משחקי הכס 3.02: כנפיים שחורות, מילים שחורות

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 10/04/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "משחקי הכס" 3.02

בעת פרסום הפוסט מקדימות אותו חמש תגובות.

למרות העובדה שמתכונת שברירי העלילות עדיין שולטת ב"משחקי הכס" גם בפרק השני לעונה, זהו השבוע השני ברציפות שאני בכל זאת נהנה. אין לי יכולת להצביע על הסיבה המדויקת לכך – אם זה קורה בגלל שכבר קראתי את זה בספרים, או שמא הם עצמם השתפרו באופן אובייקטיבי. כנראה מדובר בתמהיל של השתיים.

אני לא מאוד שש לדבר על ההבדלים בין הספרים לטלוויזיה, אבל במקרה הזה מדובר בהכרח. כאשר קראתי את הספר השני אחרי הצפייה בשתי העונות הראשונות, לא הצלחתי להבין מדוע השמיטו בעיבוד אלמנטים רגשיים בסיסיים שהיו משפרים את היצירה פלאים. בראש ובראשונה: מותם המזויף של בראן וריקון. לא זאת בלבד שבסדרה זה נעשה באופן כל כך רע עד שרובנו ניחשנו באותו הרגע שמדובר בשני ילדים אחרים, אלא שבספר נישא דבר מותם אל בני משפחתם שמחוץ לווינטרפל והשפיע עליהם עמוקות, ואילו על המסך כל העורבים – כנפיים שחורות, מילים שחורות – יורטו על ידי תיאון. קל היה הרבה יותר להזדהות עם מעשיה של קאטלין, המשחררת את ג'יימי כדי להרוויח את בנותיה, כאשר פרט מעין זה מצל עליה. והנה רק עכשיו זה קורה. אין ודאות בדבר מותם כפי שקורה במקור, אבל כעת נודע לרוב ולאמו שווינטרפל עולה באש, כולם נרצחו והילדים אינם. זה מספיק כדי לערער את עולמם.

אלמנט מהותי נוסף בספר השני שהושמט מהסדרה היה ילדי הביצות, מירה וג'וג'ן, שאך זה הפציעו בדרכם של בראן (אללי, איך הילד הזה גדל) ופמלייתו. ההשפעה שלהם עליו הייתה עמוקה, ובשנה שעברה חסרון חכמתם הולבש באופן מאוד חלקי על אושה, שהשיאה לבראן עצה או שתיים בנוגע לחלומותיו. זה נראה כאילו היוצרים נמלכו בדעתם והחליטו בכל זאת להכניס אותם. אני מברך על בואם, שלא יובן לא נכון, הם מאוד מעניינים, אבל פשוט לא מצליח להבין מדוע נעדרו מהעונה הקודמת, ששיוועה הן להם והן לרגש שיכול היה לשפוך המון אור על מהלכי הדמויות.

אבל הנה הם כאן, ובנוסף להם רגעים נהדרים שאמנם לא קרו כלשונם בספר, אבל בהחלט מהותיים בו – הדמויות שכה רחוקות זו מזו נזכרות אחת בשנייה ומתגעגעות. סצינת החלום של בראן עם שני אחיו הייתה נהדרת. לא ראינו אותם ביחד שנים, פשוטו כמשמעו, מאז הפרק הראשון של הסדרה, וזה באמת היה יפה. גם האיחוד וגם הטקסטים מאותו פרק ראשון, כולל קולו של נד סטארק המנוח.

קטעים נוספים שאהבתי מאוד היו הווידוי המרגש של קאטלין על הפעוט ג'ון סנו, והווידוי של סאנסה באוזני מארג'רי וסבתה המצוינת. מפתיע שלמרות הכל נדמה שאין להן בעיה להמשיך בחתונה, אבל אני מקווה שזה אומר שהן מתכוננות להתמודדות עם ג'ופרי באופן הרבה יותר טוב מכפי שעשתה סאנסה. מארג'רי עולה עליה בהרבה בתחבולות, כפי שהמחישה הסצינה שלה עם ג'ופרי והקשת, כך שאני מקווה שהן יעזרו לה לאורך הדרך.

אין להגיב עם ספוילרים לעלילות בהמשך הספרים, אפילו לא עם אזהרת ספוילר!

תגיות:
 • יערה

  אין לי הרבה מה להגיד. כנראה שאני לא היחידה. היה מעניין. דאינריס לא הופיעה, שזה היה חבל אבל מובן לנוכח כל הדמויות. אני מניחה שפשוט קשה לי עם הפורמט של '5 דקות לכל דמות'. אולי מתישהו בעשר עונות הבאות אני אתרגל.

  • דווקא יש לי מה להגיד, וקיוויתי שאספיק היום, אבל כמובן "מד מן" גזלה את זמני. מחר.

   • יערה

    מצוין! זה בטח יהיה יותר מעניין מ'הא, אוקיי', שזאת התגובה שאני סיימתי איתה את הפרק.
    (:

    • מיקה

     אוי, לגמרי!
     למרות שכרגע אני לא מצליחה לזכור מה היו הסצינות שחתמו את הפרק. בעצם – זה היה כשההאונד הוציא את אריה מהארון?
     המפף.
     מעניין – מה הקטע של מרג'ורי, מה המשחק שהיא משחקת.
     למה כל כך אכפת לשיי מסאנסה?
     מה נסגר עם טארלי? למה דיכאון פתאום?
     איך האיש הזה מחבורת המורדים ידע שאריה נמצאת עם ילד שמן ובחור גבוה?

     • Tomer Soiker

      הייתי מנחש שהוא וארג, אבל אז הוא בטח היה יודע מלכתחילה את זהותה של אריה. לא יודע מה הקטע שלו, אבל נראה שמדובר בחבורה מוכשרת למדי (הקשת, למשל).

