משחקי הכס 3.06: הטיפוס

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 06/05/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

מה חשבתם על "משחקי הכס" 3.06?

Game of Thrones - 03x06 - The Climb

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר!

תגיות:
 • Matoy

  למרות שלורד בייליש הוא הדמות הכי חכמה בסדרה, ולמרות שבדרך כלל אני מספמט אותו – הפרק הזה גרם לי לתעב אותו סופית. מאז העונה הראשונה אני מחכה לעיתות ואריז-בייליש, עימות שני התככנים הגדולים של הסדרה – ואם ואריז היה המלך הבלתי מעורער שני פרקים לפני, עכשיו הגיע בייליש והראה לו מאיזה אצבע משתין הדג (הקטנה) כשהוא סיכל לו את המזימה לחתן את סנסה עם הטיירלים, הצליח להעלות את קרנו עוד יותר בעיני הלאניסטרים, וגם לימד את סאנסה לקח. בנוסף הוא גם גילה על רוז שבגדה בו ומסרה מידע, ורצח אותה באמצעות ג'ופרי. שני הדברים האחרונים רק הראו עד כמה חסר מוסר הבן אדם הזה יכול להיות – אם היה לו שמץ אהבה לסנסה הוא היה פועל כדי למנוע ממנה סבל בחתונה עם טיריון, ואם היה לו איזשהו סנטינטים לרוז הוא היה מעניש אותה בצורה פחות אכזרית. אני חושב שהוא האדם הכי שפל, אחרי ג'ופרי וסרסיי בסדרה.
  עוד עימות שחיכיתי לו היה סבא לאניסטר – סבתא טיירל. שני שחקנים מופלאים, שכנראה הגיעו מבמות לונדון, שנותנים קונטרה אחד לשני. העימות הזה נגמר בסוג של תיקו, עם יתרון לסבתא טיירל שהראתה לטיירן שבניגוד לצאצאים שלו, אותה שאי אפשר להכריח אותה באיומים.
  המניות של לורד האש, רק עולות. מלבד העובדה שהוא האל שאשכרה עושה משהו מוחשי (מחיה אנשים, מוליד שדים שהורגים אנשים), הוא גם הצליח לאחד מאמינים שונים בתכלית אחד מהשני, מליסנדה והחבורה שמחזיקה את אריה. הרגע המקריפ של הפרק – אריה "את מכשפה מגעילה", ליידי מליסנדרה "אני רואה אנשים מתים בעיניים שלך, נפגש בעתיד! על טוב", אריה עם מבט של WTF?

  • באשר לליידי אולנה, אני מאמין שזה אחרת – היא שברה את הקולמוס של טייווין כדי למנוע ממנו לחתום על צירופו של לוראס אל משמר המלך, מה שאומר שהיא מסכימה לחתונה. הם עשו את זה באופן מאוד מתעתע, אבל זה מה שאני הבנתי.

   • יערה

    אחרי צפיה חוזרת בסצינה, זה גם מה שאני הבנתי.
    1:0 לטיווין. באסה, אבל לפחות הליידי הוכיחה שגם היא יודעת לעמוד על שלה.

   • מיס בוז'רסקי

    כך גם אני הבנתי זאת.

   • Matoy

    צודק, משום מה חשבתי שהקולמוס נועד לחתום את הנישואין לא את הגיטס של לוראס. הייתי מצפה ששבירת הקולמוס תביע מלחמה בהחלטה לא הסכמה איתה.

  • Tomer Soiker

   לא מבין למה מישהו מופתע מבייליש. מבחינתי הוא סומן כמנוול ברגע שבגד בנד בעונה הראשונה. אולי היו לו כמה רגעים חיוביים, אולי זו פשוט הרטוריקה המצוינת שלו, אבל בסופו של דבר הוא תמיד היה שם לצד ג'ופרי וסרסיי כ"נבל ראשי".

 • מיס בוז'רסקי

  בעיניי היה פרק חלש למדי ומקושקש קצת. יש דמויות שאני מרגישה שמפוספסות בסדרה וזה חבל, בפרק הזה בלטו סאם ולוראס.

  החיובי – השחקן של סיימון ממיספיטס עושה גם פה עבודה נהדרת, כה כה מוצלח בלהיות קריפי.
  והשיחה בין טיריון וסרסיי הייתה חזקה.

