משחקי הכס 3.04: וכעת הסתיימה משמרתו

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 23/04/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 3.04

בעת פרסום הביקורת מקדימות אותה שלוש תגובות

כשכתבתי בסיכום על הפרק הקודם "נשגב מבינתי איך ג'ורה וסלמי לא רואים עד כמה מעשיה של החאליסי שקופים", לזה התכוונתי. גם בספר זה היה ברור מראש, כאילו יעלה על הדעת שהיא תוותר על אחד מדרקוניה (האפקטים שלהם נראים מעולה, אגב), אותם יצורים שהיא קוראת להם ילדים, אבל שם כמו פה – הקליימקס היה נפלא. למעשה, סצינת השריפה הייתה מסעירה אפילו יותר מאשר בספר, והיוותה סוף גדול לפרק. מצחיק להיווכח כמה שפות מומצאות אמיליה קלארק צריכה ללמוד.

לטעמי עדיף אם היו מזווגים בין הטבח אצל קראסטר מעבר לחומה לבין הפלתה של אסטפור, ממש סצינה אחת אחרי משנתה. בשני המקרים פרצו הרי געש ששינו את פני הדברים, במיוחד בצפון. אולי אני טועה, אני פשוט רגיל לכך שדאינריז רק נודדת ונודדת ונודדת, ואי לכך יוצא מנקודת הנחה שהיא תמשיך הרבה לפני שתגיע לשבע הממלכות, אבל אולי זה טיפשי מצדי ודווקא המקרה שלה יותר מבטיח. כך או כך, מסקרן לראות את הבאות.

גם מעבר לשני אלה מדובר בפרק מצוין, עם יופי של רגעים ו/או התקדמויות עלילתיות ברבות מהחזיתות. כוכב הרגע הוא ואריז העכביש, ובאופן יאה, דקות רבות מהפרק רחשו מניפולציות גם בלי קשר אליו. סיפור אובדן מפשעתו מעורר אימה, אין סיוט גדול יותר מלעבור עינויים כשכל הגוף משותק, ועוד בתור ילד מסכן. אבל לא רק שוואריז הצליח לקום מהאשפתות ולצמוח עד למועצה הקטנה, אלא בסבלנות רבה שמר על שלהבת נקמתו וייבא אליו כעת בארגז את אותו מכשף מתעלל. שוב ושוב מסתמן שאל האור הזה – שבשמו פעל גם המכשף – הוא חתיכת דפוק, או שמא דברים דפוקים ביותר נעשים בשמו. מצד שני, נדמה שהוא עושה לו נפשות: הלוחמים ללא דגל פועלים בשמו אף הם, ונראה שהם דווקא על הכיפאק.

גם מארג'רי לא טמנה ידה בצלחת. שוב הדגימה באיזו קלות היא מפעילה את ג'ופרי, כנראה למדה מסבתא. בזמן שליידי אולינה לחצה על הנקודות של סרסיי, נכדתה עשתה דבר דומה עם המלך, ואף הצליחה להוציא אותו מחסות האפיריון – so to speak – אל תרועות ההמונים הטיפשים עם הזיכרון הקצר. מעניין באיזו דרך בדיוק תנווט אותו ולאיזו תכלית, אבל נחמד לראות גם את טייווין מחזק את ידיה, הגם שלא בפניה, בשיחתו עם סרסיי. גם השיחה של מארג'רי עם סאנסה הייתה נחמדת, טוב שהיא מספקת לה קצת קורת רוח. היה משעשע לראות אותה – נטלי דורמר בתפקיד המלכה הייעודה – מתייחסת לדברי הלעז בנוגע למראה שלה, "מארג'רי פני חזיר", משהו שקשור לאפה. סחתיין עליה.

