שובר שורות 5.13: טו'האג'ילי

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 09/09/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" עונה 5 פרק 13

Breaking Bad - 05x13 - To'hajiilee

זה נכון לכל העונה הזו במובן מסוים, אבל מבחינתי עד כה לא היה פרק שהואפל כולו על ידי אירועי העתיד כשם שהיה הנוכחי. בדומה, כל העונה הזו – ובעיקר חלקה השני – היא אודיסיאה של נקודות מפנה, אבל הפרק הזה הוא כמובן אבי כל ההתהפכויות: וולט מובס על ידי האנק וג'סי. הוא מנסה לשטות בג'סי ללא הועיל (אנדריאה נראתה טוב במיוחד, אגב), ומנגד האנק וג'סי משטים בו בהצלחה יתרה. וולט מאבד סופית את המוג'ו שלו, ובמקום שבו מונח נצחונו, אותה שממה בטו'האג'ילי שבה טמן את הונו העצום, שם גם מונחת תבוסתו.

ובכל זאת, כאמור, הפרק הואפל על ידי אירועי העתיד. לרוב אורכו הוא לא היה מאוד מעניין למרות שקרו בו דברים נחמדים ("חה, מגניב הסיפור עם המוח", "הם סתם צילמו כסף בתוך חבית קבורה באדמה, חכם"), וגם כאשר כבר הגיע הקרשנדו במדבר היה די ברור שהדוד ג'ק וחבורתו יגיעו כדי לסבך את העניינים. מעבר לכך, זה נעשה באופן גס כמו ברגעיה הבעייתיים הרבים של הסדרה. מה הקטע של "המקום שבו אתה באמת גר" מהפרק הקודם? המקום שבו וולט באמת גר הוא הכסף שלו? ג'סי נעשה פתאום משורר? שלא לדבר על כך שהתוכנית שלו די נשענה על כרעי תרנגולת. "אני מכיר מישהו שאולי ידע". יופי של דרך לתלות בו את כל יהבך. אבל ניחא. וניחא גם שוולט לא טרח לוודא שאין GPS בוואן שהוא שכר, למרות שהכי מתאים לו לגשת דווקא אל סוכנות השכרה שרכביה נטולים מערכת ניווט. אפשר להגיד שההיבריס שלו גרם לו להשאיר בריש גלי את הספר של וולט וויטמן, אבל את העניין הזה אי אפשר לתלות באגו, במיוחד לנוכח העובדה שהוא כבר חשד וגילה שהאנק שתל לו מכשיר איתור ברכבו הפרטי, ושוולט טרח ועמל ועשה את כל זה כדי פאקינג להחביא את הכסף שלו. הוא בדק נקודות ציון והשמיד לאחר מכן את המכשיר, אז שלא יבדוק אם ברכב השכור יש אפשרות להתחקות אחריו?

וניחא שבזמן שוולט נוהג בהיסטריה אל המדבר הוא מתוודה בשיחה עם ג'סי שהוא הרג עבורו את שני אלה שאיימו על חייו (וגם על גאס וגם שיש כסף ושהוא מיועד למשפחתו) באופן הכי מפורש, בלי שום ערפול, בלי לעמעם. האמון המוחלט שלו בג'סי משונה אבל בסדר, אפשר לתלות את זה ביחסו האוהב כלפיו, אלמנט שמאוד אהבתי בפרקיים הקודמים אז אקבל אותו גם כך. הבעיה היא שניחא נערמת על גבי ניחא והופכת את הפרק לפגום.

הרגע הדבילי ביותר, לפחות בפוטנציה (סבירה למדי), הגיע כאשר האנק התקשר למארי כדי לדווח לה בגאווה שתפס את וולט, ועוד אמר לה שהוא אוהב אותה. לא היה רע בשיחה הזו, שבפני עצמה הייתה מקסימה, אילולא מיד אחריה ממש האנק נכנס למלכודת מוות. כלומר, מה הסיכוי שלהם לצאת מזה? ואם הוא אכן ימות רגע אחרי שדיבר עם אשתו ואמר לה שהוא אוהב אותה, זה יהיה רגע מותחן-סוג-ז' מהמעלה הראשונה (או השביעית, שמא). רק חסר שעל ערש דוויי הוא יגיד לוולט לנקום את מותו – כי אגב, יש סיכוי סביר שזה בדיוק מה שראינו קורה באירועים העתידיים.

ומה הקטע של הסטנדאוף הניו-מקסיקני הזה? למה להתחיל לירות אם וולט צועק אליהם בפירוש לא לעשות זאת, ועוד להעמיד אותו – האיש שהם צריכים – בקו האש? למה באמת שהאנק וגומי לא יוציאו את התגים שלהם ויוכיחו שהם אכן אנשי חוק? זה נראה אקשן לשם האקשן הזול. ההחטאות המאסיביות בתחילת היריות בזמן שהאנק וגומי היו חשופים לגמרי, לצד הסיום הקליפהאנגרי של הפרק, רק חיזקו את התחושה הזו. מבאס להיתקל במהמורה הזו אחרי רצף באמת מצוין של פרקים.

תגיות:
 • שנאוצר

  אני חושב שאני יכול להגיב על כמה נקודות לגבי הסוף (ספוילרים):

  – "למה באמת שהאנק וגומי לא יוציאו את התגים שלהם ויוכיחו שהם אכן אנשי חוק": הדבר הראשון שחשבתי הוא שלשני הצדדים ברור שהנאצים רק רוצים לעשות להאנק וגומי טריק, שלרגע אחד יפנו יד אחת, ואולי גם את המבט, למקום אחר – ואז בום, להפציץ אותם. באמת, הייתה כלשהי נימה בדבריו של הנאצי שהוא כן מתכוון להוריד את האקדח אם יתגלה שהם שוטרים?
  – "למה להתחיל לירות אם וולט צועק אליהם בפירוש לא לעשות זאת, ועוד להעמיד אותו – האיש שהם צריכים – בקו האש": הרי כל הקטע הוא שוולט נמצא מאחורי זכוכית, והם לא שומעים כלום. המבט שלהם ממילא תקוע בהאנק, גומז וג'סי ולא בוולט הצועק. וחוץ מזה, יש פה אנשים שמכוונים עליהם נשק ומסרבים להודות בזה שהם שוטרים, וממילא נראה שמאיימים על הבוס שלהם, וולט. זה בטח חלק מהניסיון שלהם להציל אותו.
  לגבי ההעמדה בקו האש, ובכן, וולט זה קרה יותר כשגומי והאנק התקרבו למכונית שלו בתוך מגן, ואז וולט הוכנס לשם בלית ברירה.

