משחקי הכס 3.10: מיסא

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 13/06/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" עונה 3 פרק 10, סוף העונה השלישית

Game of Thrones - 03x10 - Mhysa

בעת פרסום הביקורת מקדימות אותה 7,564 תגובות

וואו, לא חשבתי שנראה את ראשו של זאב הבלהות תפור על גופתו נטולת הראש של רוב. בספר רק דיברו על זה, אבל בדיעבד אני קולט פתאום שברור היה שיראו את זה. הרי למה עושים עיבוד במדיום ויזואלי אם לא כדי לקרום עור, גידים ופרווה על דימיונו החולני של ג'ורג' ר. ר. מרטין? וכמובן, שוב אריה הייתה שם כדי לראות את בן משפחתה נטול הראש. מה הקטע שגורמים לה לראות את כל זה, הילדה מוכת הגורל הזו?

אז הדקות הראשונות של הפרק עוד המשיכו את הזוועה של הפרק הקודם וחידדו את מפלתו של הצפון, אבל ההמשך כבר היה סולידי יותר, אם ניתן לקרוא לאריה הרוצחת חייל של פריי או לזין של תיאון בקופסה "סולידי". זה בכל זאת היה פרק שסיפק מנוחה מסוימת לנפשותינו הדוויות, וטוב שכך. שם הפרק לבדו עושה את זה, האין זאת? "מיסא", כלומר אמא, כלומר זו שרבים בוודאי קראו בשמה בפרק הקודם בזמן שעברו לתנוחה עוברית. בפרק הזה ה"מיסא" חל כמובן על דאינריז, אבל גם על סרסיי שמצהירה שילדיה הם שמנעו ממנה לטרוף את נפשה, ומכאן באופן כללי על יחסי הורים וילדים כמו טיריון וטיווין, או אריה שכעת נותרה יתומה ונטולת בית.

השיחה בין סרסיי לטיריון הייתה יפה. יש לי בעיה קשה עם הדמות של המלכה העוצרת בספרים, אפילו כשזה מסופר מנקודת מבטה היא עדיין משעממת ומאוד חד ממדית, ואילו דווקא כאן היא מצליחה להיות אנושית יותר. כאשר סיפרה לטיריון כיצד נהגה להסתכל על ג'ופרי הפעוט בהערצה, לא יכולתי שלא לתהות אם באותו רגע טיריון חושב שוב על אביו שרצה להשליך אותו לנהר אחרי שנולד. גורלו העגום של טיריון זכה להדהוד של שותפות עם סאנסה, בסצינה שהייתה מאוד יפה אך למרבה הצער גם מאוד קצרת טווח. ההתפתחות הזו משקפת היטב את יחסי כלפי "משחקי הכס" בשלב הנוכחי, אחרי החתונה האדומה: אני לא מאמין בכלום. טיריון וסאנסה מתקרבים? מיד הם יורחקו. בראן מדבר על האלים שאינם סולחים למי שהורג אורח תחת קורת גגו? פחחחח. יארה יוצאת להציל את תיאון מפני שובהו? אני בטוח שהיא תנחל מפלה.

אפרופו, סוף סוף גילינו מיהו המענה של תיאון, בנו של רוז בולטון, שאמנם חסר את הפאסון של אביו, אבל אכזרי לא פחות ממנו. אני תוהה: האם גם הוא חסיד של אל האור, או שמא סתם סאדיסט חולה בראש? טוב, אני לא באמת תוהה, אבל הקווים המקבילים בין תיאון לוואריז מעוררים חשד – שניהם מעונים לאורך זמן על ידי פסיכו שקטם להם את איברם. אם ואריז הצליח לקום מהאשפתות, לצמוח עד למועצה הקטנה של המלך ולצבור מספיק כוח והשפעה כדי לייבא אליו בארגז את אותו מכשף מתעלל – האם גם תיאון יוכל לברוח ולהתגבר? שוב, אני לא מאמין בתקווה יותר אבל הדימיון ממש בולט. בינתיים הוא הפך ל-Reek, שזה קצת באסה לכל ה-Rickים באשר הם.

הקישור בין המענה לבין רוז בולטון הוא רק אחד מיני רבים שנעשה בפרק הזה. הוא סיפק לא מעט השקות שממש אהבתי: ג'יימי מגיע סוף סוף למעלה מלך ופוגש את סרסיי, בראן ופמלייתו נתקלים בסם וגילי, והאהוב עלי – דאבוס מביא את דבר מלחמת הצפון אל סטאניס, פרט שקושר די במפתיע שני סיפורים שהיו עד כה נפרדים לגמרי. מסעו המפהיק של בראן סיפק את העלילה הפחות מעניינת השנה, אבל אני חייב לומר שאני ממש סקרן לגלות מה הסיפור שלו ואיזה תפקיד הוא ישחק אין דה גרנד סקים אוב ת'ינגז. ללא ספק צפויה לנו בעונה הבאה צעידה רבה נוספת שלו (כלומר של הודור), הפעם על רקע של נוף מושלג, אבל יש לקוות שהפואנטה תגיע במהירות ושתספק תשובה או שתיים, ואולי, אם ירצו האלים העתיקים, גם תקווה או שתיים.

קטנטנות

* אהבתי מאוד את נקמתה של איגריט בג'ון.
* גם ג'ון וסם נפגשו ברגע מרגש למדי, אבל אני מתקשה להבליג על כך שסם מורה לחברים להרים את ג'ון בזהירות והם עושים כדבריו. מי הוא בכלל עבורם?
* כמה מענגת הייתה הצבתו של ג'ופרי במקום על ידי טיריון ואז טייווין.

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר!

