אימפריית הטיילת 4.02: התפטרות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 21/09/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 4 פרק 2

דרכה של "אימפריית הטיילת", שאבדה לה אחרי מותו של ג'ימי דרמודי בסוף העונה השנייה, עדיין לא נמצאה. גם בהיעדרו של ג'יפ רוזטי, וגם עם נבל חדש שמסתמן כמוצלח פי כמה, העניין שלי בסדרה הולך ואוזל. הטיפשות של היוצרים היא הניסיון העקבי שלהם לספק אויבים חדשים כנגדו של נאקי במקום להשתמש בכל הכוחות הרבים – רבים מדי, נדמה לפעמים – העומדים לרשות הסדרה גם ככה. לא משנה אם מדובר בקריקטורה כמו רוזטי או בטהרן טרינדדי מרתק בעל שפם מסוגנן כד"ר ואלנטין נרסיס. אוקיי, קצת משנה, אבל הנקודה בעינה עומדת.

כשריצ'רד הארו הגיע למשרדו של האיש ממילוואקי ולבסוף חס עליו, הוא הפנה לו את גבו, מקנה לגבר אפשרות להוציא את אקדחו מהמגירה ולירות בו. לא יכולתי להימנע מהחשש הקטן שזה הולך לקרות, ואז מיד היכתה בי המחשבה שאם ריצ'רד ימות אני ללא ספק אפסיק לצפות בסדרה. ממש שם באמצע העונה. כמו תמיד, וביתר שאת מאז שג'ימי מת, ריצ'רד נושא על כתפיו את כל העול הרגשי של הסדרה, ובהתאם היה הדבר היחיד שבאמת עניין אותי בפרק.

האיחוד שלו עם אחותו התאומה שינה אותו מן הקצה אל הקצה. עד כדי כך שממש לפני שהוא מגיע לשם הוא רוצח אדם שעל שולחנו מונחת מתנה עטופה עבור בתו הקטנה, חרף הפצרותיו ותחנוניו כי יש לו משפחה. לעומת זאת, אחרי שהגיע אל אחותו ריצ'רד שואל בעצמו את הנדון למוות אם יש לו משפחה, מקבל תשובה ומחליט לחון אותו ללא תמורה. מאוחר יותר הוא אפילו לא מצליח לירות בכלבו הגוסס, אם כי שם מטבע הדברים מדובר במניעה עמוקה יותר – ידו רועדת והוא דומע. אבל הוא אומר בפירוש לאחותו: הוא לא רוצה לעשות את זה יותר. המשפחתיות, השייכות, היא כל מה שריצ'רד רצה אי פעם. הוא ניסה לקיים אחת כזאת עם טומי הקטן ועם ג'וליה סגורסקי בעונה הקודמת, ואחרי שזה קרס הוא ממשיך הלאה, ובעצם אחורה, וחוזר הביתה לוויסקונסין.

אחרי המלחמה הוא חזר אל ביתו כך, פעור פנים ומצולק נפשית, אחותו טיפלה בו במסירות והוא בתמורה עזב בלי להיפרד אפילו [1]. הוא היה זר בביתו, אבל הזרות הזו מתעמעמת כי עכשיו הוא שוב שם ומתנצל בפניה. אחותו נותנת לו לקרוא את הספר "אנשי השחמט ממאדים" מסדרת ג'ון קרטר של אדגר רייס בורוז, ותחושת הזרות של ריצ'רד מתגלמת בכוכב האדום הזר [2]. אבל אמה פרקטית בהרבה – בפנים היא משאירה את הדרישה לתשלום. לברוח למאדים זה נחמד, אבל גם על כדור הארץ נדרשים מריצ'רד כמה דברים. היקומים האלה עומדים להתנגש כאשר גבר שלישי – אם צריך לנחש, מדובר בקרל בילינגס עצמו, האיש ששכר את ריצ'רד לרצוח את שני שותפיו, או אולי מישהו אחר מטעמו – אוחז בדרישת התשלום ומתקשר אל בית משפחת הארו.

