החץ 1.22: אפלה בקצה העיירה

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 10/05/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "החץ" 1.22

התמלוגים ששילמתי לברוס עבור הפטנט היו שווים את זה

זוהי שעתם היפה של מיליארדרים נהנתנים שאוהבים להילחם בפשע בזמנם הפנוי. באטמן סיים טרילוגיית סרטים מצליחה לפני כמה חודשים[1], איירון מן שובר קופות כשהוא מוביל קבוצה או בכוחות עצמו והחץ הירוק עומד בפני סיום עונה ראשונה של סדרת טלוויזיה שהביאה אותו לפופולריות ממנה לא נהנה במשך 70 שנה. אולי סטן לי טעה לפני יותר מ-50 שנה כשניסה לשבור את תבנית האייקונים דמויי האלים, גיבורי העל המושלמים ששלטו בקומיקס עד אז, והביא לעולם גיבורים שבריריים ומלאי פגמים? ייתכן שבסופו של דבר הקהל מחפש את האיזון שבין גיבור העל הכל יכול לבין הפלוני שמציל את העולם – אצילים מודרניים עם צדדים דפוקים ולשדים בארון, שמשתמשים בהונם כדי להפוך ללוחמים בדרכים בהם רובנו רק יכולים לפנטז עליהן.

"החץ" לא מנסה אפילו להתרחק מהקלישאות המצופות ממנה. אם היא מושפעת עמוקות מבאטמן, חברו ועמיתו של החץ הירוק בעולמם המשותף בקומיקס, ולא מתביישת בכך, לא מפתיע לראות השפעות גם מיצירות קודמות ודמויות אחרות. ספיידר-מן, למשל. החבר הטוב ביותר שנוטר לגיבור טינה בגלל אהבה משותפת; תמיכה מצד הגיבור שבכניעה לתשוקותיו האישיות הופכת לבגידה בחבר; נבל ראשי שהוא אביו של החבר הטוב ביותר; הטינה שעשויה להפוך בהמשך למניע מרכזי בהפיכתו לממלא מקומו של אביו. למרות הכל, "החץ" עושה זאת בחן מסוים והמכלול מניב סדרה מהנה ומרתקת – לעתים באופן מוצלח, לעתים הרבה פחות.

אולי אני מקדים את סיכום העונה בשבוע, על חשבון אירועי הפרק האחרון, אז כדאי להשאיר משהו לפעם הבאה.

כפי שניחשתי, המניעים של מוירה התבהרו (טוש'ה, בוז'רסקי), ספק אם זה היה מתוכנן או ניסיון לגאול את דמותה המורכבת מלכתחילה; בקשת הגירושין של וולטר בטח לא הטיבה עימה. הקרב בין אוליבר למלקולם היה שיאה (עד כה) של כוריאוגרפיית קרבות מעולה בדרך כלל לאורך העונה. אם לאולי וחבריו על האי הייתה סיבה להיאבק בפיירס, ניצולו והריגתו של יאו פיי יוסיפו לכך. עדיין לא ידוע מי הבוס(ית?) המסתורי של פיירס, אבל לא מן הנמנע שזו עלילת מסגרת שתימשך בעונה הבאה. כן, כן, לורל ואוליבר מימשו את אהבתם מוקדם מהצפוי. אף על פי כן, אני עדיין מחזיק אצבעות לפליסיטי.

[1] בפרק הנוכחי הייתה התייחסות נוספת ל"אביר האפל" כשטומי אומר לאוליבר "Why so Serious?" והשבוע גיליתי, במהלך רפרוף על ה-DVD של הסרט, כי צ'ין האן (פרנק צ'ן) הופיע שם בתפקיד קטן.

פריס (Ferris), חברת התעופה שאת המטוס שלה פיירס מתכנן ליירט, נמצאת בבעלותה של קרול פריס, מעסיקתו ולעתים זוגתו של האל ג'ורדן\גרין לנטרן. קרול עצמה הפכה בהמשך לנבלית\גיבורת על, Star Sapphire.
– עברה עונה שלמה ורק לאחר מותו של יאו פיי גיליתי שדמותו מבוססת על שתי דמויות, Celestial Archer (זו טאו) ו-Accomplished Perfect Physician (יאו פיי). שניהם חברים ב-Great Ten, קבוצת גיבורי על של הממשלה הסינית. אולי בשפת המקור השמות שלהם נשמעים פחות גרוע.

תגיות:
© עידו ישעיהו