משחקי הכס 3.07: הדוב והעלמה הנאווה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 14/05/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 3.07

Game of Thrones - 03x07 - The Bear and the Maiden Fair

הביקורת מפורסמת כשמקדימות אותה שש תגובות

כמו בכל עונה מגיע הפרק שאת התסריט שלו כתב ג'ורג' ר. ר. מרטין עצמו. בעונה שעברה הוא כתב את "בלאקווטר" הסוחף, שכל כולו מתאר התרחשות אחת, והשנה העדיף לדבריו לכתוב פרק שעוסק בדמויות אחרות, כמו סאנסה ואריה. התוצאה היא פרק שמורכב בעיקר משיחות ועוד שיחות. העניין הוא שזה בסדר מבחינתי, כי בניגוד לפעמים הקודמות שמרטין כתב פרק, הפעם אני קורא במקביל את הספרים כך שמסקרן לראות כיצד הוא כותב את הדמויות שלו עצמו במסגרת הסדרה, אחרי שכה סטתה מהמקור.

הסצינות המייגעות עם תיאון, למשל, בכלל לא נמצאות במקבילה הספרותית. למעשה לתיאון אין זכר ואין לי מושג לאן לוקחים את זה, אבל בשלב הזה זה כבר נראה כמו הגזמה פראית, ובתור אחד שמאוד אוהב את דמותו אני ממש מצר על כך. גם השיחה בין מארג'רי וסאנסה לא הופיעה במקור, ונועדה להפוך לדיאלוג את מה שבמקור היה מחשבותיה של סאנסה לבדה בנוגע לטיריון. היה מעניין לשמוע את מארג'רי אומרת שהבן שיהיה לה ילמד את אורחותיו ממנה, רמז עבה שלה בנוגע למקור שממנו ג'ופרי ינק את האכזריות הפסיכופטית שלו.

אפרופו, גם הסצינה של ג'ופרי וטייווין לא הופיעה בספר, ובמקרה הזה הייתה חריגה נוספת מהכתבים: על טייווין נאמר במקור שהוא לעולם לא מחייך, ואילו כאן הוא מסיים את השיחה עם נכדו עם חיוך מרוצה על פניו. קצת משונה, כאילו האיש הגדול הזה שואב הנאה מהעמדתו של נכדו המטופש במקומו. יתר על כן, במקרה הזה קושיותיו של ג'ופרי בנוגע לדרקונים נראות מאוד במקומן, ואפילו די מפתיע לראות כיצד סבו פוטר את היצורים בכזו קלות. בכל זאת אהבתי את הסצינה הזו ולו בגלל המשחק המעולה. נגיד מה שנגיד על ג'ופרי, אבל ג'ק גליסון פשוט מופלא בתפקיד הזה, ועל הכריזמה העצומה והשקטה של צ'ארלס דאנס אין צורך להכביר במילים.

והיו שלל שיחות על אהבה והבטחות לעתיד. רוב וטאליסה, טיריון ושיי, ג'ון ואיגריט. האחרונים סיפקו את חילופי הדברים האהובים עלי בפרק, מאוד שנונים. הם מקסימים ביחד, בעיקר בזכותה. אלא שהפרק סיפק גם רמזים קודרים שבוודאי אין להקל בהם ראש. ישנה טרמינולוגיה מאוד עקבית במילות האהבה של "משחקי הכס". בסוף העונה הקודמת שיי אמרה לטיריון, "יש לך חרא זיכרון: אתה שלי ואני שלך". הפעם, בסופה של שיחה מפוכחת למדי בין איגריט וג'ון, היא אמרה לו, "אתה שלי כשם שאני שלך". אולם אושה העיבה על חגיגת האהבה הזו כשסיפרה על האיש שהיה לה, "הייתי שלו והוא היה שלי". כמה יפה. אבל זה נגמר אצל אושה, ובאלימות. על היופי הזה אי אפשר לסמוך.

גם החזית הפחות-רומנטית סיפקה רגעים נהדרים. בחזרתו של ג'יימי להציל את בריאן הוא גאל לא רק אותה אלא גם את עצמו, במובנים רבים. האיש שידוע בפי כל כקוטל-מלך, מפר השבועות, נשבע שוב בפני בריאן לקיים את הבטחתו לקאטלין, האויבת שלו. לבסוף הוא גם לא מסוגל להפקיר את רֵעַתו וחוזר כדי להצילה אותה, העלמה מול הדוב. האקט הזה היה ממש נוגע ללב, והיה אפילו מספק יותר לו זרקו את לוק אל הכלוב במקומה.

