סוכני שילד 1.01: פיילוט

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 25/09/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "Agents of S.H.I.E.L.D" עונה 1 פרק 1

ברוכים הבאים לרמה 7. אל תשאלו מה קורה כשמגיעים ל-11

אפשר להירגע, יש אישור: ג'וס ווידון חזר לטלוויזיה ובהחלט מרגישים את נוכחותו.

במארוול ודיסני לא יכלו להיות מאושרים יותר מהחתמתו של מלך הגיקים לכתיבת ובימוי הסרט הכי גדול שלהם, הגם שהם בטח לא ציפו לאחד הסרטים הרווחיים ביותר בהיסטוריה. מה שתוכנן כפרנצ'ייז עם מיטב גיבורי העל של מארוול שזכויות ההסרטה שלהם לא נמצאים בידי אולפנים אחרים, זכה להכוונה בראשותו של ווידון וסרטים על גבי סרטים לשנים הבאות. החטיף, לראשונה מזה כשלושים שנה, מגיע בדמות סדרת טלוויזיה, מדיום שלרוב נשלט ע"י התאגיד המתחרה, הגם שזה היה בעיקר בתחום האנימציה.

אם לא טרחתם לצפות בסרטי מארוול, לא נורא. יש המון איזכורים לדמויות ולאירועים מחמש השנים האחרונות, אך לא תלכו לאיבוד למשמעם. כל מה שצריך להכיר זה את S.H.I.E.L.D. ("המחלקה לאסטרטגיית ביטחון לאומי, אכיפה ולוגיסטיקה", בתרגום חופשי), סוכנות הביון שהוצגה לראשונה ב"איירון מן" והייתה ברקע כל הסרטים, עד תפקידה המרכזי בהקמת "הנוקמים".

עם שוך פלישת חייזרים שאיימה להשמיד את ניו-יורק ונמנעה ע"י קבוצת גיבורי העל, הסוכן פיל קולסון (קלארק גרג) ממונה על הקמת צוות שיתמודד עם המציאות החדשה של אנשים עם יכולות על אנושיות, טכנולוגיה חוצנית שמנוצלת לרעה ו-וואן-ליינרים שנכתבו בקפידה. מריה היל (קובי סמולדרס) משחזרת כמו קולסון את תפקידה הקולנועי, כרגע רק בהופעת אורח, ומסייעת לגייס סוכן שטח צעיר שמעדיף ללכת בדרכם של בונד ובורן, אבל מקבל את ההשמה החדשה בהכנעה (לא בכל יום מציעים לך לעלות לרמת סיווג 7). הצוות כולל את מלינדה מיי, סוכנת ותיקה שנטשה את השטח לטובת עבודה משרדית, על תקן הטייסת "בלבד"; והצוות הטכני-מדעי של ליאו פיץ וג'מה סימונס, חנוני-על טיפוסיים ליצירה ווידונית.

בעקבות פיצוץ בבניין במהלכו תועדה הצלה של אישה ע"י אב חד-הורי עם כוחות על, מייק (ג'יי אוגוסט ריצ'ארדס, לא היחיד מסדרה קודמת של ווידון שמתארח), קולסון מסמן כמטרה את סקאי, האקרית שמנסה לגלות מה עומד מאחורי שילד ונמצאת בקשר עם הגיבור האלמוני. במהרה סקאי הופכת לנכס חשוב ונסללת דרכה להצטרף לצוות. המקור לפיצוץ ולכוחות של מייק מתגלה כוירוס האקסטרימיס (שהיה במוקד הסרט "איירון מן 3", בו טרם צפיתי) המוזרק לנסיינים באמצעות התקן דמוי נדל על זרועם. מייק הופך לפצצה מתקתקת, כמו הנסיין הקודם.

