המועמדויות לאמי 2013

65th emmyהנה הוכרזו המועמדויות לפרס האמי 2013. אותם דברים שעיצבנו אותי בשנה שעברה קרו גם השנה, אבל הפעם אני יותר שווה נפש, כנראה כי כבר אין לי שביב של ציפיה מהחבורה הזו.

כמו תמיד, הרשת שגרפה הכי הרבה מועמדויות היא HBO, עם 108 אפשרויות לזכות. בחזית רשתות הברודקאסט, NBC ו-CBS בתיקו של 53 מועמדויות כל אחת – אפילו ביחד הן לא מגיעות למספר של HBO. "האישה הטובה", שעד לפני שנתיים הייתה מקבלת מועמדות לפרס הדרמה, נזנחה גם השנה. כל המועמדות בקטגוריה הזו הן סדרות כבלים או אינטרנט, מה ששוב מעלה את התהייה האם הרשתות הגדולות יכולות לשקם את מעמדן. בינתיים הן ממשיכות לשדר את טקסי האמי, אבל בקצב הזה החוזה הנוכחי (שאמור להימשך עוד כמה שנים טובות) יהיה האחרון. הסדרות שקיבלו הכי הרבה מועמדויות הן, באופן מעניין, כאלה מהסוג שעד לפני שנים ספורות לא היו מסתכלים עליו בכלל באמי: "אימה אמריקאית" עם 17 ו"משחקי הכס" עם 16, כולל לראשונה בקטגוריית שחקנית המשנה (אמיליה קלארק) ועל התסריט של "גשמי קאסטמיר".

רבות דובר בחודשים האחרונים על דריסת הרגל של נטפליקס במגרש הטלוויזיוני, והסברה הייתה ש"בית הקלפים" או "ארסטד דיבלופמנט" יזכו למועמדויות. "ארסטד" לא קיבלה מועמדות לפרס הקומדיה הטובה ביותר, אבל "בית הקלפים" מועמדת לפרס הדרמה הטובה ביותר, ובכך היא הסדרה הראשונה שמגיעה מפלטפורמת אינטרנט אל מקום מרכזי באמי. מלבד נוכחותה של "בית הקלפים", שתפסה את מקומה של "אימפריית הטיילת", קטגוריית הדרמה נראית בדיוק אותו הדבר כמו בשנה שעברה. לאור העונה הכל כך מאכזבת של "הטיילת", ההיעדרות הזו בהחלט מגיעה לה. אבל המצביעים לא הסתפקו רק בהתעלמות ממנה, אלא הפנו עורף גם לסטיב בושמי, שלראשונה אינו מועמד השנה על תפקידו. למעשה, מעניין להיווכח ש"אימפריית הטיילת" נדחקה כמעט בכל קטגוריה בפני "בית הקלפים".קווין ספייסי השתחל אל המקום שבו ניצב בושמי בשנה שעברה, במה שנראה כמו ניצחון של סטאר פאוור על לשונות המאזניים. כך גם בקטגוריית השחקנית: רובין רייט ניצבת היכן שעמדה קלי מקדונלד בשנה שעברה בקטגוריית שחקנית המשנה. למרות זאת יש לאימפריה 10 מועמדויות. שמונה מהן בקטגוריות הטכניות והשתיים הנותרות הן לפרס הבימוי ולשחקן המשנה בובי קנאבלי, שבהחלט הצליח להציל במעט דמות קלישאתית וגרועה, שבפועל הפילה את העונה כולה – ג'יפ רוזטי.

גם בקטגוריית הקומדיה הרשימה מהשנה שעברה נותרה על כנה מלבד שינוי אחד: את מקומה של "תרגיע" תפסה "לואי". למעשה, לואי סי קיי הפציץ עם שבע מועמדויות תמימות – כמה מהן על הסדרה שלו, ונוספות על ספיישל מופע הסטנד אפ והנחיית SNL העונה. "ארסטד", כאמור, נותרה בחוץ, וזה נכון לכל הקטגוריות מלבד אחת: ג'ייסון בייטמן מועמד לתפקיד השחקן הראשי בקומדיה (טוני הייל, אגב, מועמד על Veep). ראוי להזכיר שבסיבוב הקודם שלה, בטקסי האמי שבין 2004 ל-2006, "ארסטד" הייתה מועמדת על בסיס קבוע ואף זכתה מספר פעמים בפרסים חשובים, כך שהעובדה שהפעם היא נעדרת משמעותית למדי. לאור האכזבה העמוקה שלי מהעונה הרביעית, אני פשוט מברך על חסרונה. עוד נעדרות בפרס הקומדיה: "קומיוניטי" ו"מחלקת גנים ונוף", כמובן, אבל גם "המשרד" בעונתה האחרונה. ניחא היא, אבל בזאת אבד הסיכוי על כך שסטיב קארל יזכה באמי על תפקידו כמייקל סקוט: הוא אינו מועמד על ההתארחות שלו בפרק הסיום.