מעבר לים הצר, דאינריז לוקחת ברצינות את ענייני שחרור העבדים, מה שנחמד. אני מוכרח לציין שמכל המקומות שהוקמו לחיים בסדרה, המסעות שלה הם המרשימים ביותר, לפחות מאז קארת' בעונה הקודמת. הערים הקסומות שהיא מגיעה אליהן נראות שופעות ויפהפיות, ואם מוסיפים לכך את הדרקונים המעוצבים-להפליא, יש כאן מנצחת ברורה. למה לה להגיע בכלל לווסטרוז, נשגב מבינתי.

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר!

תגיות:
 • שיח רחב ועץ גבוה

  לא נעים להגיד, אבל הסדרה הזאת מתחילה להרגיש כמו "אבודים". אני יושב וכמעט סובל במהלך הפרקים המשמימים מתוך אמונה שבקרוב, ממש בקרוב הולך לקרות משהו.

  סביר להניח שזה באמת יקרה, אני מעריך שלקראת הישורת האחרונה של העונה העניינים יתחילו לזוז, אך אני חושש שעבורי, זה כבר לא כל כך ישנה. אני אראה את זה, אבל שני הפרקים האחרונים חיסלו סופית את האמון שלי ביוצרים ובכך שאני נמצא בידיים בטוחות.

  ואני חייב לציין את זה בצורה הכי ברורה שאפשר – אם לא הייתי יודע שאני צופה בסדרה שלוקחת את עצמה ברצינות, הייתי משוכנע במיליון אחוז שהקטעים עם ת'יאון גרייג'וי הם פארודיה על סרטי עינויים. שבעה פרקים לתוך העונה, מישהו מוכן להסביר למה אנחנו מבזבזים כל כך הרבה זמן על הסיפור הזה? למה חמש דקות שלמות בזבזנו עם סצינת ה"סקס" הכי מיותרת בתולדות הסדרה (ואו-הו, יש לה לא מעט מתחרות ראויות) למרות שהסוף היה ברור מקילומטר, וגם הוא לא מקדם אותנו לשום מקום?

  אני מוכן לסלוח לסדרות שמעגלות פינות או שמורחות זמן, אבל אני לא סולח ליוצרים שמזלזלים באינטליגנציה שלי כצופה.

  • גיא

   די מדוייק. אני לא מבין את ההשתפכות של עידו בפרקים האחרונים ואיך הוא הגיע למסקנה שהעונה הזאת פחות סובלת מבעיות הקודמות, אבל באמת שהסדרה הזו היא פאזל מייגע וארוך שמתחבר לאט לאט לקראת פינאלה סבבה. אני לא יודע איך אפשר להנות מפרקים שבקושי מכילים מיקרו עלילה. זה מייגע.

 • Matoy

  הפרק הכי טלנובלי של משחקי הכס, בעונה הזו (אם לא בכלל). סנואו ואיגריד מדברים על היחסים שלהם, סאנסה מתפייטת עם מרגרט על נושאי מיניות ואהבה, רוב ואשתו מכניסים פלפל לנישואין.
  הקטע עם תיאון באמת מתחיל להעיק, ההימור שלי שהוא ימות בקרוב וזהות המענה תיחשף, אבל הטוויסט הזה צריך להיות גדול בגודל של החומה כדי לפצות על הבניית מתח המטורפת הזו. בנוסף, הקטע עם הבנות (זונות?) שמנסות לפתות אותו בכאילו היה מגוחך.
  עוד משהו שיכל להיות יותר טוב ולא היה, הוא המפגש בין סבא טיווין לג'ופרי. כמה פרקים לפני נרמז שטיווין יצליח במה שסרסיי נכשלה וזה בלהשתלט על המפלץ הקטן. במקום זה, מה קיבלנו? כמה השתחוויות, כמה עקיצות לג'ופרי ("אפשר לסחוב אותך לשם.."), אבל בגדול לא הגיע שום דבר בדמות הסטירת לחי של טיריון מהעונה הקודמת, וחבל.
  בגיזרת ג'יימי ובריאן – שוב חזרנו לטלנובלה. מסתבר שקשה לג'יימי הבן אדם שדחף ילד קטן כמעט למוות (בסוף רק גרם לנכותו), ושחנק למוות קרוב משפחה על מנת לצאת לחופשי, להשאיר מאחור את בריאן (האישה שהחזיקה אותו בשבי). אה כן.. שכחתי שעכשיו הוא אחד מהטובים.
  הפרק הזה נראה לי כמו הכנה לפרקים הבאים שיתנו את הפאנץ' המשמעותי יותר. אבל הסדרה הוכיחה שגם בפרקים דלי התרחשות היא עדיין מסוגלת לשמור על רמת עניין, חבל שזה לא התמשש הפרק.