      אה, ועוד מישהו חשב שמדובר בויליאם הארט?
      http://images6.fanpop.com/image/photos/33900000/Game-of-Thrones-game-of-thrones-33974743-972-475.jpg

      חוץ מזה, לטעמי היה בפרק מעט משעמם. התעניינתי רק בסיפורים של בראן ואריה, וקצת בסבתא טיירל וג'יימי\בריאן (כבר נמאס מהמסע הארוך שלהם, אז הגיע הזמן לשינוי).

      • מיקה

       הסיפור של בראן משמע כמה שהוא גדל והתכער?

       • Tomer Soiker

        לא, ההתפתחות בעניין הכוחות שלו ושתי הדמויות החדשות.

        ובריכת הגנים של משפחת סטארק לא יכלה להרשות למאבק בין רוב לג'ון לקבל צלע שלישית, אז בראן זכה לכוחות מיוחדים על חשבון היופי. ריקון סתם קריפי.

        • מיקה

         הוא דווקא היה ילד ממש יפה!
         ואז הוא גדל. וגם האף שלו איתו 🙁

      • כירבולית

       דניס פניס התבגר והפך לויליאם הארט.

 • Tomer Soiker

  שכחתי לציין זאת, אבל גם אני אהבתי את הסיפור של קאטלין, בייחוד כשבמהלכו אנו כבר יודעים שהיא הפרה את הבטחתה לאלים.

  אוי, גם לי היה קשה להתעלם מהתבגרותו של בראן, בגובהו ובקולו. זה הילד הקטן שנפל מהחלון לפני שתי עונות?

 • מד-דוג

  למרות שהתחלה לא מאד אהבתי אותה, מארג'רי מאד התחבבה עלי (וגם סבתא שלה!) בשני הפרקים הראשונים של העונה.
  אולי זה המחשוף הנדיב שגם עוזר, אבל ההתנהגות שלה (כך אני מקווה) מראה הרבה חוכמה וזדוניות שאני מקווה שתבוא לידי ביטוי בשלב מסוים. כל הסצינה עם הקשת הייתה סצינת פיתוי מעולה ונראה שהיא חדורת מטרה וגם תצליח בכך.

  חוץ מזה, אהבתי את הפרק – מרגישים שיש התקדמות (אריה, קוטל המלך שברח לי שמו ועוד סיפורים אחרים שמתקדמים לאנשהו).

  • יערה

   כנ"ל. מדהים לראות את ההבדל בינה לבין סאנסה.

  • השחקנית שמשחקת את מרג'רי, שחקה גם את אן בולין בעונה הראשונה והשניה של שושלת טיודור, ועשתה שם עבודה טובה לא פחות. הליהוק המלכותי מתלבש עליה בשיטתיות. הטיודורס, אגב, מומלצת גם היא לצפיה בעיני.

 • מיס בוז'רסקי

  חותמת על כל מילה שלך בנוגע להבדלים בין הספרים לסדרה. בעונה הקודמת מאד הציק הפריע לי חסרונם של מירה וגוג'ן. גם לי זה הרגיש שהם הבינו שהם טעו והחליטו לצרף אותם עכשיו. נו, יותר טוב מאוחר מאשר לעולם לא.

 • מיכאל גינזבורג

  הבעיה שגוג'ן ומירה הגיעו משומקום, ללא הסבר.
  "חיפשתי אותך הרבה זמן". למה?

  מישהו יודע האם הגשר עליו נוהל הקרב בין עושה דברה של ליידי סטארק לקוטל המלך הוא אמיתי או CGI ? לוקיישן מהפנט.

  • עינב

   הוא הסביר למה הוא חיפש אותו, גם לגוג'ן יש חלומות נבואים, והוא אמר שהוא חלם עליו והם בעצם כיוונו אותו אליו..

   • מיכאל גינזבורג

    כן אבל הוא לא הסביר למה החלומות כיוונו אליו ומה המטרה.

    • Tomer Soiker

     שתי עונות עד שהסבירו לנו מה עומד מאחורי החלומות והחזיונות של בראן, אפשר להמתין עוד קצת.

    • מיקה

     הוא סוג של כן הסביר. הוא אמר שהוא שם כדי ללוות אותו למקום אליו בראן צריך להגיע והם עוד רחוקים. הוא לא אמר מה המקום (או שכן אמר ואני לא זוכרת?) אבל בפירוש זה מה שהוא אמר. והם גם דיברו על הקשר שהיה בין שני האבות שלהם, נד סטארק ואבא של ג'וג'ן ומירה.

 • הנה גרסת פייסבוק להתרחשויות הפרק השני לעונה.
  http://mashable.com/2013/04/10/game-of-thrones-facebook-edition/

 • Saturn

  פורמט הסדרה מקהה את הכל. אי אפשר לכסות יריעה שכזו ב10 פרקים עם חלוקה שכזו בכל פרק. עד שמשהו מעניין קורה בגזרה אחת, עוברים לשנייה וקשה 'to invest' בתוכנית שכזו. הגילוי של קאט לגבי סנואו היה יותר אפקטיבי בסדרה עם פחות דמויות ופחות מעברים בינהן.

  הבחור ממשמר החומה שמקניט את שמנדריק זורק לעברו ש-200 מעמיתיו נהרגו ע"י המהלכים. חבל שראינו בדיוק 0 מזה!

  ערכי ההפקה מצויינים; הצילום, הנופים וכן הלאה הם חוזקות הסדרה. זה כמו לראות תוכנית שמתעדת תקופה קדומה בערוץ ההיסטוריה\NGC רק עם תקציב גדול, שחקנים טובים ועלילה שמפוזרת למעלה.

© עידו ישעיהו