  לטעמי, ברצינות, זה דווקא הפרק הטוב ביותר בעונה כרגע. כזה רצף סצינות ענקיות לא היה מזמן בסדרה. חבל לי מאוד, עם זאת, שסצינת ההסברה של וולט לג'סי על מעשיו נעשתה בטלפון ושלא מצאו דרך כלשהי שהם יתעמתו אחד מול השני פנים מול פנים.

 • רותם

  אני בדרך כלל מאוד נהנה לקרוא את הביקורת שלך, אבל הפעם זאת ביקורת כושלת לגמרי. כל-כך הרבה טענות שמראות על קטנוניות נטו. זה היה פרק מעולה ועד ששובר-שורות שבד"כ האקשן האמיתי שלה טמון בדרמה המצוינת שלה, עושה פרק עם לא מעט אקשן ועוד שוט-אאוט רציני בסופו – אני חושב שיש המון מקום להעריך.

  וולט הוא לא אלוהים והוא לא החכם באדם, אני רואה לא מעט אנשים ששוכחים את זה. חשוב לזכור שהיה לו גם הרבה מזל, הפעם לא היה לו והפעם הוא נפל בפח.

  מסכים עם התגובה מעליי. אני מקווה שעדיין תהיה שיחה רצינית יותר בין וולט לג'סי ושרק האנק וגומי ימותו בפרק הבא. מותם בהחלט נראה לי בלתי נמנע בשלב זה.

 • maayan

  ספוילרים. לה לה לה

  טוב, אז אני כמובן מסכימה עם שתי התגובות שמעלי, זה אפילו לא קטע כזה שאני אומרת, אוי ניטפוקים, זה כ"כ בקטנה, אלא שהפעם אני ממש לא מסכימה איתם.

  – האם הכוונה למה וולט לא בדק אם יש GPS מיד אחרי שקבר את הכסף? או כשג'סי מתקשר אליו? אם זה כשג'סי מתקשר אליו, אז ברור שתסריט כזה שג'סי משקר לא יכול לעלות אפילו על דעתו וברור לי גם שהוא לא יסכן את הכסף בלהתחיל לחשוב אם ג'סי מורח אותו או לא. אם הכוונה ל-מיד אחרי? אז מי חושב על דברים כאלה בכלל? כאילו כן, וולט חכם והכל, אבל אף אחד לא יכול לחשוב על הכל כל הזמן. אני בכלל לא ידעתי שיש מכוניות עם GPS מובנה, אז למה שהוא ידע? זה לגמרי כביל מבחינתי.
  – לגבי זה שוולט שופך את כל הפשעים שלו בטלפון- אני לא מבינה איך אפשר לא להבין את זה. כאילו, כן, בזמן שאני קרה צרחתי על המסך איזה מטומטם אתה! תספיק לדבר! אבל- זאת הנקודה- וולט בחיים לא דימיין אפילו לשניה שג'סי ילך למשטרה, זה הדבר האחרון שאי פעם היה עולה בדעתו. אפילו אחרי שוולט מבין שג'סי הביא לו בהפוכה, הוא בטוח שהוא בא לשם כדי להרוג אותו. המבט על הפנים של וולט כשהוא רואה שג'סי בא עם האנק הוא מדוייק. וולט לא רק מופתע, אלא ממש נעלב מזה. מבחינתו זה "כמו לרמות". ל"הלשין" זה הרבה יותר גרוע מלרצות לרצוח אותו, מבחינתו של וולט, והוא חושב על ג'סי הרבה דברים, אבל הוא בחיים לא חשב עליו דבר כזה (כמו שגם ניתן להבין בשיחה שלו עם הנאצים), ובטירוף של כל הבלאגן, גם לא היה לו זמן לחשוב בהיגיון, או להיזהר.

  – לגבי למה המשיכו לירות אפילו שוולט צעק, מעבר לעובדה שיש סיכוי מאוד סביר שהם לא שמעו אותו, הם לא בדיוק האנשים הכי מחושבים בעולם (טוד שהשאיר לוולט הודעה מפלילה לפני כמה פרקים, השיחות שלהם בדיינר, הם דיי חמומי מוח. פלוס, הם לא בדיוק יעמדו דום לכל בקשה של וולט, הם צריכים אותו הרי בשביל הבישול, הם רואים 2 אנשים עם אקדחים לוקחים אותו, הם יעדיפו להרוג אותם מאשר לא לבאס את וולט.
  – גומי והאנק לא הראו להם תעודות כי הם חששו שברגע שאחד מהם יוריד את האקדח, הם ירססו אותם (ואולי הם אפילו היו עושים את זה, הם מספיק מטומטמים כדי להרוג שוטרים).

  הערות לא קשורות על הפרק:

  – טוד מאוהב בלידיה! הזוג הכי ביזארי ever! טוד בכלל דמות גדולה עם כל הניגודיות שלה, הפסיכוטיות שלו (הקטע עם הליפסטיק- אימלה! אגב, רמז לסצנה בעונה 3 בה ג'סי מוצא את הסיגריה עם הליפסטיק של ג'יין המנוחה?), יחד עם הבייבי פייס הזה. הוא כזה מקריפ.

  – ג'סי קורא לוולט וולט!! (זה לא פעם ראשונה שהוא קרא לו ככה. היה עוד איזה פעם בעונה 2, שאין לי כוח עכשיו ללכת לחפש מתי ואיפה בדיוק. אבל הוא לא קרא לו ככה הרבה מאוד זמן. 🙁 אבוי ליבי ליבי..הו כתם דם שותת).

