התיקון 1.04: המערה של אפלטון

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 29/06/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "התיקון" עונה 1 פרק 4

Rectify - 01x04 - Plato's Cave 640

אני חושב שזה הפחות אהוב עלי מבין הפרקים עד כה. היו בו רגעים יפים, ובראשם אחד ממש מצמרר, אבל בכללותו הוא לרוב אורכו מעט משעמם (סופרלטיב השגור על פי מי שלא אוהב את הסדרה), ורק בישורת האחרונה שלו, מאז שדניאל הגיע אל טאוני, פתאום הפך יפה בהרבה. בנוסף, לא מאוד אהבתי את ההתייחסות המפורשת אל "המערה של אפלטון", שמתנוססת בשם הפרק. הייתי מעדיף שהיו נותנים לנו לקשר בין שם הפרק לבין המשמעות שלו בעלילה בלי האזכור המפורש של דניאל בהקשר למשקפיים החדשים שלו (שהיוו סמל בפני עצמו בכל הנוגע למשל), קל וחומר שבלי השיחה שאחרי כן עם אמו.

המשל של אפלטון נועד להמחיש שרוב בני האדם חיים במצב של בורות תמידית. הם בוחרים בבערות, מתנחמים בה ופוחדים לפקוח את עיניהם, מה שמתיישב בו על מצבה של העיירה כמובן, כפי שכבר נאמר בפירוש בפרק הקודם. דניאל הוא המייצג המובהק לאיש שהצליח לצאת ממערת הכלא, פשוטו כמשמעו, שהזינה את הבורות. בניגוד למשל, שם האסורים לא יכלו לראות את האמת, דווקא בכלא דניאל הצליח לרכוש לעצמו כל כך הרבה ידע. ומצד שני, גם בכלא האמיתי של דניאל הגבילו אותם לכמות מוגבלת של ספרים.

הפרק לא הסתפק רק בבערות. הידיעות הנרחבות והפילוסופיות של דניאל הפכו אותו מרתק בעיני טאוני, אבל הצללים הנעים שדניאל ראה שיקפו גם דברים אחרים שהכלא חסר: אינטימיות, חום אנושי. החיבור בין דניאל לטאוני ממשיך להיות מעניין, ואני אוהב לראות איך השמש תמיד מאירה אותה, היו הבלחות של קרניים לאורך כל הטיול שלהם על הדשא. "זה עושה לך משהו, שלא נוגעים בך בשום דרך חיובית במשך כל כך הרבה זמן", משפט פשוט מהמם שדניאל אמר לטאוני, כל כך הגיוני ובכל זאת מעולם לא חשבתי עליו, אפילו לא אחרי צפייה בכל העונות של "אוז". אבל טאוני היא אישה נשואה, ובזמן שהיא עצמה בעליל מרותקת מדניאל ובכל זאת נרתעת ממשהו מעבר לכך, בעלה שלה שומר לה אמונים למרות שהזדמנות נקרתה בדרכו.

תהיתי כבר בפרקים הקודמים כיצד דניאל לא מחפש אינטימיות שכזו, זה מסוג הדברים שתמיד רואים אסירים משוחררים מנסים לעשות כדבר ראשון, והנה זה הגיע. המפגש שלו עם ידידתו משכבר נראה מאוד תלוש פתאום, אבל ככזה הוא היה בכל זאת מתקבל על הדעת, ובדרכו יפה.

 • לא יודעת אם צריך לציין או לא, אבל זו תגובה עם פרטים על הפרק.

  שאלה: מה פשר שיחת הצמר בסופר מרקט בין דניאל לאימא שלו? חשבתי אולי זה סוג של אזכור של בדיחה מהעבר המשותף שלהם, אבל אולי פספסתי פה משהו?

  עוד פעם, השיחות עם טוני מוכיחות עצמן בתור המעניינות ביותר בסדרה. אך הפעם זה היה לי פילוסופי מדי (יש כזה דבר?). הייתי צריכה לחזור על השיחה הזו כמה פעמים בשביל להבין איך הם מגיעים מנקודה אחת לאחרת בשיחה. ולמרות שטוני טענה לא פעם ולא פעמיים שהיא לא מנסה לכפות על דניאל את דתה, זה נראה שעם השאלות שלה היא דווקא כן מנסה לכפות עליו את דרך החיים שלה ("האם תשקול אי פעם טקס טבילה?" וכו').

  אולי אלה הגבלות של הרשת, אולי זו החלטה של ההפקה, אבל אני מאוד אוהבת את העובדה שלא מראים יותר מדי אלימות. מה שהיה מצמרר יותר מכל בסצינה לא הייתה האלימות שהופנתה אל דניאל, אלא הספרים שנזרקו והתגובה החזקה שלו לכך. אולי זכרוני מטעני, אבל יכול להיות שזו פעם ראשונה שאנחנו רואים את דניאל מפגין רגש בצורה כל כך מוחצנת וחזקה?

  הפרק הזה עומד בקו אחד עם שאר הפרקים מבחינתי. אני צריכה לראות אותו עוד פעם.

  • אני חושב ששיחת הצמר הייתה סתם באק אנד פורת' שכזו, שיחת חולין שגרתית, מה שכלל אינו מובן מאליו בקונטקסט שלהם.
   אין הגבלות רשת כאלה בערוץ סאנדנס, זו בחירה יצירתית.
   נראה לי שאת צודקת וזו הפעם הראשונה שאנחנו רואים אותו נסער. אבחנה מצוינת.

 • Chen Honig

  טד וטאוני – מה הקטע? אין שום כימיה, שום קשר, שום הרגשה של נוחות בין זוג צעיר ונשוי. בפרק השני טד טען שהם לא שכבו מאז שהולדן יצא מהכלא, מה קרה לפני כן? זה מסקרן אותי. היא מצאה את אלוהים, בתוכו כנראה את הטוהר והתמימות, טד הוא כל דבר חוץ מזה, אבל מה היא מצאה בו מלכתחילה? זו זוגיות שלטעמי היא תלושה לגמרי.

  • שאלה מצוינת. הם באמת נראים כמו זוג ממש צעיר, כזה שנוצר משידוך.

© עידו ישעיהו