החיבור בין ג'יימי לבריאן ממשיך להיבנות יפה, ויפה לראות אותה מעוררת אותו מתבוסתנותו, בזמן שהיא מכירה גם בכך שהציל אותה מהאנסים. מעניין עד כמה זה עשוי להעמיק, במיוחד לאור אופציות שעשויות להיקרות בדרכם (עוד לא הגעתי בספר הרבה מעבר לשלב הזה). תבוסה נחרצת במיוחד הייתה אצל תיאון, שהיה ונותר אחד הדמויות האהובות עלי והעצובות ביותר. הכאתו על חטא הייתה פשוט ניסוח במילים של מבטו אחרי שצפה בשתי גופות הילדים השרופות והסיט את פניו (כך נגמר הפרק ההוא, לטעמי אחת הסצינות החזקות בסדרה). כאשר אמר שאביו האמיתי הוא זה שאיבד את ראשו במעלה מלך ושבחירתו הייתה שגויה, זה היה רגע רגשי מזכך עבורנו, אבל כנראה גם כזה שסתם את הגולל על תיאון, נבגד על ידי מושיעו. אני מקווה שהוא יוסיף לחיות.

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר!

תגיות:
 • מיס בוז'רסקי

  אני חשבתי שהיה יופי של פרק ומצאתי את עצמי במתח, על אף שידעתי מראש מה יקרה.
  הם משרטטים בצורה מאד מוצלחת את מערכת היחסים בין ג'יימי ובריאן.

 • תתש

  וואו. לא חשבתי שהם יצליחו לבצע את הסצנה האחרונה בצורה כל כך מוצלחת. אמיליה קלארק פשוט מעולה בסצנות מהסוג הזה. הקול והמבטא שלה שהיא מדברת שפות ג'יבריש (ד"א, רק אני חושב שהולרית נשמעה דומה מדי לדות'ראקית?) פשוט ממגנטים.

  למרות שת'יאון הביא את הצרות שלו על עצמו, אי אפשר שלא לרחם עליו. כמו עם השיחה שלו עם מייסטר לואין בסוף העונה הקודמת, הוידוי שלו מעורר סימפטיה למרות כל הטעויות שהוא עשה.

  אז סוף סוף קיבלנו דיאלוג בין סרסי וטייווין, שבו הוא סוף סוף העמיד אותה במקומה.

  ואריס פשוט שלט הפרק.

 • מיקה

  וואו, פרק מעולה ברמות!

 • Saturn

  עוד פרק חביב. ג'ימי-בריאן נראה לי הגזרה הכי טובה של העונה עד כה. מרג'ורי וקרוביה מקום שני.

  מפגן הכח בסוף הפרק היה טוב.

  לא אהבתי את הבלאגן אצל קאסטר. אם רצו להרוג אותו ואת מורמונט אז יכלו לעשות דרך סנואו והחבורה של הוויידלינגס. איך שזה בוצע זה נראה שהם עשו את זה רק בשביל הסיפור של שמנדריק והבחורה.

  לא קניתי את המרד הזה ומילא להרוג את קאסטר למה גם את מורמונט ולמה לחפש גם להרוג את שמנדריק?

 • assafTV

  ספוילר אנד סטאף
  קודם כל, ירד לי סוף סוף האסימון: הבחור ש(כאילו)משחרר את תיאון? סיימון ממיספיטס!
  ואם כבר קאסי מסקינס שם (שלא לדבר על כריס/גנדרי) אני מבקש מאלוהי הליהוק שיאחדו אותה עם סיד. המסכן עוד מסתובב בניו יורק בטח.

  ובחזרה למשחקי הכס. פרק מצוין, הסיום היה מלהיב.
  בסצינה עם קאסטר חשבתי לעצמי "רגע, הוא רק בן אדם אחד בלי צבא, למה הם לא עורפים לו את הראש ונפטרים מהחלאה?" אז היי, לא עריפת ראש אבל מה שקרה בהמשך לא אכזב. זה שגם המפקד של המשמרת מת, זה כבר היה מפתיע (ועצוב).
  ואני דורש אמי לדיאנה ריג, הסבתא של מרג'ורי שנמצאת כאן על תקן מגי סמית באחוזת דאונטון (ואני אפילו לא צופה בדאונטון).