  • miss bojarsky

   אולי בספרים זה מורגש יותר, אבל אני חושבת שגם בסדרה עשו עבודה טובה בלהראות את השינוי שעבר על ג'יימי מאז היום שבו הוא דחף את בראן מהגדל, במיוחד מאז שהוא נשבה. ג'יימי שדחף את בראן לא היה טורח להציל את בריאן (הממ… רק עכשיו שמתי לב שהשמות שלהם דומים) ואף סביר להניח שהיה נהנה מהמחזה. אבל הוא עבר הרבה מאז ובין היתר למד לכבד את הנאמנות והאצילות של בריאן, וזה משפיע עליו.

 • anyutka

  הטורצ'ר פורן היה מוגזם הפרק. טוב שלא הראו מה ואיך בדיוק חתכו לתיאון. וכן, זה היה ברור מהשניה שהם הדגישו בפתיח את 8אז איזה איבר הכי מיותר בשבילך*.

  והבריחה של אריה הכי עלובה בעולם. היא לא הספיקה לרוץ מתוך המחנה כשההאונד תפס אותה.

  דנאריאז חייבת לעשות משהו עם המתח המיני עם ג'ורא.

  • טוב, אריה לא אשמה שההאונד נשאר בסביבה.

   • יערה

    בכל הנוגע לג'ורה ודנריז נראה שהמתח המיני הוא חד-כיווני למדי…

 • תתש

  ג'יזס פאקינג כרייסט. "שום דבר לא קורה!" "איזה שיעמום!" "פיתוח דמויות זה טלנובלי!" באמת אנשים, אתם משעממים עם התגובות החוזרות ונשנות האלו. מאיפה הציפיה הזאת שבכל פרק צריך לקרות "משהו"?

  • Matoy

   לא אמרתי שפיתוח הדמויות טלנובלי, אמרתי שלדעתי רצף של שיחות "יחסינו לאן" קצת מזכיר לי טלנובלה ואני מצפה ל'משחקי הכס' ליותר מזה. ואני מסכים עם זה שמעלי, הפרק לא היה פחות מעניין (לא רק במובן שאף אחד לא מת, או התפוצץ, או בגד בשני. במובן שלא התעניינתי בו כמו בפרקים הקודמים).

 • שיח רחב ועץ גבוה

  רק אבהיר: כשאני אומר שלא קורה כלום, אני לא מתכוון לזה שאף ראש לא נערף או שאף ממלכה לא נכבשת, אלא שפשוט לא קורה כלום.

  אחרי הפרק הזה לא למדתי דבר אחד חדש על אף דמות ועל אף מערכת יחסים בסדרה (אולי למעט ג'ימי). ואם זה לפחות היה מגובה בטקסטים חדים כמו שהיא יודעת לעשות מדי פעם, ניחא. אבל במקרה הזה זה היה פשוט פרק חלש מאוד.

  צר לי, אבל לא כל פרק משעמם של דיאלוגים בלתי שנונים ועבשים וסצינות סקס טיפשיות הוא פיתוח דמויות.

 • Velvet

  פרק טוב בעיני, כמו כמעט כל הפרקים האחרונים.
  ההתפתחויות של ג'ון וייגריט, ג'יימי ובריאן וסאנסה ומרג'ורי היו מטופלות היטב. נכון, הדיאלוגים האלה לא שנונים במיוחד, אבל לא כל דיאלוג צריך להיות סורקין בשביל לקדם את הדמויות שמשתתפות בו, ובקלות אפשר להגיד שכל הדמויות שמניתי לעיל התקדמו באמצעות הדיאלוגים (קצת פחות סאנסה, קצת יותר השאר). דאינאריז יצאה בהצהרת כוונות מרשימה ולא צפויה (אפשרות לחזור לווסטרוז נדחתה כלאחר יד), אריה משנה כיוון, וטיריון ממשיך בשקיעה המתמשכת שלו בעונה הזאת.

  לא כל קווי העלילה היו יצירות מופת – בראן משמים למדי (למרות שאני אוהב מאוד את מירה ודי אוהב את אושה), ת'יאון לא מטופל טוב בעיני, ואני סקרן מאוד לראות מה תהיה האסטרטגיה שלהם להמשך איתו, ורוב מתנדנד באמצע בין לא רע ללא טוב.

  לסיכום – אני יודע שזה לא פופולארי פה אצל יאדו בסלון, אבל אני נהנה מהסדרה הזאת מאוד, וכן, גם מפרקים כאלה.

