המתים המהלכים 3.16: ברוכים הבאים לקברים

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 01/04/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "המתים המהלכים" 3.16
(פורסם כאשר בדיון היו כבר מספר תגובות)

להתחיל מהחדשות הטובות או הרעות? אוקיי, החדשות הרעות הן שמאחר והמושל נותר בחיים, סיכוייו לחזור גדולים מאוד.[1] מצד אחד, זה מותיר אותי וקוראי קומיקס אחרים ללא ידע מוקדם על עתידה של הדמות (על כך, וספוילרים נוספים בנוגע לקומיקס, אכתוב בנפרד בתגובות), כך שהדלת פתוחה לכל אפשרות מבחינת דמותו של פיליפ. מצד שני, התסריטאים התאמצו יותר מדי להפוך את המושל לנבל האולטימטיבי, עד כדי שכישלונם לעשות זאת נפל למלכודות שטמנו לעצמם. האמצעים המלאכותיים להציג אותו כפסיכופט עבדו, אולם המושל נותר נבל רדוד שווה ערך לרוצח רנדומלי בסרט אימה דרג ז'. לפחות בקומיקס האישיות שלו הייתה ברורה מלכתחילה, בפני ריק ושותפיו ובעיני אנשי וודברי, שלא היה אכפת להם כל עוד זכו למחסה מוגן ואספקה שוטפת. מצד נוסף, נשאלת השאלה האם התסריטאים לא מקלים\מגבילים את עצמם. מצאנו נבל אנושי "מושלם", אז למה להיפטר ממנו ולהתאמץ ליצור איומים חדשים? סדרת הקומיקס עברה כברת דרך ארוכה ביותר מ-100 גיליונות ועשר שנים עד כה, ובעוד המושל הוא אחת הדמויות המשמעותיות ביותר שנראו על דפיה, הוא היה רק פרק אחד מני רבים והדמויות הראשיות התמודדו מאז עם איומים אחרים, חלקם גרועים ממנו.

החדשות הטובות: זהו הפרק האחרון של גלן מזארה, הן כמפיק ראשי והן כתסריטאי (ספציפית, הפרק הנ"ל). בהתחלה דווקא היו לי ציפיות ממנו, אבל היכן שפרנק דראבונט נכשל עם האקשן וההתמקדות בסיפורים ופיתוח דמויות (באופן גרוע), מזארה הצליח לרוב עם האקשן אך לא עם ההיבטים האחרים. למחליפו, סקוט גימפל, התחלתי לשים לב רק לאחר ההכרזה על קידומו, מאז שודרו שני פרקים נפלאים עליהם הוא חתום. הציפיות שלי עתה מאוד גבוהות ממנו, ויש רק לקוות שהמוצר המקולקל שקיבל אינו בר תיקון.

דווקא הדמות הגדולה ביותר שמתה במהלך הפרק (25 חללי וודברי חסרי האישיות – ומילטון הסתום – לא נחשבים) לא הייתה משהו שצפיתי. חבל שמזארה הבין שאנדריאה צריכה למות באופן מטופש בדיוק כמו התנהלותה לאורך כל הסדרה, אחרי הטיפול הגרוע שניתן לדמותה, בייחוד בעונה הזו. הכל היה יכול להיות הרבה יותר טוב, כפי שהבינה ברגעיה האחרונים, לו הייתה חושבת על טובת הכלל ולא על הניסיון למנוע מוות, לא בעולם הדפוק של הסדרה.

אני לא בטוח לגמרי מה ההתרשמות שלי מהתרגיל של ריק ואנשיו, תרמית על הצופים בדיוק כמו על המושל וקומנדו וודברי. זו לא הייתה בדיוק הצלחה של שורדי הכלא יותר משזה היה כישלון של תושבי וודברי. הנסיגה שלהם אל מול שני יורים (מוגנים היטב, אבל עדיין שניים) הייתה שלב אחרון בטימטומם, והביאה למותם. הנקודה החיובית? אלן האידיוט מת גם הוא. לא ברור למה מרטינז וגבר שחור חסר שם הצטרפו למושל, כשבתחילה נראה היה שגם הם מבוהלים מהטבח שביצע. לא ששני הטמבלים עשו משהו כדי להציל חיי אדם, בעודם עומדים מאחורי המשיגנע עם רובים מוכנים לירי.