הכל בא על מקומו בשלום תודות לפיתרון של פיץ-סימונס בדמות אקדח שהופיע במערכה הראשונה (לא, באמת, איזשהו נשק לא קטלני שפיץ המציא ונראה בסצנה בה השניים הוצגו), וההתעקשות של קולסון לא לתת למייק למות השתלמה. מכיוון שמדובר בפרק פיילוט, המוקד היה הצגת הנפשות הפועלות, מה שהעיב על העלילה השבועית. זה לא נורא, לפחות לא בפרק הבכורה, אבל אני מקווה שזה לא מעיד על הפרקים הבאים.

למעט פיץ-סימונס, כרגע, נראה כי כל הדמויות מחזיקות בסיפור רקע מעניין שרוצים לספר לנו עם התקדמות הסדרה. מיהי סקאי באמת (לא נאמר שמה המלא וניתן להבין מדבריה שהיא מחקה את כל פרט מזהה שלה), מלינדה והכבילה שלה מרצון לשולחן (וכבר זכינו להוכחה שהיא מיומנת להתמודד בשטח), וורד והאיזכור של אביו ובראש – קולסון.

הפרק הראשון פטר את חזרתו מהמתים של קולסון (הוא שופד בידי לוקי ב"נוקמים") כתרמית של מנהל שילד ניק פיורי כדי לדחוף את הנוקמים לעבוד יחד ולהציל את העולם, פלוס מנוחה ארוכה בטהיטי. בין היל לבין ד"ר סטרייטן, רופא הסוכנות (רון גלאס, והנה לכם פנים מוכרות נוספות מהווידונוורס), נרמז שזה לא הסיפור האמיתי וקולסון לא מודע לכך. בסצנה מאוחרת יותר מייק מעיף דלת רכב על שוטרים והאופן הלא אנושי בו קולסון חומק ממנה, גם אם מדובר בסוכן חשאי ותיק ומיומן, עשוי לתרום לתיאוריות (כן, גם לי יש לפחות אחת, אבל לא אחשוף אותה כעת מחשש לספוילרים).

בסיכומו של דבר, פרק הבכורה היה נחמד. הוא השאיר טעם לעוד, בין אם בהיותו לא מספק חלקית או בציפייה להמשך. נראה איך הסדרה תסתדר בלי שג'וס ווידון יחזיק לה את היד בקביעות. אה, והגאדג'טים. הם היו מאוד מגניבים, יחד עם ההיבט של הריגול\איך-שלא-תקראו-לזה.

הישר משרתי המידע המסווג של רמה 7:
– אם אתם דווקא מאלו שלא מכירים את עבודותיו הקודמות של ווידון, לפני "הנוקמים", ג'יי אוגוסט ריצ'ארדס גילם את גאן ב"אנג'ל". רון גלאס גילם את איש הדת דריאל בוק ב"פיירפליי" ו"סרניטי".
– אני לא יודע לגבי "איירון מן 3", אבל אקסטרימיס בגרסת הקומיקס היה סיפור מעולה.

– לולה היא לא המכונית המעופפת הראשונה של מארוול: בקומיקס הן קיימות משנות ה-60; ביקום הקולנועי-טלוויזיוני הוצגה אחת כזו בשנות ה-40 בסרט "קפטן אמריקה", המצאתו של הווארד סטארק, אבא-של.
– בינתיים אין אף דמות עם מקור בקומיקס, למעט מריה היל. היא החליפה את פיורי כמנהלת שילד לאחר שהוא ירד למחתרת ולא תמיד הייתה לה מערכת יחסים מוצלחת עם קהילת גיבורי העל. קולסון אמנם הופיע לראשונה ב"איירון מן", אך לפני כשנתיים בן דמותו הופיע בקומיקס.
– הם יגזלו מכם רק כמה דקות, אז למה לא להשלים צפייה בסרטים הקצרים של מארוול? טוב, ברובם הם בעיקר מגשרים בין הסרטים, אבל לא רק. "היועץ", "משהו מצחיק קרה בדרך לפטיש של ת'ור" ו"פריט 47". "הסוכנת קרטר" יצא רק אתמול יחד עם מהדורת הבלו-ריי של "איירון מן 3" ולפי הדיווחים עשוי להוות בסיס לסדרת טלוויזיה בכיכובה.

© עידו ישעיהו