  • מיס בוז'רסקי

   *הוא כה*

   • שיח רחב ועץ גבוה

    עוד פרק פילר בעונה שעושה צעד קדימה ושניים במקום.

    אני חייב להעיר לגבי הסיפור של ת'יאון. אני לא מצליח למצוא את המלים שיתארו עד כמה קו העלילה הזה פוגם בסדרה בעיני. פשוט מדובר בכלום ושום דבר. הפרק זה הגיע לשיא. אין לי בעיה עקרונית עם סצינות עינוי כשהן אמורות להעביר דמויות תהליך כלשהו. כאן זו הייתה פשוט סצנה חסרת כיוון, ארוכה ונמרחת, ולא קידמה דבר. אז נכון, סימון ממיספיטס מצליח להיות קריפי גם כאן, אבל הסיפור של ת'יאון פשוט הולך במעגלים מתחילת העונה. לפני שני פרקים היה לו רגע של חסד, ומלבד זה בזבוז מוחלט של זמן. וזה כולל שני פרקי עינוי בתחילת העונה, שגם הם היו חסרי פואנטה לחלוטין. מיותר מיותר מיותר.

    ונקודה לאופטימיות: את שני הפרקים הבאים מביימת מישל מקלארן, שביימה את (כמעט) כל הפרקים הכי חזקים ובלתי נשכחים ב"שובר שורות".

    • יערה

     גם אני לא מבינה את הפואנטה של סצינות העינוי המתמשכות והמתמרחות.

     • Jaguar

      אסור לדבר על הספרים, אבל אני מבטיח שיש להן מטרה.

    • זרביט

     איזה פרקים של שוברי שורות?

  • מיכאל גינזבורג

   אני איתך, פרק בינוני.

 • Saturn

  אפשר היה לדעת שיהיה פרק פחות טוב ברגע שהראו תקצירים לעלילות של בראן,סאם ות'יאון – כך שידענו שהפרק יכיל אותם.

  שלושה סיפורים לא מעניינים ודי מיותרים. אי אפשר להגיד שהם גוזלים זמן כי בסך הכל הם מקבלים סצנה אחת בפרק אבל הבעיה היא שהם צריכים להופיע בכמה פרקים בגלל שמדובר בהתרחשויות בזמן אמת והסדרה לא משחקת בזמן.

  מבחינת כמות ותוכן אפשר לספר את העלילות בפרק אחד.

  לא הבנתי את הדאבל-בלאף בחקירה של ת'יאון ואם אנחנו צריכים להאמין שהמענה שיקר או לא בנוגע לזהותו.
  עברנו חצי עונה ועדיין אין לי מושג מה הולך עם העלילה הזו. בזבוז זמן.

  טיווין אדיר. מאז שהופיע בעונה הקודמת הוא הדמות הכי טובה בסדרה. ה'הייפ' שדמויות ועולם הסדרה עשה לו מתברר כנכון והוא עושה בית-ספר לכולם – גם מחוץ לשדה הקרב. מסכים עם תשבוחות סבתא טריילר לגבי טיווין.

  פספסתי משהו בנוגע לסאנסה? אוקיי, אני מניח שהבכי היה בגלל הידיעה שקיבלה עם טיריון אבל מה לגבי התקריב לגבי האונייה ששטה בים? סיפרו לה ששלחו את לוראס? האם זו סתם דרך מוזרה להראות שהיא הייתה רוצה ומעדיפה להיות על הספינה הזו עכשיו ועם בייליש במקום להאלץ להתחתן עם הננס?

  • מיקה

   שלחו את לוראס לאן בדיוק?
   היא בוכה כי היא לא רוצה להתחתן עם הננס ומאוד היתה רוצה לנסוע עם בייליש במקום.
   בקשר למענה של ת'יאון – ממה שהבנתי הוא לא שיקר לגבי הזהות שלו. הוא רק שיקר שאם ת'יאון יצליח לנחש נכונה ת'יאון ינצח וישוחרר. הוא פשוט לא חשב שת'יאון יצליח בכלל להתקרב לניצחון וחשב שיוכל לענות אותו כי הוא מפסיד, אבל ברגע שת'יאון צדק, הוא אמר "טוב נו, צדקת. אבל שיקרתי. זה לא אומר שניצחת." עינוי לאצבע או משהו כזה (השתדלתי לא להסתכל, סליחה) ואז ת'יאון צורח "כרות את האצבע שלי, כרות את האצבע שלי!!!" אז הוא כורת אותה ומסיים בנימת ניצחון "אני ניצחתי".

