התיקון 1.02: קילוף מיני

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 15/06/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "התיקון" עונה 1 פרק 2

Rectify - 01x02 - Sexual Peeling

כשראיתי את שם הפרק במקור, Sexual Peeling, חשבתי לעצמי שאין מצב שאני מתרגם את זה בתור כותרת, משחק מילים די מטופש שלא יאה לסדרה המתיימרת להיות רצינית ומשמעותית. אחרי הצפייה בפרק אני חוזר בי לחלוטין: השם הזה מתאים לפרק כמו כפפה ליד ואין בו שום דבר מטופש. קילוף מיני הוא בדיוק מה שנעשה בפרק, שלימד אותנו המון על הדמויות באמצעות אקטים מיניים. טאוני וטד ג'וניור – ראשית היא מתחמקת, אחרי כן מתביישת ממנו ולבסוף שוכבת איתו מתוך הכרח. אמנת'ה שחפצה בסקס אחד אחרון "רשמי" עם ג'ון ואז הם מיד נתפסים. ואפילו סנטור פולקס והמלצרית, שמחליפים נוזלים, מידע וכסף.

אבל המהותי מכולם הוא כמובן דניאל עצמו, שמספר לטד ג'וניור בפרוטרוט מקפיא דם על האונס הקבוצתי שעבר בכלא פעם אחר פעם, ובפלאשבק אנחנו רואים את שכנו בתא הסמוך מאונן ומתגרה בו, ומאוחר יותר דניאל עצמו מקבל מטד חוברת פורנו שהוא עצמו משתמש בה לאוננות, מעט אחרי שהייתה לו שיחה נפלאה ומרגשת עם רעיית אחיו החורג, טאוני. השוני בין השיחה שהייתה לדניאל עם טד לבין זו שהייתה לו עם טאוני היא בסיס ההבדלים בין הזוג הנשוי, שהאחד בטוח באשמתו של דניאל והאחרת מאמינה שהוא נקי כפיים. כבר בפרק הראשון אהבתי את ההיקסמות שלה מדניאל כאשר צפתה בו בטלוויזיה, ובאמת בשיחתם האמיתית הראשונה ניכר שיש ביניהם איזשהו חיבור. "דיברנו על מזג האוויר", אמרה טאוני לטד מאוחר יותר, וזה באמת מה שהם עשו, אבל איכשהו שיחת החולין העקרה והמוכרת הפכה אצלם לשיחה מהותית ועמוקה שהייתה הסצינה שהכי אהבתי בפרק. כשהיא מתארת לו את החוץ, את הגשם ביום קיץ, את הרעם שמזכיר לה את אלוהים, דניאל מספר לה שהוא מבין שאת רוב חוויותיו נובעות מהפנים. בלי לשמוע רעמים, בלי לראות צבעים.

הוא ממשיך להתבונן. הולך למכולת, משתאה לנוכח הכמויות האדירות שנכנסות לכוסות המשקה הממותק והאנשים שנעשו שמנים יותר, יושב לו על הדשא לבדו, מחייך לנוכח ילדה שצוחקת כשהוא אוכל צהריים עם טד. "היה לך מספיק?", טד שאל אותו. "כן, היה לי מספיק", דניאל עונה. ואכן, דניאל לא מחבב את האיש, ובמקום שבו ביקש ממנו להודיע לו אם חצה את הקו, דניאל לוקח את ידו הרבה מעבר לקו הזה, ומושך אותו אל החווייה המחרידה ביותר שיכול היה לחלוק איתו. מפרט ומפרט ומפרט. זה היה מכוון, כך נדמה, מעין נקמה של דניאל בטד, מכות פטיש על הראש של אחיו החורג, שעוד לפני שמבין משהו עליו ועל מה שעבר, מדבר איתו על הבעייתיות בשובו לעסק המשפחתי.

ההסתכלות השונה של בני המשפחה מרתקת. השיחות של טד ג'וניור וטאוני עם דניאל לימדו עליהם המון. וכשם שדניאל ממשיך להיות האיש בחוץ שמסתכל פנימה, כך אחותו ממשיכה לעשות זאת כלפיו, לעקוב אחריו ולהסתכל על מעשיו. אבל בפרק הזה הכי ריתקה אותי היא זו שבעצם לא עשתה כלום – ג'נט, אמו של דניאל. הפרק שרטט באופן ממש יפה את הריחוק שלה, את הלא-קורה-כלום-אבל-בעצם-קורה-הכל, אם זה כאשר ישנה וטד נכנס לחדרה, ואם זה בתגובות האפאתיות שלה לשאלות של בתה. אחרי שאמנת'ה יצאה וג'נט נשארה לבדה, היה נראתה מסוגרת בפריים נהדר שכל כולו מסגרות ומרובעים. אולי גם היא נמצאת בסוג של כלא.

Rectify - 01x02 - Sexual Peeling Janet

© עידו ישעיהו