא מסרב לכסף, אני מסרב לך(!!!)").
  כך הוא טועה לחשוב שכל סוג של מניפולציות מסוגננות, התפלפלויות של מילים, או כל מעשה מכאני אחר יכולים להניע את האנק מלרדוף אחריו, או מג'סי לסלוח לו אחרי שהוא מגלה על הרעלת ברוק. "אני רק צריך לדבר איתו, להסביר לו". חה! גודמן (אגב, חסר לי הפרק, עכשיו שמתי לב שלא הופיע) סיכם את זה היטב- "נניח שלא תוכל לגרום לג'סי להבין את המעלות שבהרעלת ילדים".
  וכך הוא טועה לחשוב שקומבינציה מסוימת של מילים, תגרום לג'ק לא להרוג את האנק, או להאנק להבטיח לג'ק שהוא יעזוב את הסיפור.
  בפרק שעבר מחיתי על הקליף האנגר, וטענתי שהסצנה הייתה צריכה להיגמר באותו הפרק. טעיתי. אי אפשר היה להרוג את האנק במחי יד. (אני עדיין לא מחבבת את השימוש בקליף האנגר, אז אני חושבת שהדרך הנכונה הייתה לעצור את הפרק עוד לפני הגעת הנאצים, עם מעצרו של וולט ע"י האנק, ואת הגעתם והקרב לעשות בפרק זה). אבל להאנק הגיע את הסצנה האחרונה, ואת מילותיו האחרונות, ואת הכבוד והאמת שלו, שהוא לא ירפה ממנה עד למילתו האחרונה. לא, הוא לא יתחנן על חייו, ולא, הוא לא יגיד שהוא ישכח מכל הסיפור כדי שישחררו אותו, גם לא אם זה שקר. הוא ידבק באמת שלו ויקבל את גורלו. (גומי המסכן, לא קיבל את הכבוד הזה, אבל זה מובן, וד"א דין נוריס אליל!).

  * מערכת היחסים בין וולט לג'סי מתה סופית. הפרק הזה היה המסמר האחרון בארון הקבורה שהוא היחסים שלהם. מבחינת ג'סי זה נגמר ברגע שהוא גילה על ברוק. אצל וולט זה נגמר בפרק שעבר, ברגע שהבין שג'סי "הלשין". כי וולט במובן מסויים חיי בסרט (אני לא מתכוונת במובן שהמקובל של הביטוי, אם כי גם, אבל לא רק).
  הסדרה אוהבת לזגזג בין הבדיוני למציאותי. מצד אחד דמויות אפיות, גדולות מהחיים, נבלים משויפים שיצאו כרגע ממערבון ספגטי, לקחו פניה לא נכונה ואיכשהו הגיעו לסדרה המשוגעת הזו- גאס, מייק, בני הדודים. נבלים ע"פ הספר. ויש אנשים אמיתיים- בשר ודם, שהם לא תמיד גדולים ומגניבים, שהם מעצבנים לפעמים, שיש להם חולשות, שהם יכולים להיות מושפלים על המסך, כי ככה זה אנשים. מארי, סקיילר, ג'וניור, ג'סי האנק הם אנשים אמיתיים. וולט חצוי- הייזנברג הגיע מהסרטים- מהמערבונים, מהיצירות עם הדמויות האפיות גדולות מהחיים האלו- הנבלים האלו, אבל יש בו גם את וולט- הלוזר המביך בין ה-50, זה שמושפל ע"י תלמידים מושתנים בכיתתו, מרגיש מסורס ע"י אישתו וגיסו ה-"גבר גבר", זה שבכה כשהרג את קרייזי 8, כי כשהורגים מישהו במציאות, בוכים. וזה רע.
  ב- 107, יש דיאלוג נהדר בין וולט וג'סי כשהם מחכים לטוקו לבצע את עסקת הסמים. ג'סי מביט על וולט בבוז וגילגול עיניים בעוד הוא עוטה את כובע ההייזנברג שלו, חושב את עצמו פושע באד אס, וג'סי נוחר בבוז.
  – "מגרש גרוטאות? תן לי לנחש, זו הייתה החלטה שלך?"
  – "מה הבעיה עם זה"
  – זה כמו- "תראו אותי, ראיתי את זה בסרט" (לא ציטוט מדויק)

  וזה נכון, כי הייזנברג הוא דמות טלוויזיות, הוא סקאר פייס. אבל ברגעים שהוא חוזר לוולט, ועדיין מנסה להיות הייזנברג, ההתנגשות בין המציאותי לבדיוני מתנגשים והופכים אותו לנלעג, כמו בסצנה עליה דיברתי מ-107.
  אבל באופן הרבה יותר רציני, והרבה פחות משעשע, הייזנברג כ"כ נכנס לדמות הארכי נבל שלו שהוא מאמץ את הקודים שלה. ג'סי, שלמרות כל הפוזות של העונות הראשונות, תמיד היה דמות מציאותית, ולהלשין במשטרה זה לא הדבר הכי נורא שאפשר להעלות על דעתך, כי אנחנו לא משחקים בקקי, ואנחנו לא מאפיונרים, אנחנו גבר במשבר גיל ה-50, וילד כאפות שאוכל מכות מכל העולם ואחותו. הייזנברג לא מסכים. לכן הוא לא נעלב כשג'סי כיוון אקדח לראשו, ולא נעלב כשג'סי מילא את הבית שלו בדלק- זה עדיין במסגרת הקודים ("a man must have a code"- ד"ש מעומאר). אבל להלשין?! לא, אם חשבנו שאחרי מותו של האנק, וולט ינסה להציל את ג'סי – כדי לא להשחית את מצפונו כליל, או מרגשות אהבה שעוד נותרו בו, טעינו בגדול. והנה נכנס הגורם האנושי של הייזנברג. וולט כ"כ שונא את ג'סי עכשיו. הוא מתחרט על היום שלא נתן לו למות מסמים אחרי מותה של ג'יין, בכלל, הוא מצטער שהלך בכלל לבית ההוא, ולא נתן לג'סי ולג'יין להיעלם לו מהחיים.
  תמיד תהיתי עם רוחה של ג'יין, או יותר נכון, רוחו של המעשה- או אי המעשה של וולט יצוף בסדרה. וידעתי, שבניגוד למקרה ברוק, היחיד שיכול להגיד לג'סי על ג'יין הוא וולט, השאלה אם הוא יעשה את זה מתוך מצפונו שאוכל אותו (כמו שכמעט קרה ב- "זבוב") או מתוך רצון לסובב את הסכין לתוך ליבו של ג'סי. זה היה המקרה השני, אחרי שוולט מסגיר אותו לידי הנאצים.

  *
  but if you only knew "
  How easy it would be to show me how you feel"
  (more than words, אקסטרים)

  הסצנות האהובות עלי לאורך הסדרה היו תמיד סצנות האהבה בין וולט לג'סי. אם זה היה במחוות פיזיות (החיבוק ב-211, או כשג'סי מכסה את וולט ב-"זבוב"), או במונולוגים של האהבה ההדדית שלהם, שכמובן לא היו מפורשים, אבל בלתי אפשרי היה שלא להבין את הסאב טקסט (כמו במונולוג בבית החולים ב-"דקה אחת"), או כשאמרו במפורשות שהם ימותו אחד בשביל השני. אבל לא יכולתי להצדיק לחלוטין את חשיבות הסצנות האלו לסיפור הסתאבותו של וולט, עד עכשיו. כשהבנתי.
  שובר שורות עשתה פה משהו אכזרי מעין כמוהו, חלק מתהליך אורגני ולא מתוכנן כלל בתחילת יצירת הסדרה. היא פיתחה את אחת מערכות היחסים הכי מוחצות לב, הכי דורסות נשמה שראיתי. הפרמיס של הסדרה היה ידוע מההתחלה. אבל כדי לשנוא את וולט באמת, אנחנו צריכים שהוא ישבור לנו את הלב. גם אם ירעיל את כל הילדים בעולם, או ירה בכל סוחר סמים רנדומלי, זה לא יכאב לי כמו מה שהוא עושה לג'סי. ואין דבר יותר כואב מאשר לתת לך דבר יקר כ"כ ואז לחטוף אותו ממך. וכשוינס גורם לי להתאהב בקשר הזה שבין וולט וג'סי, כ"כ להתאהב עד שאני מתאבססת בו יום וליל, רק כדי לקחת לי אותו. זאת סדיסטיות.

