התיקון 1.06: סולם יעקב

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 14/07/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "התיקון" (Rectify) עונה 1 פרק 6 ואחרון לעונה

Rectify - 01x06 - Jacob's Ladder

אני ממש שמח שהוזמנה עונה נוספת של הסדרה, כי הפרק הזה היה ממש לא משהו בעיניי, והייתי מתבאס לו ככה היו משאירים את זה. אם אני, בתור אחד המסנגרים הגדולים על האיטיות והליריות והפילוסופיה של הסדרה, גלגלתי עיניים לנוכח הרגעים האלה, כנראה שמשהו שם לא היה בסדר. הדיאלוגים, שגם ככה מהלכים בסדרה על חבל דק, פשוט לא היו אמינים, חלק ניכר מהפרק פשוט קרטע וחרק, רגעים כמו "כי אני מכיר אותך, כי אני מכיר אותך, כי אני מכיר אותך", שבהם לא ברור מה לעזאזל רוצים מאיתנו. המקרה המובהק ביותר היה השיחה של דניאל ואמו. היא מספרת לו על המטבח שהיא רוצה לעשות, הוא בוכה, היא אפילו לא ניגשת לחבק אותו, למעשה הם רחוקים מאוד זה מזה, הוא מבקש נייר אריזה – ובמהלך כל השיחה המוזרה הזאת ביניהם, גם דניאל וגם אמו קוראים זה בשמו של זה, עונים "כן", וחוזרים האחד על דברי השני בצורת שאלה. לפרקים זה נראה כמו שיחה בין שני מוגבלים שגם סובלים ממאניה-דפרסיה.

– "דניאל?"
– "כן, אמא".
– "אתה רוצה לעזור?"
– "לעזור?"

– "אמא".
– "כן?"
– "אני צריך קצת נייר עטיפה".
– "נייר עטיפה?"

לא כל הרגעים האלה היו גרועים: השיחה של ג'ון ודניאל בפתח הדלת הייתה נחמדה למדי, אבל אפילו במקרה שלה נראו סימני מיצוי ודשדוש. כלומר, יש הרבה יופי בנקודת המבט של דניאל כאדם שהיה רק בשני מקומות כל חייו, אבל לפעמים הפואנטה מובנת גם בלי לחפור בה. רגעים טובים נוספים היו כאשר דניאל סיפור לאמנת'ה מדוע התוודה, וכאשר ג'ון כעס על אמנת'ה שנוהגת בחוסר אחריות. "היית בת 12", הוא אומר לה, וכך גם אחיה של האנה. אבל שניהם כבר גדולים עכשיו, ודניאל הולדן הרגיש זאת היטב על בשרו.

אבל לטעמי מה שהכי הציל את הפרק היה ענייני החקירה, אם זה הסאונד של דניאל הצעיר נחקר על ידי הבלש (שראינו אותו פעם אחת ודי, חשבתי שהוא יהיה יותר נוכח) ומשהו שנדמה כאילו ג'ון שם לב אליו כרגע, ואם זה טשטוש העקבות של טריי כאשר מצא את גופתו של ג'ורג', חברו המתאבד. הוא השאיר מאחור את חפציו של ג'ורג', כנראה כדי להיפטר מהם, ואולי זה מה שיביא לתפיסתו. אני תקווה שלמה שהעונה הבאה תקדיש יותר נפח וזמן לחקירה, ולערעור המוסכמה החד משמעית בעיירה שדניאל הוא האשם ואין בלתו. בנוסף, דניאל תכנן לעזוב, על פי ההודעה שהשאיר לטאוני, וזאת למרות שעד אותו רגע נראה היה שהוא ממש מבועת מעצם המחשבה הזו. מעניין יהיה לראות למה הייתה הכוונה.

 • Saturn

  מה לגבי גורלו של טד שבסיכום של הפרק הקודם חשבת שדניאל רצח אותו אך הדבר היה רחוק מכך?

  התאפקתי לא להגיב אז כדי לא לסכן בספויילרים. הופתעתי למה היית סגור על כך שטד מת לאחר סיום הפרק החמישי.

  מה שכל הזמן נדנד לי במשך ששת הפרקים זה למה דניאל לא עולה לקבר אביו שנפטר במהלך שהותו בכלא. ואז כשהוא השאיר הודעה שבה הוא אומר שהוא שהולך לבית העלמין חשבתי שהנה סוף סוף נראה קצת התייחסות של הסדרה ושל דניאל לחסרונו של אביו אך לבסוף התברר שהוא הלך לקבר של האנה.

  • צודק, ידעתי שהיה משהו ששכחתי להתייחס אליו. רציתי לכתוב שאני שמח שלא הרגו אותו, לא כי אני מחבב אותו אלא כי זו תפנית בומבסטית מדי.

 • בעוד אתה מצפה לעונה חדשה ממקום של אכזבה, אני מצפה לעוד עונה ומקווה שהיא תהיה מרגשת כמו זו. לא זוכרת את עצמי מייבבת ככה מול המסך במשך לפחות 20 דקות של פרק.