תגיות:
 • תתש

  ספוילר ספוילר

  Lame

  סצנת הנעילה של העונה הייתה כל כך underwhelming לעומת הסצנות המקבילות בשתי העונות הקודמות. בראן וחבורתו צועדים צפונה במרחב הפתוח בעוד המצלמה מתרחקת מהם כלפי מעלה הייתה אופציה טובה בהרבה לסיים את העונה. אפילו סצנה בה דאבוס מודיע לסטניס על המסר מהחומה (שגם הייתה בנוייה טוב יותר מהסצנה ששודרה) הייתה אופציה טובה יותר.
  הייתה אופציה טובה בהרבה מהשניים הנ"ל שאני לא אתאר אותה מחמת ספוילרים, אבל מי שיודע על מה מדובר בוודאי יסכים איתי.

  שאר הפרק גם לא הימם במיוחד. לפרק הזה היה מבנה ותחושה של פרק אמצע עונה.

  • יערה

   בדיוק מה שאני הרגשתי –

   הפרק לא הרגיש כמו סיום עונה, וסצינת הסיום לא הרגישה כזו בכלל.
   מצד אחד אני שמחה שלא השאירו אותנו עם קליף האנגר מטורף, כמו שהיה בפרק הקודם.
   מצד שני אני מאוד מחבבת את דני אבל לפעמים אני מרגישה שיוצרי הסדרה פשוט כופים עלינו לחבב אותה.
   איזה הבדל בין סצינת הRecap בתחילת הפרק בה דני היא אישה חזקה ובעלת ביטחון לבין סיום הפרק בו היא נראית כמו נערה פעורת עיניים שצריכה שסר ג'ורה יעזור לה לרדת בכמה מדרגות.

   אני לא אומרת ששני הצדדים הללו לא יכולים להתקיים באותה אישה, אבל בפרק הזה המעבר נראה חד מדי. אני לא יודעת אם זו כתיבת הדמות, הבימוי, המשחק של אמיליה קלארק או חוסר הזמן של התוכנית, אבל משהו בהתנהגות של דני צרם לי בסצינה הזו.
   אהבתי את הקונספט של הסצינה, אבל צריך היה לטפל בה בעדינות. את האמירות של דני על חופש ועבדות שמענו שוב ושוב פרקים האחרונים, והעובדה שכמעט כל בנאדם שהיא פוגשת נשבה מיד בקסמיה, בין אם זה רוצח שכיר או המוני עבדים, מתחיל להיות קצת רפטטיבי.

   לדעתי ההוצאה של הסצינה לפועל לא היתה מוצלחת, ובסופו של דבר היא הרגישה לי יותר מדי קיטשית, ופחות מדי אפית או מרגשת, שאני מניחה שזו היתה הכוונה המקורית.

   *סצינות אהובות-
   השיחה בין טיריון לסנסה בגנים, ואחר-כך, אחרי שסנסה שמעה על המשפחה שלה
   *השיחה הכנה בין טיריון לסרסיי

   • תתש

    השיחה בין טיריון וסרסי הייתה כתובה ומשוחקת באופן נהדר, אבל יש לי בעיה עם ההאנשה של סרסי. היא לא פחות קרה ואכזרית מטייווין, אבל לכותבים אין שום בעיה להציג אותו כמו שהוא. לפי דעתי הסיבה העיקרית, אם לא היחידה לכך, זה בגלל שהם לא רוצים שהיא תיפול למשבצת הסטריאוטיפית של "הכלבה שכולם שונאים".

    • יערה

     אתה משווה לספרים או מדבר רק על הסדרה?
     כי בכל הנוגע לסדרה אני דווקא אוהבת את זה. כמו שציינתי למעלה לגבי דני, גם בנוגע לסרסיי זה נראה לי הגיוני מאוד ששני הצדדים האלה מתקיימים באותה האישה. לי, למשל, נראה שהיא עוד רחוקה מעוד מרמת הקור והאכזריות שטייווין מציג על בסיס קבוע (לפחות החלקים מדמותו שהסדרה בוחרת להראות לנו).הוא לא מוצג כדמות עגולה במיוחד בסדרה.
     אין בעיה עם זה שמראים לנו את הפן הזה שבה. הגיוני לי שהיא תתנהג אחרת מול טיווין וטיריון וג'יימי, שמכירים אותה עוד לפני שהיא הפכה למה שהיא היום. זה לא הופך הרבה מהמעשים שלה לפחות אכזריים, אך אולי למעט יותר מובנים.

     • מיקה

      היא בכלל לא רחוקה ממנו, היא פשוט שונה ממנו. יותר נכון, לסרסיי חשובים הילדים שלה והאהוב שלה, ג'יימי – והחיים שלה עצמה, מעל הכל.
      היה אפשר לראות את זה בסצינה שבה ג'יימי חוזר. בהתחלה היא מרימה ראש ומסובבת אותו אל הדלת, כלא מאמינה. אבל אז, לפני שהיא מזנקת עליו באהבה, היא שמה לב ליד הגידמת שלו שתלויה לו על הצוואר (מה שהם הדגישו עם השוט אליו, והמבט שלו על הגדם ואליה – ולא קמה אליו. לפחות, לא שאנחנו יכולים לראות.
      אשר למעשים שלה, כולם ללא יוצא מהכלל נועדו לשמור על החיים שלה ושל הילדים שלה. אחרת לא יותר מדי אכפת לה, לכאן או לכאן.
      אבא שלה, לעומת זאת – לא ברור מה בדיוק חשוב לו בחיים. אולי רק הזהב שלו, הכוח והשם "לניסטר".

   • שיח רחב ועץ גבוה

    ספוילר?

    אז ככה זה הולך להיות עכשיו בסדרה, הא? השיא מאחורינו, ואנחנו עומדים בפני ירידה מכאן ואילך. היא יכולה להיות תלולה יותר או מתונה, אבל מסתמן בבירור שגם ליוצרים, שחיכו כל כך לסצינה האחרונה של הפרק הקודם, נגמר קצת האוויר בפרק הזה. נו, שיהיה.

    • ששי

     השיא לא מאחורינו אלא ממש לפנינו. השליש הסופי של הספר השלישי הוא היחיד שמספק קצת קלוז'ר ורגעים *באמת* אדירים בסדרה הזאת. יהיה כיף עונה הבאה.

