מד מן 6.03: משתפי הפעולה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 16/04/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "מד מן" 6.03

Mad Men Season 6 Episode Photos

הביקורת מפורסמת כשמקדימות אותה חמש תגובות

אחד הדברים הדברים שהכי מפריעים לי ב"מד מן" לתולדותיה הוא הליהוק בפלאשבקים, עוד מהזמנים שבהם החייל דיק וויטמן בן ה-20 וקצת נראה באופן מוזר וחשוד כמו גבר שמתקרב לגיל 40. בפרק הנוכחי ממש הגדישו את הסאה – השתמשו באותו ילד-שחקן שגילם את דיק בן ה-10 בעונה הראשונה, לפני שש שנים תמימות, כדי לתאר מאורע שכרונולוגית התרחש עוד לפני כן [1]: הפרק השישי והמופלא של העונה הראשונה, 'בבל', נפתח עם פלאשבק ללידתו של אדם, אחיו של דיק. ואילו הפעם אנחנו רואים את דיק המבוגר-יותר ואמו ההריונית, כלומר עם אדם עוד ברחמה, מגיעים לראשונה אל המקום, ולראשונה אנחנו מגלים כי מדובר בבית זונות. עד כה העדות היחידה לכך שדון גדל במקום כזה הייתה כשאמר זאת למאדאם בפרק הנהדר 'סיגנל 30' בעונה שעברה, בשעה שרוג'ר, פיט והלקוח שלהם השתעשעו עם בנות המקום.

[1] את בובי דרייפר ליהקו שלוש פעמים, אבל חלילה להם מלגעת בדיק וויטמן הקטן.

זהו לא הקישור היחיד לפרק הנהדר ההוא, שעסק בפיט והקביל בינו לבין דון באופן חסר תקדים. למעשה, הפעם נדמה שההקבלה ביניהם מעולם לא הייתה מובהקת יותר. אם ב'סיגנל 30' פיט היה האפס שמפסיד לדון בכל היבט, הפעם הדרך ביניהם התקצרה, כי כל אחד מהם מתקרב לאחר. פיט איש השררה זוכה לפלרטוטים משתי שכנותיו, ואילו דון עושה את אותה שטות שפיט עושה ובוגד ברעייתו עם השכנה, אשת רעהו. דון נותן כסף לסילביה אחרי שהם שוכבים, ממש כמו אתנן זונה, ופיט מפתה את ברנדה באמצעות כרטיסים ל"שיער". בשני המקרים האישה משוחחת עם המאהבת, בשני המקרים גם הבעל נמצא שם בשלב מסוים ומביך, ובשני המקרים השיחות האלה חושפות סודות. אצל פיט זה הסתיים בפיצוץ, אצל דון זה עדיין ממשיך ומי יודע איך ייגמר. מאחר שסילביה אינה דוגלת בהפלות מלאכותיות, יש אפשרות בכיוון הזה.

סצינת סיום הארוחה המשותפת עם שכניהם של פיט וטרודי הפתיעה בבוטות שלה – שתי הנשים מפלרטטות בלי בושה עם פיט, בזמן ששני הגברים עוגבים (בצדק) על טרודי ומדברים על שחייה בעירום בבריכה (וכך מסתבר שפיט וטרודי אכן בנו בריכה בחצר). מתוך שתי השכנות ברנדה אכן עושה מעשה. פיט, איש אומלל, נוטה תמיד לבחור מאהבות שבעליל יש להן בעיה נפשית כלשהי. החדשה אמנם לא הייתה מקרה קיצוני כמו בת', אבל במעט הזמן שראינו אותה היא הפגינה תלותיות מביכה למדי – לא שונה מכפי שפיט עצמו הפגין כלפי בת'. הפעם הוא עצמו היה שונה בתכלית, לא מאוהב כמו בן עשרה פותה אלא תכליתי. זהו כנראה ההבדל בין ה"אין לי כלום" של אז, חלל שהתמלא באהבה מטופשת ובלתי אפשרית, לבין האיש שיש לו הכל – דירה בעיר שהיא כה אוהב, ובמקביל אישה ובת שמחכות לו בפרברים.

אבל טרודי אינה בטי דרייפר. שוב היא ממחישה עד כמה היא מלכה ועד כמה אינה תמימה. היא ידעה שפיט בוגד בה ורק ציפתה שישאיר זאת הרחק ממנה ומהשכנים, אבל כאשר הנושא נחשף היא לא מבזבזת רגע ומעיפה אותו מהבית, שוברת לו שוב את אותה הרמוניה, נפטרת מהאיש שאינו ראוי לה. אני רק מקווה שזה לא אומר שנפסיק לראות אותה, ממש לא מקובל.