  * "I love you, you stupid bitch"

  ואם כבר מונולוגים קריפטים של אהבה, אז כאלו עם ג'סי לא יהיו יותר. אבל הפרק של היום סיפק לנו אחד שאותי אישית ריגש עד מאוד. וזהו השיחה השניה, בין וולט וסקיילר, השיחה שבה וולט ידע שהוא מוקלט, אבל מתוך כל הכאוס, נתן לסקיילר את המתנה הכי יפה שהוא אולי נתן לה במהלך הסדרה. בשיחה בתחילת הפרק, בפלשבק שלו, הוא משקר לה בנוגע למקום המצאו. ואומר שהוא אוהב אותה. אך מעשיו מראים אחרת. בכך שהוא משקר לה, ובתחילת התהליך שיוביל אותו למפלצת שהוא, הוא מדגים באותה שיחה, שהוא לא באמת אוהב אותה, או לפחות, לא מספיק כדי להיות כנה איתה, או לשים את האגו בצד ולהגן עליה ועל משפחתו.
  בשיחה השניה בינהם בפרק, הו אירוניה מנוולת, הוא משסע בה את כל העלבונות, ובמעשה זה בעצם מוכיח את אהבתו, בלי להגיד אותה. בכניסתו לתפקיד האב והבעל המתעלל, בשיא עם קללת ה-stupid bitch, שכבר הפכה כ"כ מזוהה עם סקיילר, הוא מראה לה את אהבתו. כפי ש"אקסטרים" היטיבו להגיד- "Then you couldn't make things new Just by saying I love you"

  ואם הייתה נחמה אחת עבורי, בפרק קובר הנשמות, הורס הבריאות הזה, היה הקטרזיס שבמתנה הנפלאה הזו שהוא העניק לסקיילר. בתור חובבת סקיילר מושבעת (כן, יש כמונו, אנחנו זן נדיר בסכנת הכחדה, נשארו משהו כמו 6 וחצי מאתנו), הנחמה שבשיחה הזאת המתיקה את הגלולה המרה של כל הפרק הכואב הזה. יכול להיות שהוא עשה את זה בשביל הילדים, וג'וניור במיוחד- גם כדי שתישאר לו אמא שלא תכלא יחד איתו, וגם כדי שהוא יאמין שלפחות יש לו הורה אחד ישר. אבל אני רוצה להאמין שהוא עשה את זה גם בשבילה. אחרי כל מה שהוא העביר אותה לאורך כל הסדרה הזאת. אחרי כל הסבל, וכל העול שסחבה עליה במהלך כל הסדרה. אם לפני שהסוד של וולט התגלה, כשכולם, כולל הבן שלה קראו לה כלבה על שמפרקת את המשפחה. ואם אחרי שהסוד התגלה, החשיבו אותה לפושעת מנוולת גרועה כמוהו (ולמען השם היא לא. נכון, היא לא הייתה לגמרי חסרת אונים. נכון היא יכלה לפנות למשטרה בשלבים המוקדמים. אבל היא באמת ניסתה לשמור על שלמות המשפחה, היא באמת לא רצתה שהבן שלה יגדל בתחושה שאבא שלו סוחר סמים, ובשלב מסוים היא באמת פחדה ממנו. היא קיבלה את כל החרא, ואף הטבה שוולט קיבל על מסעו. ה"פינוק" היחיד שעמד לרשותה כל הסדרה היה הרומן עם טד, שגם זה התברר כפינוק מפוקפק למדי עם טעם לוואי מר ביותר.)
  היא סוף סוף תקבל קצת הקלה. לכלא כנראה שלא תכנס, בנה, ואחותה לא יראו אותה כמשת"פית של הפושע המשוקץ הזה, אלא כקורבן שלו. היא תזכה להמשיך להיות אמא לג'וניור ולהולי, היא כנראה תזכה לשקם במובן מסוים את היחסים עם אחותה, היא כבר לא תחשב להורסת משפחות בעיני בנה, והיא כבר לא תצטרך לחיות בפחד שיום אחד מישהו ידפוק על הדלת (גם אם זה וולט).

  • אריאל

   ביקורות מעולות, yaddo ומעיין.
   רק רציתי לצאת מהארון בתור אוהד סקיילר נוסף, אז אנחנו 7 וחצי סה"כ.

   • לונה

    מצטרפת לדברי אריאל – יופי של ביקורות!
    (ואני מעולם לא הבנתי את הטענות נגד סקיילר. דמות מצויינת ושחקנית מצויינת.)

  • מיקה

   סיכום מעולה. תודה!

   (והערות לא קשורות על עברית, שמאז ומתמיד הפריע לי שימוש שגוי בה:
   משסה, לא משסע. משסע זה חותך, אז לכל היותר "משסע אותה". משסה זה משלח. תוקף, אזי "משסה בה".
   ובייתה עוד שגיאה כזו יותר בהתחלה, אבל שכחתי אותה ואין לי כוח לחפש שוב אחורה. אבל בגדול, כמו שכבר אמרתי – סיכום מעולה!)

  • maayan

   תודה 🙂

   אריאל ולונה, איזה כייף לגלות כאלו כל הזמן 🙂 בואו, יש לנו קבוצת תמיכה! 😛

   אגב, כתבה מהממת מהניו יורקר על שיחת הטלפון עם סקיילר ועל המסר שהיא (אמורה?) להעביר למעריצים שונאי סקיילר. זה כתוב נורא מתנשא, אבל זה כ"כ נכון.

   • זה ממש מה שחשבתי במהלך הסצינה הזו (על סמך התיאור שלך, כלומר, לא קראתי את הכתבה).

   • רון

    חג שמח..גם אני מגיב פה לראשונה למרות היותי קורא ותיק.
    נהניתי מאוד מהביקורת המצויינת שלך מעיין (גם משלך yaddo) ואפילו קראתי את הכתבה בניו-יורקר שבעיקר עצבנה אותי.
    ההטייה הבוטה בעד סקיילר (ולפיכך נגד וולט) מאוד בולטת וניתן לשים לב שזה נובע, בין היתר, מגישה פמיניסטית רדיקלית (הכותבת, אמילי נוסבאום ידועה בדעותיה הרדיקליות).
    בכל אופן, לא ניתן להתייחס ברצינות לכתבת שמתייחסת לכאלו שלא מסמפטים את סקיילר כאל "bad fans" בניגוד אליה שהיא לדבריה מעריצה מתקדמת (תרגום מילולי).
    ועוד משהו, היא ציינה שאחד העוולות שוולט עשה כלפי סקיילר הוא (ציטוט):"" or when he overrode her restraining order and forced himself back into her home", יעני התעלם מהוראתה המפורשת ונכנס לביתה..משל לא היה זה ביתו שלו..מעניין(:

    • maayan

     חג שמח גם לך. ותודה רבה 🙂

     תשמע, לגבי מה שכתבת על הכתבה בניו יורקר, אז התחלתי להגיב לזה ומחקתי איזה 8 פעמים בערך, כי אני לא יודעת עד כמה עמוק אני יכולה להיכנס בדיון הזה כרגע (שהוא הרבה יותר גדול לדעתי מהסדרה הזאת, ברגע שהזכרת פמיניזם ).