  • מיקה

   זה הפרק שבו שולחים את ג'ופרי למיטה בלי ארוחת ערב! איך אפשר לא לאהוב את זה?
   נשגב מבינתי.
   ובראן מגדל ביצים והופך להיות איש סטארק לתפארת, ואריה הולכת והופכת לרוצחת שכירה. אבל כן, מסכימה איתך שהסוף היה צריך להיות הספוילר הזה שאתה מדבר עליו. כלומר, אני יוצאת מנקודת הנחה שאנחנו חושבים על אותו הדבר, ובכל זאת. אכן, מזה התאכזבתי מאוד.
   אבל כל השאר היה מעולה.

 • שובל

  אני חושב שהפרק הזה עשה את הקפיצה הסופית של משחקי הכס מסדרת אקשן/מתח לסדרת דרמה. וזה בכלל לא דבר רע, לדעתי הוא היה מעולה, בימוי עם הרבה תנופה ואינטרקציה מרתקת בין הדמויות שרק הראתה כמה הן עברו בעונה הזאת. אני אישית נהניתי מכל רגע, גם אם הייתה חסרה איזו סצנת סיום מטורפת.
  ולזה שמעליי, אני שמח לבשר לך שהטוב עוד לפנינו. החצי השני של הספר השלישי הוא ללא ספק 500 העמודים המוצלחים בסדרה ואני בטוח שעונה 4 תהיה אפית למדי.

 • maayan1

  ספוילרים ספוילרים לה לה לה …..

  ויי זמיר.. איזה פרק ביינוני ומאכזב :-(. אני לגמרי אתכם. מרגיש לגמרי פרק של אמצע עונה. האמת, רוב הפרקים בעונה היו יותר טובים ממנו בכלל. כמעט אף קו עלילה לא באמת התקדם לשום מקום. וכמעט כל סצנה הייתה בקטע של "כמעט" אבל ממש לא "עד הסוף".

  מאיפה להתחיל?

  – טוב, דאני. תתש ויערה- אני מסכימה. כזאת אכזבה. חיכיתי לסצנה שלה כל הפרק. וידוי אני מאוהבת בדמות שלה. כל כך! אני סוגדת לאדמה עליה היא דורכת. אבל אוי, הסצנה הזאת הייתה כ"כ רעה, שזה כאב לי. למה? לא אכפת מכל נאומי ה-"I shall set you free", כי אני כ"כ טובת לב ורחומה. כשהיא עושה את זה באפיות זה יוצא כזה מגניב. הסצנה הכי טובה של העונה הייתה סוף פרק 4 אאז"נ – "דרקון הוא לא עבד". פאק לשמוע אותה צורחת על העבדים להטיל את השרשראות בשפה זרה, או כשכל השליטים הדושים והמיזוגנים קוראים לה כלבה ומחפיצים אותה והיא מסתכלת עליהם במבט הזה- של חכו חכו.. אתם תקבלו את שלכם. ויודעים מה, נכון שכל נאומי ה-"אני דאני משחררת העבדים" כבר מתחילים טיפה להתמחזר, אבל אני אחיה עם זה. תודו שאם מרטין לות'ר קינג היה נראה כמוה והיו לו 3 דרקונים העולם היה מקום הרבה יותר מגניב. אבל בחיית זומזום, מה בשם כל האלים הישנים והחדשים היה הקטע עם זה שהיא יורדת ל"עם" והם סוחבים אותה. לשניה חשבתי שהיא עושה סוג של "Crowd jumping". למה הורסים לי את הדמות שלה למה? כדאי מאוד ליוצרים לעשות לה סצנות מגניבות בעונה הבאה.

  – טיירון וסרסיי- יערה- מסכימה איתך. אני מאוד אוהבת את הדמות של סרסיי. למרות שמדי פעם יש לי ביקורת על העידון שלה, אבל אני לא חושבת שזו אשמת השחקנית, אלא הטקסטים (למשל בפרק לפני האחרון של עונה הקודמת שהיא השכרה וכל זה- אוי, כל הסאבטסט מאחורי ההתנהגות שלה היה כ"כ גס ולא מעודן. חבל). בשיחות כאלה כמו שניהלה עם טיירון בפרק הזה, אני דווקא ממש מרחמת עליה. כ"כ כואב הלב. במיוחד איך שהיא מספרת שג'ופרי היה.

