כתום, שחור ועוד עדכונים צבעוניים

כתום הוא השחור החדש, נויורק, ניק עופרמן משתין, משחקי הכס מאורסטדים, ג'סי והריפרז מתאחדים ועוד חדשות, קטעי וידאו (שחלקם פורסם לאחרונה בפייסבוק וטוויטר של הבלוג) וכמה דברים שקורים בימים הקרובים בטלוויזיה.

Orange is The New Black

יום ראשון

בלוויין,
בכן בסיס ב-20:35, נויורק.
עונה שנייה וחדשה, שידור יומי כמובן. צפיתי בעונה הראשונה אבל הפעם אני מוותר.

בכן תעו ב-22:00, מיכאל הנקה: המקצוע במאי.
פסטיבל טרייבקה 2013. במשך 25 שנה ביסס הבמאי מיכאל הנקה ("סרט לבן", "משחקי שעשוע", "המורה לפסנתר", "מחבואים") את מעמדו כאחד הבמאים הגדולים בהיסטוריה של הקולנוע. מעבודותיו המוקדמות ועד "אהבה" (Amour), זוכה פסטיבל קאן האחרון ופרס גלובוס הזהב, יצר הנקה עולם ייחודי שחושף את תחלואי החברה שלנו, כמו גם את הפחדים הקיומיים וההתפרצויות הרגשיות של האדם. באמצעות החזון של שחקניו וחומרים שטרם נראו קודם, מתעד הסרט את עבודתו של אמן נדיר.

בכבלים,
בחם 3 ב-22:15, השעה.
פרק אחרון.

בערוץ 8 ב-23:00, ניצוצות בין כוכבים.
הסדרה המצליחה מבית סאנדנס חוזרת בעונה חדשה בשידור יומי. הסדרה מפגישה את המוחות היצירתיים ביותר בדורנו, מלאה במפגשי צמרת אינטימיים ומרגשים של הכוכבים הגדולים, עם השמות הגדולים של המדע, האקולוגיה, האוכל, המוזיקה והספורט. בפרק הראשון נפגשים כוכב הקולנוע ג'יימס פרנקו עם אמנית המיצג האוונגרדית, מרינה אברמוביץ'. בזמן שהיא הופכת אותו לפסל חי, השניים דנים בסיכונים היצירתיים שמגדירים את העבודה שלהם.

בחם 3 ב-23:05, כתום הוא השחור החדש.
דרמה קומית נועזת ופרובוקטיבית של ג'נג'י כהן ("העשב של השכן") שעלתה בנטפליקס ב-11 ביולי, וכעת עולה במלואה ל-VOD בחינם ובמקביל משודרת בשידור יומי בחם 3. את צוות השחקנים מובילה טיילור שילינג ("בר מזל", "ארגו"), כשלצדה ג'ייסון ביגס ("אמריקן פאי"), לורה פריפון ("מופע שנות ה-70"), קייט מאלגרו ("מסע בין כוכבים: וויאג'ר"), נטשה ליון ("אמריקן פאי", "כולם אומרים אני אוהב אותך") ופבלו שרייבר ("הסמויה"). הסדרה מבוססת על ספר זיכרונותיה רב-המכר של פייפר קרמן, "Orange Is the New Black: My Year in a Women's Prison". עוד לפני שהושקה חודשה הסדרה לעונה נוספת על ידי נטפליקס. פייפר צ'פמן (שילינג) היא מאורסת טרייה שמחליפה את חיי הנוחות של ניו-יורק במדי הכלא הכתומים של בית-הסוהר הפדראלי לנשים. צ'פמן מרצה את עונשה על עסקת סמים לה הייתה שותפה יחד עם אלכס (פריפון), סוחרת סמים בינלאומית והמאהבת שלה לשעבר. במהלך 15 חודשי המאסר שלה, נאלצת פייפר לשרוד את מצוקות חיי הכלא, כשהיא נזרקת לתרבות מרתקת שהיא לחלוטין לא בנויה אליה, שבה כנופיות הן משפחות. בעוד היא יוצרת בריתות חדשות ולא צפויות עם קבוצת נשים אקסצנטריות וישירות, פייפר בודקת מחדש את האמונות שלה.

סרטים

בלוויין,
בכן 3 ב-22:00, לורנס איש ערב.
סרטים שחייבים לראות.

יום שני

בערוץ 1 ב-22:00, איימי וויינהאוס בהופעה.
הזמרת היהודייה-אנגליה המנוחה בהופעה חיה באולם פורצ'סטר (2007), מיד אחרי הצלחתה בטקס פרסי "בריט", שם זכתה בתואר זמרת השנה הבריטית, ולאחר שזכתה גם בפרס אייבור נובלו.