     אז רק אגיב על התגובה שלך למשפט שציטטת מהכתבה-
     אני לא יודעת אם אמילי התכוונה לפלישה שלו חזרה לבית למורת רוחה של סקיילר בתחילת עונה 3, או לזו שבתחילת עונה 5 (נראה לי שהכוונה היא לזו שבעונה 3).
     בכל מקרה, אני חושבת שהוא דיי איבד את הזכות לחשוב על הבית הזה כבית שלו ברגע שהחליט להפוך לפושע, לסוחר סמים ולרוצח וסיכן את משפחתו.
     יותר מזה, אני חושבת שסקיילר הייתה נדיבה איתו הרבה יותר ממה שהגיע לו, בעסקה שהיא עשתה איתו בתחילת עונה 3 (אחרי שהייתה מודעת כבר לעובדה שהוא מייצר סמים)- היא אמרה לו בפירוש, שהיא לא תספר לבנו או להאנק או למשטרה ולא תסגיר אותו, אם הוא יתן לה גט ויתרחק מהמשפחה שלו (ואני חושבת שזו הצעה נדיבה למדי בהתחשב בעובדה שהיא יכלה להכניס אותו לכלא! או לכל היותר,להוציא צו הרחקה רשמי וחוקי נגדו), אך הוא ניצל את החולשה שלה, שהיא לא הייתה מספיק אמיצה כדי לעשות את זה באמת וכפה עליה את הישארותו בבית. אני חושבת שזה הופך אותו למגה-דושבאג בלשון המעטה. וקשה לי לראות איך מישהו יכול לראות את זה בצורה שונה.

     • רון

      מסכים איתך שהיא דיברה על חזרתו לבית בתחילת עונה 3.
      בכל מקרה, חולק עלייך לגבי פרשנותך לחוסר רצונו (יכולתו) להתרחק ממשפחתו ועל ראייתך בצעד זה כהוכחה להיותו דושבאג.
      הוא בסך הכול אבא שאוהב את משפחתו ויעשה הכול כדי להיות בקרבתה.
      נכון, סקיילר יכלה להכניס אותו לכלא ובחרה מרצונה החופשי שלא לעשות זאת, במקום זה היא פשוט בחרה לבגוד בו עם בנקי כדי להכאיב לו.
      הנטיה האוט' לראות בנשים קורבן היא באמת לא נושא לדון בו בפורום טלויזיה(:
      בכל אופן, פשעים (חמורים ככל שיהיו) לא מפקיעים רכושו של אדם (ביתו במקרה זה) ובטח שלא את משפחתו ממנה היה לו כה קשה להיפרד, המשפחה שבגללה נכנס מלכתחילה לעולם הזה.
      לכן…מותר לחבב את סקיילר ומותר שלא לחבבה ונוסבאום סתם מתנשאת(:

      • מגיבה לראשונה

       היא לא "בגדה" עם בנקי. בשלב שהיא שכבה איתו היא כבר אמרה לוולט שזה נגמר ביניהם ושיעזוב את הבית. זה שהוא בחר שלא לעזוב – זה עניין שלו (למעשה זה אפילו הטריגר שהוביל אותה לטד). היא לא בגדה בו כי מבחינתה הם כבר לא היו זוג.
       ומה זאת אומרת "פשעים (חמורים ככל שיהיו) לא מפקיעים (… ) את משפחתו [של אדם]". המשפחה חייבת להישאר איתו בניגוד לרצונה למרות הפשעים? הפשעים מפקיעים מאדם את משפחתו אם ככה המשפחה מחליטה. אף אחד לא חייב לו כלום. וזה לא משנה עבור מי הוא (לכאורה או לא לכאורה) עשה את זה.

       • Tomer Soiker

        גם אם סקיילר רצתה להוציא את וולט מחייה, הם עדיין היו נשואים והרומן עם טד נועד כולו כדי לפגוע בוולט (וכדי להתרחק מהבית). להלן סצינת ה-"I ****** Ted".

        • maayan

         גם נועד לפגוע בו, וגם היווה בשבילה "מנוחה נפשית" באותם ימים, כמו שהיא הסבירה לעו"ד שלה- היא גם מגלה את כל הסודות על בעלה (בערך, היא אפילו לא מגלה את הדברים הגרועים לגמרי, אבל מה שהיא מגלה גרוע מספיק), ויחד עם זאת, המשפחה לא יודעת לכן כמו שהיא אומרת- הבן שלה מסתכל עליה כמו "הכלבה שפירקה את המשפחה", והיא אמרה שלמרות שהאנק ומארי לא אומרים את זה, היא מרגישה שהם מרגישים אליה אותו דבר.
         האירוניה היא, שהצופים ש*כן* יודעים את הסיבה האמיתית, ומי באמת הרע בסיפור- עדיין מצדדים בוולט- ורואים בה כלבה.
         היא לא אהבה את טד, אבל כמו שהיא אמרה- זו הייתה השעה היחידה ביום שהיא לא הרגישה כ"כ רע בגלל הנסיבות.

         אבל זה לא משנה, גם אם זה היה מרצון נקמה נטו, אני חושבת שוולט איבד את הזכות לכעוס עליה על מה שלא תעשה, ברגע שהחליט להפוך לפושע ולשקר לה על זה במשך כ"כ הרבה זמן.
         (ואל תקשקשו לי את הקטע עם המשפחה. אני לא קונה את זה. זה הסיפור שוולט מספר לעצמו כדי לגרום לעצמו להרגיש כמו בן אדם טוב. לכל היותר זה בלתי כביל בעליל, אחרי ההצעה הכספית שהוא מקבל המחברים העשירים שלו בפרק 4 אאל"ט. יכל לקחת את זה ולא להיכנס לתחום הסמים בכלל, ולא מעניין אותי אם זה פוגע לו באגו, זה לא תירוץ לא לקחת את זה)
         ויודע מה, אפילו אם הוא היה בעל מושלם ולא היה עושה כלום. זה לא ממש משנה, ברגע שסקיילר החליטה להיפרד ממנו מכל סיבה שהיא, וזה כ"כ לא משנה למה- היא חופשיה לעשות מה שהיא רוצה. אתה יודע, במציאות זוגות נשואים נפרדים, ואחרי שהם נפרדים *מותר* להם לשכב עם אנשים אחרים. וזה לא משנה שבפועל הם עוד היו נשואים (כי וולט אז לא הסכים לחתום על מסמכי הגירושין)

         • מגיבה לראשונה

          בדיוק, הסיפא של דברייך זה מה שניסיתי לומר, בלי להיכנס לנבכי הסיפור שלה עם טד (שברור שלא הייתה שם אהבה והיה שם רצון להכאיב לוולט וכו' וכו' אבל זה לא רלוונטי). לא הייתה שם "בגידה" כמו שמכנים את זה שונאי סקיילר, כי הם היו אז פרודים ובין פרודים לא יכולה להתרחש בגידה, רק בין בני זוג.

          • maayan

           כן, אין ספק, את לא צריכה לשכנע אותי, שכשמישהי אומרת למישהו שהיא נפרדת ממנו, ולא משנה מה הסיבה, היא חופשיה לשכב עם מי שהיא רוצה, ולא משנה למה היא עושה את זה.
           פשוט, לאנשים מסוימים זה לא מספיק כדי לא לשנוא אותה, לכן הנטייה שלי היא להרחיב את התמונה- לא רק שלא בגדה, זה גם נעשה בתגובה לפעולה המאוד תקיפה שלו, של הפלישה חזרה לביתה, זה גם מחוויר לעומת המעשים שלו, גם היא לא שיקרה על זה- אלא הייתה כנה (שאנשים דווקא שונאים אותה בגלל זה).
           אבל יש אנשים שזה לא יעזור איתם, היא תמיד תישאר הכלבה שבגדה בוולט ולא הסכימה להיות האישה הכנועה שלו. לא הכירה לו תודה על "מה שעשה למען המשפחה". העולם שלנו דפוק 🙁

  • מיכאל גינזבורג

   עוד, מעיין, רוצים עוד! 🙂

 • אלדד

  יש למישהו רעיון למה וולט השאיר את הולי דווקא בתחנת מכבי האש?

  • Tomer Soiker

   הוא השאיר איתה גם פתק שמסביר מי היא. מקום נייטרלי ובטוח שממנו הולי תוחזר הביתה שלמה ובריאה.