 • miss bojarsky

  אני גם חשבתי שהיה פרק טוב ונהניתי מהשיחות שבו, שנתנו את ההצה למחשבות ולרגשות הדמויות, שבספרים נמצאת תמידות וחסרה לי בסדרה. ואפילו לא ידעתי שג'ורג' מרטין כתב את הפרק, זה בהחלט מסביר את זה.

  אני כה אוהבת את מערכת היחסים של ג'יימי ובריאן ואני שמחה שעשו צדק עם סצינת הקפיצה שלו לבור איתה.

 • dorigil

  מישהו צריך לומר שהדמות הכי טובה של העונה זה הווילדלינג הג'ינג'י המזוקן. כל שנייה שלו על המסך היא תענוג.

  • Lhuna

   א. נכון!

   ב. לקח לי זמן להזכר מאיפה הוא מוכר לי ולמה הפרצוף המוזר שלו עושה לי צמרמורת נוסטלגית נעימה בגב – הוא שיחק את גארת' ב"המשרד" הבריטי (הדמות שעליה מבוסס "דווייט" במשרד האמריקאי).

 • אליאב

  קצת מוזרה לי הגישה של ג'יימי. הוא תמיד דיבר בסגנון של "אבא שלי כל יכול" וזה עזר לו. ואז כרתו לו את היד בגלל שהוא דיבר ככה. אני ציפיתי שזה ירסק אותו והוא יפסיק עם זה אבל הוא ממשיך עם סגנון הדיבור בכך שהוא מאיים באמצעות אבא שלו וזה דווקא חוזר לעבוד לו!! FTW?!
  אבל בסך הכל אני מרוצה…

  • שגיש

   +1

   • miss bojarsky

    זה חוזר לעבוד לו בגלל שללוק לא הזיז מטיווין לאניסטר והוא נהג בפזיזיות כשהוא כרת לג'יימי את היד. אבל לורד בולטון מחושב יותר מלוק ולו כן אכפת מטיווין וללוק אכפת מה לורד בולטון אומר.

  • assafTV

   זה כמו תרגיל "האיש הערום" באיך פגשתי את אמא. 2 מתוך 3 פעמים זה עובד.

 • מיכאל גינזבורג

  הודור.

 • You're in your early teens, this is the time for experiment. כך היה נראה "משחקי הכס" 3.07 לו התרחש רק בפייסבוק. מצחיק במיוחד (גם) הפעם.

  • הודור גמר אותי.

 • סטיבי

  באתי להתעצבן על הסיפור של תיאון, אבל אני רואה שעשו זאת לפניי והרבה יותר טוב.
  בשביל מה קיימת העלילה הזו? למה לכתוב סיפור כזה, מה זה משרת? (אני מניחה שזה גם די שונה מהספר, אבל גם שם) מה כבר יהיה אפשר להשיג עם הדמות שאי אפשר יהיה להשיג בלעדיו, אם ומתי שיקרה סוף סוף משהו? וכמה זמן אפשר להמשיך ככה?
  חוץ מזה, אני לא מחבבת את איגריט. אבל היי, אני גם לא אוהבת קומדיות רומנטיות מטופשות שבהן בדיחות קרש נחשבות הקנטה מקסימה.

  • סטיבי

   אה, אגב, יאדו – אני מנסה להיות מעורפלת ואני לא יודעת אם זה נחשב ספוילר, אם כן תרגיש חופשי להשמיד – אני לא בטוחה שההערה שלך לגבי תיאון והספרים נכונה. אולי הוא הקדים את המאוחר, כי אם הבנתי נכון, בספרים יש דמויות שלא מופיעות הרבה זמן, אבל בסדרה זה מהלך בעייתי.

  • מיכאל גינזבורג

   דווקא איגריט היא דמות משעשעת וחצויה.

   • יערה

    גם אני מאוד מחבבת את הדמות שלה. בנוסף, האינטראקציה בינה לבין ג'ון היא אחת הבודדות שמראה פשוט שני אנשים מדברים ביניהם בצורה נורמלית וכנה, בלי ציניות ומסיכות והעמדות פנים ושקרים ושקילה זהירה של כל מילה שנאמרת. זה מרענן.