מבין הדמויות הראשיות, ההתפתחות הבעייתית ביותר מגיעה מכיוונו של קארל. מתחילת העונה ראינו את השינוי הדרסטי שעבר, שהחמיר עם מותה של לורי. בסוף העונה הוא לקח כמה צעדים קדימה, עם הריגתו של הנער הכנוע לכאורה (הוא עשה זאת באיטיות מחשידה, אבל לא מאיימת כל עוד לא הרים את הרובה במטרה לירות, מה גם שהיה במיעוט מספרי). היחס של קארל להחלטותיו של ריק הפך מקיצוני מרגע לרגע, עד חוסר שביעות רצונו מהצטרפותם של דיירים חדשים. דווקא דבריו לאביו לפני שיצא למצוא את המושל היו מדויקים, על הוויתורים הקודמים שעשה ריק ובסופו של דבר הובילו למותם של אנשים. גם הביקורת של ריק על בנו לאחר הריגת הנער הייתה מאוד צבועה, מאחר וריק עשה דברים דומים בעבר, ראו מקרה הריגת שני הגברים בבר בעונה השנייה רק מפני שחשד בכוונותיהם הלא כשרות. על כל פנים, השינוי שקארל עובר עשוי להיות תחילתו של תהליך דומה שהילד עבר בקומיקס, מבלי לספיילר יותר מדי. הרי בכל מצב נתון חייב להיות לפחות בן משפחת גריימס לא שפוי, וריק בדיוק איפשר לשרה וויין קאליס לסיים את פועלה בסדרה אחת ולתמיד.

[1] ספוילר: לא עברו חמש דקות (או חצי יום) מסיום העונה, ודיוויד מוריסי הוחתם לעונה נוספת. Bummer.

 • GoldDust

  מאוד התאכזבתי מהפרק. הכנתי את עצמי לפרק שיהיה מבוסס על הקומיקס, כלומר צפיתי לסוף גדול ואדיר ועצוב ומפתיע. אני מקווה שהעונה הבאה תהיה יותר טובה ויותר נאמנה לקומיקס.

 • Saturn

  הייתי מעיר לך למה שמת חוות דעת בתחילת המשפט ושזה 'מספיילר' את כל מי שמבקר באתר, אבל לא במקרה של הסדרה הזו ובטח לא לפרק הזה.

  פרק סיום זוועתי. שפל חדש של הסדרה. no rhyme or reason באיך שהסדרה הזו מפותחת ומנוהלת.

  רואים את החבורה מתכוננת לעזוב ונוסעת במכוניות – אז למה חלק התקיפה של המושל וחבורתו את הכלא הרגיש כאילו הם מנסים לבנות מתח? אנחנו יודעים שהם כבר לא שם. תרגול בבזבוז תחמושת.

  חשבתי שריק וחבורתו עזבו למקום אחר אבל הרוב היה ביער אך גלן וארוסתו נשארו וברגע אמבוש הצליחו להבריח את המושל. איפה לעזאזל אלברז ומטול הרמונים שלו? ראינו אותו משתמש בו כדי להרוס מגדל שמירה אז למה הוא אינו עושה זאת ברגע מתבקש שכזה? פתטיות.

  הדבר האנטיקליימקטי והמסכן הזה 'הביס' את המושל וחבורת ה25 אנשים שלו. שני אנשים הניסו 25.

  אחרי שהם ברחו מהכלא פתאום החבורה מוודבורי מתרעמת למה לעזאזל הם מתאמצים כל כך כדי להרוג אנשים אחרים? L O L. בוקר טוב, אליהו! למה מה חשבתים שאתם הולכים לעשות? מה פשר הפיגור השכלי שלכם?