חוסרים בולטים נוספים: "סאות'לנד", שבוטלה לאחרונה, חפה ממועמדויות מלבד אחת לפרס פעלולים. "חניבעל" ו"התיקון" (Rectify) חביבות המבקרים לא קיבלו אף לא מועמדות אחת. "האמריקנים" של FX הסתפקה בשתי מועמדויות שוליות: מרגו מרטינדייל חביבת המצביעים בתפקיד משנה, ונעימת הפתיחה של הסדרה. בצדק גמור, פתיח מעולה. לעומת זאת "הומלנד", חרף ירידה מדוברת ברמה בעונה השנייה (לעומת העונה הראשונה שבעצמה הייתה אוברייטד בטירוף), קיבלה 11 מועמדויות. הגיוני. הנרי ברומל המנוח מועמד לאמי על התסריט שלו לפרק הטוב ביותר (שלא לומר הטוב היחיד) של "הומלנד" העונה, עם החקירה של קארי וברודי. מזל של-FX יש את "אימה אמריקאית", כי הסדרות האחרות שלה, חלקן מהוללות פי כמה וכמה, פשוט זוכות להתעלמות. "צדק פרטי", למרות עונה מדהימה, ו"ילדי האנרכיה" קיבלו 0 מועמדויות. בטח שוב יהיה שמח בבלוג ובטוויטר של קורט סאטר.

עוד התעלמות תמוהה: "מד מן" לא מועמדת בקטגוריית הכתיבה. אחרי עונה שישית באמת מופלאה, עם שיאים ממשיים של כתיבה (ע"ע האלגוריה של שברולט-וייטנאם), היא נשארת בחוץ. אליזבת' מוס, לעומת זאת, מועמדת הפעם פעמיים בקטגוריית המשחק. גם על "מד מן" וגם על המיני סדרה "קצה האגם". אולי זו סוף סוף תהיה השנה שבה תזכה? לצד מוס בקטגוריית השחקנית הראשית בדרמה צריך היה להיות שם שאינו נמצא שם. הרשימה הזו מורכבת משבעה שמות תמימים, ובכל זאת אף לא אחד מהם שייך לטטיאנה מלסאני. במו ידיה מלסאני הפכה את Orphan Black למשהו שממש כדאי לצפות בו. איך אפשר לצפות בהופעה הפנומנלית שלה ולא לתת לה מועמדות – נשגב מבינתי. אפילו רק בשביל ההישג הטכני של לגלם את כל הדמויות האלה.

אבל הנה, קטגוריית הנשים בדרמה הומה ובכל זאת נטולת טטיאנה. תחת זאת משתחלות אליה לראשונה ורה פרמיגה על תפקידה ב"בייטס מוטל", קרי וושינגטון על "סקנדל" וקוני בריטון שכצפוי מועמדת על "נאשוויל". זו המועמדות השלישית של בריטון לפרס האמי בשלוש שנים, אבל בשלוש סדרות שונות: "אורות ליל שישי", "אימה אמריקאית" ועכשיו זה.

עוד אחת שלא מופיעה ברשימת השחקניות הראשיות היא קייט מארה מ"בית הקלפים". מפח הנפש שלה ודאי כפול ומכופל, כי את הכרזת המועמדויות היום היא אמורה הייתה לעשות יחד עם ארון פול מ"שובר שורות", אבל המטוס שלה נתקע בשדה התעופה ולכן לא יכלה להגיע. מי שנכנס לנעליה הוא ניל פטריק האריס, שצפוי להנחות את הטקס עצמו ב-22 בספטמבר. דבר דומה קרה בשנה שעברה, עת ניק עופרמן היה אמור להנחות את המועמדויות ולא הצליח להגיע, ועל כן ג'ימי קימל מנחה הטקס בא להחליף אותו (ולבש פיג'מה לשם כך, מאחר ששם מדובר ב-5:30 בבוקר). בסוף ההכרזה היום קיבלו שני המנחים בשידור ישיר הודעה על כך שהם מועמדים לאמי – נפ"ה על הנחיית טקס פרסי הטוני וארון פול כמובן על "שובר שורות".