  • מיס בוז'רסקי

   וואלה!!!! ידעתי שהחיוך הקריפי מוכר לי!

   • assafTV

    החיוך? העיניים בגודל צלחת פריזבי היו אמורות להיות האינדיקציה הראשונה (אילולא התאורה האפלולית בה צילמו אותו)

    • מיס בוז'רסקי

     כן, גם העיניים, אבל החיוך יותר 🙂

   • ברצינות לא זיהיתם אותו עד עכשיו? בושה.

    • assafTV

     אני כל כך רגיל להדחיק דמויות חדשות עד שגם אם הייתי רואה אותך בסדרה היה לי לוקח לי זמן לקשר בינך לבין דמות חדשה מס'9173

    • מיס בוז'רסקי

     המראה הימי ביניימי בלבל אותי… ויש לי עצם שבורה בכף הרגל! זה משפיע על יכולות הזיהוי. כן.
     ~הולכת לפינה~

    • Tomer Soiker

     קלטתי אותו כבר בפריים הראשון, ושכחתי לציין את האיחוד הקטן של יוצאי "מיספיטס" (מישל פיירלי גילמה את אמא של ניית'ן בעונה הראשונה) בתגובה למה שכתבת על "רומא" בשבוע שעבר.

 • Pics or it didn't happen!
  כמדי שבוע, הנה הפרק של "משחקי הכס" אילו התרחש כולו בפייסבוק.
  http://www.happyplace.com/23374/game-of-thrones-facebook-recap-season-3-episode-4

  • "כל האנשים מוכרחים למות, אבל היום ספציפית המאסטרים שלכם". לול.

  • יערה

   מצוין וממש מצחיק. מי צריך בכלל לראות את הסדרה?

  • מיס בוז'רסקי

   אדיר, זה רק הולך ומשתבח.

 • מיכאל גינזבורג

  לורד ואריז קיבל את הנקמה שלו, יאיי!

  גם אני מאוד אוהב את מה שנרקם בין בריאן וג'יימי ולפתע יש לי רחמים עליו.

 • מיקה

  שאלה – נבגד על ידי מושיעו, באמת?
  ממה שראיתי, המושיע לכאורה מראש תכנן את זה ככה.
  לא כן?

  • ברור שכן, אבל מנקודת מבטו של תיאון הוא נבגד על ידי מושיעו.

 • טניה

  פרק אדיר! מישהו אבל יכול להסביר לי מה היה הקטע עם תיאון? הבחור ההוא בא, "הציל" אותו, הריץ אותו על סוסים, הרג כמה חברה, ואז החזיר אותו לאותו מקום? האם פיספסתי משהו או שזה פשוט היה מין לופ מוזר שכזה?

  • מיקה

   תבדקי את התוסף של יאדו על לו בווסטרוז היה אינטרנט עם פייסבוק.
   עד שקראתי את זה, גם אני תהיהיתי בדיוק כמוך, ואז קראתי וזה הסביר הכל 🙂

   • טניה

    תודה חחח!!! דבר ראשון זה אדיר, דבר שני הבנתי שהוא עשה את זה בשביל להוציא ממנו מידע…. אבל בשביל להוציא מידע הוא הרג אנשים מהמחנה שלו?וזה לא שהוא סיפר לו איזה משהו מרעיד עולמות…

 • מה נסגר עם פודריק הצעיר? חשבתי שזה הייתה איזו בדיחה נחמדה בפרק הקודם, אבל התייחסו לביצועים שלו גם בפרק הזה. מוזר

  הסצינה האחרונה הייתה אולי הדבר הכי אפי שראיתי בטלוויזיה.

© עידו ישעיהו