אימפריית הטיילת 4.02: התפטרות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 21/09/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "אימפריית הטיילת" עונה 4 פרק 2

דרכה של "אימפריית הטיילת", שאבדה לה אחרי מותו של ג'ימי דרמודי בסוף העונה השנייה, עדיין לא נמצאה. גם בהיעדרו של ג'יפ רוזטי, וגם עם נבל חדש שמסתמן כמוצלח פי כמה, העניין שלי בסדרה הולך ואוזל. הטיפשות של היוצרים היא הניסיון העקבי שלהם לספק אויבים חדשים כנגדו של נאקי במקום להשתמש בכל הכוחות הרבים – רבים מדי, נדמה לפעמים – העומדים לרשות הסדרה גם ככה. לא משנה אם מדובר בקריקטורה כמו רוזטי או בטהרן טרינדדי מרתק בעל שפם מסוגנן כד"ר ואלנטין נרסיס. אוקיי, קצת משנה, אבל הנקודה בעינה עומדת.

כשריצ'רד הארו הגיע למשרדו של האיש ממילוואקי ולבסוף חס עליו, הוא הפנה לו את גבו, מקנה לגבר אפשרות להוציא את אקדחו מהמגירה ולירות בו. לא יכולתי להימנע מהחשש הקטן שזה הולך לקרות, ואז מיד היכתה בי המחשבה שאם ריצ'רד ימות אני ללא ספק אפסיק לצפות בסדרה. ממש שם באמצע העונה. כמו תמיד, וביתר שאת מאז שג'ימי מת, ריצ'רד נושא על כתפיו את כל העול הרגשי של הסדרה, ובהתאם היה הדבר היחיד שבאמת עניין אותי בפרק.

האיחוד שלו עם אחותו התאומה שינה אותו מן הקצה אל הקצה. עד כדי כך שממש לפני שהוא מגיע לשם הוא רוצח אדם שעל שולחנו מונחת מתנה עטופה עבור בתו הקטנה, חרף הפצרותיו ותחנוניו כי יש לו משפחה. לעומת זאת, אחרי שהגיע אל אחותו ריצ'רד שואל בעצמו את הנדון למוות אם יש לו משפחה, מקבל תשובה ומחליט לחון אותו ללא תמורה. מאוחר יותר הוא אפילו לא מצליח לירות בכלבו הגוסס, אם כי שם מטבע הדברים מדובר במניעה עמוקה יותר – ידו רועדת והוא דומע. אבל הוא אומר בפירוש לאחותו: הוא לא רוצה לעשות את זה יותר. המשפחתיות, השייכות, היא כל מה שריצ'רד רצה אי פעם. הוא ניסה לקיים אחת כזאת עם טומי הקטן ועם ג'וליה סגורסקי בעונה הקודמת, ואחרי שזה קרס הוא ממשיך הלאה, ובעצם אחורה, וחוזר הביתה לוויסקונסין.

אחרי המלחמה הוא חזר אל ביתו כך, פעור פנים ומצולק נפשית, אחותו טיפלה בו במסירות והוא בתמורה עזב בלי להיפרד אפילו [1]. הוא היה זר בביתו, אבל הזרות הזו מתעמעמת כי עכשיו הוא שוב שם ומתנצל בפניה. אחותו נותנת לו לקרוא את הספר "אנשי השחמט ממאדים" מסדרת ג'ון קרטר של אדגר רייס בורוז, ותחושת הזרות של ריצ'רד מתגלמת בכוכב האדום הזר [2]. אבל אמה פרקטית בהרבה – בפנים היא משאירה את הדרישה לתשלום. לברוח למאדים זה נחמד, אבל גם על כדור הארץ נדרשים מריצ'רד כמה דברים. היקומים האלה עומדים להתנגש כאשר גבר שלישי – אם צריך לנחש, מדובר בקרל בילינגס עצמו, האיש ששכר את ריצ'רד לרצוח את שני שותפיו, או אולי מישהו אחר מטעמו – אוחז בדרישת התשלום ומתקשר אל בית משפחת הארו.

[1] בעבר, כאשר ריצ'רד סיפר לאנג'לה על אחותו, הוא גרם לזה להישמע כאילו הייתה רק היא, אבל מסתבר שגם אביהם היה שם. כשריצ'רד סיפר כיצד אביו גילה לו את שנת לידתו האמיתית לפני שריצ'רד נשלח למלחמה, זה ממש עשה לי חשק לראות את זה בפלאשבק, כשפניו והוא עצמו היו שלמים. הבו לריצ'רד ספין אוף וזהו.

[2] קצת בדומה לאופן שנעשה בסדרה אחרת, "מד מן", עם מייקל גינזברג. זו הפעם השנייה השבוע שאני נזכר בו בהקשר של סדרה אחרת. למעשה, בארה"ב שתי הסדרות שודרו באותו יום.

© עידו ישעיהו