  ועוד הם אמרו שמה שהיה בכלא היה 'טבח' למרות שאני לא חושב שזהיתי שום מישהו שנפגע\נהרג מהחבורה של המושל שם.

  פיליפ כנראה הסכים איתי כי מיד הוא הראה שהוא פסיכופט והרג את רוב האנשים שלו והראה להם מה זה טבח באמת. הוא פסח רק על אלברז ועוד אחד ושלותשם נסעו ולא יופיעו עוד בפרק. אפילו לא חזרו לוודבורי.

  בתחילת הפרק המושל דקר את מילטון והשאיר אותו למות כדי שבסוף הפרק זומבי מילטון ינשך את אנדריאה, מה שיוביל למותה. אוקי זה בסדר במיוחד בהתחשב במילותיו של המושל you kill or you die; or you die and you kill ובכך שאנדראה משלמת על כך שהיא 'פשוט לא רצתה שאף אחד ימות'.

  אבל אם רציתם לעשות את רגע הפרידה מהדמות הזאת טעון רגשית גם עבור הצופה אז למה במהלך 3 עונות רק גרמתם לצופים לסלוד מאנדריאה ולייחל למותה אחרי כל מפגן טמטום שלה? כורתים את הענף עליו הם יושבים.

  הם גם יכלו לטפל בעניין כך שזה יתקשר לתחילת העונה והנסיונות של מילטון לתקשר עם הזומבים. היה נחמד עם אנדריאה הייתה מנסה לדבר עם זומבי מילטון או שאם היו רואים שהזומבי זוכר אותה בהתחלה אבל לבסוף הוא נושך אותה.

  למרות לכתה של אנדריאה יהיה מי שיתפוס את מקומה בעונה הבאה. הפרק הזה עשה את המיטב להחזיר את קארל לצמרת הדמויות הנסלדות בסדרה. בפרק סיום העונה הוא ירה והרג נער שכבר נכנע ומסר לו את הנשק.

  הייתכן שהם מכשירים את קארל כנבל המשוגע והפסיכופת התורני בעונה הרביעית?

  ריק,מישון ודריל הולכים לוודבורי בכוונה לסיים את העניין אחת ולתמיד אבל גם הם למדים שהמושל לא חזר לשם ושהוא נעלם מהמפה. המושל לא נמצא בוודבורי.

  מה ריק החכם שלנו עושה? הוא לוקח את כל האזרחים באוטובוס ומביא אותם לבית הכלא, שם כולם ימשיכו לחיות.

  מ-ה ל-ע-ז-א-ז-ל?!

  עוד לפני התקיפה בפרק הזה הובהר לנו שוודבורי הוא מקום מוגן יותר, נוח יותר ועם יותר משאבים. למה לעזאזל ריק וחבורתו לא עוברים לשכון שם?!?!?!?!?! לא ייאומן.

  העונה השלישית של המתים המהלכים הוכיחה לנו שגם בעולם בו הזומבים שולטים, אלה הדמויות האנושיות (והכותבים מאחוריהן) שהם הכי חסרי-שכל.

  • Tomer Soiker

   לנסות להבין את החורים בעלילה זה גרוע כמעט כמו להתאמץ לפתח את הדמות של אנדריאה. בהצלחה בעונה הב.. לא משנה.

   אני לא רוצה להגיד שזה רעיון מטומטם ונוגד את כל מה שראינו עד כה בסדרה (זה בידוק כל הדברים הללו), אבל להראות זומבי עם זיכרונות מחייו האנושיים וכד'? ראיתי תגובה בנושא בנוגע למרל אחרי הפרק הקודם, בפורום ישראלי שעדיף שלא אזכיר את שמו. כאמור, למה שזה יקרה אחרי שנתנו לנו להבין שאין סיכוי שזה יקרה, בייחוד דרך דמותו של מילטון.

   • Saturn

    לא יודע.

