שובר שורות 5.13: טו'האג'ילי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 09/09/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" עונה 5 פרק 13

Breaking Bad - 05x13 - To'hajiilee

זה נכון לכל העונה הזו במובן מסוים, אבל מבחינתי עד כה לא היה פרק שהואפל כולו על ידי אירועי העתיד כשם שהיה הנוכחי. בדומה, כל העונה הזו – ובעיקר חלקה השני – היא אודיסיאה של נקודות מפנה, אבל הפרק הזה הוא כמובן אבי כל ההתהפכויות: וולט מובס על ידי האנק וג'סי. הוא מנסה לשטות בג'סי ללא הועיל (אנדריאה נראתה טוב במיוחד, אגב), ומנגד האנק וג'סי משטים בו בהצלחה יתרה. וולט מאבד סופית את המוג'ו שלו, ובמקום שבו מונח נצחונו, אותה שממה בטו'האג'ילי שבה טמן את הונו העצום, שם גם מונחת תבוסתו.

ובכל זאת, כאמור, הפרק הואפל על ידי אירועי העתיד. לרוב אורכו הוא לא היה מאוד מעניין למרות שקרו בו דברים נחמדים ("חה, מגניב הסיפור עם המוח", "הם סתם צילמו כסף בתוך חבית קבורה באדמה, חכם"), וגם כאשר כבר הגיע הקרשנדו במדבר היה די ברור שהדוד ג'ק וחבורתו יגיעו כדי לסבך את העניינים. מעבר לכך, זה נעשה באופן גס כמו ברגעיה הבעייתיים הרבים של הסדרה. מה הקטע של "המקום שבו אתה באמת גר" מהפרק הקודם? המקום שבו וולט באמת גר הוא הכסף שלו? ג'סי נעשה פתאום משורר? שלא לדבר על כך שהתוכנית שלו די נשענה על כרעי תרנגולת. "אני מכיר מישהו שאולי ידע". יופי של דרך לתלות בו את כל יהבך. אבל ניחא. וניחא גם שוולט לא טרח לוודא שאין GPS בוואן שהוא שכר, למרות שהכי מתאים לו לגשת דווקא אל סוכנות השכרה שרכביה נטולים מערכת ניווט. אפשר להגיד שההיבריס שלו גרם לו להשאיר בריש גלי את הספר של וולט וויטמן, אבל את העניין הזה אי אפשר לתלות באגו, במיוחד לנוכח העובדה שהוא כבר חשד וגילה שהאנק שתל לו מכשיר איתור ברכבו הפרטי, ושוולט טרח ועמל ועשה את כל זה כדי פאקינג להחביא את הכסף שלו. הוא בדק נקודות ציון והשמיד לאחר מכן את המכשיר, אז שלא יבדוק אם ברכב השכור יש אפשרות להתחקות אחריו?

וניחא שבזמן שוולט נוהג בהיסטריה אל המדבר הוא מתוודה בשיחה עם ג'סי שהוא הרג עבורו את שני אלה שאיימו על חייו (וגם על גאס וגם שיש כסף ושהוא מיועד למשפחתו) באופן הכי מפורש, בלי שום ערפול, בלי לעמעם. האמון המוחלט שלו בג'סי משונה אבל בסדר, אפשר לתלות את זה ביחסו האוהב כלפיו, אלמנט שמאוד אהבתי בפרקיים הקודמים אז אקבל אותו גם כך. הבעיה היא שניחא נערמת על גבי ניחא והופכת את הפרק לפגום.

הרגע הדבילי ביותר, לפחות בפוטנציה (סבירה למדי), הגיע כאשר האנק התקשר למארי כדי לדווח לה בגאווה שתפס את וולט, ועוד אמר לה שהוא אוהב אותה. לא היה רע בשיחה הזו, שבפני עצמה הייתה מקסימה, אילולא מיד אחריה ממש האנק נכנס למלכודת מוות. כלומר, מה הסיכוי שלהם לצאת מזה? ואם הוא אכן ימות רגע אחרי שדיבר עם אשתו ואמר לה שהוא אוהב אותה, זה יהיה רגע מותחן-סוג-ז' מהמעלה הראשונה (או השביעית, שמא). רק חסר שעל ערש דוויי הוא יגיד לוולט לנקום את מותו – כי אגב, יש סיכוי סביר שזה בדיוק מה שראינו קורה באירועים העתידיים.

ומה הקטע של הסטנדאוף הניו-מקסיקני הזה? למה להתחיל לירות אם וולט צועק אליהם בפירוש לא לעשות זאת, ועוד להעמיד אותו – האיש שהם צריכים – בקו האש? למה באמת שהאנק וגומי לא יוציאו את התגים שלהם ויוכיחו שהם אכן אנשי חוק? זה נראה אקשן לשם האקשן הזול. ההחטאות המאסיביות בתחילת היריות בזמן שהאנק וגומי היו חשופים לגמרי, לצד הסיום הקליפהאנגרי של הפרק, רק חיזקו את התחושה הזו. מבאס להיתקל במהמורה הזו אחרי רצף באמת מצוין של פרקים.

תגיות:
© עידו ישעיהו