  • מיכאל גינזבורג

   ההשערה שלי היא שוולט הותיר את הולי בתחנת מכבי האש בשביל לכבות מטאפורית קצת מהאש שהוא הצית בעקבות שלל האירועים הדליקים…

 • Saturn

  תזכורת: נא לא להכניס תיאורים מספיילרים ב3 המילים הראשונות של התגובה.

  לתפוס משפט כמו 'כמה מילים לזכרו' לפני צפייה בפרק זה לא ממש אידאלי.

  • שמתי לב לזה אבל אחרי הפרק הקודם ברור שהיו חללים, כך שנראה לי שזה בסדר.

   • maayan

    נכון, אבל יאדו…

    אני לא מאמינה שמישהו יתחיל הודעה ב- "כמה מילים לזכרו של דוד ג'ק", אז זה בכל זאת דיי מצמצם את האפשרויות של מי ימות. ג'אסט סיינג.

    • אני מצטער, אבל הסיכוי שהאנק וג'סי יישארו שניהם בחיים אחרי סוף הפרק הקודם היה אפסי, וזו גם הסיבה העיקרית לכך שהסוף שלו היה כל כך מעפן, אז אם יש הספד הוא מיועד לאחד מהם וזה בסדר. אני מתקשה להאמין שמישהו שעיניו בראשו נכנס לפרק הזה מתוך מחשבה שכל זה יסתיים במשא ומתן.

     • maayan

      לי לא אכפת, אני בכל מקרה לא נכנסת לאינטרנט בפרק הזמן שבו הפרק יוצא לבין הזמן שאני רואה אותו.
      והאמת, עדיין, זה כן היה הורס לי כי אני לא רוצה לדעת שום דבר על הפרק לפני שאני רואה אותו, לא משנה כמה "שקוף" זה, אני אפילו לא רציתי לקרוא הודעות בסיגנון של- "omg איזה פרק אעאעאע!"
      כאילו עד כדי כך, אני לא רוצה לשמוע שום תגובה של אנשים אפילו הכי מעורפלת. (זה מה שקרה לי לפני הפרק של החתונה האדומה, לא ידעתי מה יקרה, אבל מכל הבאז והדיבורים, הבנתי שיקרה משהו- זה כבר גורם לי להיכנס לצפייה במוד שונה, שם זה פחות היה אכפת לי).
      אז כאמור, אני לא סומכת על רמת רגישות הספוילרים של אחרים ופשוט לא נכנסת לאתרים "מסוכנים" עד שאני רואה.
      אבל לדעתי אם יש ספק לספוילר, אז אין ספק. ולא משנה עד כמה שזה נראה צפוי או שקוף, או מתבקש.

      • מיקה

       אז יש לך מזל שאת ככל הנראה לא חברת פייסבוק של נטלי האלילה, כי למרות שהיא חפה מספוילרים, היא כתבה משהו על זה שצפייה בפרק היתה כמו הסצינה באיזה שהוא סרט או משהו שעוקרים למישהו את הלב ומוחצים אותו למול עיניו. ומה, שאני לא מייד אוריד את הפרק ואצפה בו, יום מסריח ומקולקל או שלא?
       (וכמובן, זה רק התיישב יופי טופי על היום המסריח והמקולקל שחוויתי עד לאותו רגע, ומן הסתם ממא לא שיפר כלום)

       • maayan

        אני כן חברה שלה, וראיתי את הסטטוס הזה. כמו שאמרתי- אני לא סומכת על אחרים לא לספלייר לי- אני פשוט לא נכנסת לפייסבוק עד שאני רואה את הפרק. (בסדרה הזאת ספציפית, יש סדרות שאני לא עד כדי כך נירוטית לגביהן).

   • מיקה

    התגובה הזו היא לפוסט בכלליות, לא לאף אחד ספציפי. זה פשוט הממשק הזה, טפי.
    בכל מקרה…
    בשיחה עם חברה היום היא שאלה למה וולט לוקח את הולי אם הוא מחזיר אותה לסקיילר בתחנת כיבוי האש.
    כשצפיתי בפרק, חשבתי שהוא לוקח אותה כי הוא רוצה את המשפחה איתו, ואז הוא מבין שהילדה זקוקה לאמא שלה, ומתחרט.
    אבל בשיחה עם החברה, פתאום הבנתי משהו אחר;
    כל האובג'קטיב שלו מרגע שחזר הביתה וסקיילר וג'וניור נכנסו, היה לדאוג לשלומם. לשלום כל המשפחה. ואז סקיילר לא מקשיבה לו. לא מקשיבה לו. ואז היא לוקחת סכן ומרימה עליו יד. ואז כל הדרמה הזו, ובסוף פלינט מתקשר למשטרה. וכשהם יגיעו ולא ימצאו שם את וולט יותר, כי הוא הלך – גם הם ילכו. אז הוא לוקח את הולי.
    הוא לוקח אותה כדי לוודא שסקיילר תספר לשוטרים שיגיעו שהבת שלה נחטפה על ידי הפסיכופת. ואז הוא מתקשר אליה, עושה את כל הצגת הייזנברג האכזר, החולני, כשהלב שלו נשבר, כי הוא יודע שעכשיו זה כבר לא רק מה שמארי תגיד או לא תגיד. זה רשמי. הוא הודה בפה מלא שהוא ברון סמים. הוא הודה שפשע כנגד האנק. ועכשיו מארי, סקיילר, ג'וניור והולי יזכו להגנת המדינה, להיות עדי מדינה אולי. ככה או ככה, הנאצים לא יוכלו להגיע אליהם. ואם סקיילר וג'וניור לא מוכנים להקשיב לו, ולא יבואו איתו – אז הוא מקריב את עצמו, את השם הטוב שעוד היה יכול להיות לו, בשביל להציל אותם.

    כוס אמך הצולעת וינס גיליגאן, למה אתה כזה גאון אכזר?
    מה זה, זה?
    איך אתה יכול להתעלל ככה באנשים שחשבו שהם כבר מחוסנים, כי כבר היה להם אליל מתעלל אחד שקרע את הלב בכל פעם מחדש. אבל איפה גו'ס ווידון, ואיפה אתה?
    (ואל תבינו לא נכון; ג'וס עדיין אליל ועכשיו הייתי לוקחת באהבה עבודה בתור מצחצחת הנעליים שלו אם רק יכולתי, כן? אבל מה שוינס גיליגאן הזה עשה, אל אלוהים, מלאכת מחשבת זו חתיכת המעטה בערכה של היצירה הזו.

    • מה? הוא בעליל לא תכנן את זה מראש. הוא לקח את הולי כי היא היחידה שעוד הייתה יכולה לבוא איתו בלי להתנגד, איפה בסערת הרוחות של "הרגע אשתי חתכה לי את היד והבן שלי התקשר למשטרה כדי להלשין עלי אז כדאי שאברח", נכנס התכנון הזה של לקחת את הולי כדי להסיר מסקיילר את האשמה? זה הגיע מאוחר יותר, אחרי שהבין שמוטב גם להולי עצמה עם אמה (ומן הסתם גם לו, גבר במנוסה עם תינוקת זה עניין פחות פשוט).

     לשאלתה של חברתך – הוא לקח אותה כי היא הבת שלו, הוא החזיר אותה כי הוא התחרט.

     • מיקה

      ברור לכם שברור לו כשהוא לוקח אותה, שסקיילר תתקשר למשטרה. נכון?
      ברור לכם שברור לו שגבר במנוסה עם תינוקת = בעיה, וכולנו יודעים שהוא יודע שהמשטרה בדרך לשם בכל מקרה, על כל זה יש לנו הסכמה, נכון?
      לא אמרתי שהוא תכנן להגן על קיילר בפני השוטרים מרחוק. גם לא התכוונתי לזה. אבל הוא נכנס לשם במטרה להציל את המשפחה שלו מפני הנאצים. סקיילר וג'וניור היו אמורים לסמוך עליו ולבוא איתו, ואז כולם היו מקבלים זהות חדשה דרך האיש של סול, נכון?
      ואז סקיילר לא מוכנה להקשיב לו ותוקפת אותו, וג'וניור מגן עליה ומתקשר למשטרה – ואני מסכימה שהוא מן הסתם היה אחוז אמוק כשהוא חוטף את הולי, אבל כשהוא נוסע משם, כשהוא רואה את סקיילר, אני חושבת שברור לו שהיא תיידע את השוטרים שהוא חטף את התינוקת ושהיא תזכה להגנה מסוימת, מה שלא היה ודאי אלמלא היה חוטף אותה.
      מי היה מאמין לה ולמארי שוולטר הוא בעצם הייזנברג הנוראי? שהן זקוקות להגנה אפילו שהוא לא כאן כרגע?
      לא, ברצינות אני שואלת. מי?

