שובר שורות 5.11: וידויים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 26/08/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "שובר שורות" עונה 5 פרק 11

נראה לי שאפשר להגיד את זה בפשטות המירבית: פרק מושלם. עם כניסתו של האנק לחדר החקירות בסוף הפרק הקודם, ולנוכח שם הפרק הנוכחי, "וידויים", בראשו של האדם הסביר עולה ציפיה ברורה למדי של מה שהולך לקרות בפרק. בראשי ראיתי דבר מה דומה ל"שאלות ותשובות" ב"הומלנד", הפרק המשמעותי היחיד בעונה השנייה. האנק וג'סי במשחק כוח פסיכולוגי שבסופו יוצאים כמה מרצעים מכמה שקים. אבל זו הייתה הטעיה ולא יותר. לא זאת בלבד שג'סי לא פצה פיו, אלא שאם היה להאנק יתרון כלשהו כפי שנדמה בפרק הקודם, הפעם הוא קועקע כליל. טוב, לפחות עד למערכה האחרונה של הפרק.

הוידויים משם הפרק חלו בכלל על דברים אחרים. הפרק נפתח עם סיפורו החושפני מדי של טוד על מה שעשו ברכבת, ואת אותה פתיחות הוא מפגין כאשר ברוב טיפשות הוא משאיר הודעה במשיבון של וולט, ואף אומר את שמו מפורשות (כלומר "מר ווייט"). מעט אחרי כן גם וולט "מתוודה" בפני ג'וניור על שובה של מחלתו – מצחיק להיווכח עד כמה הוא משתמש בפרט הזה כפי צורכו. הוא חשף אותו מול האנק כדי לנסות – ללא הועיל כמובן – לעורר אצלו אמפתיה, ואז מיד שוב כדי להמחיש לו שגם ככה ימות בקרוב. עכשיו עם בנו, וולט משתמש במידע הזה כדי למנוע ממנו ללכת למארי, ולמרות האופטימיות הרבה שהוא מפגין מול הנער, וולט יודע בדיוק על אילו כפתורים ללחוץ כדי שבנו יישאר איתו בבית.

הגילויים האלה, חלקיים ו/או מניפולטיביים, הם כמובן רק המתאבן לקראת המנה העיקרית, השקרית והגדולה מכולם – וולט מצלם את עצמו "מתוודה". עוד רעיון מבריק וסצינה נהדרת. כמה מגניב לראות את כל הפרטים המוכרים האלה מרכיבים נראטיב שונה בתכלית, ומצליחים לעמוד היטב בשורה ואף לספר להאנק משהו שלא ידע: כספי הסמים הם אלה שמימנו לו את הטיפול הרפואי. כאמור, אלה הן הודאות ברמה כזו או אחרת של כוזבוּת, אבל אני חושב שהתחבולה הגדולה ביותר של וולטר הגיעה ממש אחרי הווידאו שצילם. כשם שהיתל בבנו תוך הפגנה מרשימה של הבנת נפשו, כך עשה גם עם ג'סי כאשר נפגש איתו במדבר. המשחקים הרגילים לא פעלו הפעם, ג'סי התריס והפגין והתגרה בעוד סצינה נפלאה באדיבות ארון פול, שעשה זאת שוב מאוחר יותר במשרדו של סול כאשר נפל לו האסימון. וולט פשוט שתק לנוכח ההאשמות, ותחת זאת ניגש אליו ועשה את מה שקיוויתי שיעשה. כי אם מאז ראשית הסדרה אנחנו רואים אותם כדמויות אב ובן האחד של השני, וולט ראה שהילד הזה פשוט זקוק לחיבוק, וידע שיצליח לנטרל אותו כך. מצד אחד וולט השיג את מה שרצה, להרחיק את ג'סי, אבל מצד שני אני מסרב להאמין שהחיבוק הזה לא היה אבהי באמת, כן, רגשי, ושנבע מאמת כלשהי שטמונה בוולט ככלות הכל. כי כמו שהוא שיטה בוולט ג'וניור ואני עדיין לא מפקפק באהבתו כלפיו, כך אני מאמין שגם כלפי ג'סי יש לו מידה כלשהי של אהבה.