 

ג'יגולו מזדקן

Mad Men Season 6 Episode Photos

הפרק – שביים ג'ון האם, כשם שעשה לראשונה בפרק המקביל בעונה הקודמת – היה כל כולו סודות, במיוחד כאלה שנחשפים, ולכל דבר סתר שכזה היו מספר אנשים שחלקו אותו או העלימו עין. משתפי הפעולה. אלה אפילו לא סתם סודות – אם כי יש גם כאלה, כמו הפרט שפגי קיבלה מסטן [2] – אלא מסכתאות שלמות. דון וסילביה שבוגדים במייגן וארנולד (אגב, כבר הפרק הראשון לעונה גרם לי לתהות אם הרופא החביב אינו בוגד בעצמו באשתו, הטלפונים התכופים האלה גורמים להעלות גבה); מייגן שהפילה ובירכה על כך, פרט שהיא עדיין מונעת מדון; טרודי שמגרשת את פיט אבל תמשיך ותכפה עליו העמדת פני נשואים; הרב שוב מגייס את הסוכנות למטרותיו, הפעם לשם טוויית תרמית בפני עמיתיו; ריימונד עושה את אותו הדבר עם עמיתו הקטשופי.

[2] "הפאה שלך תהיה מוכנה אז, גבירתי", איזה אליל.

הרגע המכונן בכל הנוגע לדון, בפרק ובכלל, הוא אותו חור בקיר שמבעדו ראה את מאק ואביגיל. בסוף העונה הקודמת אדם וויטמן חזר לרדוף את אחיו אחרי שזמן רב לא ראינו נתחים מעברו של דון, אלמנט שלי אישית היה חסר. זוהי גם הפעם הראשונה שאנחנו מגלים באמת מיהו הדוד מאק. כבר ראינו אותו באותה סצינת לידת אדם, אבל בלי באמת לערוך היכרות רשמית (שמו לא הוזכר), והפעם היחידה שבאמת למדנו עליו משהו מלבד העובדה שאביגיל, אמו החורגת של דיק, חברה אליו אחרי מות בעלה, הייתה כשדון סיפר לבטי על משפחתו. "הוא היה נחמד אלי", דון אמר.

האיש הנחמד הזה מתברר כדוד אמיתי, בערך, בעלה של אחות אביגיל ובעליו הסליזי והנצלני של בית זונות, כזה שגובה טובות הנאה מיניות מגיסתו ההרה תמורת קורת גג. הוא ננזף על ידי הזונה במסדרון: "יש לך חדר משלך. ככה הדברים עובדים כאן". המידור הזה יהפוך ברבות הימים לנר לרגלי דון דרייפר, ששומר על פרטיותו בקנאות ובמקביל לא מתעניין ברכילות על אחרים.

לא בכדי פיסת ההיסטוריה הזו עולה דווקא בפרק הנוכחי, המספק תזכורת רועמת וצורמת לאופן שבו השיגה "סטרלינג קופר דרייפר פרייס" את יגואר. הדוד מאק אולי היה נחמד לדון, אבל המראה שלו עוגב על אמו החורגת ודאי קועקע בנפשו לנצח, כי הרב רנט מיגואר הוא הוא הדוד מאק, וכאשר מזדמנת בפני דון האפשרות לנקום בו על מה שעשה לג'ואן (או לאביגיל), הוא תופס אותה בשתי ידיים – ועושה זאת באופן מבריק ומצחיק, יש לציין – גם אם מדובר בקרב קטן ולא מאוד חשוב. "הוא לא איש מכירות", אומר הרב לפיט בכעס על סוכן המכוניות המשומשות. חה.

דון אולי משגל על ימין ועל שמאל, ואין ספק שהיו לו רגעים לא מזהירים רבים, בעיקר כאלה שהתרחשו תחת שרעפי המשקה והבדידות, אבל הוא לא ניצל מרות או כל דבר אחר. זכורה לי במיוחד הפעם הראשונה שלו עם רייצ'ל מנקן, שבמהלכה היא הייתה מסויגת. הוא כבר שכב עליה והם התנשקו ואז הוא הפסיק ואמר שהוא לא מוכן להמשיך, אלא אם תגיד בפירוש שהיא רוצה. למרות זאת, הפרק מותח קו ישיר בין התנהלותו של דון לבין מעשים מפוקפקים אחרים שהפרק מאזכר.

זה בולט במיוחד לאור העובדה התמיד-מעניינת שדון מפגין מסירות גדולה לזולתו בתחומים אחרים בחייו, בעיקר המקצועיים. הפעם הוא מוכן לוותר על קטשופ היינץ כדי לשמור אמונים לריימונד איש השעועית, ממש כשם שבעבר לא רצה להיפטר ממוהוק איירליינס צנועת הממדים לטובת ניסיון להשיג את אמריקן איירליינס הגדולה. אבל בבית הוא חסר את התכונה הזו, כמובן. הוא ומייגן התרחקו, כפי שאמר לסילביה – עד כמה? בעבר הוא רצה ילד ומייגן לא, אבל האם רווח לו כששמע שהפילה? אני מאמין שכן. יותר ויותר נדמה שהסיבה לכך שדון בוגד עם שכנתו היא דווקא העובדה שהיא פשוט שם, קרובה, מפלט בהישג יד. זאת לא בריחה אליה אלא בריחה ממייגן. וכאשר סילביה אינה זמינה לכלות את דקותיו של דון אחרי העבודה, ישיבה במפתן ביתו תשיג אפקט דומה.

Mad Men Season 6 Episode Photos

תגיות:
© עידו ישעיהו