שובר שורות 5.10: קבור

ספוילר "שובר שורות" עונה 5 פרק 10

אחרי פתיחה מעולה לחלקה השני של העונה, הדקות הראשונות של הפרק העוקב ממש קרטעו. אהבתי מאוד את הפתיחה עם הקשיש שאוסף את חבילות הכסף, אבל לא אהבתי שג'סי עוד נשאר שם. כלומר, ברור היה שחלוקת הכספים הזו תביא למעצרו, אבל האופן שבו זה נעשה נראה כמו קיצור דרך מובהק מדי. מיד אחרי כן עברנו לוולט, שאחרי צאתו מהאנק נעמד מולו כמו ב"בצהרי היום", ואז נכנס לרכב ומיד עוצר כדי להתקשר לסקיילר. לא מחשיד בכלל. ולאן הוא מתקשר? האם לנייד שלה, כשם שיעשו אנשים שמחפשים בדחיפות מישהו? הו לא, הוא מתקשר לטלפון של העבודה כדי לעבור קודם כל דרך אחד העובדים. רק אחרי ניסיון השווא הזה הוא מתקשר לנייד שלה. לא היה הרבה יותר הגיוני לעשות את זה הפוך? אבל זה לא נגמר עם וולט – מיד לאחר מכן האנק משוחח עם סקיילר ונושא מונולוג שלם של "איזו מסכנה את ואיזה מפלץ הוא" בלי שייתן לה להוציא מילה. כאילו, לא התבססת מספיק על הנחות שגויות עד עכשיו?

בסופו של דבר סקיילר הצילה את המצב. הגיעה תורה להתמודד עם האמת הנופלת עליה כשם שעשו האנק ו-וולט בפרק הקודם, וזה שורטט ובוצע לעילא בשיחה הזו שלהם בדיינר. הפאניקה הרוחשת, ההדרגתיות שבה הלכה ובעבעה מתוכה, ובתוך כך גם הפרגמטיות הבהירה של הצורך להגן על עצמה. יתר הפרק השתפר גם הוא בחדות. אפילו מארי קיבלה את הרגע שלה, כאשר עברה עם סקיילר על נקודות מפתח שכעת היא רואה באור שונה לחלוטין, עכור בהרבה, היבטים שהפכו את כל עולמה בשנה האחרונה. רגעי הגילוי האלה מרתקים וקתרטיים, ואני שמח שכולם עד כה שורטטו היטב.

אהבתי במיוחד את ההקבלות. מהרגע שבו וולט יצא מהאנק הוא ניסה לתפוס את סקיילר ולא הצליח, ומאוחר יותר היא ניסתה לתפוס אותו ולא הצליחה, אבל שלא במודע שניהם פעלו למען אותה תכלית – קבירת האמת. וולט טומן את הכסף באדמה, סקיילר לא אומרת מילה חרף כל ההזדמנויות שלה. זו שעת הכושר שלה, הסיכוי שלה לצאת מזה, היא ללא ספק תוכל להפוך לעדת מדינה ולעזוב בלי שום אשמה. אבל היא לא עושה את זה. אם זהו גורל ילדיה שמנחה אותה, המצב הבלתי נתפש שבו אביהם מתפרסם כסוחר סמים עצום ואכזר, ואם זה ניצוץ שעדיין יש לה כלפי וולט עצמו. אותו אחד שממש לא מזמן אמרה לו שהיא מחכה שהסרטן שלו יחזור ויגמור את כל הסיפור.

דווקא עכשיו, כשמקיץ הקץ גם מצד הסרטן וגם מצד מפעל הקריסטל מת', משהו שם משתנה, לא רק אצלה אלא גם אצל וולט, כיאה להקבלה הזו ביניהם, וזה יפה. כל כך הרבה זמן וולט היה מונע מאגו, שיכור ממנו, מגלומן דוחה ופאתטי, הייזנברג. ועכשיו כשהעננים מתחשרים מעליהם, פתאום רואים את וולט של פעם. הוא התחיל את זה בגלל הסרטן, ביקש לדאוג למשפחתו, והוא מסיים את זה באותו אופן. הוא יסגיר את עצמו אם סקיילר רק תבטיח לו שלעולם לא תחזיר את הכסף אלא תשתמש בו כדי לא למנוע מילדיהם דבר. עצם הנכונות להסגיר את עצמו היא הודאה מסוימת בתבוסה, אקט שעד לא מזמן הוא כלל לא היה מעלה על דעתו. אבל הוא עדיין מנצח אם ילדיו יזכו למה שמלכתחילה תיכנן עבורם.

היחס של וולט לכסף לעומת היחס של ג'סי שמפזר אותו לכל עבר, מספק חיווי נוסף על היחס שלהם למעלליהם. ג'סי נושא את אשמתו בפני כל, וולט פשוט קובר אותה כדי שאף אחד לא ימצא. בהתאם נראה שנעשה צעד נוסף למימוש התחזית שלי מהפרק הקודם – ג'סי נראה כמו פרי בשל שרק מחכה שיקטפו אותו. האנק נכנס לחדר החקירות.

קטנה:

על פניו אין לנו יותר מדי עניין במה שקורה במפעלות לידיה וטוד אחרי שוולט עזב, שיהרגו אחד את השני ככל שירצו, אבל עצם העובדה שאנחנו רואים את זה כנראה מסמן לנו שהסצינות של וולט העתידי קשורות לנושא.

© עידו ישעיהו