    אם החליטו להפרד מאנדריאה אז הייתי מעדיף שהם יוותרו על נסיונות החילוץ שלה (מי לובש מגפיים בלי גרביים?) ולעשות את זה בדרך אחרת. מילטון הופך לזומבי והולך לעברה, היא מנסה להדוף אותו כמה שהיא יכולה, לנסות בנואשות לפנות למילטון אבל לבסוף הוא נושך אותה.

    ואני לא חושב שרעיון שזומבי זוכר משהו נוגד את מה שראינו בסדרה. ראינו שיש אנשים שתהליך הזומביפיקציה שלהם לוקח יותר זמן מאחרים. אפשר באותו אופן לחשוב על אנשים שמשמרים זכרון כזה או אחר בדקות שאחרי שהפכו לזומבי אבל שבסוף שוכחים ומתנהגים כמו זומבי מצוי.

    • Tomer Soiker

     כן, אבל ברגע שהם הופכים לזומבים זה עניין סגור. עד היום לא הייתה אף הוכחה לאפשרות שניתן להגיע אל האדם דרך כל מעטה ה"זומביות", ואני לא חושב שזה יקרה.

     בפרקי הקומיקס שקראתי, לא זכורה לי אף התייחסות מדעית לנושא ובסדרת הטלוויזיה עשו זאת כבר פעמיים (סוף העונה הראשונה, והעונה הזו עם מילטון), כשהתוצאה מבחינה עלילתית הייתה גרועה. בקומיקס כל התובנות והמידע נעשו ע"י השורדים כמו שהם. למשל, הרשל טעה לחשוב שבני משפחתו עשויים לחזור למצבם האנושי? הגיע ריק וניסה להוכיח אחרת, אך למרבה הצער הנסיבות הטראגיות הן שהיו לבסוף ההוכחה החותכת.

 • מיכאל גינזבורג

  פרק מצוין, סיום הרבה פחות.

  קארל עשה את המעשה הנכון, הנער ההוא לא מסר את הנשק. למסור את הנשק באיטיות שכזו? נו, לא נולדנו אתמול. אם הוא היה משליך אותו על הרצפה בלי להתחכם, קארל לא היה יורה בו.

  לא הבנתי למה ריק החליט שהכלא יקלוט את המבוגרים, הנשים והילדים של וודברי. הרי העיר שלהם מטופחת ומוגנת, הוא יכול היה לומר להם שהם "חופשיים" ושיבחרו להם מנהיג נורמלי יותר. מיקס החבורות נראה לי ממש לא במקום.

  המושל לבטח יופיע בפרק הראשון של עונה 4 ויקבל את מה שמגיע לו, מקווה שנאמניו יצטרפו לחבורה.

  אנדראה מתמהמהת כשהיא מנסה להשתחרר ובמקום זאת מדברת למילטון הגוסס, אז הנשיכה שהיא קיבלה מוכיחה עד כמה פעולותיה היו שגויות לכל אורך קיומה והיא שילמה הפעם את המחיר.

  • Tomer Soiker

   אני די מסכים בעניין ההתיישבות החדשה בבית הכלא, מאחר והמקום כבר לא מוגן כל כך. הוא עבר שתי מתקפות רציניות לאחרונה, שלא לדבר על המהלכים ששורצים שם. עכשיו אבדו לפחות שני מגדלי שמירה חשובים. מצד שני, המושל עדיין נמצא אי שם והוא מכיר את וודברי כמו את כף ידו.

   כבר עדיף להמשיך הלאה ולתת לקשישים והילדים להסתדר לבד. או לתת לקארל לחסל אותם אחד אחד.

   • Saturn

    וודבורי מוגנת מספיק כדי שהם יוכלו לזהות את המושל ו2 חבריו מתקרבים.

    איך לזקנים חולים עדיף להיות בבית הכלא במצב הירוד הזה?

    מעניין אותי איזה הסבר ינפיצו למה המושל לא חזר לוודבורי. הכי מצחיק יהיה אם הוא יחזור עכשיו באמצע הלילה ושוב ישכון שם וישתמש בכל המצרכים והנשקים שם לטובתו.