  – טיירון- האמת? בכלל לא אהבתי אותו בעונה הזאת. כ"כ הורידו לי ממנו. איזה חבל. הוא היה דמות מבריקה בעונה 1, ו-2. במיוחד ב-2. בעונה הזאת רמת ה- awesomeness שלו כ"כ ירדה בעיקר שהוא פשוט הפך להיות שפוט של אבא שלו. אני לא מצליחה להבין. בסוף עונה קודמת, הסצנה הכי מרגשת של הפרק לדעתי הייתה של שאי ושלו- שהוא אמר שהוא רוצה להישאר שם כי הוא טוב בלתחמן ונוכחותו שם יכולה לתרום לעם, כי הוא ימתן בעזרת תעלולים את כל הרוע שהולך שם במלוכה, אז הבנתי אותו. כאילו קניתי את זה, כי הוא באמת היה טוב בזה ויצא מלך במלחמה ההיא. ואפילו שאיי מוכנה להתפשר ולהישאר שם בסתר, כי זו באמת מטרה שווה. אבל מה בדיוק הוא עשה בעונה הזאת? בתמונה הגדולה- 0. העניין הוא שהוא צריך לעשות 1 משני דברים- או לגדל בייצים ולהעמיד אנשים כמו אבא שלו וג'ופרי במקום! או, להיות כולו "כן מלכי.. בלה בלה בלה.." מולם, אבל לתחמן מאחורי הקלעים כדי להשיג את מבוקשו. כמו ואריז ואצבעון (אגב, קצת חסר לי בפרק הזה, חבל שלא הראו מה קרה איתו). אבל טיירון לא הצליח להשיג כלום העונה הזאת! לא בתחמונים, ולא באומץ. אה, סליחה, הוא הצליח להוריד את תקציב החתונה שלו בחצי במסגרת היותו שר אוצר. וב-"הצליח" אני מתכוונת כמובן לגמגם במבוכה מול הסבתא המגניבה ההיא (תוספת מבורכת של דמות אגב), שיורה אליו צרור שנינויות בקצב של עקיצה למשפט, באופן שדיי אומר- לא, אני לא אתן לך לבלשט אותי לכדי לשלם על חצי החתונה הזאת, אבל בעצם אוי, אתה כזה חמוד כשאתה מושפל, טוב יאללה, נעשה לך ג'סטה (ממתי בדיוק טיירון מפסיד בקרב שנינויות?). אה, ואולי אתם רוצים גם לספור את התעלול המבריק של מניעת הבריחה של סאנסה עם אצבעון. באמת תרגיל מבריק שבכלל לא backfired על כולם בערך- סאסנה, עצמו, סרסרי, ההומו, או מישלא תרצו. צ'מעו, אמרתי לעצמי- בסדר גם אני הייתי נשארת במקום שאיי, אם הייתי חושבת שהוא יכול להביא תועלת. אבל איזה תועלת הוא בדיוק הביא? אפילו לצאת מחתונה כפויה הוא לא מצליח, ובחיי שזה לא מגיע לשאיי היחס הזה. כן, תהייה דושבאג לאדם היחיד בעולם הזה בערך שאוהב אותך באמת, תציע לה להיות הפאקינג מאהבת שלך. אני בטוחה שלא יהיה לה אכפת שתתחתן עם מישהי אחרת ותשכב איתה רק 3-4 פעמים, אתם יודעים, רק כדי שכמה ילדים יתפסו. זה בכלל לא בקטע רומנטי והוא בטח מאוד יסבול מלשכב עם מישהי אחרת. ובשביל מי? בשביל האבא הדוחה שלו שדואג להזכיר לו בכל הזדמנות איזה גמד מכוער ודוחה הוא? איך הוא מבייש את השם לאניסטר, ואיך הוא הרג את אמא שלו בלידה (מנוול שכמוהו, החליט להיוולד החוצפן), וכמה הוא צריך להיות אסיר תודה לו על זה שהוא לא הטביע אותו בתור ילד. אה ושכחתי- שהוא יעדיף שגופתו תירקב לפני שהוא ייתן לו את טירת-משהו-בצוק-משמו (המקום הזה שטיירון ביקש ממנו בפרק הראשון). היה חסר רק שהוא יגמור את הנאום ההוא בצחוק של מואה הא הא, למקרה שלא שנאנו אותו מספיק. אז דיי כבר להיות ה-bitch של אבא שלך, של אחותך, של ג'ופרי. למה נשארת? בשביל זה? יוחזר טיירון המגניב לאלתר! דיי כבר אני לא יכולה שהורסים לי דמויות.

  ממ.. מה עוד קרה הפרק.. בואו נראה:

  – אריה ממשיכה ללכת עם ההונד.. ו- שום דבר משמעותי לא קורה. אה, היא שומעת אנשים מלאי שנינות צוחקים על המשפחה שלה- "אוי איזה מצחיקים הסטארקים האלה, צועקים כשוחטים אותם… גיחי גיחי.." ואז היא הורגת עוד אדם. מזל טוב. רגע, היא לא זימנה בסוף את האיש המגניב הזה ללא פנים מעונה 2? אני פאקינג חיכיתי עונה שלמה שהוא יגיע שוב!! ועכשיו היא מזמנת אותו ועוד לא מראים לנו אותו? העיקר שהוספתם מליון דמויות חדשות אבל העלמתם את אחת הדמויות המגניבות ביותר בסדרה.

  – בגזרת ג'יימי ובריאן עוד אכזבה גדולה- אחד קווי העלילה הכי טובים של העונה. אולי הטוב ביותר. וכמה מה שהקדשתם לו בסוף היא ממ…. דקה של זמן מסך. מה? קודם כל- מה הולך לקרוא לבריאן? הוא השאיר אותה בשוק ההוא? מה, הם לא עברו מספיק ביחד כדי שהוא ידאג לה? והוא נפגש עם סרסיי אחרי שלא ראו אחת את השניה, אממ.. כמה עונות, תזכירו לי? 2 וחצי בערך. אתם מסיימים עונה בלי להראות לנו מה קורה אחרי שהוא חוזר!?!?! ברצינות?

  – לפחות בגזרת ת'יאון הייתה התקדמות כלשהי. כלומר גילינו מי הקריפ המוזר הזה שמענה אותו- אה הוא הבן הממזר- של הדמות הזאת של.. תזכירו לי איך קוראים לו? מה זה משנה.. הוא עובד עם פריי הזה. אה. אוקי. אז הוא הבן של דמות שולית שאנחנו בקושי מכירים. וואו, אני ממש מרגישה מסופקת מכל קו העלילה שלו העונה הזאת. לפחות אחותו המגניבה חזרה. התגעגעתי לדמויות הנשיות האלה שעושים לנו הפוך על הפוך ומראות לנו כמה הם bad-ass. מגניב!

  – מה עוד היה… בואו נראה- המכשפה האדומה, והמלך הזה וכל קו העלילה שלו. משעמם. לפחות הממזר החמוד הזה הצליח לברוח.
  – ייגריט יורה בג'ון סנואו? wtf? מה נסגר איתך ילדונת?? פסדר, שבר לך את הלב והכל. למה להרוג אותו? לפחות הצליחה לשלוף עוד- "you know nothing Jon snow" אחד אחרון..
  – בראן- פיהוק. טוב הבנו.. יש לך כוח גדול.. אתה צריך להגיע מעבר לחומה. למה לבזבז עליך כ"כ הרבה זמן מסך לעזאזל, תנו לעלילה שלו דקה מקסימום.
  – ג'ופרי עדיין אדיוט קטן ומנוול.
  -סאנסה מתחילה להיות קצת מגניבה.
  הממ.. זהו פחות או יותר. לא?

