התיקון 1.06: סולם יעקב

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 14/07/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "התיקון" (Rectify) עונה 1 פרק 6 ואחרון לעונה

Rectify - 01x06 - Jacob's Ladder

אני ממש שמח שהוזמנה עונה נוספת של הסדרה, כי הפרק הזה היה ממש לא משהו בעיניי, והייתי מתבאס לו ככה היו משאירים את זה. אם אני, בתור אחד המסנגרים הגדולים על האיטיות והליריות והפילוסופיה של הסדרה, גלגלתי עיניים לנוכח הרגעים האלה, כנראה שמשהו שם לא היה בסדר. הדיאלוגים, שגם ככה מהלכים בסדרה על חבל דק, פשוט לא היו אמינים, חלק ניכר מהפרק פשוט קרטע וחרק, רגעים כמו "כי אני מכיר אותך, כי אני מכיר אותך, כי אני מכיר אותך", שבהם לא ברור מה לעזאזל רוצים מאיתנו. המקרה המובהק ביותר היה השיחה של דניאל ואמו. היא מספרת לו על המטבח שהיא רוצה לעשות, הוא בוכה, היא אפילו לא ניגשת לחבק אותו, למעשה הם רחוקים מאוד זה מזה, הוא מבקש נייר אריזה – ובמהלך כל השיחה המוזרה הזאת ביניהם, גם דניאל וגם אמו קוראים זה בשמו של זה, עונים "כן", וחוזרים האחד על דברי השני בצורת שאלה. לפרקים זה נראה כמו שיחה בין שני מוגבלים שגם סובלים ממאניה-דפרסיה.

– "דניאל?"
– "כן, אמא".
– "אתה רוצה לעזור?"
– "לעזור?"

– "אמא".
– "כן?"
– "אני צריך קצת נייר עטיפה".
– "נייר עטיפה?"

לא כל הרגעים האלה היו גרועים: השיחה של ג'ון ודניאל בפתח הדלת הייתה נחמדה למדי, אבל אפילו במקרה שלה נראו סימני מיצוי ודשדוש. כלומר, יש הרבה יופי בנקודת המבט של דניאל כאדם שהיה רק בשני מקומות כל חייו, אבל לפעמים הפואנטה מובנת גם בלי לחפור בה. רגעים טובים נוספים היו כאשר דניאל סיפור לאמנת'ה מדוע התוודה, וכאשר ג'ון כעס על אמנת'ה שנוהגת בחוסר אחריות. "היית בת 12", הוא אומר לה, וכך גם אחיה של האנה. אבל שניהם כבר גדולים עכשיו, ודניאל הולדן הרגיש זאת היטב על בשרו.

אבל לטעמי מה שהכי הציל את הפרק היה ענייני החקירה, אם זה הסאונד של דניאל הצעיר נחקר על ידי הבלש (שראינו אותו פעם אחת ודי, חשבתי שהוא יהיה יותר נוכח) ומשהו שנדמה כאילו ג'ון שם לב אליו כרגע, ואם זה טשטוש העקבות של טריי כאשר מצא את גופתו של ג'ורג', חברו המתאבד. הוא השאיר מאחור את חפציו של ג'ורג', כנראה כדי להיפטר מהם, ואולי זה מה שיביא לתפיסתו. אני תקווה שלמה שהעונה הבאה תקדיש יותר נפח וזמן לחקירה, ולערעור המוסכמה החד משמעית בעיירה שדניאל הוא האשם ואין בלתו. בנוסף, דניאל תכנן לעזוב, על פי ההודעה שהשאיר לטאוני, וזאת למרות שעד אותו רגע נראה היה שהוא ממש מבועת מעצם המחשבה הזו. מעניין יהיה לראות למה הייתה הכוונה.

© עידו ישעיהו