  – הדבר היחיד שאני מסכימה לגביו זה הקליף האנגר המעפן. אני חושבת שקליף האנגרים מסוג זה הם מאוד מעצבנים (מאלה הנגמרים באמצע הסצנה כביכול). שו"שו כמעט ולא עשתה כאלו, למעשה ממש לא זכור לי אחד כזה בעונות הקודמות. ובחצי העונה הזאת היו כבר שניים (הקודם היה כשג'סי שופך את הדלק, אבל אותו החלקתי, כי מתח אמיתי לא היה, כי היה ברור לכולם שהוא לא ישרוף את הבית, השאלה הייתה רק איך יעצור). אבל פה זה כ"כ מעצבן שהם לא סיימו את הפרק אחרי סוף הסצנה של היריות (תחשבו נגיד, בפרק "דקה אחת" בעונה 3, הפרק שנגמר בקרב בין האנק לבני דודים, תחשבו אם היו מסיימים את הפרק לפני הסצנה, נניח כשהאנק שוכב על הרצפה, והבן דוד בדיוק מרים אליו את הגרזן, ואת השוט שהוא יורה בו היה היו משאירים לפרק הבא. איזה מעפן זה היה יכול להיות?) והקטע שסיום קליפהאנגרי שכזה לדעתי היא דרך מאוד נלוזה ליצור מתח. זה כאילו לא לסמוך על הסיפור שלך שהוא ימשוך את הצופים לפרק הבא גם בסיום הסצנה

  מעבר לזה, הפרק היה גדול וממשיך גל של פרקים גדולים מתחילת חצי העונה הזו. לא יודעת אם הוא הכי טוב, אבל הוא ללא ספק מעולה.

  • לגבי הקליפהנגר – את צודקת. לי זה גרם לחשוב שאולי גם כאן צפוי לנו טוויסט לא צפוי.
   לכאורה נדמה שהמוות של האנק וגומי הוא די ודאי. אבל אם זה אכן היה המצב לא היה הרבה הגיוני לסיים את הפרק מעל גופתו של האנק? *זה* היה סיום פרק שהיה מצמרר את הצופים ומדגיש את גדולתה של הסדרה (רק להזכר בפרקי המוות של גאס ומייק).
   "סתם" להרוג אותו בתחילת הפרק הבא? נשמע לי מעפן, לגמרי לא מתאים לסדרה ולגמרי לא מגיע לדמות חשובה כמו האנק (גומי מילא). כך שאולי גם כאן צפוי לנו איזה דאוס אקס מכינה שישנה את המשחק. (אם כי אישית קשה לי להאמין, זה כבר די מופרך)

   • Tomer Soiker

    משטרת השבט! אינדיאנים נגד נאו-נאצים זה הנינג'ות נגד פיראטים החדש.

   • maayan

    תשמע, לא אכפת לי מה יהיו תוצאות הקרב (כלומר, ברור שאכפת לי, דההה!!! אבל מה שאני מתכוונת זה ש-), מה שהם לא יהיו, היו צריכים להראות לנו אותם בפרק הזה.
    אם האנק וגומי מתים- היו צריכים להראות בפרק הזה, אם טוד ודוד ג'ק מתים- צריכים להראות את זה בפרק הזה.

    גם ב"דקה אחת" אני זוכרת שכולם אמרו אחרי הפרק שזה היה כזה שוקר כי זה היה הפרק של האנק שהוא הגיע לחשבון נפש, הוא התוודא במשטרה על שכיסח את פינקמן, לקח אחריות, והייתה לו את השיחה עם מארי, שהוא אמר שהוא "איבד את הכיוון" וכל זה, וזה היה נראה כאילו קלוז'ר מתאים בשבילו למות, ואז התחיל הקרב עם הבני דודים ולמרות כל הציפיות הוא לא מת. ואז כולם אמרו איזה מגניב שכאילו שברו לנו את התסריט הצפוי.
    אבל בכל מקרה שלא יהיה- הסוף של הסצנה הייתה צריכה להיות באותו הפרק, לא בפרק שאחרי, בין אם הוא מת או לא.
    כנ"ל פה, האמת כל תוצאה תאכזב אותי במעט. (כלומר לא, אני רוצה שהאנק וגומי ימותי האמת, לא משהו אישי, זה פשוט יהיה הכי טוב לסיפור הכללי בנקודה זו), אבל בין אם מביאים לנו בהפוכה עם כל הקטע של השיחה למארי, ובין אם הם ימותו, זה היה צריך להיות בפרק הזה. לדעתי. והסוף, מה שהוא לא יהיה, מי שלא היה מת, היה משאיר אותי בסערת רגשות לא פחות גדולה מסוף פתוח, אפילו יותר.
    (וכן, האמת שלהרוג אותו בפרק הבא באמת יהיה מעפן, להראות אותו מת בסוף פרק זה, היה הרבה יותר גדול, לא יודעת כל הבחירה הזאת מעצבנת אותי)

    • מיקה

     זה אכן היה מרגיז שככה זה נגמר. אבל ראב ראבאק, היה כזה מתח בפרק הזה שחשבתי שאני מתה. ולגבי התוצאה?
     לא יודעת. אבל אני יודעת דבר אחד בצורה חד משמעית – אני סומכת על וינס. הוא יודע מה שהוא עושה.