  לסיכום- פרק מאכזב מאוד. כפרק, ובמיוחד כפרק סיום העונה. ומסכימה עם תתש- לפחות פרקי סיום העונות הקודמות נגמרי עם סצנות מגניבות לפנים. הסצנה המסיימות הזאת. אאוץ'. זה כואב מדי לחשוב עליה בכלל.

  משחקי הכס- בבקשה תחזרי בעונה הבאה מגניבה יותר טוב? pretty please?

  • מיכאל גינזבורג

   בראן לא פיהוק. כלומר, הדרך בה העלילה שלו מתנהלת היא כן פיהוקץ אבל בגדול, הוא מאוד משמעותי לבאות, אין מה לעשות. הודור.

 • Velvet

  נדמה לי שספוילרים לפינאלה.

  דברים רעים היו בפרק ודברים טובים מאוד.
  אני באופן אישי נהניתי מהפרק, אבל הוא סבל מהתחלואה המסורתית של פרקי פינאלה שחלשים יותר מהפרק שמקדים אותם.
  יאמר – אני לא חושב שהיוצרים ניסו ופיספסו, אני חושב שהם בכוונה הורידו הילוך אחרי הטירוף של פרק 9 – אם זה החלטה חכמה או לא זה נתון לדיון. אני לא חושב שהייתי רוצה לראות עוד מוות של דמות, או איזה אירוע חצי מושלם שהיה משאיר אותנו עם קליפהאנגר לעונה הבאה.

  אבל דיברו פה מספיק על הדברים הרעים, הדברים הטובים מעניינים יותר.
  כמו הרבה פרקים אחרים, גם את הפרק הזה הובילו כמה מוטיבים שחזרו ומתחו קווי דמיון בין עלילות שונות, ואני ראיתי את זה כשני מוטיבים מנוגדים:
  מצד אחד – חזרה הביתה. מצד שני – יציאה לדרך חדשה.
  ג'יימי חוזר הביתה לחיק אהובתו-אחותו, ממנו הוא נעדר כבר שתי עונות.
  סאם חוזר ממסע ההישרדות שלו לעבודה המשרדית שהוא כל כך אוהב.
  ג'ון חוזר לטירת שחור, ובדרך מספק סצינה מצוינת שמראה בדיוק כמה הוא הבן של אבא שלו(?) – איש שעומד בשבועותיו, כנגד כל הסיכויים והפיתויים.
  מנגד, ניתן לראות גם בבירור את היציאה לדרך חדשה של דמויות רבות:
  הברור ביותר הוא בראן, שהגיע (סוף פאקינג סוף) לחומה, ועכשיו מתחיל החלק האמיתי של המסע שלו.
  אריה, שכבר 3 עונות רוקדת משחק משונה עם המוות, אבל אף פעם לא מסתכלת לו ישר בעיניים, קיבלה בפרק הזה טבילת אש נוראית – "זה האדם הראשון שאת הורגת?" -"הראשון.[אבל לא האחרון?]".
  ת'יאון מציג לנו דמות חדשה שלא צפינו את בואה – ריק.
  דאני, עד עכשיו כובשת ושורפת, מצאה לעצמה מטרה במסעות שלה (אחרי שהמטרה הקודמת שלה, לכבוש את ווסטרוס, עברה למושב האחורי לפני כמה פרקים).

  להרגשתי, היחידים שנותרו ללא שינוי היו טיריון וסאנסה – אבל למה לא, זה מסתדר טוב עם ההתפתחות העונתית של הדמויות שלהם.
  השבירה הטוטאלית והמוחלטת של טיריון בעונה הזאת, היא, בעיני, צעד מתבקש והגיוני בנוף של הסדרה הזאת.
  אנחנו כבר יודעים שלמרטין אין שום כבוד למוסכמות של תפקיד הגיבור הסיפור, ואנחנו כבר יודעים שאין באמת פרוטגוניסט לסדרה הזאת. הסדרה פתחה באשליה שנד הוא הגיבור שיתקן את העולם, אבל זה לא קרה, ומאחורי צילו של נד צמחו אנשים אחרים שינסו לתקן את העולם, אבל בצורה פחות נאיבית – בנו יוצא למלחמה נגד 'הרשעים' (בניגוד לנד שניסה לתקן בדרכי שלום), טיריון מנסה לפעול מתוך המערכת בשביל להביא לטוב, ועוד..
  רוב, שנקט בדרך האלימה, שילם את המחיר על כך.
  טיריון, שנקט בדרכים פוליטיות, גם הוא שילם את המחיר, אבל במסגרת המערכת שבה הוא פעל. ממצב שבו הוא שלט בעיר בסוף עונה 2: זהובי הגלימה היו שלו, כל חברי המועצה הקטנה היו או בברית או כפופים לו, ג'ופרי היה תחת שליטה, וכו – בסוף עונה 3 הוא הגיע למצב שבו הוא לא שולט יותר בכלום: לא בפוליטיקה שמקיפה אותו, לא בחיי האהבה שלו, ולא בגורלו האישי.

  • אבל זהו לא האדם הראשון שאריה הורגת – קדם לו הנער השמן שדקרה למוות בסוף העונה הראשונה כדי שלא יסגיר אותה.

   • מיקה

    זה הראשון שהיא רוצחת. השמן ההוא, זה היה הגנה עצמית. את הבחור הזה היא רוצחת בדם קר כי הוא צוחק על המשפחה שלה שנפגעה ורצחה. וכמובן, גם זו לא פעם באמת ראשונה, כי היא כבר הוציאה חוזה על שלושה אנשים קודם לכן וגרמה למותם. אבל זה הראשון שהיא רוצחת במו ידיה.
    זה כמו סוג כזה של תיקון שהסדרה עושה לעוול שהם עשו לרוב בשינוי מהספר.
    אם בספר רוב נופל קורבן למזימה ולכן מפר את שבועתו לפריי בעוד שבסדרה הוא בוחר במופגן להפר את השבועה – בספר האדם שאריה הורגת בצורה הזו לא פגע במשפחה שלה בשום צורה. יותר מזה, הוא היה אחד האנשים "שלה", של ווינטרפל, אחד הצפוניים. שבמקרה היה שומר מטעם רוז בולטון (שבשלב זה היא עצמה לא יודעת איזה מניאק מטורף הוא בכלל) והיא רוצחת אותו בדם קר כדי שהיא, גנדרי ופשטידה יוכלו לברוח מהארנהול. הפעם היא רוצחת בדם קר אדם שעובד בשביל פריי ובגד במשפחה שלה ולגלג עליהם.