   • Saturn

    כן, את זה הבנתי. רק ההתמקדות הארוכה בספינה בסצנת הבכי של סאנסה הייתה מוזרה לי וגרמה לזה להראות כאילו הם מצביעים על קשר בין הבכי לספינה.
    כנראה זה היה נסיון להראות שסאנסה הייתה מעדיפה את העסקה הקודמת מהנוכחית.

    • יערה

     זה מה שאני הבנתי – סאנסה בוכה וחושבת לעצמה "הייתי יכולה להיות עכשיו על ספינה בדרך הביתה במקום להיות מאורסת לגמד מכוער ונוראי ופיכסה".

    • Tomer Soiker

     זו הייתה הספינה של בייליש. סמל הציפור על המפרש הוא זה שאימץ בתחילת העונה השנייה.

   • דורון ז

    הוא בשום שלב לא הבטיח לשחרר את ת'יאון, זה בכלל לא היה על השולחן, אז זה לא יכול להיות השקר. מה שהוא הבטיח זה שאם ת'יאון ינחש נכון, הוא יגיד לו שזה נכון. והשתמע שהוא גם יפסיק קצת עם העינויים. ואז ת'יאון ניחש שהוא אחד מבני קארסטארק, והמענה אמר לו שהוא צודק. ואז פתאום קרא לעצמו שקרן, וחזר לענות אותו. כלומר השקר הוא שקארסטארק זה נכון.

    אבל הוא שקרן, אז אולי הוא בכל זאת קארסטארק…

  • כירבולית

   זו כנראה היתה הספינה של לורד בייליש, והיא בכתה כי היא פיספסה את ההזדמנות להימלט ממעלה המלך ומחתונה עם טיריון.

   • שגיש

    אכן זו הספינה של לורד בייליש, אפשר לראות בבירור את הסמל שלו עליה (Mockingbird)

 • יערה

  נראה שכולם פה די התבאסו מהפרק, אבל אותי הוא ממש עניין ולא רציתי שייגמר. סוף סוף הרגיש לי שמאיטים קצת את הקצב, במובן הטוב – הרבה מהפרקים עד עכשיו הרגישו לי כמו תקציר של העלילה במקום העלילה עצמה.

  • מיס בוז'רסקי

   אצלי זה גם השפעה של הספרים, סטו מהם לא מעט בפרק הזה וקשה לי עם זה.
   מגניב אבל שנהנית, אשרייך 🙂

   • יערה

    הבנתי. אפשר דוגמא לסטייה שנעשתה? מעניין אותי לדעת מהם ההבדלים בין הספר לסדרה. לא מספיק בשביל לקרוא את הספרים, אבל נחמד לשמוע אותם לפעמים. אם אני צריכה להמר – הפגישה בין המכשפה האדומה ואריה נראתה די מצוצה מהאצבע.

    • מיס בוז'רסקי

     הימרת נכון 🙂

     אני משתדלת לא לכתוב פה על הספרים כי קודם כל, יאדו לא אוהב את זה. שנית, עבר זמן מה מאז שסיימתי איתם וכבר קשה לי לזכור מה בדיוק קרה בהם לעומת מה שקורה בסדרה (ואז אני חופרת בפרטי ליאדו, שנמצא עכשיו בספר הרביעי, שיזכיר לי). אז אני מפחדת לבלבל דברים ויותר מכך, לספיילר בטעות אירועים שעוד לא קרו בסדרה.

     • מיקה

      טוב, זה לא בדיוק "הימור נכון" – כל ההגעה של המכשפה למחנה של האחווה וכל הסיפור עם גנדרי פשוט עבר שיפט; זה לא בדיוק שהפגישה שלה עם אריה מצוצה, זה שהחליפו את הממזר שהמכשפה רוצה לקחת, והפגישה עם הכהן ממיר היא מה שהיה מצוץ מהאצבע וגם קצת עומד בסתירה למה שקורה בספרים. בכלל, כל הסיפור של אריה הוא זה שמצוץ מהאצבע; העובדה שהיא אומרת קול רם את השמות של האנשים שהיא רוצה להרוג? אה, בסדר.