ועל כן כאשר מגיע רגע ההבנה של ג'סי בנוגע לגלגולה של סיגריית הריצין, כאשר הוא מגיע לרדוף את "מר ווייט" ולנקום, וולט מתחמש אף הוא ואני בכל זאת מאמין שהוא עושה זאת רק לשם הגנה עצמית. אני מסרב להאמין, אולי בתמימותי, שהוא אי פעם יהרוג את ג'סי, אפילו אם חייו שלו או חירותו יעמדו מנגד. אם משפחתו תיפגע? זה כבר סיפור אחר. אחת מהאופציות האלה היא בדיוק מה שעתיד לקרות עכשיו, מן הסתם – המציאות, הנראטיב האמיתי, צרים על חירותו וחייו של וולט. תחילת הפרק נקשרת עם סופו – לא בכדי עולה דווקא הפעם סיפור שוד הרכבת בכזה פרוטרוט, תוך השמטת פרט אחד קריטי, ככה קטן כזה – רציחתו של הילד שהיה עד להיותם שם. טוד משאיר במשיבון את ההודעה שבהחלט עשויה לתרום למאגר הראיות של המדינה נגד וולטר הארטוול ווייט, וג'סי שפתאום מודע לנסיבות הרעלתו של ברוק, יהיה נכון מאי פעם לדבר עם האנק. הוא שופך את הדלק בכל הבית של משפחת ווייט, לא טורח בכלל לבדוק אם יש שם מישהו שעלול להיפגע. ראינו בעתיד את הבית עומד על תלו, הוא לא בדיוק נראה שרוף או אפילו שלהבות ליחכו אותו. סתם נטוש. לא ברור בדיוק מה ג'סי יעולל לבית הזה, אבל עצם המתקפה הפראית הזו דווקא על בית משפחתו של האיש ולא עליו עצמו, היא חסות נוספת של מוטיב הבית הקורס כפי שהוצג לנו בפרק הראשון לחלקה השני של העונה.

בפרק הרכבת בשנה שעברה כתבתי כך: "ברוק היה ההכנה לדבר האמיתי – כל ההתרחשות סביב נפילתו למשכב, האיומים של ג'סי על וולט, התוכנית שהגה הלה וכו' וכו', כולם התנקזו לכדי הסוגיה המוסרית העומדת בבסיס העניין – מותם של ילדים. זה התחיל, כפי שאוזכר כבר בשעתו, ברציחתו של אחיה של אנדריאה על פי הוראתו של גאס (כנראה), ובהדרגה אנחנו רואים כיצד עוד ועוד ילדים הופכים לקרבנות של נזק היקפי, הפעם בעקבות מעללי וולט. קודם ברוק הכמעט-מת, עכשיו הנער על הסקוטר ובעתיד בוודאי ילד שוולט יגרום באופן ישיר למותו, על פי הוראתו". אולי, כפי שכבר כתבו לי בשעתו בתגובות, זה ניתוח יתר מצדי, אבל אני ממש מברך על כך שהראו לנו בתחילת העונה את הבית העתידי. זה עוזר לי להדחיק ביתר קלות את האפשרות שאולי בכל זאת היה נזק כלשהו ממעשיו של ג'סי והבית שופץ מחדש כדי שיראה שוב נורמלי. קשה לנתק את האזכורים בפרק למותם של הילדים, מהאפשרות שאולי הולי נמצאת בבית עם איזו בייביסיטר שמסתתרת כשהיא רואה את ג'סי עושה את מה שהוא עושה. לא רק כי אני ממש לא רוצה שהולי תמות, אלא כי משא של ילד נוסף על לבו של ג'סי פשוט יביא גם למותו. אין בכלל שאלה.

תגיות:
© עידו ישעיהו