 • אליאב

  סתם מחשב שקפצה לי לראש בנוגע לפרק הבא, השם שלו זה אוזימנדס, כמו בפואמה שהייתה בטריילר לפני שהתחיל החלק השני של העונה. על מה השיר? על בחור הולך במדבר ורואה חצי פסל ושלט שמהלל את פעולתו של אוזימנדס והכל קבור מתחת לחול. בדיוק כמו הכסף של וולט, עבודתו המפוארת תישאר קבורה מתחת לאדמה והילדים שלו לא יראו מהכסף. זה לא פעם ראשונה שהרבה כף הולך לעזאזל בסדרה הזאת, עושה לי חשק לצאת עם עט חפירה למדבר ולנסות את המזל שלי

  • maayan

   הקורדינטות אגב, מובילות לאולפן ההפקה של שו"שו באלבקרקי או משהו. הם אמרו שהם חשבו בהתחלה לשים את הקורדינטות האמיתיות של המקום, אבל הם צילום על שמורה אינדיאנית, שהתושבים שם נתנו להם רשות לצלם, והם פחדו שכל מיני מעריצים יחפשו את המקום ע"פ הקודינטות והם לא רצו שיפריעו לאינדיאנים שגרים שם כי הם היו נחמדים אליהם בזה שנתנו להם לצלם שם וזה.

   • Tomer Soiker

    במקרה הכי גרוע, שייפנו למשטרת השבט. או לנאו-נאצים שנמצאים במרחק שיחת טלפון.

    • maayan

     ולמה שהנאצים יעזרו לאינדיאנים? הלו? נאצים כאילו? האדם הלבן שולטטטתתת!! וזה… 😛

     • Tomer Soiker

      אינדיאנים מתמחים בקזינו. נאו-נאצים אוהבים כסף.

      • maayan

       מה הם צריכים את הכסף של הקזינו? החומר הכחול יביא להם מיליונים!

 • מיכאל גינזבורג

  חולק עלייך ומחזק את התגובה של מעיין.

  וולט נכנס למצב בלתי אפשרי מבחינתו, האמוציות השתלטו ועירערו את דרך המחשבה והפעולה שלו, יש בזה משהו מאוד אנושי ומתקבל על הדעת.

  הייתי מסיים את הפרק עם וולט נכנס לרכב אזוק ומביט מהחלון, פוער פה ואז קאט. זה יותר עדיף.

  הפלאשוורד המהדהד ברקע הכללי של הסדרה הפריע לי מאוד בסיטואציה של הסטנד אוף. המתח יורד כשאתה יודע כי וולט יברח בסופו של דבר ויש לו בטח כבר תכנית בראש.

  האם האנק, גומי וג'סי ימותו בפרק הבא ו-וולט ייצא לנקום את מותם?

  שיהיה לכולנו שבוע A1 עד הפרק הבא.

 • מיכאל גינזבורג

  תגובה מאוד מעניינת שקראתי ברשת –

  " השאלה היא מי יצא חי מהקרב? אני חושב שהאנק וגומז ימותו. זה חייב להתרחש, כדי שוולט ימשיך להיות חופשי (איזו אירוניה – הוא מסגיר את עצמו לידי רשויות החוק, אבל בגלל שהאנק וגומז ימותו, הוא יוכל להמשיך להסתובב באין מפריע. גאוני). אני גם חושב, שמי שיכתוב את ההייזנברג על קיר הבית הנטוש של וולט תהיה מארי – היא לא תוכל לסלוח לו, כמובן, על זה שבעלה מת בגללו. אני חושב גם שג'סי וולט ייחטפו על ידי טוד ולידיה שידחפו אותם לבשל עוד פעם אחת, ביחד. אכן, הפרק רומז על זה, כי הסמים של טוד לא טובים מספיק, והוא צריך ללמוד את הפורמולה של הייזנברג. בישול נוסף חייב להיות.

  ואז יש לי ניחוש לגבי מה קורה בסוף הסדרה: וולט יצליח לברוח מלידיה וטוד. אבל ג'סי יישאר שם, ו-וולט יחזור להציל אותו, עם הרובה האוטומטי שראינו בעונה הקודמת. והוא יציל אותו, ואז ימות בעצמו, וכך גם אוהדי וולט יהיו מרוצים (ראיתם? הוא לא מת סתם כמו פושע, אלא בהקרבה למען הבן הרוחני שלו), וכמובן שמבקריו ישמחו שהוא מת. וככה, כמו שגיליגאן אמר, רוב הצופים בסדרה יהיו מרוצים מהסוף. שבו וולט ימות, אבל בצורה "נכונה". "

  המקור –
  http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?forumid=1193&messageid=171460867

  • שנאוצר

   אני בספק אם האנק ימות בפרק הבא. אני חושב שבפלאשפורוורדים החשש של וולט לאו דווקא נובע מצד אחד, אלא משניים: הוא יירדף גם על ידי לידיה טוד והנאצים, וגם על ידי האנק שישרוד (לגבי גומי אני כבר לא בטוח).

 • אייל

  אכן ביקורת כושלת. לפרק שמגביר לי את קצב פעימות הלב וגורם לי בסופו להסתכל למסך בעיניים פקוחות ובקושי לנשום במשך כמה דקות, לא מגיעה בכלל ביקורת כזאת.
  מה הבעיה עם ג׳סי שאומר ״במקום שבו אתה באמת גר״? זה הגיוני לגמרי. מבחינת ג׳סי (וגם וולט בעצם) הכסף זה נקודת התורפה העיקרית של וולט, והוא בעצם האימפריה שלו. להגיד שג׳סי נהיה פתאום משורר זאת קטנוניות לשמה.

  ולגבי הירי, ״אקשן לשם אקשן זול?״ הסצנה הייתה מבריקה ולדעתי כל הרעיון שלה היה לגרום לנו לחשוב שהפרק ייגמר בכך שוולט ייתפס, אבל הם עבדו עלינו והפרק לא נגמר שם אלא בנאצים היורים. כדאי לראות את הסצנה שוב (ושוב ושוב ושוב) כי היא הכל חוץ מאקשן זול. אגב יש שם בעיות המשכיות מכוונות שמרמזות על כך שהירי נמשך הרבה יותר זמן על המסך ממה שהוא נמשך בזמן אמת (גומי מסתתר מאחורי האוטו ואז שוב מסתתר מאחורי האוטו, סלואומושנים וכדו׳), ואי אפשר להגיד כרגע כלום על שיחת הטלפון של האנק כי אנחנו עדיין לא יודעים מה יקרה בפרק הבא ואין לנו זכות לקבוע אם השיחה במקום או לא. קשה לי להאמין שהפרק ייפתח במותו של האנק.