בכבלים,
בערוץ 8 ב-21:00, הטבח בנורבגיה.
ב-22 ביולי 2011 יצא איש הטרור הימני אנדרס ברינג ברייוויק למסע טרור בנורבגיה שהשאיר את העולם כולו מזועזע. הסרט מביא תובנות חדשות על חייו ומוחו של הרוצח וחושף את הדעות הקיצוניות שנטעו בו השראה למעשיו. מתקפת הטרור בנורבגיה ביולי 2011 כללה שני פיגועים. הראשון היה פיצוץ מכונית תופת בסמוך למשרדו של ראש הממשלה ינס סטולטנברג, שלא שהה במקום‏. בפיצוץ נהרגו 8 בני אדם ונגרם נזק רב למבנים. כשעה וחצי לאחר מכן בוצע פיגוע ירי על ידי ברייוויק, נורבגי בן 32, שהרג 69 נערים ופצע עשרות במחנה קיץ של מפלגת העבודה הנורבגית (מפלגת השלטון), באי אוטויה. זו הייתה מתקפת הטרור הראשונה בתולדות נורבגיה המודרנית. באמצעות ראיונות עם אנשי המפתח בפרשה, כולל ראש הממשלה הנורבגי, ניצולים, מפקד המשטרה וראש הצוות שעצר את ברייוויק וקטעי ארכיון ייחודיים המובאים לראשונה, מצייר הסרט תמונה רחבה של ההתרחשויות והתגובה של שירותי הביטחון.

בקומדי סנטרל חם ב-22:35, הכל לטובה.
פרק אחרון.

בערוץ 8 ב-23:00, ניצוצות בין כוכבים.
הפעם: ג'אד אפטאו ולינה דאנהם, שמפיקים יחדיו את "בנות".

בלוויין,
בכן תעו ב-21:05, כיום אתמול.
עפרה, דתיה "סרוגה" בת 24, חיה בעולם השידוכים, ובגלל שוק הבשר שלוחץ עם תזכורות שהשעון מתקתק, היא מוצאת את עצמה תקועה בין דייטים כושלים, תסכול והמון ציניות. יום אחד מגלה עפרה צרור מכתבי אהבה וסרטים ישנים של סבא וסבתא, והם פותחים לה חלון לעולם קסום של רומנטיקה. היא נשאבת לתוך סיפור האהבה שמעולם לא הכירה, ויחד עם הארכיונים שמתגלים צפים ועולים זיכרונות מהעבר הקרוב והרחוק. דרך הקשר המיוחד שלה עם סבה היא עוברת מסע שבו היא לומדת לשחרר את הפחדים, להביט ביחסיה עם משפחתה ולתת לעצמה סיכוי אמיתי להתאהב. בימוי: עפרה חיימוביץ.

יום שלישי

בלוויין,
בכן דרמה ב-21:15, רופא להשכיר.
עונה חמישית וחדשה.

בכן תעו ב-22:00, המדליפים.
ברק אובמה התחייב לשקיפות ולהעברת החוק להגנה על מדליפים, מה שנתן תקווה לכך שאנשים לא יחששו לדבר. אך המציאות היא שהעת הנוכחית היא הגרועה ביותר עבור מדליפי המחדלים הקשורים בביטחון הלאומי: הזכויות החדשות קשורות להגנה על מקום עבודתו של המדליף, אך לא על הגנתו בפני איומים בתביעות ובמאסרים. במרכז הסרט, סיפורם המותח של ארבעה מדליפים אמיצים – מייקל דקורט, תומאס דרייק, פרנס גייל, ותומאס טאם – שהבחינו במחדלים קשים בממשל ודיווחו עליהם לתקשורת. עוד מתראיינים – מדליפי עבר כמו דניאל אלסברג, עיתונאים חשובים מהניו-יורק טיימס והגרדיאן, ומומחים שעבדו בגופי בטחון ותקשורת בממשל האמריקאי.