      • קיו

       הקטע עם אריה בכלל לא מצוץ מהאצבע. בספר היא כל יום אומרת את שמות האנשים שהיא רוצה להרוג כתפילה (כמו שעשתה בפרק הקודם). הפגישה שלה עם מליסנדרה לא מתקיימת בכלל, אבל בלתי נמנעת בהתחשב בשינוי שעשו.

       • מיקה

        היא לוחשת אותם לעצמה, כשהיא על יצועה בלילה. לא אומרת אותם בקול מול מלא אנשים.

    • זה בסדר להגיב על הספרים, אבל לא על מה שקורה בהמשך.

     נראה שבסדרה מנסים לקצץ קצת במספר הדמויות, וזה ראוי לשבח. במקור בני טיירל שידכו בין סאנסה לאח שלישי (כמדומני הבכור), ווילאס, נכה שנותר ברמות גנים. לאחר מכן כשטייווין טירפד את זה, סרסי יועדה לו. לוראס בכלל היה במשמר המלך ולכן גם ככה לא יכול להתחתן.

     גם הגעתה של מליסנדרה אל האחווה שביער נבעה מאותו צורך. במקור סטאניס שבה ממזר אחר של רוברט שמליסנדרה רצתה לצרכיה עקב דמו המלכותי, אבל מאחר שבסדרה הממזר היחידי שאנחנו מכירים הוא גנדרי, היא מגיעה אליו.

     • מיס בוז'רסקי

      אני מסכימה שהקיצוץ בדמויות הוא לטובה, אבל השינויים בכל זאת מקשים עלי. לא במקרה של לוראס, זה באמת בקטנה, אבל לא אהבתי את המפגש של מליסנדרה עם הכהן ממיר.

      • יערה

       מגניב, תודה על התשובות!
       מי יודע, אולי יום אחד זה אשכרה ישכנע אותי פשוט לקרוא את הספרים וזהו.
       D:

       • מיס בוז'רסקי

        הו, תקראי, תקראי! זה כל כך הרבה יותר טוב! במיוחד הספר השלישי. זה אמנם פוגם בחוויה של הצפייה בסדרה (אני חושבת), אבל הצפייה בסדרה פוגמת בחווית הקריאה והספרים שווים יותר ונותנים הבנה מעמיקה הרבה יותר של העולם והדמויות והם מופלאים.

        • יערה

         אולי באמת אני אחכה קצת עד שאני אתחיל, כדי לשכוח את העונות הראשונות. או שבכלל אחכה עד שג'. ר. ר. מרטין יסיים לכתוב את הסדרה, מה שישאיר לי איזה 15 שנה למצוא מישהו שאני אוכל להשאיל ממנו את הספרים.
         (;

         • מיקה

          🙂 תכל'ס. מרטין הזה, די באלאק לו שלא יסיים!
          ואני עם בוז'רסקי. הספרים כל כך יותר טובים!
          יחד עם זאת – כשאת השני התחלתי לקרוא לפני העונה החדשה, סתם התבאסתי מהשינויים. עכשיו שאני קוראת את הספר השלישי אחרי שהעונה כבר התחילה, זה דווקא לא הורס – פשוט נותן מימד נוסף. למשל, לקרוא פרק של ג'יימי מדבר עם בריאן אחרי שראית איך היחסים ביניהם התפתחו – זה כל כך עוצמתי! אולי זה היה עוצמתי גם לולא ידעתי שהם צפויים להתקרב – אבל בגדול, זה לא רק שלא הרס לי – זה עזר.

          • miss bojarsky

           כל אחת ומה שמתאים לה 🙂

           בשבילי לדעת מה הולך לקרות מאד מפחית מעצמת החוויה ואת הנוק-אווטים של ג'ורג' מרטין אני מעדיפה לספוג במלואם בקריאה.

         • miss bojarsky

          אני אהיה פה 🙂

          • מיקה

           אני מנסה להגיב להודעה האחרת שלך, אבל שם אין לי כפתור "להגיב" משום מה, אז אני אגיב כאן, סליחה.
           האמת היא שזה משהו שברור לשתינו כבר המון זמן; לי ספוילרים לא מפריעים (כמעט) בכלל – לך הם כן, גם הקטנים ביותר. גם כאלה שלא כוללים מידע על עלילה.
           אז השאלה העקרונית היא האם ספוילרים מפריעים ליערה – או לא. כי אם הם כן מפריעים לה – בהחלט כדאי לה לקרוא את הספרים לפני שהסדרה תהרוס לה את ההפתעות.