  לסיכום, עלתה לי מחשבה שהתיאור של ג׳סי לגבי וולט בפרק שעבר דומה מאוד לתיאור של הסדרה בחלק של ״כל מה שחשבת שיקרה קורה ההפך הגמור״

  אז די לקטנוניות ותן לוינס גיליגאן ולכל שאר הצוות המוכשר לעשות את מה שהם עושים הכי טוב – את סדרת הטלוויזיה הטובה ביותר בהיסטוריה (כן, זהו, אמרתי את זה)

 • Matoy

  אני גם אהבתי את הפרק הזה.
  נכון שיש רגעים מאוד גסים בשובר שורות, ליתר דיוק חלק גדול מהסדרה כזה. אבל בפרק הזה לא הרגשתי את זה כל כך. לא יודע למה, אולי בגלל האקשן, אולי בגלל שסוף סוף הסדרה מתקדמת בעלילה (לא נשארו כל כך הרבה פרקים עד הסוף, אז עכשיו זה הזמן).
  הקטע למשל שוולט מפליל את עצמו בשיחה עם ג'סי – כן זה היה מטומטם מצידו, אבל אפילו לא חשבתי על זה רק אחרי שג'סי ניתק – "אהה.. אז זאת הייתה התוכנית שלהם..". כנ"ל, לגבי הג'יפיאס. כן וולט היה צריך להיות חכם יותר, אבל אם כבר מנטפקים אפשר למצוא סצינות הרבה יותר מפורכות (מגנט ענק שמשמש לפריצה, וולט שסובל מסרטן קובר עם את חפירה כמויות עצומות של כסף בחום של המדבר בלי להתעלף במהלך הביצוע, העובדה שהאנק לא רצח את מארי בגלל כל העצבים שהיא מייצרת כלפיה)..
  הקטע בסוף עם הנאצים נגד האנק וגומז קצת הפתיע אותי. כן ציפיתי שהם יבואו, אבל העובדה שהאנק סוף סוף תפס את וולט (באופן רשמי) קצת הסיחה את דעתי. זה בדיוק מה שהיוצרים של הפרק ניסו לעשות. לא יודע.. עלי המניפולציה הזו דווקא עבדה.
  חיזוי לעתיד (אישי) – להאנק ולגומז יגמרו הכדורים. יש שתי אפשרויות – או שהם ימותו, וכך בעצם השיחה של האנק שסגרה מעגל עם מארי בקשר לוולט מקבלת תפנית יפה – זאת השיחה האחרונה שלהם (שיחת פרידה). במקרה הזה, צריך להחליט מה קורה עם ג'סי. הא כנראה יהיה נתון לחסדים של וולט, שלפני רגע קרא לו בוגד ועמד ללכת לכלא בגללו.
  אופציה שנייה – האפשרות הדיפלומטית. איכשהו וולט יוצא מהרכב ומבקש מהנאצים לחדול. זה בעצם מה שהוא ניסה לעשות מבעד לחלון. מאחר שהוא עדיין הזיינברג והנאצים עדיין צריכים אותו לבישול הם מסכימים. האנק וגומז ניצלים אבל וולט בורח (מה שמוביל ללפאשבקים לעתיד). ג'סי עדיין נתון לחסדים שלו גם באופציה הזו.

 • גילי

  איך לא מעניין? פרק מרתק. כמו שאמרת וולט איבד את המוג'ו שלו סופית ומרביץ מחטף של טעויות שגרמו לנפילתו. הסוף כבר פה, הכל קורה עכשיו, וולטר כנוע ומובס ואפילו מקבל יריקה בפרצוף מג'סי. ואגב, הפרק שאחרי הבא נקרא granite state כינוי נוסף של ניו המפשייר, שם ראינו את וולט בעתיד בדיינר קונה נשק.

 • Tomer Soiker

  אוי, כמה ירידות על יאדו. וזה עוד לפני שאסף הגיב.

  אז אחרוג מהקו המוביל פה ואגיד שאני מסכים עם חלק מהדברים:

  – סצינת הסיום הייתה מאוד דאוס אקס מכינה ואם מותר לי להעיז ולהגיד, גם צפויה מאוד. בהחלט אחרי שהאנק התקשר למארי. וג'ק לא יוותר על האדם היחיד שיביא לו הון עתק, ביטול הוראת חיסול או לא.

  – התכנית של ג'סי הייתה מאוד מעורערת ועבדה רק תודות למזל ולהיול הפתי. עם כל התכנית הגאונית של וולט, תשומת הלב לכל פרט באופן מדויק, הכל נופל בגלל שהוא לכאורה לא וידא שאין ברכב השכור GPS? משהו שנפוץ מאוד בשנים האחרונות (אפילו אם לוקחם בחשבון שהסדרה מתרחשת מעט בעבר)? דווקא הקטע בו מתגלה כי סוכנות ההשכרה הפסיקה את השימוש ב-GPS נשמע כמו משהו שוולט יחפש במיוחד לצרכיו. בחזרה לנושא: הכל נופל, שוב, בגלל ההיבריס של וולט, חטא הגאווה ותאבת הבצע שלו. מה שג'סי בנה עליו בדיוק. וולט לא עוצר לשנייה אחת כדי לחשוב על הדברים ולא חושד כלל שעובדים עליו.

  – באותו עניין, הייתי בטוח שהשיחה התנתקה מפני שאין שם קליטה. ואז וולט יעצור את הרכב ויביו שלא ייתכן שג'סי התקשר אליו משם. אבל אז הוא היה אמור לדעת זאת מביקוריו בעבר במקום, כשהכין מת' לראשונה וכשקבר את הכסף.