בכבלים,
בערוץ 8 ב-21:00, ארוחת צהריים על גורד שחקים.
הבחירה הרשמית, פסטיבל IDFA, אמסטרדם 2012 הבחירה הרשמית, פסטיבל טורונטו 2012. הסיפור מאחורי אחת מהאגדות הגדולות ביותר של ניו יורק ואחד הדימויים הסמליים ביותר של המאה ה-20 – "ארוחת צהריים על גורד שחקים" – שצולמה בקומה ה-69 של בניין הרוקפלר בסתיו של 1932. ניו יורק, 1932. ארה"ב בעיצומו של המשבר הכלכלי הגדול, ההגירה ההמונית למדינה בעשור הקודם מובילה להתרחבות עירונית חסרת תקדים, ובעיצומו של סתיו חם מהרגיל, עובדי בניין סיכנו את חייהם בבניית גורדי שחקים עצומים ברחובות מנהטן. הסרט מספר את סיפורה של התמונה האייקונית "ארוחת צהריים על גורד שחקים" שבה אחד-עשר פועלים שלקחו הפסקה מעבודתם בבניית בניין ה-GE שברחוב 41 במנהטן, ואוכלים ארוחת צהריים בגובה של 850 מטרים כשמאחוריהם נופה המדהים של העיר ניו יורק. במשך 80 שנה זהותם של המצולמים ושל הצלם היו בגדר תעלומה, הסיפורים שלהם אבדו בזמן ונבלעו על ידי התהילה של התמונה עצמה. רק בתחילת המאה ה-21 התחילו להתגלות סוף סוף כמה מהסודות שמאחורי התמונה.

בקומדי סנטרל ב-22:30, סדנה לעצבים.
עונה שנייה בשידור יומי.

בערוץ 8 ב-22:55, ניצוצות בין כוכבים.
הפעם: סת' מקפרלן ונורה ג'ונס (?).

סרטים

בלוויין,
בכן 3 ב-22:00, טנגו אל החופש.
בכורה, פסטיבל הקולנוע של כן. זוכה פרס שופטים מיוחד – פסטיבל ונציה; זוכה הפרס הגדול בפסטיבל ורשה. סוהר שלומד טנגו בזמנו הפנוי מתאהב באחת הרקדניות בחוג. להפתעתו הוא רואה אותה מגיעה לביקורי אסירים בכלא. ולא רק של אסיר אחד, אלא של שניים. סקרנותו לגבי הרקדנית רק הולכת וגדלה. מה מסתתר מאחורי הקשר שלה עם שני האסירים, ואיך בנה קשור לעניין?

יום רביעי

בכבלים,
בערוץ 8 ב-21:10, השישייה.
ב-1983 נולדה שישיית תינוקות בבריטניה. מבחינת ההורים, אנדי וויקי וולטון, שכבר יש להם בת גדולה יותר בת 5, העולם התהפך. הם עוברים מסע מתיש ובו רגעים של אושר גדול ואובדן מר. בנובמבר 1983 נולדה שישיית הבנות הראשונה בעולם בליברפול, אנגליה. המילה 'שישייה' נכנסה לראשונה לאוצר המילים שלנו והעולם חיכה בנשימה עצורה לראות אם התינוקות – שמשקלן נע בין 900 גרם ל-1.700 – יצליחו לשרוד. הסרט מציג הצצה בלעדית לתינוקות שהפכו לנשים צעירות, הוריהן והארכיון המצולם המדהים שלהם.

בערוץ 8 ב-23:00, ניצוצות בין כוכבים.
הפעם: דוגמנית העל כריסטי טרלינגטון ומעצבת האופנה טורי ברץ' במסגרת שבוע האופנה. השתיים מגלות מה מעורר בהן השראה ומדברות על הדרך בה הן מעצימות נשים דרך עבודתן.

TV

פיטר גריפין והומר סימפסון עומדים להיפגש.

TV

25 סיטקומים קלאסיים שאתם יכולים לראות עכשיו ביוטיוב (אם כי, איך לא, לא כולם זמינים בישראל).

TV

ראיון יפה ומעניין עם ביל היידר על עזיבת SNL.

TV

ג'סי והריפרס, הלהקה המומצאת מ"צער גידול בנות", התאחדו להופעה חד פעמית אצל ג'ימי פאלון, כולל הפתעה מלבבת בסוף.

TV

ג'ון האם התארח אצל קרייג פרגוסון לפני מספר ימים. כצפוי, היה מצחיק (אם זה לא מתחיל אוטומטית במקום המתאים, קפצו לדקה 25:36).

TV

מעריצים של "מסע בין כוכבים" שהם גם מעריצי "ארצ'ר", יצרו את המאש-אפ הזה (ומתכננים פרקים נוספים).

TV

עוד מאש-אפ מוצלח: "משחקי הכס" א-לה "ארסטד דיבלופמנט". ספוילר לכל העונה השלישית של "משחקי הכס".

TV

ניק עופרמן משתין בכל מקום במסגרת קליפ חדש, מצחיק ולגמרי – אבל לגמרי – NSFW של פידלאר.

TV

פספוסי "חניבעל".

TV

לקראת העונה האחרונה של "שובר שורות", הנה תקציר מבדר בן תשע דקות של כל העונות הקודמות.

© עידו ישעיהו