    • Tomer Soiker

     הוא הלך לחפש ספינת פיראטים? זומבים פיראטים בעונה 4 הם פוטנציאל גדול לצעצועים חדשים.

 • Tomer Soiker

  ספוילרים לקומיקס:

  – חשדתי שקארן, השורדת היחידה את הטבח, תהיה זו שתהרוג את המושל. בקומיקס אחת מתושבות וודברי, לילי, נטלה חלק בתקיפה על בית הכלא. היא ירתה למוות בלורי, כתוצאה מכך מתה גם ג'ודית שהייתה בת שבועות ספורים בלבד. לילי האשימה את המושל על שגרם לה לעשות זאת וירתה בו למוות.
  – בקומיקס וודברי נותרה מקום שומם לאחר המתקפה השנייה הכושלת על בית הכלא. המעטים ששרדו את הקרב, גם גורלם לא ידוע.
  – כבר טרחתי וכתבתי זאת מספר פעמים בעבר: אנדריאה של הקומיקס עדיין חיה ובועטת, והרבה יותר מעניינת וקשוחה מבת דמותה הטלוויזיונית. לא רק שהיא לא דחתה את דייל כאילו היה זקן טרחני (טוב, בסדרה הוא היה כזה), הם היו זוג עד מותו. והיא גם הצלפית הכי טובה בקבוצה. והיא בעיקר לא לורי הולדן (גם הרבה יותר צעירה, אבל זה כבר לא לעניין).
  – אחרי מאורעות וודברי\המושל, השורדים נאלצו לנטוש את בית הכלא שורץ המהלכים. חוץ מלורי וג'ודית, בקרב נהרגו הרשל, בנו בילי (לא הוצג בסדרה; אחריהם מגי היא בת גרין היחידה שנותרה), אקסל (כמו בסדרה, האסיר האחרון שנותר עד אז) ופטרישיה (בקומיקס היא שרדה מעט אחרי החווה). טייריז הוצא להורג ע"י המושל כאקט של תחילת הקרב. אוטיס (גם הוא שרד את החווה), אלן וקרול נהרגו במהלך השהות בכלא. השורדים שנותרו באותה נקודה: ריק, קארל, מישון, אנדריאה, סופיה, גלן, מגי, בן ובילי (ילדיהם התאומים של אלן ודונה).

 • תתש

  וכמובן, הרייטינג שובר שיאים.

  רייטניג של 6.4-6.5 בקרב בני 18-49 (נראה לי שיא לסדרה העונה), ו-12.4 מיליון צופים סה"כ. אפילו התוכנית אחרי זה בה השחקנים והתסריטאים מדברים על הפרק שהרגע שודר השיגה 5.5 מיליון צופים (יותר ממה שמשחקי הכס השיגה) הממוצע העונתי של TWD גבוה יותר מזה של המפץ הגדול. זו הסדרה הכי מצליחה בטלוויזיה האמריקאית בכל רמה העונה.

  • אין כל כך מה להשוות ל"משחקי הכס", שמשודרת ברשת פרימיום שזמינה לכשלושים מיליון מנויים, לעומת AMC שזמינה ליותר מפי שלושה מנויים.

   • תתש

    חשבתי ש-HBO תמיד פותחת את הערוץ מתי שיש פרימיירה של אחת מסדרות הדגל שלה?

 • אליאב

  ממש הופתעתי שאנדריאה מתה. הרושם שקיבלתי שרצו להפתיע את קוראי הקומיקס וכרגיל לא היה אכפת להם ממי שלא מכיר את הקומיקס וזרקו בעלילה. העניין עם קארל נהיה קצת מעניין כי למרות שיש משהו דומה בקומיקס, אני מקבל את הרושם שבסדרה זה יהיה יותר רציני. השאלה מה יהיה עם הכלא, יש לי תחושה שהכותבים יאכזבו כרגיל ופרק הראשון של העונה יפרקו את הכלא ומי שיישאר בחיים יעבור למקום אחר. עצם העובדה שהם נשארו בכלא נותן למקום יותר עוצמה ומידה ויעזבו אותו בסוף העונה הרביעית זה יכול להיות יותר אמונציונלי מאשר עכשיו… מצד שני, אני לא סומך על התסריטאים שיכתבו משהו כל כך טוב…