  – אני לא חושב שהחלונות הסגורים ברכב היוו פקטור בסצינת הסיום. השמיעו לנו את וולט מחוץ לרכב, כדי שנבין שניתן לשמוע אותו. הצעקות וההיסטריה שלו משכו את תשומת לבו של האנק בהתחלה, ולאחר מכן גם ג'ק הביט לכיוונו וראה אותו מנסה לסמן לו לעצור. אף אחד מהצדדים לא היה מוכן לוותר, האנק על הלוויתן הלבן וג'ק על ביצת הזהב.

  – לא רואה מצב שבו האנק וגומי יוצאים מזה בחיים, וחבל שהפרק הסתיים כך. ג'סי חמק מהרכב לפני קרב היריות.

  -לא מבין למה כולם רואים בלידיה כאיזו רעה גדולה (הציטוט של מיכאל על כך שתכפה על וולט וג'סי לעבוד עבורה; אם כבר, בשביל מה היא צריכה את ג'סי כשיש לה את וולט?) כן, היא מנהלת אימפריית סמים שירשה משני קינגפינים אחרים. כן, היא מסוגלת להזמין רצח של שותפים בעייתיים כשזה פוגע בעסק. אבל אני חושב שהיא רחוקה מהייזנברג וגאס.

  – גם טוד, הטמבל החביב עם יד קלה מדי על ההדק. אז הוא ממשפחה של נאו-נאצים. והוא הרג ילד. ואם צריך, הוא יצטרף אל דוד ג'ק והחבר'ה למסע טבח באמצע שומקום. אבל הוא לא מאסטרמיינד או ארכי-פושע. וולט צריך לדאוג הרבה יותר מג'ק, לא מטוד.

  • maayan

   party pooper!! 🙁

   שאלת הבהרה לגבי המשפט:

   "לא רואה מצב שבו האנק וגומי יוצאים מזה בחיים, וחבל שהפרק הסתיים כך"

   מאיזה בחינה חבל שהסתיים כך? מהבחינה שזה קליף האנגר? דאוס אקט מאכינה? או שגומי והאנק ימותו?

   • Tomer Soiker

    הקליף האנגר. הסיום באמצע סצינה, כפי שגם את כתבת.

    • אלדד

     אני סבור כי דווקא בגלל שהפרק הסתיים כך אין הרבה סיכויים שהאנק ימות בתחילת הפרק הבא. מוות של דמות כ"כ מרכזית הוא אירוע שלרוב שמור לסופי פרקים (אלא אם "שובר שורות" לגמרי מורדת בכל מוסכמה טלוויזיונית).

    • מיכאל גינזבורג

     הרהרתי בזה לא מעט, נדמה לי שגומז ימות, היה הבזק של פרצופו המתכווץ (נפצע?)

     וכמו כן, האנק יוותר בחיים אבל פצוע, כאשר וולט יתעקש שהניאו-נאצים לא יחסלו אותו.

  • מיקה

   לא יודעת מה הקטע שלך עם הג'י פי אס לאור זה שציינת שאתה מודע לזה שאצלם השנה היא 2008-9 ככה. שנית, ג'סי מכיר את וולט. יותר טוב מכולם. הוא יודע שזה יוציא אותו מדעתו, לחשוב שג'סי הולך להשרוף את הכסף שלו. יוציא אותו מדעתו עד כדי אי שפיות זמנית, כמו שאכן קורה.
   והירידות על יאדו היו מוצדרות כי כל הביקורת הזו היא ניטפוק אחד ענקי ולא מי יודע מה מבוסס. היה אחלה פרק, מותח לדבעי וגם אם לא חף מבעיות, רובן המכריע לא קשורות לשום ניטפוק בביקורת, ע"ע "מה, ג'סי עכשיו משורר?"

   • Tomer Soiker

    *מתקשר לטוד*

 • Tomer Soiker

  מארי כבר המשיכה הלאה. האנק לא קיבל את זה יפה.
  https://twitter.com/deanjnorris/statuses/375328728860999680
  https://twitter.com/betsy_brandt/statuses/375350151163817984

  • maayan

   LOL!

  • אוי, מעולה. איזה חמודים.

  • Tomer Soiker

   חבל שלא קוראים לו דוד מייקל.

 • maayan

  עוד עובדיות גיקיות. לה לה לה:

  – המספר של סול מוביל לאיזה הודעה קולית שקשורה לסדרה (שמובילה לאתר שלהם או משהו, לא זוכרת בדיוק), זה מעין "מתנה למעריצים". כנ"ל המספר של חברת ההדברה "ואמנוס", שג'סי ו-וולט עבדו איתה כשבישלו בבתים.

  – ארון באמת ירק על בראיין בפרק הזה (שאלו את בראיין אם הוא מוכן והוא אמר שהוא מסכים כי זה ארון. או… איזה חמוד.) וגם אמרו ששמו לו משהו בפה כדי להפוך את הרוק שלו ליותר "רוקי" או משהו.

  – חברת השכרת המכוניות שהם מזכירים בפרק הזה (זו שהאנק הלך לבדוק אם היא שמה GPS על המכוניות), היא שם של חברת השכרה בדיונית שהייתה בתוכנית "אקס פיילס", שאליה כתב וינס בצעירותו.

  – ארון בקושי הצליח לעבור את הסצנה עם המוח כי זה עשה לו רפלקס הקאה, וכל שנייה כמעט הקיא (לא בכוונה)

  • אבישי

   מעיין, את חמודה בטירוף, יותר כיף לקרוא את התגובות שלך מאשר את הפוסט.

   היריקה דווקא לא הרגישה לי רוקית מספיק, זאת היתה יריקה של כוסית, אם אני במקום ג'סי הייתי מכין אותה טוב טוב לפני ולא מביא יריקה של "הא לך איש רע שכמותך". מביך.

   • maayan

    תודה :). אבל הייתי מוותרת על החלק השני של המשפט. כל דעה היא לגיטימית, במיוחד שהיא כתובה בצורה מנומקת וברמה גבוהה ולא מתלהמת. העולם לא היה מעניין אם אנשים היו חושבים אותו דבר, ואני בטוחה שלא נעים לאדם שטורח ומשקיע מזמנו בבלוג הזה בפוסטים לקבל גישה עוינת כל כך.