  לדניאל היו שני שכנים – האחד כולו אור, צוחק, מעודד את דניאל לקרוא עוד, לחזק את הגוף ואת הנפש. כמו מלאך. השני רע, סוטה מין, מכבה כל התלהבות שהיא שיש באינטראקציה בין קרווין לדניאל. עכשיו כשקרווין הלך, מעניין אם יהיה לדניאל מלאך חלופי.
  בתור אלופת חיפה בגלגול עיניים חופשי, לא קרה ולו פעם אחת שחשבתי לעצמי שיש מקום לזה. הפרידה מקרווין הייתה מרגשת (ייבובית), והחזרה על המשפט רק חיזקה את התקווה שדניאל באמת חף מפשע.

  אמנת'ה, סוף סוף היא הצליחה להתקרב לאח שלה ולתת לו את החיבוק שהיא רצתה לתת לו עוד מהפרק הראשון.

  טד, מה הקטע? האם דניאל עשה לו משהו מעבר ללשים לו קפה שם למטה? הוא לא סיפר לאף אחד על סיפורי הזוועה שדניאל סיפר לו על ימי הכלא, ועכשיו הוא לא מספר לאף אחד על מה שקרה במשרד. כמו האלימות הצפויה בסוף הפרק האחרון, אני מניחה שגם זה יתפוצץ בשלב כלשהו.

  צ'ט. איך אפשר להתעלם מצ'ט? הרי הוא אוהב ספרים כמו דניאל, הוא יודע בדיוק איזה ספר יתאים לו, הוא מכור לעצבות, הוא מדבר מילים מופשטות, הוא מאמין שהחיים פארסה אחת גדולה. אני ממש מקווה שנראה עוד ממנו

 • אופיר

  לא רק אתה שכחת להתייחס לטד, גם הסדרה שכחה.

  זה לא אמין שטד יבחר לפספס הזדמנות להוכיח לסביבתו שדניאל הוא לא עיני העגל התמימות שהם חושבים שהוא. הוא תקף וחנק אותו עד לכדי אובדן הכרה (כי הוא רמז שהוא הומו, כן? פרופורציונלי), וטד לא מספר על זה לאף אחד כי הוא, מה? חושש? מתבייש? מתחרט? הזעם שלו אמור להיות גדול יותר והרווח שהיה יכול להפיק, ולו רק בעיניה של טאוני בלבד, היה אפקטיבי יותר.

  בכל פעם שדניאל נפגש עם דמות אחרת בפרק הייתי משוכנע שהנה מגיע העימות, עכשיו הוא ייאלץ להסביר את עצמו וזה יהיה מעניין. כשזה לא קרה הרגשתי שהאיפוק של הסדרה בעוכריה. היא רצתה לחולל מאורע גדול ואז לא להתייחס אליו כדי להדגיש שהתהליכים הפנימיים חשובים יותר. זה הרגיש מאולץ ומלאכותי מדי.

 • miss bojarsky

  חם 3 שידרו את כל העונה בבת אחת במוצא"ש הלפני אחרון, והיום סיימתי לראות אותה. לא השתעממתי ולו לרגע. בעיניי זו סדרה מרגשת, נוגעת (ואפילו חודרת) ללב ומעוררת מחשבה. אי הידיעה הזו אם דניאל אשם או לא מלווה כל רגע ורגע בפרק ויש בזה המון עצמה. אני תוהה אם נדע בסוף לכאן או לכאן. אולי עדיף שלא.

  לא ברור לי למה חשבתם שטדי מת בסוף הפרק החמישי, היה לי ברור שהוא לא. אמנם הוא בלתי נסבל (עם רגעים של גאולה), אבל אני בהחלט שמחה על כך. ברור שהוא לא סיפר מה דניאל עשה לו, הוא גבר גאה ולהודות בהשפלה שכזו זה לא עניין של מה בכך.

  השחקנית של טוני שיחקה גם ב-Parade's End וגם שם היא הייתה נאיבית בצורה מעצבנת שכזו.

  אני כה אוהבת את אמנת'ה, על שמה המוזר וגם את ג'ון עורך הדין ומערכת היחסים ביניהם, שהשטמה כלפיה אף היא לא ברורה לי.

  אז מתי עונה שנייה?

 • לירן

  לא חושב שדניאל חנק את טד בגלל שטד רמז שהוא הומו, מה שטד עשה יותר דומה ללהגיד למישהי שהיא לא התנגדה לאונס בגלל שהיא נהנתה (למעשה, זה אפילו בדיוק מה שהוא עשה) שזה ללא ספק אמירה נוראית ופוגעת, אולי זו לא סיבה לחנוק מישהו ולפזר עליו קפה, אבל הבחור היה בכלא דיי הרבה זמן, וכמו שיאדו אמר: "כולנו ראינו אוז".

© עידו ישעיהו