      • זה לא קשור ל"מי מאמין", אלא לאקט עצמו – וולט היה בעמוק, אחרי ההלם של אובדן האנק, שלא לדבר על אובדן הכסף שכה היה חשוב ומניע עבורו, ואז ההבנה שהוא איבד גם את משפחתו, מהתקיפה של סקיילר והמבט המבועת שלה ושל פלין. הוא לא חושב, הוא לא מתכנן. הוא פשוט לוקח את השריד היחיד של חייו הקודמים, של המשפחה, שלא יכול להתנגד.

       אחר כך, בעקבות מילותיה של הולי, הוא מבין את הטעות, וקולט שלמען משפחתו אין לו ברירה להחזיר אותה ולהיעלם לנצח. אז הוא רוקם את השיחה לסקיילר, שמפלילה אותו ומזכה אותה מאשמה. זה ברור מהמשחק המופתי של קרנסטון לאורך הפרק, ומהתנהגותו של וולט, שלפעמים היא נמהרת ולא רואה את המונח לפניה (ע"ע "הוא החליט על זה כבר לפני 10 דקות").

    • maayan

     זו מחשבה ממש מגניבה, אבל אני מסכימה עם יאדו, וזה גם מה שאמרו בפודקאסט על הפרק – וינס אמר שזה היה ברגע אמוק שלו.

     הוא היה ממש נסער מכל האירועים והוא כעס עליהם והוא פשוט רצה לעשות משהו. זה היה דיי מטורף מצידו. אני מאמינה שהוא היה מחזיר אותה גם בלי ה- "מא-מא-מא" (אוח… הלב). הוא היה בסוג של אי שפיות זמנית, אבל זה היה ברור שהוא לא יברח איתה.

  • אנונימי

   אולי אל תיכנס מלכתחילה לדיון על פרק שעדיין לא ראית? נשמע לי הרבה יותר הגיוני.

   • Tomer Soiker

    לא לזה הוא התכוון. ברשימת התגובות האחרונות מימין (או משמאל בעמוד הראשי) מופיעות שלוש המילים הראשונות בתגובה.

  • Tomer Soiker

   כאמור, גם אני. הייתי כל כך עסוק בלתפוס את הראש ולקלל את וולט על כך שהוא מפליל את עצמו כמו אידיוט, גם על רצח שלא ביצע, מכדי לשים לב לאמת. בצפייה חוזרת זה ברור שהוא מחליט להקריב את עצמו כדי להוריד מסקיילר את האשמה, ובמהלך השיחה היא מבינה מה הוא עושה ומשתפת פעולה בפעם האחרונה.

   • maayan

    וואי, זה הולך להישמע כ"כ מתנשא שזה צריך להיות בעמוד "צופי טלוויזיה עילאיים ומתנשאים" (אז סליחה מראש), אבל איך אפשר לא להבין את זה?
    ברגע שהוא אמר את המשפט "זה מה שנובע מחוסר הכבוד שלך" קלטתי שהוא מבין. הוא מעולם לא דיבר ככה. אבל בהתחלה חשבתי שהוא הולך להפליל אותה, ופתאום שמתחוור לי שהוא מפליל את עצמו זה בדיוק ברגע שסקיילר מבינה (איזה משחק ענק של שניהם- ראו על הפנים שלה בדיוק את הרגע של הנורה מעל הראש- וזה קרה בדיוק באותו שנייה לי. זה היה מדהים)

    • Tomer Soiker

     כמו שנפלתי בפח, למרות הציפייה המוקדמת שלי למותו של האנק, והאמנתי לרגע שוולט יצליח להציל אותו, כך גם הייתי חסר מודעות כמו השוטרים. כל מה שחשבתי עליו זה איך היוהרה של הייזנברג שוב מפילה את וולט, ורק לאחר מכן הבנתי מה הוא עשה.

 • אני לא רק ממש טוב בבישול מת', אני גם חוסם זיונים טוב יותר מכל אחד אחר. הנה "שובר שורות" 5.14 לו התרחש בפייסבוק.

 • Tomer Soiker

  אחרי צפייה נוספת, אחת מיני כמה, בסצינת המדבר, חשבתי על משהו: הסגרת מיקומו של ג'סי ע"י וולט לא נעשתה רק בגלל האכזבה הגדולה שלו מההלשנה של ג'סי. זה היה הדבר הראשון שוולט עושה אחרי שהוא מתעשת מהרצח של האנק, לאחר מספר שעות אפילו. ג'סי מבחינתו אשם במותו של האנק. הוא פתח את הפה, שיתף פעולה עם המרדף של האנק אחרי וולט, הוביל אותו אל היול, אל הכסף ואל וולט. אם ג'סי לא היה מאיים על וולט, הוא לא היה מזמין את חיסולו ע"י ג'ק והנאו-נאצים, ואם ג'סי לא היה מכניס את האנק לעניין, הוא אל היה מת.

  ולפני שג'סי מובל אל דרכו האחרונה, לכאורה, וולט נותן את המהלומה האחרונה בדמות הסוד ששמר זמן כה רב וידע שישבור את לבו של ג'סי.

 • מיקה

  ועוד דבר; ברור לי שהוא לא תכנן את זה ברגע שהוא חטף אותה. אבל הוא מתקשר לסקיילר מתוך ידיעה שיש שם שוטרים. עוד לפני שהיא עונה, הוא יודע מה הוא הולך להגיד, בעצם. בגלל זה הוא מתקשר בכלל.
  לדעתי, לפחות.

  • Tomer Soiker

   אני חושב שכולנו מסכימים על זה.

   • מיקה

    🙂
    כן, זה מה שחשבתי, אבל אז יאדו הגיב להודעה שלי כפי שהגיב, ומעיין הגיבה כפי שהיא הגיבה, והיה מאוד ניכר שאף אחד משניהם לא הבינו בעצם את מה שאני אמרתי. אז הרגשתי צורך להבהיר את זה (קרי, את העובדות שכולנו מסכימים לגביהם).

    • maayan

     (פייס פאלם!)

     ברור שאני מסכימה שברגע שהוא התקשר הוא ידע שהמשטרה שם. זה לא מה שכתבת בהודעה הראשית שלך (ולכן "מעיין הגיבה כפי שהגיבה").

     את כתבת שהייתה לו איזו רציונליזיה מאוד ברורה לפני חטיפת הולי, שהיא- או שסקיילר ופלין יבואו אחריו, או שסקיילר תתקשר למשטרה וכך יוכל לעשות מולה את ההצגה של הבעל המכה כשהשוטרים מאזינים.

     זה שונה מ-"ברגע שהוא התקשר הוא ידע שיש שם משטרה". הוא לא פעל מתוך היגיון כשקלח את הולי- כאילו וינס וצוות הכותבים אמרו בעצם שזה היה רגע של טירוף + כעס, שהוא פשוט רצה לפגוע בסקיילר ופלין על "הבגידה" שלהם, ושזה לא היה רציונלי, ושהוא לא ממש חשב על מה שהוא עושה. הוא לא עשה את זה עם תוכנית מגובשת להתקשר למשטרה.

     • Tomer Soiker

      הוא לא רצה לפגוע בהם, אלא ניסה לברוח עם בת המשפחה היחידה שעדיין לא הושחתה ע"י המחשבה שהוא פושע ורוצח. לולא ההבנה שהולי צריכה לחזור הביתה, וולט היה נמלט עם זהויות חדשות עבור שניהם.