[1] בעבר, כאשר ריצ'רד סיפר לאנג'לה על אחותו, הוא גרם לזה להישמע כאילו הייתה רק היא, אבל מסתבר שגם אביהם היה שם. כשריצ'רד סיפר כיצד אביו גילה לו את שנת לידתו האמיתית לפני שריצ'רד נשלח למלחמה, זה ממש עשה לי חשק לראות את זה בפלאשבק, כשפניו והוא עצמו היו שלמים. הבו לריצ'רד ספין אוף וזהו.

[2] קצת בדומה לאופן שנעשה בסדרה אחרת, "מד מן", עם מייקל גינזברג. זו הפעם השנייה השבוע שאני נזכר בו בהקשר של סדרה אחרת. למעשה, בארה"ב שתי הסדרות שודרו באותו יום.

 • miss bojarsky

  אני דווקא בסדר עם שני הפרקים הראשונים של העונה ומסקרן אותי לראות לאן הם יקחו אותה. אין ספק אבל שבלי ריצ'ארד לא יהיה טעם לצפות בה.

 • מיכאל גינזבורג

  נכון, אין תחושה של התקדמות עלילתית ומלבד הארו, לא רואה לאן הסדרה מתכוונת ללכת. חבל.

  שום מילה על השיגעון של ג'ורג' בכנס הבחירות? 🙂

 • יובל?

  בוגרי the wire, אני היחידי שחשבתי שהדוקטור נרסיס הזה ממש מזכיר גם בסגנון דמות וגם בתפקיד בעלילה (לפחות עד כה) את האח מוזון?

  • חברתי ואני נזכרנו בו בעקיפין, כי ד"ר נרסיס (באתי לכתוב רק 'נרסיס' ומיד נמלכתי בדעתי – ההערה שלו בפרק פעלה עלי) נראה כמו דמות קומיקס כזאת בדומה לג'יפ רוזטי, אלא שהוא הרבה יותר מגניב ומעניין. בהתאם גם ב"הסמויה" היו דמויות שעל פניהן היו מיתולוגיות בתוך העולם הכה ריאליסטי ששורטט בסדרה, עומאר הוא הראשי כמובן והאח מוזון הוא נוסף. כזכור, שני כותבים מ"הסמויה" הצטרפו ל"אימפריית הטיילת" בעונה הנוכחית, כך שאולי זה ממש לא מקרי.

 • maayanzil

  מסכימה. שני הפרקים הראשונים שיעממו אותי כמעט למוות. אני מרגישה שאני מכריחה את עצמי להמשיך לצפות בסדרה הזאת ולא בא לי. אני מספר פרקים מועטים מנטישה סופית.

  ג'ימי היה הדמות האהובה עלי בסדרה, ואחרי מותו (וגם מותה של אנג'לה), והריסת דמותה של מרגרט וחוסר נוכחותה בנתיים, ג'יליאן שנעדרה מהפרק הזה- כל אלו הורסים את הסדרה כליל (תלמדו מוינס גיליגאן! כשאתה מגלה שדמות שאתה מתכנן להרוג היא בין, אם לא הדבר הכי טוב בסדרה שלך- אל תהרוג אותה!).

  אני לא שותפה להתלהבות מריצ'ארד הארו. הוא היה דמות מעניינת בהתחלה, אבל עם הזמן הוא פחות ופחות מעניין אותי. נראה לי שהוא "one trick pony", הוא מסוגל בערך לשני מצבים- רוצח מגניב, או איש מיוסר (שזה לא קשה במיוחד to pull off, כשחצי מהפנים שלך מפוצצות והקהל מקבל תזכורת תמידית לכמה מסכן אתה).