    אם לחזור לשיח על סרסיי וכו' וגו', מעניין לראות שלאריה אנחנו תמיד סולחים, בגלל מה שהיא עברה כילדה. זה בסדר שאריה תרצח ותהרוג. ונכון שכרגע אריה היתה אחראית למוות של רוצחים ושל חולירות, לא רצח של תינוקות ופעוטות שאביהם היה רוברט המנוח – אבל התינוקות שסרסיי מורה על רציחתם, היא עושה את זה כהגנה עצמית עליה ועל שלושת הילדים שלה. אם דבר גילוי העריות היה יוצא לאור בצורה רשמית, סרסיי, ג'יימי וכל שלושת ילדיהם היו מוצאים להורג. וסרסיי עצמה נמכרה לחתן-נסיך עוד בהיותה ילדה, ואז כשהמלך המטורף איים להרוג את טייווין ועוד עשרות אלפי חפים מפשע וג'יימי הורג אותו, היא נמכרת לאדם שעתיד להשתלט על המלוכה. אדם שבכלל מאוהב באחרת, ופוגע בה – קודם נפשית, מילולית, ואחר כך בתור שתיין, מכה אותה מדי פעם. אז פלא שהיא גדלה להיות מה שהיא היום?

    • miss bojarsky

     מבחינתי סרסיי הייתה כלבה קרת לב ולא חכמה מאז ומתמיד. אין לי שום אמפטיה כלפיה לא בסדרה ולא בספרים.

    • מה פספסתי, איך את יודעת שהוא איש של רוז בולטון דווקא?

     • מיקה

      סליחה, רק עכשיו ראיתי במקרה את התגובות שנוספו. אני מאשימה את הממשק הלא נוח ~אמוטיקון שורק של המסמ"ץ~
      אני רואה שםסםסת את תחילת המשפט "בספר האדם שאריה הורגת בצורה הזו לא פגע במשפחה שלה בשום צורה. יותר מזה, הוא היה אחד האנשים "שלה", של ווינטרפל, אחד הצפוניים. שבמקרה היה שומר מטעם רוז בולטון". אז שוב – *בספר* האדם שאריה הורגת בדיוק בצורה הזו ("יש לי כסף", מראה לו את המטבע שג'קאן הגאר נתן לה ואז מפילה אותו "בטעות" לרצפה כדי שתוכל לדקור אותו בצוואר כשיתכופף להרימו- כי במקור הוא לבוש שריון שמגן עליו). ואנחנו יודעים שהוא היה שומר מטעם רוז בולטון, כי רוז בולטון והאנשים שלו היו בהארנהול ומשם היא בורחת ביחד עם גנדרי והוט פאי.
      אשר לאיש שהיא הורגת בסדרה – אין לי מושג למי הוא שייך, אבל דווקא סביר שהוא לא מהצפוניים, אלא איש של פריי.

    • גיא

     שימו לב לגבי אריה, ההאונד שואל אותה "The first man", לא האדם, הגבר, והיא מגיבה שכן, זה הגבר הראשון שהיא הרגה.

 • רובי

  אחרי הפרק הקודם, לא הייתה לי מוטיבציה גדולה לשבת ולצפות בפרק הזה. הרגשתי שהשיא כבר מאחורינו ושזה עומד להיות רק סגירת קצוות לקראת העונה הבאה. לשמחתי, הוא לא אכזב כלל וכלל מכמה סיבות:

  =ספוילר ספוילר ספוילר ספוילר=

  1. נפתח לנו קו עלילה חדשה ומסקרן כאשר אחותו של ת'יאון יוצאת במסע להצילו.

  2. החזרה של ג'ון לטירת שחור ומסדר הלילה נעשה בצורה מצויינת לטעמי, ממש כאב לי על יגריט (למרות שהאינטרקציה ביניהם לא הייתה משהו באופן כללי, תמיד ייגריט נראתה נלהבת כלפיו אך ג'ון מרוחק ופאסיבי. גם בסצינה בה הוא טוען בפניה שהוא אוהב אותה- לא האמנתי לו כלל.)

  3. אריה, הו אריה, איזה אישה עם ביצים! אולי הדמות הכי טובה בסדרה עד כה. מפרק לפרק אני מסתקרן יותר ויותר לראות לאן מועדות פניה. גם הכלב מתחיל לעורר סימפטיה.

  4. מיסא! מיסא! מיסא! ממש דנייריז גאנדי! איזו סצינה סיום מרגשת!

  5. סיר דאבוס וסטאניס. עד כה, זה היה קו העלילה הכי פחות מעניין. אמנם הסיפור של דת האש והאישה האדומה היה מעניין מבחינה 'אקדמית' (כלומר, גרם לי כל הזמן לחפש רפרנס מובהק לעליית הנצרות או האסלאם) אבל לא הייתה בו דמות מושכת מספיק- אחרי הפרק הזה, סר דאבוס [הגבר גבר] מצטייר כאחת כזו, כי סטאניס יבש כמו בול עץ (כפי שהוא צריך להיות לאור דמותו בספרים).

  6. טייווין, ככל הנראה, מואס סופית בג'ופרי ומזלזל בו בפומבי. טיריון וטייווין מתעמתים ראש בראש. מפרק לפרק טיריון מתחיל לאבד את הזהירות שאפיינה אותו כשהגיע למעלה המלך, מסקרן מאוד- בייחוד לאורה של הסצינה בה ואריז מנסה לשכנע את שיי לעזוב כדי לשמור על טיריון. האם יש לנו כאן שני מתמודדים חדשים על כס הברזל?