    ובאותה הזדמנות אני רוצה לומר ליאדו, שאם במקרה פגעתי במשהו שאמרתי בתגובות לפוסט הזה, או במקום אחר, ממש לא התכוונתי. אני מאוד אוהבת את הניתוחים שלך ואני חושבת שאתה כותב נפלא ואני תמיד שמחה לקרוא אותך גם אם אני לא מסכימה.

    לי היריקה הרגישה דיי רוקית, אם כי לא התעמקתי באיכות הרוק. מודה.
    ובלי קשר, עם זאת שאני מבינה את הכעס של ג'סי, ואם זאת שאני מאוד קרובה ללשנוא את וולט, עדיין נקרע לי הלב כשהיחסים שלהם במצב כזה גרוע. I can't help it.

    • אל דאגה, ממש לא נעלבתי (:

    • אבישי

     אל תדאגי זה לא עויין, ברור שהדעה של יאדו לגיטימית ואפילו נכונה ובכל זאת אפשר לאהוב שני טקסטים ועדיין להנות מאחד יותר מהשני. משהו בכתיבה שלך מאוד חופשי ומעניין ואותנטי. במילים אחרות דברי איתי כשתפתחי בלוג משלך, אני אהיה שם.

 • assafTV

  תיאוריה שלי לגבי הפרק הבא:
  הרי ראינו את ג'סי יוצא לאיטו מהרכב כשהארים הגיעו (וככל הידוע לנו אף אחד לא שם לב לכך).

  אני מעריך שבעוד שהאנק וגומז ימצאו את מותם (או לכל הפחות ייפצעו אנושות/יגססו ארוכות ואז ימותו או שגומז ימות והאנק יהיה נכה/צמח) ג'סי ישרוד, יתגנב לרכב בו וולט נמצא ויחטוף אותו כדי לצאת משם בחיים.

  אחרי שהם יימלטו משם בעור שיניהם (ו-וולט גם יספיק לפלוט לעבר הארים שהעסקה ביניהם בטלה ומבוטלת) ג'סי ישחרר את וולט כמחווה זמנית אבל יודיע לו שהוא עדיין מתכנן לנקום בו.

  הארים מצידם יחליטו להוציא חוזה על ראשו של וולט (ואולי גם על משפחתו כדי לאלצו לבשל להם) ומכאן זה כבר מתחבר לאירועי הפלאש-פורוורד שראינו קודם לכן.

  • מיכאל גינזבורג

   אז אתה אומר שלא נקבל הצצה למאפיה הצ'כית?

   • Tomer Soiker

    אין זמן לצ'כים.

  • האח קרמזוב

   תיאוריה שלי לגבי הפרק הבא: אנחנו עוברים לזמן הפלאש פורוורד. לא נראה המשך ישיר של סצינת הסיום.

 • אוי, די כבר, נודניקים. קבלו את העובדה שיש מישהו שחושב אחרת מכם. מה שאתם מחשיבים כקטנוניות וניטפוק הוא תשומת הלב שלי לפרטים. ככה אני צופה בטלוויזיה, בעיקר בתכנים איכותיים (או פסאודו-איכותיים). לפעמים זה מוציא אותי מדעתי, פעמים אחרות זה גורם לי לקשר בין מוטיבים ורבדים באופן שמעשיר לי את הצפייה ואת יחסי לסדרה מסוימת (או אפילו סתם פרק) – שני צדדים של אותה מטבע. את כל זה אני שופך בפלטפורמה הזו, לכאן או לכאן. הפעם הפרק הזה לא הלהיב אותי. הוא לא היה רע בעיניי, רחוק מזה, אבל כן מספיק פגום (פעם אחר פעם, כפי שפירטתי בפוסט) כדי שאתלונן. ברור לי שהתגובות הקיצוניות נובעות מכך שעיקמתי אף דווקא לנוכח פרק שהעיף לכם את המוח, אני מבסוט בשבילכם שכל כך נהניתם. לי הוא לא עשה את זה, זה מה שהבעתי. חיו עם זה.

  • Tomer Soiker
  • מיקה

   זה לא קשור לזה שחשבת אחרת, יאדו 🙁
   זה קשור לזה שהניטפוקים שלך הם פחות או יותר כל דבר מלבד "שימת לב לפרטים". הם פשוט ניטפוקים שרובם בעלי היגיון שדי נשען על כרעי תרנגולת, אם להשתמש בביטוי שנדמה לי שהעלית בעצמך. וסליחה אם זה מעליב או מכעיס אותך, זו ממש לא הכוונה, אבל פשוט בדרך כלל הניתוחים שלך הם נפלאים בין אם הקורא(ת) מסכים עם דעתך או שלא. הפעם לא כך הוא, וחבל שאתה לוקח את זה למקום של "יאללה יאללה טוקבקיסטים מתלהמים שכמותכם" 🙁

   • במיוחד בשבילך, מיקה – יאללה יאללה.

    • מיקה

     אני כל כך אוהבת כשאתה בוגר כזה 🙂

 • Saturn

  אין סתירה בין היות החלק השני של הפרק מותח ומהנה לצפייה לבין זה שחלק זה מושתת על גבי כרעי תרנגולת.

  ג'סי מוותר על sure-thing כמו הקלטת וולטר מתייחס למעשיו בשביל תוכנית שמבוססת על כך שהיולי יבלע את הפתיון ויידבר. יותר מדי מקום לטעויות לטעמי.

  וולט שבכלל לא טרח לברר אם יש או אין GPS בואן ששכר למרות שזה היה אמור להיות בקדמת מחשבתו לאור המאמץ בקבירת הכסף ולאור האנק ששתל מכשיר מעקב ברכבו ולאור זה שהוא בדק את הרכב של ג'סי בשיחה במדבר.

  והקול המאוד ברור ונקי של ג'סי בשיחת הטלפון שבר לחלוטין את האשליה. זה נשמע כאילו הוא באולפן הקלטות ובכלל לא נמצא איפשהו בחוץ.