      • maayan

       זה היה בעיקר הרצון לפגוע בהם, רואים את הפגיעה העמוקה שלו כשהוא מבין שפלין מתקשר למשטרה.
       שוב, לדעתי לא צריך לנתח את זה בקטע הגיוני, או לנסות להקנות היגיון למעשה- אין שם היגיון. הוא לא באמת חשב שיטב לתינוקת לחיות בלי אמא שלה, או במנוסה (זה משעשע דין נוריס התארח בטוקינג באד אחרי הפרק וניכר עליו שהוא מאוד מעוצבן מהמעריצים שעדיין ב"טים וולט", והוא אמר משהו בסגנון, שהזמן שוולט בילה עם הולי אחרי החטיפה, זה הכי הרבה שהוא בילה איתה בכל ימי חייה).

       לא הייתה רציונליזיציה מאחורי המעשה, לא הייתה מחשבה הגיונית. הוא היה נסער למען השם, בדיוק הרגו את האנק, ואז הוא מגלה שהבן שלו גילה, ואז הקרב עם סקיילר- הוא פשוט פעל בלי לחשוב. וכן חלק גדול מזה היה כדי להעניש את סקיילר ואת פלין.

       והוא היה מתעשת ומחזיר אותה גם בלי ה-"מאמאמא", הוא היה מבין שזה משוגע, הוא לא היה בורח איתה. הוא פשוט היה צריך קצת זמן להתעשת.

     • מיקה

      הנה מה שלא הבנת בפעם הראשונה וגם לא עכשיו; זה לא "ברגע שהוא התקשר הוא הבין שיש משטרה", זה "הוא התקשר כי ידע שתהיה שם משטרה". ובאותה המידה "לפני החטיפה" ו"בזמן החטיפה" הם שני דברים שונים בתכלית. למעשה, בחקיקה האמריקאית לפחות, זה ההבדל שבין תכנון מוקדם, פרי מדיטיישן (שברור ביותר שלא היה שם, בניגוד לזה שברור ביותר שהוא כן תכנן מראש שכל המשפחה תבוא איתו ולכן ארז בגדים של כולם מראש. הוא פשוט לא ציפה שהם יגיעו לבית. כנראה חשב לאסוף אותם מהעבודה) לבין משהו שקורה בלהט הרגע, בגלל הנסיבות.
      שזה מה שקרה פה.
      לדעתי.
      אבל כשרואים את הלב שלו נשבר כשהוא רואה את ג'וניור מתקשר למשטרה, ואת ג'וניור וסקיילר מבוהלים עד עמקי נשמתם, אני חושבת שזה די ברור שהוא לא נוטר להם טינה. הוא באמת ובתמים לא מבין למה הם לא יכולים פשוט "לסמוך עליו" קצת. להבין שאין לו זמן להיכנס לזה, אבל הוא באמת באמת הולך להסביר להם הכל ברגע שייצאו מכלל סכנה, קרי מהבית שלהם שהנאצים מכירים.
      ועכשיו, כמובן, אני חייבת להקשיב לפוד קאסט הזה. את מדברת על טוקינג באד?
      בסופו של יום, אני לא חושבת שהמוח של וולט מפסיק לעבוד *אף פעם* ממה שראינו. אין שום פעולה שהוא אי פעם עשה שלא היתה מחושבת מראש. וב"מראש", הכוונה לא לפרי מדיטיישן, אלא לעובדה שהמוח שלו פועל מהר יותר משל האדם הממוצע.
      בקיצור-
      בפודקאסט ההוא, האם וינס אומר שהוא תכנן לקחת את הולי ולהשאיר אותה איתו? כי אם כל מה שהוא אומר זה שהוא פעל מתוך הלם למה שקרה בבית ובהתקפת אמוק, זה לחלוטין לא סותר את מה שאמרתי. אבל אם הוא אמר "והוא באמת התכוון להשאיר אותה איתו", זה כבר משהו לגממרי אחר.

      • Tomer Soiker

       זה גם מה שאני אמרתי מלכתחילה: לקיחת הולי לא הייתה כמעשה נקם בגלל שהם הפנו לו עורף, אלא בניסיון נואש ופתטי לשמור על מה שנותר ממשפחתו ולהתחיל מחדש כפי שתכנן לעשות כמשפחה שלמה. כשוולט הבין שהולי לא יכולה לחיות בלי סקיילר, בטח לא בדרכים עם פושע נמלט, הוא החליט להחזיר אותה הביתה ולנקות את סקיילר מאשמת שיתוף הפעולה.

       טוקינג באד זו תכנית אירוח שמשודרת מיד לאחר כל פרק. כך גם עשו עם "המתים המהלכים" והעונה עם "ילדי האנרכיה".

      • maayan

       טוב, אני רואה שיש פה 3 צורות לפרש את הסיטואציה, וכל אחד אמר את דעתו, ולא רואה צורך לחזור על זה. אני לא חושבת שהייתה לו חשיבה מראש על כל העניין (כלומר שהוא חשב שהוא יחטוף אותה, סקיילר תזמין משטרה, ואז הוא יוכל לנקות אותה).
       אני חושבת שזה היה מעשה אימפולסיבי שנבע רק מרגשות ולא מתכנון מראש. אני חושבת שזה גם עירבב את הכעס שלו על סקיילר ועל ג'וניור ועל הרצון להעניש אותם, ואולי באיזה זיק מטורף של מחשבה שהוא יכול ל"שמור" אצלו לפחות אחת מחברי המשפחה (שכמו שכבר אמרתי, אני מאמינה שהוא היה מתחרט על זה לפני שהוא היה נוסע, והיה מחזיר אותה).
       אני חושבת שגורם ה"נקמה" היה יותר גדול ממה שתומר נותן לו מקום, אני לא שוללת שחלק מזה גם היה הרצון לקחת איתו משהו מהמשפחה, אני רק לא חושבת שזה המניע היחיד, אלא שילוב של שניהם.

       אני לא זוכרת בדיוק מה וינס אמר (אולי אני אקשיב לפודקאסט שוב בקרוב), אבל אני זוכרת שהם דיברו על זה, ואני זוכרת שהוא אמר שהוא לקח אותה בהתקף אמוק (אם אני אקשיב עוד פעם, אחזור עם תשובה). אגב, גם אחרי שהוא מחתל אותה הוא אומר- משהו כמו-"טוב, הדבר הבא הוא לקנות לך כיסא בטיחות לאוטו"- מה שמתיישב עם העובדה שהוא רצה לברוח איתה.

       אבל בלי קשר, אני חושבת שכל אחד לפרש כראות עיניו, ושאין "תשובה אחת נכונה". וינס בעצמו, אומר פעמים רבות (וזה עוד משהו שאני כ"כ אוהבת אצלו כיוצר) שהוא נותן את האינפוט שלו, אבל הוא רוצה שאנשים יחשבו בעצמם, ושהוא לא רוצה שיהיו תשובות חד משמעיות לכל דבר, אלא שהיצירה תהיה פתוחה לפרשנות, ותגרום לאנשים להרהר ולדון, ושזה יתן מקום לשיחה.

       (הוא אפילו נותן מקום לשחקנים לפרש דברים. אני זוכרת שהיה ראיון אחד שהוא ובראיין השתתפו בו, או שזה היה באחד הפודקאסטים, שוינס דיבר על איזה סצנה מעונה 3 נדמה לי, על איזו פעולה של וולט, והוא אמר שכשהוא כתב את זה הוא אמר שהמניעים של וולט היו x, ואז הוא שאל את בראיין מה הוא חושב, ובראיין אמר, וואלה? אני דווקא לא תפספתי את זה ככה, אלא תפסתי את זה שהמניעים שלו נבעו מ-y, ושיחקתי את זה ע"פ הנימוק הזה. ווינס אמר-שהוא צריך לשחק את זה איך שהוא מבין, כי לכל אחד יש את הפרשנות שלו. (טוב, אני משערת לעצמי שהוא לא יתן יד חופשית לכל דבר שסוטה לחלוטין מהכוונה המקורית שלו, אבל הכוונה שהוא נותן קרדיט לשחקנים שלו לפרש דברים מסויימים אולי טיפה שונה ממנו, ולשחק אותם בניואנסים טיפה שונים).