  הרבה דמויות פשוט נשכחו ממני קליל, וכבר שכחתי מי נגד מי בכל העניין הזה. ריבוי דמויות היה דבר שתמיד הקשה עלי בסדרות (הסמויה, משחקי הכס), אבל בניגוד לשני אלו, העניין הזה עבר ככל שהעלילה התקדמה. פה קורא בדיוק ההפך.
  מאחר ואני כנראה אראה עוד כמה פרקים- מישהו יכול להזכיר לי דברים שאני לא זוכרת?
  מאיפה נלסון מכיר את אל קפון?
  מה פשר כל מסעות הרציחות של ריצ'ארד? זה משהו שאני אמורה לזכור מהעונה הקודמת או שזה לא ידוע בשלב הזה?
  מה האינטרס של נאקי לעזור למר ווייט? (הם שותפים ביחד במועדון או משהו? אני לא זוכרת מה היה ההסדר בניהם בעונה שעברה).

  הבאטלר של נאקי כזה מעצבן. הוא יכול לעשות את מה שהוא עשה ביותר פאסיב אגרסיב קצת? אלוהים, לא הבנתי מה לעזאזל הוא רוצה מנאקי.

  • תשובות:
   נלסון עבר עם משפחתו לסיסרו, הסמוכה לשיקגו, ושם באופן נוח דרכו נקרתה בדרכו של אובניון כאשר ניסה למכור לו משהו במסגרת עבודתו.
   מסע הרציחות הוא חדש – כפי שהסביר לגבר שעמד לרצוח אבל לבסוף חס על חייו, שותפו, קרל בילינגס, פנה אליו ברכבת ושילם לו כדי שיהרוג את שני שותפיו (השני הוא ההוא מהמשרד בפרק הקודם). השותף הוא זה שהתקשר לבית הארו בסוף הפרק.
   נאקי וצ'וקי אכן שותפים יחד במועדון – צ'וקי החביא אותו אצלו כאשר אנשיו של ג'יפ רוזטי צדו אותו בסוף העונה הקודמת. זה גם מביא לשאלה הבאה שלך – אדי קסלר מתנהג כך כי הוא חטף כדור עבור נאקי, ואפילו זה לא גורם לנאקי להתייחס אליו אחרת, שלא לדבר על לקדם אותו.

   כמו כן, דעי שהעונה משתפרת דרמטית בקרוב.

   • maayanzil

    תודה 🙂

    אני זוכרת משהו בערך עם נלסון ואובניון- אבל מאיפה קאפון זיהה את נלסון? איפה הם נפגשו קודם? אני לא זוכרת.
    מי זה קרל בילינגס ומאיפה הוא מכיר את הארו?
    אני יודעת שקסלר חטף כדור עבור נאקי (גם הראו את זה ב-"פריוויוסלי אין"). אין לי בעיה שהוא כועס עליו או וואטאבר, פשוט הדרך שהוא עושה את זה מעצבנת. נאקי שואל אותו- מה קרה, מה אני יכול לעזור לך? והוא כולו כזה, לא זה בסדר, אני אשב לי פה בצד בחושך ואמות, או "אם אתה לא יודע אני לא הולך להגיד לך"- כזה פאסיב אגרסיב. סתם זה היה מעצבן הדרך שהוא עשה את זה, כלומר.
    ותודה על האינפוט לפרקים הבאים. 🙂

    • קאפון הגיע באותו מעמד שבו נלסון הגיע אל אובניון בחנות הפרחים שלו, ואז אובניון התייחס אל נלסון כאל איש שלו שנושא נשק כדי למנוע מאל הזועם (לא זוכר למה) לעשות שטויות.
     לא הכרנו את קרל בילינגס לפני ההרפתקה החדשה הזו של ריצ'רד, הוא פשוט פגש אותו ברכבת, הם התחילו לדבר והוא שכר את ריצ'רד למשימת חיסולים.

 • קריימר

  חסרה כאן התייחסות לדמות שמן הסתם תצבור נפח בפרקים הבאים: אדגר הובר (השחקן סוג ג' שמשחק אותו הוא ליאונרדו דיקפריו לעניים?…)

© עידו ישעיהו