הנה כל המועמדויות המעניינות לאמי 2013:

הקומדיה הטובה ביותר
"המפץ הגדול"
"בנות"
"לואי"
"משפחה מודרנית"
"רוק 30"
"Veep"

 

הדרמה הטובה ביותר
"שובר שורות"
"אחוזת דאונטון"
"משחקי הכס"
"הומלנד"
"בית הקלפים"
"מד מן"

 

המיני סדרה הטובה ביותר
"אימה אמריקאית"
"Behind The Candelabra"
"התנ"ך"
"פיל ספקטור"
"חיות פוליטיות"
"קצה האגם"

 

שחקנית ראשית בדרמה
ורה פרמיגה, "בייטס מוטל"
מישל דוקרי, "אחוזת דאונטון"
קלייר דיינס, "הומלנד"
רובין רייט, "בית הקלפים"
אליזבת' מוס, "מד מן"
קוני בריטון, "נאשוויל"
קרי וושינגטון, "סקנדל"

 

שחקן ראשי בדרמה
בראיין קרנסטון, "שובר שורות"
יו בונוויל, "אחוזת דאונטון"
דמיאן לואיס, "הומלנד"
קווין ספייסי, "בית הקלפים"
ג'ון האם, "מד מן"
ג'ף דניאלס, "חדר החדשות"

 

שחקנית משנה בדרמה
אנה גאן, "שובר שורות"
מגי סמית', "אחוזת דאונטון"
אמיליה קלארק, "משחקי הכס"
כריסטין ברנסקי, "האישה הטובה"
מורינה באקרין, "הומלנד"
כריסטינה הנדריקס, "מד מן"

 

שחקן משנה בדרמה
בובי קאנבלי, "אימפריית הטיילת"
ג'ונתן בנקס, "שובר שורות"
ארון פול, "שובר שורות"
ג'ים קרטר, "אחוזת דאונטון"
פיטר דינקלייג', "משחקי הכס"
מנדי פטינקין, "הומלנד"

 

שחקנית ראשית בקומדיה
לורה דרן, "מוארת"
לינה דאנהם, "בנות"
אידי פאלקו, "האחות ג'קי"
איימי פוהלר, "מחלקת גנים ונוף"
טינה פיי, "רוק 30"
ג'וליה לואי-דרייפוס, "Veep"

 

שחקן ראשי בקומדיה
ג'ייסון בייטמן, "ארסטד דיבלופמנט"
ג'ים פרסונס, "המפץ הגדול"
מאט לבלנק, "אפיזודס"
דון צ'ידל, "בית השקרים"
לואי סי קיי, "לואי"
אלק בולדווין, "רוק 30"

 

שחקנית משנה בקומדיה
מים ביאליק, "המפץ הגדול"
ג'יין לינץ', "גלי"
סופיה ורגרה, "משפחה מודרנית"
ג'ולי בואן, "משפחה מודרנית"
מריט וובר, "האחות ג'קי" (זואי המעולה)
ג'יין קרקאוסקי, "רוק 30"
אנה קלאמסקי, "Veep"

 

שחקן משנה בקומדיה
אדם דרייבר, "בנות"
ג'סי טיילר פרגוסון, "משפחה מודרנית"
אד אוניל, "משפחה מודרנית"
טיי בורל, "משפחה מודרנית"
ביל היידר, "סטרדיי נייט לייב"
טוני הייל, "Veep"

 

שחקן אורח בסדרה קומית
בוב ניוהארט, "המפץ הגדול"
נייתן ליין, "משפחה מודרנית"
בובי קאנבלי, "האחות ג'קי"
לואי סי קיי, "סטרדיי נייט לייב"
ג'סטין טימברלייק, "סטרדיי נייט לייב"
וויל פורטה, "רוק 30"

 

שחקנית אורחת בסדרה קומית
מולי שאנון, "מוארת"
דוט-מארי ג'ונס, "גלי"
מליסה ליאו, "לואי"
מליסה מקארתי, "סטרדיי נייט לייב"
קריסטן וויג, "סטרדיי נייט לייב"
איליין סטריץ', "רוק 30"

 

שחקן אורח בסדרת דרמה
נייתן ליין, "האישה הטובה"
מייקל ג'יי פוקס, "האישה הטובה"
רופרט פרנד, "הומלנד" (פיטר קווין)
רוברט מורס, "מד מן"
הארי המלין, "מד מן"
דן בוקטינסקי, "סקנדל"

 

שחקנית אורחת בסדרת דרמה
מרגו מרטינדייל, "האמריקנים"
דיאנה ריג, "משחקי הכס" (אולנה טיירל)
קארי פרסטון, "האישה הטובה"
לינדה קרדליני, "מד מן"
ג'יין פונדה, "חדר החדשות"
ג'ואן קיוזאק, "חסרי בושה"

© עידו ישעיהו