משחקי הכס 3.02: כנפיים שחורות, מילים שחורות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 10/04/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 3.02

בעת פרסום הפוסט מקדימות אותו חמש תגובות.

למרות העובדה שמתכונת שברירי העלילות עדיין שולטת ב"משחקי הכס" גם בפרק השני לעונה, זהו השבוע השני ברציפות שאני בכל זאת נהנה. אין לי יכולת להצביע על הסיבה המדויקת לכך – אם זה קורה בגלל שכבר קראתי את זה בספרים, או שמא הם עצמם השתפרו באופן אובייקטיבי. כנראה מדובר בתמהיל של השתיים.

אני לא מאוד שש לדבר על ההבדלים בין הספרים לטלוויזיה, אבל במקרה הזה מדובר בהכרח. כאשר קראתי את הספר השני אחרי הצפייה בשתי העונות הראשונות, לא הצלחתי להבין מדוע השמיטו בעיבוד אלמנטים רגשיים בסיסיים שהיו משפרים את היצירה פלאים. בראש ובראשונה: מותם המזויף של בראן וריקון. לא זאת בלבד שבסדרה זה נעשה באופן כל כך רע עד שרובנו ניחשנו באותו הרגע שמדובר בשני ילדים אחרים, אלא שבספר נישא דבר מותם אל בני משפחתם שמחוץ לווינטרפל והשפיע עליהם עמוקות, ואילו על המסך כל העורבים – כנפיים שחורות, מילים שחורות – יורטו על ידי תיאון. קל היה הרבה יותר להזדהות עם מעשיה של קאטלין, המשחררת את ג'יימי כדי להרוויח את בנותיה, כאשר פרט מעין זה מצל עליה. והנה רק עכשיו זה קורה. אין ודאות בדבר מותם כפי שקורה במקור, אבל כעת נודע לרוב ולאמו שווינטרפל עולה באש, כולם נרצחו והילדים אינם. זה מספיק כדי לערער את עולמם.

אלמנט מהותי נוסף בספר השני שהושמט מהסדרה היה ילדי הביצות, מירה וג'וג'ן, שאך זה הפציעו בדרכם של בראן (אללי, איך הילד הזה גדל) ופמלייתו. ההשפעה שלהם עליו הייתה עמוקה, ובשנה שעברה חסרון חכמתם הולבש באופן מאוד חלקי על אושה, שהשיאה לבראן עצה או שתיים בנוגע לחלומותיו. זה נראה כאילו היוצרים נמלכו בדעתם והחליטו בכל זאת להכניס אותם. אני מברך על בואם, שלא יובן לא נכון, הם מאוד מעניינים, אבל פשוט לא מצליח להבין מדוע נעדרו מהעונה הקודמת, ששיוועה הן להם והן לרגש שיכול היה לשפוך המון אור על מהלכי הדמויות.

אבל הנה הם כאן, ובנוסף להם רגעים נהדרים שאמנם לא קרו כלשונם בספר, אבל בהחלט מהותיים בו – הדמויות שכה רחוקות זו מזו נזכרות אחת בשנייה ומתגעגעות. סצינת החלום של בראן עם שני אחיו הייתה נהדרת. לא ראינו אותם ביחד שנים, פשוטו כמשמעו, מאז הפרק הראשון של הסדרה, וזה באמת היה יפה. גם האיחוד וגם הטקסטים מאותו פרק ראשון, כולל קולו של נד סטארק המנוח.

קטעים נוספים שאהבתי מאוד היו הווידוי המרגש של קאטלין על הפעוט ג'ון סנו, והווידוי של סאנסה באוזני מארג'רי וסבתה המצוינת. מפתיע שלמרות הכל נדמה שאין להן בעיה להמשיך בחתונה, אבל אני מקווה שזה אומר שהן מתכוננות להתמודדות עם ג'ופרי באופן הרבה יותר טוב מכפי שעשתה סאנסה. מארג'רי עולה עליה בהרבה בתחבולות, כפי שהמחישה הסצינה שלה עם ג'ופרי והקשת, כך שאני מקווה שהן יעזרו לה לאורך הדרך.

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר!

תגיות:
© עידו ישעיהו