       הפודקאסטים זה לא טוקינג באד, אלו 2 דברים שונים. לכל פרק החל מהעונה השניה עשו פודקאסט שבו וינס + מישל מקלרן (העורכת אאל"ט) משתתפים, ואליהם מצטרפים בד"כ הכותב/ת + הבמאי/ת של הפרק, ולפעמים חלק מהשחקנים, או אנשי צוות אחרים. הפודקאסטים דיי ארוכים (בעונה הזו הם נמשכים משהו כמו שעה וחצי כל אחד), אבל הם מאוד מעניינים. ואפשר לשמוע אותם באתר.

       טוקינג באד היא תוכנית אירוח של כחצי שעה שמשודרת אאל"ט לאחר כל פרק. היוזמה התחילה אחרי דבר דומה שעשו עם "ווקינג דד" (שקראו לה טוקינג דד). טוקינג באד התחילה רק בחצי השני של עונה 5. בעקרון יש את התוכניות במלואן באתר, אבל בישראל הם לא זמינים, לכן אני מוצאת דרכים יצירתיות (ווינק ווינק) לראות אותם. אבל אם אני לא טועה, את לא גרה בישראל נכון? אז תוכלי לראות אותם באתר (גם הם עולים ליוטיוב אחר זמן מה).

       זו תוכנית אירוח כזו שמנחה Chris Hardwick, ומתארחים בה 2 אורחים- אחד בד"כ שחקן מהסדרה, והשני מישהו שלא קשור- כבר באו כל מיני שחקנים שהם סתם מעריצים ורצו לבוא ולדבר (סמואל. ל. ג'קסנון נגיד התארח כבר). ובה מדברים על הפרק שהיה. אין כ"כ ניתוח מעמיק, או פרטים לא ידועים, אבל זה סתם נחמד. (וגם עוזר קצת להרגיע את הקריזים שבין פרק לפרק 🙂 )

      • maayan

       אוקי, קראתי את ההודעה שלך שוב. נראה שבאמת לא הבנתי אותך נכון. וחזרתי שוב על טיעון שלא העלית.

       אז כדי שיהיה ברור- את טוענת שברגע שהוא חזר לעשתונותיו הוא התקשר בידיעה שתהיה שם משטרה ושהוא יגיד דברים שיזכו את סקיילר? אם כך, אני מסכימה, ברור. הוא התקשר בידיעה ברורה שהמשטרה שם ושהוא יזכה אותה.
       בהודעה הראשונה שלך- היה נשמע שאת כן מתכוונת שהוא חטף אותו עם תיכנון מראש שסקיילר תתקשר למשטרה.
       ("הוא לוקח אותה כדי לוודא שסקיילר תספר לשוטרים שיגיעו שהבת שלה נחטפה על ידי הפסיכופת.") ואני לא חושבת שזה נכון.

       • מיקה

        שילוב של שני הדברים, האמת 🙂
        אני אומרת שבשום שלב הוא לא רוצה לנקום בסקיילר וג'וניור, לאורך כל הזמן האובג'קטיב שלו שהוא להוציא אותם – את כולם – מכלל סכנה. וכשהם מסרבים לבוא איתו מרצון, הוא מוצא דרך אחרת להגן עליהם. להגיד לך שהוא כבר אז תכנן לזכות את סקלייר בטלפון? לא נראה לי. אבל אין מצב שלא עלה בדעתו של אדם חכם ומשכיל שלו השוטרים היו מגיעים לבית אחרי השיחה הזו והאבא כבר לא היה שם וזה הכל, הם היו נשארים. הם היו פוטרים את זה ב"נו, עוד סכסוך משפחתי. והדם על האמא הוא בכלל לא של האמא (כי עליה אין שום חתך או פצע פתוח) ולא של הילד הנכה ולא של התינוקת. הכל בסדר" והולכים. ואז לא היתה שום הגנה על המשפחה שלו. ואם הוא ייקח את הולי, אז יהיה לו קצת זמן איכות איתה לבד, וזה גם יכריח את השוטרים להישאר שם ולשמור על המשפחה שלו.
        ואני ממש רוצה לעשות חשבון טוויטר עכשיו, רק בשביל לשאול את וינס אם מבחינתו כשהוא אומר להולי שהוא הולך לקנות לה כיסא חדש זה כי הוא אשכרה מתכנן לקחת אותה איתו. בגלל שבמחינתי, זו עוד אחת מהההטעיות שלו (סטייל הרפרנס לדקה אחת, בה כולנו חשבנו שהאנק ימות – והוא ניצל, ואז הוא עושה את אותו הדבר הפעם, והאנק כן מת). הוא צריך לקנות לה כיסא חדש כי זה לא בטיחותי לנהוג כשיש עליך תינוק צורח. וזה יכול לגרום לשוטרים לעצור אותו – מה שבטח לא טוב לו כרגע – וכשהוא יחזיר אותה – וברור לי שברור לו שהוא יחזיר אותה, הוא רק עוד לא יודע מה יהיו הפרטים המדוייקים של האיך והמה – אז היא תצטרך להיות קשורה לכיסא תינוק, כי היא כבר גדולה מספיק כדי לקום וללכת ולהעמיד את עצמה בסכנה.

       • מיקה

        טוב, אז הקשבתי לפודקאסט. בסביבות דקה 1:24:30 שואלים מפורשות לגבי ההשארה של הולי מאחור, ההחזרה שלה הביתה – האם זה היה מתוכנן? "ידעתם שזה מה שהולך לקרות? "כי", אומרת זו שמנהלת את הפודקאסט "כשקראתי את ה(אאוטליין?) בכלל לא ראיתי את זה בא" – ותשובתו של ווינס היא חד משמעית "זה נתון לפרשנות/ דיון. הכל נתון לפרשנות ודיון" ומוירה עונה "כן. ובסופו של דבר זה פשוט הרגיש הכי נכון בשביל המשפחה, שהוא יעזוב אותם." וגבר עונה לה – נראה לי הבמאי – "ולוודא שהתינוקת תוחזר הביתה".
        והם מוסיפים ומדברים על זה שהסצינה הבאה ממחישה את זה עם שפת הגוף של וולט/ בריאן) – "ממש רואים אותו מוציא את עצמו מתוך הגוף, מהחיים שלו כפי שהכיר אותם" (absenting himself)
        כלומר, בצורה הכי חד משמעית היוצרים – ובראשם וינס – אומרים ששתי האפשרויות הן רלוונטיות ואפשריות.
        בכל מקרה, תודה על הקישור!

 • מיכאל גינזבורג

  צמד הפרקים האחרונים יהיו בני שעה ורבע כל אחד.

  • נאור

   עשית לי את היום.

  • שעה ורבע כולל פרסומות – כלומר, לא ארוך בהרבה מהפרקים הנוכחיים (שהם שעה כולל פרסומות).

   • נאור

    עכשיו אני עצוב 🙁

   • אנונימי

    באופן רגיל זה 55 דקות כולל פרסומות, 10 דקות פרסומות ל-45 דקות פרק.

    לכן, אני מניח שבמקרה של צמד הפרקים האחרונים זה יהיה 15 דקות פרסומות ל-60 דקות פרק וזה מעולה.

 • צולם אחרי צילומי הפרק הנוכחי: האנק וגומי הם המתים המהלכים.

 • מיקה

  אה, עוד משהו. הם גם מדברים מפורשות על העובדה שוולט מאוד מאוד חכם וברור לכולם שברור לו שאם הוא חוטף את התינוקת, יגיעו שוטרים (ויישארו, אני מניחה. אם כי לא זכור לי שאת זה הם אומרים מפורשות, קרי "ויישארו"). בקיצור, כשכשהוא חוטף את הולי הוא מודע היטב להשלכות של המעשה, שזה כל מה שניסיתי להגיד בסופו של דבר.

 • Tomer Soiker

  המשך תגובה לשירשור על סקיילר וטד, כי כבר לא ניתן להגיב לו.