  7. והגענו לסצינה הטובה ביותר בפרק, לדעתי. לאחר שנכלא, ברח, נכלא שוב, נאסר וידו נקטעה, ג'יימי לאניסטר חוזר למעלה המלך ופוגש שוב את אהובתו ואחותו- סרסיי. המבט של סרסיי כשהיא שמעה את קולו הוא פשוט פרייסלס.

  לסיכום, היה פרק נפלא שסוגרת עונה נהדרת, אולי הטובה ביותר שהייתה עד כה בסדרה. אני עדיין מחכה לחתונה של ג'ופרי ומרג'רי, ובכלל- תקוותיי הן שבעונה הבאה ג'ופרי יקבל את מה שמגיע לו, לא אכפת לי כבר מי יירש אותו (יש לי העדפה לדנייריז או אפילו לטיריון אם זו אופציה) אבל הילד המחוצ'קן והחולה הזה צריך לעוף.

 • המשתוקקת

  היה פרק מאוד שנוי במחלוקת לפי מה שאני רואה, מבחינת זה שיש כאלה שחשבו שהוא היה אנטיקליימטי ומשעמם ויש כאלה שחשבו שהוא עשה עבודה מצויינת בסגירת כמה קצוות והכנה לעונה הבאה. אני עם החצי השני, מאוד נהניתי מהפרק. הדבר שהיה הכי נחמד בו היה השתלבות העלילות- בולטון ופריי שהתחברו עם ת'יאון שהתחבר עם המשפחה שלו (כל החבר'ה האלה לא היו בדיוק מרתקים העונה, אבל דווקא בפרק הזה סוף סוף הרגשתי התקדמות איתם). בראן התחבר עם סאם שהתחבר עם ג'ון שהתחבר עם דאבוס. הקטע שבו הוא קיבל את המכתב וסטאניס החליט ללכת לחומה היה oh yeah שכזה. סוף סוף לסטאניס יש מטרה.
  במעלה מלך לא קרה יותר מדי העונה, אם להגיד את האמת, אבל מבחינת איכות הסצנות טיווין וסבתא טיירל לגמרי עשו את הלוקיישן הזה למשעשע והמנה מכולם, כשהשיא הייתה סצנת המועצה בפרק הזה. כשקורה משהו גדול בצד אחד תמיד נחמד לשמוע דמויות מהצד השני מדברות עליו, וכאן עם האינטריגות בין ג'ופרי לטיווין לטיריון זה היה פרייסלס.
  מה בכל זאת הפריע לי? זה שדחפו כמה סצנות שהרגישו בלתי נחוצות, כמו ואריז ושאיי או הסיפור של בראן. גם ככה זה היה פרק דחוס, למה להכניס בו דברים כל כך חסרי ערך במקום לתת לכל השאר קצת זמן לנשום? או, חס ושלום, לקדם את העלילה אפילו עוד יותר?
  סצנת הסיום? לא טובה כמו בשתי העונות הקודמות אבל גם לא רעה בכלל, בעיקר בזכות הפסקול המרומם נפש (פלצנית שכמוני).
  במבט כולל על העונה זאת הייתה לדעתי העונה הכי טובה. או, אם לא הכי טובה, אז זאת שהכי נהניתי ממנה. המשחק של הקאסט פשוט אדיר. מצפה להמשך.

  • מיכאל גינזבורג

   הדיאלוג בין ואריז ושיי לא נחוץ? הוא סיפק עוד הצצה למניעים של ואריז, דמות שאני מאוד אוהב, כי הוא יודע מה באמת נכון לממלכה – טיריון.
   למרות שהכל יכול להיות אחיזת עיניים, מי יודע.
   אבל זה היה מעניין.

 • מיכאל גינזבורג

  אהבתי את סיום העונה, פרק טוב ומעניין, בניגוד גמור לקודם הפומפוזי שלא השיג את מטרתו.
  כשמתמקדים בדרמה ובדיאלוגים, יוצרים רגעים קטנים ומרגשים של אנושיות.
  אני תמיד אוהב את השיחות בין טיריון לסארסיי.

  לא יודע למה לצפות, כי איני נמנה עם קוראיי הספרים, אך טוענים כי עונה 4 אמורה להיות ההיילייט האמיתי ומקווה שכך. תנו לי פאקינג מתים לבנים כבר לפני שאני משתגע פה 🙂

 • Saturn

  כרגיל, עוד פרק לאוסף.

  חמשת הפרקים הראשונים של העונה הם אולי רצף הפרקים הכי טוב של הסדרה. חמשת הפרקים האחרונים של העונה הם אולי רצץ הפרקים הכי רע של הסדרה.

  זה מדהים איך שהעונה הזו השתטחה ואלמלא החתונה האדומה אני בספק אם בעתיד ייזכרו בה באופן מיוחד.

  כל סיום עונה הם גורמים לדמות של אריה להיות אהודה יותר אבל בכל הbulk של העונה היא פושרת מדי והולכת במקום. אולי הציוות עם ההאונד יעשה טוב.

  אהבתי שאיגריט בכל זאת דבקה בשלה ודפקה בג'ון חיצים.
  טיווין פשוט ענק. כל מילה שלו זהב. הדמות הכי מהנה לצפייה מאז שהוא הפציע בסדרה. שיחה טובה בינו לבין טיריון ושיחה טובה גם כן בין טיריון לסארסיי.

  משעשע שרוב ההיילייטים של העונה הזו מגיעים דפקה ממעלה המלך, איפה שעסוקים יותר בדיבורים ופוליטיקה, ולא מכל הגזרות של הסדרה 'בשטח' שם אמורות להיות ההתרחשויות וההתפתחויות בעלילה.

  זה הרבה לדרוש 10 פרקים שמתוכננים כפי שצריך?