          • miss bojarsky

           גם אני לא מצליחה להגיב ישירות אלייך… מערכת מוזרה המערכת הזו. ואכן זה תלוי ביחס לספויילרים. אבל אני גם מהמרת שאם הייתי רואה קודם ואז קוראת, הייתי עוברת את התהליך שאני עוברת עם הסדרה של ההשוואה בין הספרים לסדרה והנסיון להיזכר מה קרה ואיך והשינויים היו מעצבנים אותי, כי אני לא אוהבת שינויים. וזה היה פוגם לי בקריאה. כאמור – כל אחד ומה שמתאים לו 🙂

  • מיקה

   אגב, את עדיין חושבת שהכוהנת האדומה היא פסיכית?
   (זו היית את ,כן, אני לא מתבלבלת פה בטעות עם מישהי אחרת, נכון?)

   אני לא התבאסתי מהפרק, אבל בהשוועה ללפני שני פרקים, לא היה יותר מדי עניין מוצלח.
   היו המון דברים עצובים;
   ג'וג'ן שמשלם על החזיונות כמו שאנחנו מכירים מקורדיליה.
   העינוי הזה של ת'יאון שכל כך מיותר וכל כך כואב, למרות שאני עדיין נוטרת לו טינה.
   סאנסה המסכנה שהחיים שלה קורסים שוב.
   רוז שמשלמת בחייה על כך שהזהירה את סאנסה מפני בייליש.
   אריה שהחיים שלה כל כך עגומים ונשארת עם הכאב והכעס.
   רק בגזרת העורבים היתה קצת נחת, לג'ון שלג ולסאם.

 • תתש

  הסצנה עם מליסנדרה ואריה הייתה קצת מגושמת. "את תהרגי הרבה אנשים בעתיד. נתראה עוד כמה שנים!"

  מעניין לדעת איך התקבלה ההחלטה שהוליריאנית תשמע כמו ערבוב של טורקית ופרסית? אני מניח שכמו כולם, ציפיתי למשהו יותר בכיוון של לטינית.

 • מסתבר שאין לי הרבה להוסיף על מה שכבר נאמר. רק אציין שבעיניי החוזק של העונה הזו עד כה, אפילו בפרקים מעט פילריים כמו השבוע, טמון באופן שבו היוצרים קושרים בין העלילות. במקרה הזה הטיפוס על החומה, שהפך בידיהם לסמל יאה למטרותיהן של רוב הדמויות. אצבעון כמובן הגדיר את זה באופן הקיצוני ביותר בשיחה שלו עם ואריז: "כאוס אינו בור, כאוס הוא סולם. רבים שמנסים לטפס בו נופלים ולא מנסים שוב לעולם. הנפילה שוברת אותם. ולאחרים ניתנת הזדמנות לטפס, הם נאחזים בממלכה או באלים או באהבה. רק הסולם האמיתי. הטיפוס הוא כל מה שיש". לא קלטתי עד כמה האיש פסיכו עד למונולוג הזה, שכמובן לובה עם האימג' של רוז המסכנה. ממש לא מזמן היא הזהירה את שאי מפניו, היא ידעה על מה היא מדברת.

  כמו כן, המפולת בחומה נעשתה מעולה, ח"ח נוסף ליוצרים.

  • מיס בוז'רסקי

   כל הצילום של החומה היה יפיפה. אין ספק שאחת הסיבות המרכזיות שלי לצפייה בסדרה היא הביטוי הוויזואלי הנהדר לעולם של הספרים.

 • הצטרפו בשבוע הבא כדי לגלות האם אושה טובה ממירה בניקוי דגים מזורגגים. הנה "משחקי הכס" 3.06 לו התרחש בפייסבוק.

  • כירבולית

   אח, ענק הקטע עם לורד בריק: ספוילרים ספוילרים…מה בעבר השני? אין עבר שני…סוף ספוילרים."

   • בהחלט ענק, אבל כמו בפרק עצמו, גם כאן הכי אהבתי את השיחה בין טייווין לאולנה. גאוני.

© עידו ישעיהו