  אני לא משונאי סקיילר. מבחינתי, עד העונה האחרונה, היא הייתה פלקטית, סטריאוטיפית וכתובה רע – אשמתם הבלעדית וינס גיליגן וצוות הכותבים. היא הייתה מגוחכת ומעצבנת, בפירוש כדי להאיר אותה באור רע אל מול בעלה הארכי-פושע שממשיך להצטייר כגיבור ונעלה ממנה.

  אפשר להסתכל על הרומן כבגידה או לא, כל אחד והגישה שלו. יש שיגידו שנדרי וקדושת הנישואין עדיין היו קיימים, למרות סטטוס ה"פרודים", וטכנית היא בגדה, אם לא בבעלה, אז במערכת הנישואים. אפשר לקחת לדוגמה את "חברים" (אני לא מספיילר לאף אחד משהו שקרה לפני יותר מ-15 שנה, נכון?) שם רוס שכב עם בחורה אחרי שרייצ'ל רצתה לקחת הפסקה, וכשהם חזרו היא ראתה זאת כבגידה ורוס התעקש שהם היו בהפסקה.

  אבל העניין הוא שאני לא שם קצוץ על כל העניינים הטכניים האלו, ופחות או יותר מסכים שזכותה המלאה של סקיילר לעשות מה שהיא רוצה כאישה פרודה. אבל אני לא יכול להתכחש לעובדה שזה נעשה בעיקר, אם לא אך ורק, כדי לנקום בוולט. לכן סקיילר מיהרה לספר לו מה עשתה, לא מתוך כנות, אלא כדי לפגוע בו בדרך היחידה בה יכלה.

  • מגיבה לראשונה

   "יש שיגידו שנדרי וקדושת הנישואין עדיין היו קיימים, למרות סטטוס ה"פרודים", וטכנית היא בגדה, אם לא בבעלה, אז במערכת הנישואים". נכון, האנשים האלה נקראים קתולים. או חרדים.

   זה לא היה רק כדי לנקום בוולט. היא עשתה את זה ממגוון סיבות, כי, ובכן, היא לא באמת דמות "פלקטית", אלא פשוט רבים כנראה פספסו את המורכבות שלה. היא עשתה את זה בגלל הכעס על וולט, בגלל הרצון להחזיר לה מעט שליטה בחייה אחרי שוולט כופה את עצמו אל תוך חייה וביתה, בגלל שזה הזמן היחיד ביום שבו היא לא מרגישה רע (כפי שאמרה לעורכת הדין שלה), בגלל המתח המיני ארוך הימים מול טד (כפי שרואים בסצנת "הפי בירת'דיי מיסטר פרזידנט" ושלל סצנות אחרות) בגלל שחיזוריו מחמיאים לה ונעימים לה והם קונטרסט לכוחנות שיש לה בבית ועוד ועוד. היא לא בדיוק סובלת מהרומן למען המולדת (הנקמה). רואים את זה יפה כשהיא מתענגת על הרצפה המחוממת במקלחת בביתו של טד (ואחר כך כשכבר לא טוב לה ברומן הרצפה לא נעימה לה והיא מבקשת מגבת לדרוך עליה). ללא ספק יש בדמות הזאת הרבה יותר מורכבות ממה שצופים שטחיים אולי רואים (לא אומרת שאתה כזה, אני מתייחסת לשונאי סקיילר ששם בשביל האקשן וכדי לסגוד לאלימות של וולט).

   • מיקה

    או… מיקה?
    שהיא לא חרדית ולא קתולית, אבל לחלוטין רואה בזה בגידה. במקרה של סקיילר. בניגוד למקרה רוס. יודעת למה? כי רוס קיבל את ההפסקה הזו לפרצוף מרייצ'ל, והיא צריך להתמודד עם זה. וסקיילר, וולט ממש לא היה בקטע של פרידה. והם נשואים כבר כל כך הרבה שנים ויש להם כבר שני ילדים. והכי חשוב – כי היא עושה את זה אך ורק כדי "להחזיר לו". וכן, אני לגמרי מסכימה שמגיעה לה גם קצת הפוגה וקצת הנאה, וזה בסדר גמור להמשיך לפלרטט עם טד – אבל לשכב איתו רק בשביל להתנקם בוולט היה קצת הגזמה בעיני. עד עונה ארבע, ממש כעסתי עליה. וכשהוא נהיה פול און הייזנברג, אז כבר לגמרי סלחתי לה, למרות שאני חושבת שלו היא היתה מנסה להקשיב לו לפני כן, דברים היו יכולים להתגלגל אחרת לגמרי. אין לי ספק שבצעד הזה שלה, לשכב עם בנקי ולזרוק לוולט את זה בפרצוף – היא רק עזרה להייזנברג לצאת. אבל עדיין, הוא נהיה כל כך דוחה שלא יכולתי יותר אלא לשנוא אותו ולרחם עליה 🙁

   • maayan

    מגיבה לראשונה- לייק כפול 10!
    אני כבר התייאשתי מלהסביר את זה. את כ"כ צודקת, בכל מילה שאמרת- וזה בדיוק מראה איזה דמות מורכבת ואיך היא כתובה טוב (כל המעשים שלה מנומקים *כל* המעשים שלה!)

    מיקה – את מתעלמת מכל מה ש"מגיבה ראשונה" אמרה- כל התיאור שלה על איך שזה לא היה רק בשביל נקמה של וולט. אבל גם אם כן, כאילו- אנשים! זה לגמרי מובן!! הוא הפך לפושע ורוצח ושיקר לה במשך כ"כ הרבה זמן! הוא פרץ לתוך הבית למורת רוחה למרות שרצתה להיפרד ממנו (והם היו פרודים כבר כמה שבועות, היא והילדים גרו בבית של האנק, והוא עבר לדירה אחרת בפרק 301 אאל"ט, וחזר לתוך הבית למורת רוחה כמה פרקים לאחר מכן. אממ.. אני מניחה שאם בן הזוג שלי היה פאקינג כופה עלי להישאר נשואה לו, גם אני הייתי טיפל'ה מתעצבנת.
    אבל לא… לשקר לבת זוג שלך, להפוך לפושע ולסכן את המשפחה זה לגיטימי, לבגוד (אחרי שהיא כבר הביעה את הרצון להיפרד ממנו)- לא עושים דבר כזה!! ( 🙁 )

    " היא רק עזרה להייזנברג לצאת" – מיקה.. אין לי מילים לתאר מה המשפט הזה עושה לי. עכשיו זאת אשמתה שהוא הפך להיות גבר מניפולטיבי, אגואיסטי, אלים ודוחה? *היא* עזרה לו לצאת? *היא*?! כי היא לא הייתה מספיק כנועה וטובה אליו? כי היא לא הייתה האישה הטובה שמקבלת כל מה שהוא עושה באהבה וחיבוק?
    את קולטת שמשפטים כאלה לא שונים מלהגיד שגבר שמרביץ לאשתו זה אשמתה כי היא עצבנה אותו? סורי. אין לי מילים להגיב לזה בכלל.

    • מגיבה לראשונה

     לא נעים להשוות, אבל במקרה האחרון של האבא שזרק את שני הילדים שלו מקומה 11 צצו כל מיני דיבורים (כולל מאמר של עורכת דין בגלובס!) על כמה שמצבים כאלה נגרמים בין היתר בשל "רדיפת הרשויות" את הגבר הגרוש. הטיעון הוא ש"דוחפים את המסכן לפינה" ולא מותירים לו ברירה מלבד צעד קיצוני. זה קצת מזכיר את הטענה שהיא "עזרה לו להפוך להייזנברג".

     • maayan

      כן, זה עלה במוחי כשקראתי את התגובה של מיקה. נתקלתי בכתבות האלה. הן מהדברים האלו שמקצרים לי את החיים. 🙁

 • בטר קול סול

  לטוד אין כוונות רעות, פשוט הוא גדל עם נאצים והוא לא מרגיש שלהרוג ילד זה משהו רע.
  נשמע קצת אבסורדי אבל זה הכי הגיוני..

© עידו ישעיהו