 • miss bojarsky

  אני יכולה בעיקר לומר שהפרק הזה לא הפתיע אותי, הימרתי שהוא לא יהיה דרמטי במיוחד וצדקתי.
  אבל באספקט אחד הוא כן הפתיע אותי – הם אשכרה הראו את הראש של הזאב על הגוף של רוב. תהיתי אם זה יקרה ודי קיוויתי שלא. כה עצוב ומזוויע.

  יהיה מעניין לראות מה יעשו בעונה הבאה.

 • לולי

  אולי מישהו יכול בבקשה לשחזר את הסיפור רוחות של בראן? אני חשה שהוא חשוב והוא מספר את זה ממש בשקט ולא הצלחתי לשמוע

 • qwerty

  הסיפור של בראן ה"טבח העכברוש" מספר אל טבח במשמר הלילה שרב על המלך ולכן החליט להגיש לו את בנו בתוך פשטידה המלך נהנה כל כך מהפשטידה שביקש תוספת כעונש האלים הפכו את הטבח לעכברוש ונגזר אליו לחיות לנצח כאשר הוא תמיד רעב ויכול לאכול רק את צאצאיו. העונש הוא לא אך הרצח אילא על זה שהרג את אורחים ומכאן מתקשר ללא ידיעת בראן כמובן לחתונה בפרק הקודם.

  קישור לויקיפדיה (אם לא קראת את הספרים על תקראי את הקטע "ריקוד הדרקונים" -ספויילר.
  http://awoiaf.westeros.org/index.php/Rat_Cook

  • לולי

   תודה רבה 🙂

 • Have you been sitting in that same seat, laughing and drinking all night?
  הנה "משחקי הכס" 3.10 לו התרחש רק בפייסבוק.

 • רבים כבר עשו את הקישור הזה בעקבות "משחקי הכס" של השבוע, עכשיו הנה ההלחמה המתבקשת. ספוילר כמובן.

 • Tomer Soiker

  בבאזפיד דירגו את כל שלושים פרקי הסדרה ששודרו עד כה. שלושת הגדולים לא מפתיעים אותי, בטח לא המשותף להם, רק שכנראה הייתי מחליף בין המיקומים.
  http://www.buzzfeed.com/adambvary/all-30-game-of-thrones-episodes-ranked-from-worst-to-best

  • דובל

   הייתי שם את הבלאקווטר ראשון, זה היה אחד הפרקים הכי מרהיבים של טלוויזיה שיצא לי לראות, קרב שלא מתעסק בעצם קיומו של קרב אלא בדמויות שמתתפות בו, תענוג. אחריו גשמי קאסטמיר כי הבילד אפ לחתונה וגם החתונה עצמה היו פשוט מצמררים, ושלישי, הבחירה המפתיעה, "Kissed by Fire" הפרק החמישי של העונה הנוכחית- עם ג'יימי באמבטיה, הקרב של בריק וסאנדור, סוגיית ההוצאה להורג של קארטסארק, ג'ון וייגריט במערה, ואבא טייווין מסדר חתונות לילדים. פרק שמבויים בצורה מושלמת.

 • Tomer Soiker

  אריה וההאונד בתפקיד ג'ון קונור ו-T-800.
  http://www.themarysue.com/game-of-thrones-terminator-2/

 • מיקה

  יארה? לאחות של תיאון קוראים אשה גרייג'וי, לא יארה.
  והאמת היא שבכלל לא קישרתי בין ואריז לתיאון עד שלא ציינת את זה.

  • Tomer Soiker

   בספרים קוראים לדמות אשה, בסדרה שמה שונה ליארה בגלל הדימיון לאושה.

   • מיקה

    אה. הזוי. אשה ואושה בכלל לא כזה דומה – והן ממש שונות זו מזו.
    אבל היי, לפחות הם שינו רק את השם.

    • Tomer Soiker

     דימיון בשם, כמובן.

 • ג'גי

  רק רציתי להגיד שנהניתי מאוד מהסיכומים שלך השנה 🙂 נראה גם שהיית חיובי יותר כלפי הסדרה מאשר בעונות הקודמות.

  • תודה רבה. הייתי חיובי כי העונה הייתה טובה יותר – גם כשהציגה את אותה מתכונת שברי עלילות, עדיין הצליחה רוב הזמן לקשור אותן ביחד או לדאוג שתהיה ביניהן זרימה טובה. מעבר לכך, העובדה שקראתי במקביל את הספרים ודאי תרמה לסבלנות שלי.

 • miss bojarsky

  אה, שכחתי לציין משהו – מגיעה לי הכרה בצדקתי לגבי כך שלסאם אכן יש חבילה שלמה של זכוכית דרקון.

  • מיקה

   all hail the queen Bojarsky!
   (לא בציניות. הכי ברצינות בעולם. וגם על זה ששכנעת כה רבים לקרוא את הספרים. כה לחי!)

 • יערה

  בשנה שחלפה 146 תינוקות בארה"ב קיבלו מהוריהן את השם Khaleesi .
  לפי מספר התינוקות בשנה הקרובה שיקבלו את השם North נוכל לראות לאן רוח האנושות נושבת.
  (לאלו מכם שלא מעודכנים בשטויות לא הכרחיות – לבת של קניה ווסט וקים קרדשיאן קוראים North West. כן.)

  • מיקה

   אוי, מה נסגר עם אנשים?
   עכשיו אני הולכת ברצינות לשקול את הרעיון שבן הזוג שלי העלה כשהתחלנו לצפות בספרטקוס בזמנו, ולקרוא לתינוק הבא – אם יצא בן – ספרטקוס. או שאמשיך לדבוק בשם האולטימטיבי שעלה לי לראש לפני כמה חודשים, טי רקס.
   בין קאליסי ונורת', טי רקס שולתתתתת לגמרי. ולינקולן, שם פרטי לבת, בל נשכחה.

   • יערה

    מכיוון שאני לא יודעת אם את סרקסטית או לא, ואני לא רוצה להעליב את השם האופציונלי של ילדיך העתידיים, אני אבחר… לא להגיב.
    (:

© עידו ישעיהו