התיקון 1.03: זמנים מודרניים

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 23/06/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "התיקון" עונה 1 פרק 3

Rectify - 01x03 - Modern Times

במובנים רבים היווה הפרק היפה הזה המשך ישיר לפתיחת הסדרה. למעשה, ניתן היה להחליף אותו בקלות עם הפרק השני וזה לא היה נראה מוזר, לבד אולי מגופתו של המתאבד שפתחה את הפרק השני ומהעוגה שהביאה טאוני: אמנת'ה מנסה להוציא את דניאל מהבית ומשוטטת ליד חדרו בעצבנות, חיבור נוסף של דניאל עם אחיו הקטן. יתר על כן, חוסר הרצון של דניאל לצאת מהחדר נראה סביר יותר בסמוך לשחרור, יוצא מהכלא ובונה לעצמו כלא נוסף מרופד ומלא נוצות, לא מעוניין בחברת אחותו. אחרי שכבר יצא בפרק הקודם מהבית לטיול בעיירה, זה נראה קצת כמו רגרסיה (אינפנטילית במיוחד, יצוין, שנראתה מוגזמת מדי ולא הייתה לרוחי).

הרגרסיה הזו נמשכה גם אחרי שדניאל כבר יצא מחדרו, אבל באופן הרבה יותר אורגני ונוגע ללב. "היו רגעים כאן היום שאני מרגיש כאילו נעדרתי רק כמה שבועות ואני עדיין בתיכון", הוא אמר לאמו ביום הראשון לשחרורו מהכלא, והפעם הפרק שיחק היטב ויפה בדיוק על הפער הזה – אדם מבוגר שעדיין מרגיש שהוא בתיכון. כשהוא נכנס לחדר של אחיו הוא חוקר את המקום כמו אנתרופולוג, כל דבר הוא זר ושונה, אבל אחרי כן הוא מוצא את אוצרותיו שלו בעליית הגג, משחקי המחשב הפרימיטיביים ו-ווקמן עם קלטות גראנג'. "I'm half the man i used to be", שר סקוט ווילנד ומדייק בול עם דניאל – גם חצי איש אחרי חוויות הכלא וגם חצי מכפי גילו. אחר כך הוא מוצא מיקסטייפ שהכינה לו האנה המנוחה לכבוד יום הולדתו, שנפתחת בבחירה המלנכולית הלא אופיינית לחגיגות אבל הולמת בהחלט את גורלה שלה: Into Dust של Mazzy Star. צמד נערים עגמומיים הם ודאי היו. ובתווך של כל זה, בין הנעורים שנגדעו לבין חייו שחזרו, אביו של דניאל מת בלי שיזכה לראות את הילד שלו משתחרר, ובלי שבנו יזכה להיפרד ממנו.

Rectify - 01x03 - Modern Times Shotכל כך הרבה טעון בזמן החולף, באנשים שאיבדו נתח כה עצום מחייהם בכליאה או באבל או כי היו חדורי שליחות. העיסוק הזה בזמן מתבקש והכרחי בסדרה העוסקת במה ש"התיקון" עוסקת ומתרחשת בעיירה שבה היא מתרחשת. העיירה הקטנה והנבערת שלא מאוד התקדמה למרות שהעולם התקדם, כפי שאבחן הסניגור בדימוס, אבל בכל זאת אחיה של האנה הנרצחת כבר הפך בה לגבר בוגר. המפגש בינו ובין אמנת'ה היה מצמרר, ומיד כשג'ון והיא עזבו את המקום היה שוט יפהפה שגרם לי לדמיין בקלות את המקום הזה 150 שנה לפני כן, דרכי עפר במקום כבישים וסוסים במקום מכוניות.

ראינו חיבור יפה בין דניאל לטאוני בפרק הקודם, ואני סקרן לראות עוד מזה, אבל הפעם היחידה עד כה שבה הוא באמת חייך הייתה כאשר צפה ב"טריפ נעורים" עם אחיו בפרק הראשון. ושוב, כאמור, זה נראה המשך ישיר לפעם ההיא, כי גם במקרה הנוכחי האחים חברו זה לזה באגביות, ושוב אנחנו רואים את דניאל מחייך דווקא כשהוא מבלה איתו ועם חבריו; רוכב על האופניים כאילו הוא ממשיך מאותה נקודה שבה הפסיק אי אז, לפני 19 שנה. אלה ככל הנראה אותם אופניים שהיו זרוקים על הדשא בפרק הראשון, דניאל עמד מעליהם כשהוא עוטה חליפה. עכשיו הוא כבר עולה עליהם ורוכב.

 • איפי

  אהבתי מאוד את הניתוח שלך.
  הרגעים בעליית הגג היו יפיפיים ומרגשים.
  לא מאוד מתלהבת מהחיבור בין אמנת'ה ועורך הדין

  • שמח להיווכח שגם את צופה. אני מתכוון לכתוב על כל פרק מדי שבת.

   באשר לחיבור בין אמנת'ה וג'ון – לי הוא לא מפריע, אבל השיער הענקי שלה נראה לי כמו פאה ומסיח את דעתי תדיר. אני תוהה אם הוא אכן פאה או לא.

 • Chen Honig

  אחרי צפיות חוזרות ונשנות בהן התמקדתי בעיקר בדמות של דניאל, במרתון הנוכחי שאני עושה לכבוד תחילת העונה השנייה אני מתמקדת באמנת'ה, ומתכוונת בכל תוקף להגן על השיער מלא החיים שלה.

  וחוץ מהשיער… מדובר פה באישה שכלאה את עצמה יחד עם אחיה. היא הייתה חופשיה לעשות כל מה שרצתה, אך בחרה במקום להציב לה מטרה אחת בחיים וזה להציל את אחיה מהוצאה להורג. לא פלא שהיא מחזרת אחרי עורך הדין שמטפל בתיק, הרי הוא מה שנשאר בצד שלה בתוך תחום המאבק. אמנם אמנתה נלחמת בשביל דניאל אך הוא לא קשור למלחמה. דניאל הוא הבובה, אמנת'ה, עורכי הדין והפוליטיקאים הם אלה שמנסים להזיז אותו לגורלו. היא זו שמכירה את כל מה שקרה מסביב, היא הכירה את האנשים שהיו קשורים לרצח הכי קרוב אחרי דניאל, ואולי בגלל זה הוא מעדיף להתרחק ממנה.

  אני דווקא מבינה למה דניאל לא רצה להסתובב עם אמנת'ה. יש מתח ביניהם של חוסר הבנה – אמנת'ה כזו לוחמת חריפה, והוא התגלמות הסבלנות והשהייה. היא עצמאית, עברה תהליך מסודר של חברות וחינוך לקראת חיי הבגרות, ואילו דניאל תקוע בעולם של אופניים, סקטים וסופרסוניק. כשהאמנת'ה צופה באחיה רוקד עם בגדי הצבא של אבא שלו, היא סוף סוף מבינה שהבחור הגבוה והרחב הוא בעצם עדיין טינאייג'ר, עדיין בתהליכי התבגרות. לכן זה מתאים שאמנת'ה תפסה מרחק בפרק הרביעי.

© עידו ישעיהו