 • דובל

  מפתיע אותי שאנשים מתלוננים על האיטיות של הסדרה בלי להתייחס לספרים. עונות 1-2 כיסו ספרים שלמים. העונה הזאת מכסה חצי ספר, ולא סתם חצי ספר, אלא חצי ספר שהוא כולו סט אפ אחד גדול לחצי השני שהוא פשוט מטורף ובהחלט יספיק לעונה 4 רוויה באקשן/פוליטיקה מרתקת. אז זה לא מפתיע שהעונה הזאת קצת איטית יותר. אני עדיין מאמין ומקווה שפרקים 9-10 של העונה הזאת (גולשים כבר לחצי השני של הספר) וכל עונה 4 יפצו על זה.

  נ.ב. אני חושב שמבחינת משחק, כתיבה ובימוי העונה הזאת היא הכי איכותית, אני נהנה מכל דיאלוג ומכל סצנת אקשן, אפילו הקטנות ביותר.

 • Tomer Soiker

  חשפתי את עצמי לספוילרים בתחילת העונה, כך שאני כבר יודע מי מענה את ת'יאון. ד"א, בימד"ב שם הדמות מופיע בקרדיטים, אז כדאי להימנע מהאתר.

  יחד עם זאת, אני לחלוטין מסכים עם כל הטרוניות נגד העלילה הזו. היא מרגישה נמרחת וללא מטרה, אז אני מקווה שזה ישתלם בקרוב.

  מפתיעות אותי תגובות השליליות פה על איטיות וכו'. נכון שמרבית הפרקים הראשונים לעונה נעו לאט והתמקדו יותר מדי במסעות בדרכים, אולם מאז הכל טוב ויפה.* אע"פ ששיש הרבה דמויות והסדרה עוברת מסיפור לסיפור לסיפור, איכשהו זה עובד הרבה יותר טוב ומעניין יותר מכפי שהייתה מרבית העונה השנייה.

  * כן, הסיפור של בראן מתנהל בעצלתיים ומשעמם בד"כ. וכאמור, "המסור" נוסח ווסטרוז.**
  ** את איוון ריאון אפשר לראות כרגע בתפקיד הרבה יותר סימפטי בסיטקום Vicious לצד איאן מקלן.

 • מיכאל גינזבורג

  אם המהלכים הלבנים עוברים את מהירות הקול בדרך לחומה, הקוטב יהיה מאונך או מאוזן?

  *** הם הולכים לשם כבר 7 פרקים, זה הורג אותי**

 • Saturn

  הקטע הוא ש~5 הפרקים הראשונים של העונה היו לדעתי, כמכלול, הטובים ביותר של הסדרה, פחות או יותר.

  מרגע שעברו את קו החצי הרמה נפלה פלאים. יותר מרוח, יותר הא ודא בלי פואנטה ועם מעט takeawayמכל פרק.

  אין לי מושג איך הם מתכננים עונה של 10 פרקים ולא רואים שיש להם בעיית פייסינג קשה דווקא בחצי השני של העונה.

  הסיפור עם ת'יאון – גרוע (ואפ המענה הוא באמת הבן שרוב הוציא להורג, הוא לא יירצה לגייס אותו כנגד הסטארקים ולא לענות אותו בגלל הבגידה של תי'און?). הסיפור עם בראן – גרוע. הטיפול באריה – גרוע. היא נהייתה יותר מדי זעופה ורצינית בצורה תהומית ('מי האל שלך? -'המוות!').
  הסיפור הגרוע של סאם בטח יפציע בפרק הבא.

  זה בהחלט היה הפרק הכי חלש של העונה. יותר מדי שיחות 'רומנטיות'. מין מופרז. בלי התקדמויות. לא קרה כלום לגבי 'התמונה הגדולה' אצל סנואו מאז הפרק הראשון. צועדים וצועדים ובצורה נוחה הם יגיעו ליעד בפרקי סיום העונה.

  למרות שהדינמיקה עם איגריט מצויינת והשחקנית טובה. אבל ההרגשה היא שהם תמיד בסוף משבצים אותה כ'בת זוג'. השיחות שלהם בשני הפרקים האחרונים נגמרים בהכרזה שלה על אהבתה\קשרה לסנואו.

  וחשבתי שהחורף הגיע כבר והקיץ נגמר אבל עדיין לא רואים שום השפעה של זה על ווסטרוס. כמה זמן צריך לחכות למהלכים הלבנים. לעזאזל, אפילו אצל הזומבים האלה אין כלום חוץ מצעדה שתסתיים בפרק הסיום.

 • assafTV

  ואיך עד עכשיו אף אחד לא איזכר את זה?!

  Spike:"You made a bear!"
  Buffy:"I didn't mean to!"
  Spike:"UNDO IT! UNDO IT!"

  רק תחליפו ספייק בג'יימי ובאפי בבריאן

  • miss bojarsky

   LOL!

© עידו ישעיהו