  • Tomer Soiker

   אני לא מצליח לראות איך הישארות בבית הכלא יכולה להתפתח למשהו טוב. מבחינת הדמויות המקום חשוף לגמרי, מבחינת הצופים דרוש שינוי, וזה לא משהו שלא קורה בקומיקס, מעבר ממקום למקום לעתים תכופות.

   לגבי קארל (**ספוילרים כבדים לקומיקס**):

   בקריאה שלי אני רחוק מהאירועים הללו, אבל אני מודע, פחות או יותר, למה שקרה לקארל עד עכשיו. איך אפשר להיות יותר רציני מזה? רצח של ילד אחר, פסיכופת ככל שיהיה (נניח שהריגת הנער בפרק האחרון הייתה משולה למאורע הנ"ל)? כמעט אונס ע"י קבוצה אחרת? הפציעה הקשה שעבר? הרמזים להפיכתו בעתיד לסוציופת רצחני (שוב, נראה שהסדרה מתחילה ללכת בדרך הזו)?

  • Saturn

   בעניין בית-הכלא, קראתי שמדובר בהחלטה של AMC מכיוון שבניית הסט עלתה לא מעט והם רוצים להמשיך להשתמש בו.

 • Tomer Soiker

  מישהו השקיע כדי להעביר את אחת הבעיות המטופשות ביותר, מבחינתי וכפי הנראה גם אחרים, שהיו בפרק:
  http://i.imgur.com/FxgWbGY.jpg

  • Saturn

   מצויין אבל הקטע שהוא יורה עם האקדח בראש של האנשים השרועים לא מוסיף עוד קורבנות. הוא יורה בגופות כדי שלא יהפכו לזומבים.

   טוב לדעת שגם כשהוא משתגע הוא עדיין דואג לדילול זומבים.

   • Tomer Soiker

    כן, את זה הבחור פיספס. אבל אפשר לראות זאת כ"וידוא הריגה".

 • Tomer Soiker

  עוד קישורים משעשעים:

  הדברים הכי מתסכלים בסדרה. חלק מהתהיות מטופשות, כמו מאיםה הגיעו משגרי הטילים, או הנסיגה של אנשי וודברי שלא הייתה באשמת המושל (למעט הבחירה שלו לסמוך עליהם).
  http://www.buzzfeed.com/mjs538/x-most-frustrating-things-about-the-walking-dead

  בדיחות שתבינו רק אם צפיתם בסדרה (כך הכותרת אומרת, לא אני).
  http://www.buzzfeed.com/mjs538/things-youll-only-find-funny-if-you-watch-the-walking-dead

  10 "פרצופי הרצח" הכי טובים. דווקא קיוויתי למגוון מוצלח יותר ולא מצעד של דמויות, אבל שתי האחרונות הן אכן הטובות ביותר.
  http://www.vulture.com/2013/04/10-great-kill-faces-from-the-walking-dead.html

  צוות השחקנים התמונה משעשעת עם סיום הצילומים. מילטון חסר, משום מה. והחצי השמאלי של הקבוצה הרבה יותר משוחררים ושטותיים.
  http://www.buzzfeed.com/mjs538/awesome-picture-of-the-cast-of-the-walking-dead-celebrating

 • Tomer Soiker

  צ'אד קולמן (טייריז), סוניקה מרטין-גרין (סשה) ואמילי קיני (בת') הוחתמו לעונה הרביעית כשחקנים קבועים. מליסה פונזיו (קארן) הוחתמה להופעה מתמשכת.
  http://spinoff.comicbookresources.com/2013/04/04/the-walking-dead-promotes-three-more-to-series-regulars/

© עידו ישעיהו