  וכמו שאמרתי בעבר, המעברים החדים האלה מוולט הגאון הכל יכול שחושב על כל פרט לוולט חמום המוח וכהה החושים שפועל בטפשות מונעים לדעתי את שיוך הסדרה לעלית המדיום ומנטרלים את השבחים שנזרקים עליה מכל עבר.

 • ran

  לטעמי – ביקורת מדויקת,
  אחרי פרקים ראשון ושלישי פנומנאליים,
  האחרון הותיר אצלי טעם רע ותחושה שיותר מדי גורמים בעשייה משכו לכיוונים שונים שיצרו משהו לא אפוי.
  מלבד השיחה הטלפונית בין וולט לג'סי שממש נהנתי ממנה, הכל הרגיש לי לא נכון.
  וכן, סצנת היריות היתה חלשה וסיום הפרק הותיר אותי בעיקר מאוכזב ואפילו לא לסקרן לתוצאותיה.
  משהו חייב להתרומם אחרי התהום הזו, רק לא פאינקה דקסטר סטייל של הכותבים.

 • הייתם מאמינים, עו"ד בשר ודם! הנה "שובר שורות" 5.13 לו התרחש רק בפייסבוק.

 • יגאל

  אני אישית מאוד חושש לכיוון אליה הסדרה חותרת, וכל מני קשקושים על מאפיה צ'כית וכל זה בטח לא עוזרים. אני חושב שהמסע של וולטר וויט בפלאש פורוור הוא מסע גאולה ולא מסע נקמה, ואם אכן זה יקרה אני מאוד אתאכזב. התאוריה שלי נכון לעכשיו: כולם מתים.כולם. בשביל העולם החיצוני…ממש כמו מוטיב החומצה ההידרואלית שהקרובים של אלה שנעלמו לא יודעים אם הם חיים או לא- וזה מה שיהיה בפרק הבא. הסדרה הזאת כל כך אהובה עלי כי היא התחילה כסדרה עמוקה/עגולה/מורכבת… והיא מתחילה להסתיים כסדרה עם תפניות עליללתיות שאני נורא לא מחבב-כאילו מזה פה, נמלטים? באמת חייב לסיים את הפרק עם ה"מתח" הזה?! בכל מקרה..נורא הייתי רוצה שמשפחתו של וולטר תמות, כולם, ואז הייזנברג יצא למסע נקמה בו נפשו האפלה תשתלט עליו לחלוטין, אבל…כל הנראה זה לא יקרה- ויהיה איזה סוג של גאולה. אני לא סובל את זה. עדיין…סדרה נהדרת! למרות שאני לא אוהב שהעונה וולטר וויט הוא יותר מורה לכימיה מאשר הייזנברג הגדול.

 • יגאל

  וכמובן אל תשכחו את ה"וידוי" של וולטר ויט שישחק תפקיד משמעותי בפרק הבא. גומז והאנק ימותו כשוטרים מושחתים ולא כגיבורים.

  • איציק גור

   גם אני חושב ככה, הרי אף אחד במשטרה לא יודע מכל הסיפור באופן רשמי + קלטת הוידוי. על כל מקרה תחושתי שהפרק הבא יקפוץ לעתיד ולא יתן תשובה עדיין למה שקרה פה..

 • יואב

  רק חייב להבהיר משהו,

  שליפת התגים והצעקות של וולטר כבר לא משנות כשהכנופייה כולה כבר עומדת ככה מול שני סוכנים של הדי אי איי כשהם מנסים להציל את הבוס שלהם שיושב בניידת, הם לא יכולים להסתובב וללכת לחפש איזה כימאי אחר, או שהם יורים או שהם הולכים עם האנק לתחנה, אני חושב שזה היה די ברור…

 • השיחה של האנק עם מארי אכן גלשה למחוזות הסופר בנאליה של עלילות כגון אלו. מיד עם בואה כל צופה במרחק של 50 מטר ממסך טלוויזיה כלשהו ידע שזהו כנראה סופו הוודאי של האנק. הדרך היחידה להפוך את זה ליותר ברור היה אם האנק היה מוסיף שזהו היום האחרון שלו במשטרה לפני יציאתו לפנסיה, ומארי על הדרך היתה מוסיפה שהיא בהיריון.

  לרגע חלפה המחשבה שזהו, כולם מתים. האנק, השוטר מה שמו וג'סי. לא, רק לא ג'סי. תנו לו לשרוד את הסדרה הזו. קחו את פלין במקום, בבקשה. נוסיף לכם גם את פתח תקווה, בחייכם.

  למה להתחיל לירות אם וולט צעק שלא? כי הם זקוקים לוולט, והנה הוא סוף סוף במצב שידו לא על העליונה. הם יכלו לסגת/לא להגיע מלכתחילה ולהמשיך לחכות להזדמנות להשיג את חסדיו לעזרה בייצור המת' הכחול, או להפוך את הסיטואציה – לחסל את המשטרה, לחטוף את וולט (אולי גם את ג'סי, למרות שאין צורך בשניהם), וכך להכריח אותו להיות עובד שלהם.
  וולט בעצם חוזר כאן לאחור – מהסס כי הוא לא באמת רוצה להרוג (מגן על ג'סי בפני הנאצים בעודו מבקש את עזרתם בחיסולו, מוותר על שירותיהם כשהאנק מהמשפחה מגיע), מובל במקום להיות מוביל, לא חושב עד הסוף, נלחץ, נגרר לסיטואציות שמסלימות כל הזמן סביבו ולא שולט באירועים.

  הקטע שהפתיע אותי – מסירת הקורדינטות של האוצר לנאצים בטלפון כשהוא כבר יודע שיש סיכוי שיש ציתות לשיחותיו.

  אבל איך פספסתם את הדבר הכי מגניב בפרק? הרינגטון של וולט בסלולאר של טוד, ממש אחרי שלידיה נוזפת בו על כשלונו במעבדה, הוא She Blinded Me with Science!

© עידו ישעיהו