עדכוני סופ"ש: כולם פרוסטטות באוויר!

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 14/03/2013 בקטגוריה ‏חדשות, כללי

סרט פסטיבלים

ג'סטין טימברלייק אצל ג'ימי פאלון, שרלוק מחממת מנועים, גלריה שלמה של מד מן ועוד חדשות וקטעי וידאו (שחלקם פורסם בפייסבוק וטוויטר של הבלוג בימים האחרונים). אבל לפני כן, הנה כמה דברים שקורים בסוף השבוע בטלוויזיה:

יום חמישי

בלוויין

בכן 3 החל מהיום ולאורך סוף השבוע, יום הולדת שנתיים לפסטיבל הקולנוע של כן.
מאז מרץ 2011 אפשר לראות בכל שבוע בערוץ את הסרטים הכי טובים שלא הוצגו בבתי הקולנוע בארץ. במהלך השנתיים שודרו למעלה מ-110 סרטים מדוברים ומצוינים. בין הסרטים שישודרו בסוף השבוע: "מכשפת מלחמה", "ראש שור", "אוסלו, 31 באוגוסט", "הפשיטה", "השאר את האור דולק", "טירנוזאור" ועוד – ולא פחות מארבע בכורות ארציות: "מלחמת החיים", "מרתה מרסי מיי מרלין", "קבור",
והיום ב-22:00: כדור בראש (השדוט).
סרט אקשן מאחד הבמאים המעניינים ביותר שפועלים כיום בזירה העולמית, הבמאי התאילנדי בעל השם הבלתי אפשרי פן־אק ראטאנרואנג ("חיים אחרונים ביקום", "גלים נסתרים"). ב"הדשוט" הוא מציג ניאו נואר מרהיב, שלוקח את כל מאפייני הז'אנר המוכרים, מהמחסל הקשוח ועד לפאם פאטאל הפתיינית, והופך אותו על ראשם, על כל המשתמע מכך. שוטר שהפך לרוצח שכיר נפגע בראשו מכדור אקדח, וכתוצאה מכך מתחיל לראות את העולם הפוך, כאילו הוא עומד על ראשו. מכאן מתפתחת עלילת מתח גדושה באירועים והפתעות. הסרט השתתף בפסטיבלי קולנוע רבים בעולם, וביניהם פסטיבל הקולנוע של ברלין, טורונטו, ונקובר, הונג קונג וירושלים. הוא זכה בחמישה פרסי האקדמיה התאילנדית.

יום שישי

בלוויין

בערוץ 1 ב-22:15, לא ממש סיטקום.
הסדרה Outnumbered של BBC, המשודרת מאז 2007. זה מתחיל כמו סיטקום משפחתי עם שני הורים ושלושה ילדים צעירים. הסיטואציות מדויקות ומתארות את חיי היומיום השגרתיים, אבל יש טוויסט: הילדים אינם מקבלים את התסריט וחלקים גדולים מן התכנית מאולתרים. הסדרה עוקבת אחרי הבלגנים היום יומיים בחיי משפחה שבה שני הורים ושלושה ילדים הנמצאים בתחרות לא שוויונית. הקומדיה הזו כוללת אלתורים והיא משרטטת את ההורות הבלתי כשירה אך מלאת הכוונת הטובות האופיינית לרוב המשפחות, כשהאם (קלייר סקינר) והאב (יו דניס) משתדלים לגדל את ילדיהם בלי שייגרם נזק רגשי לכל הנוגעים בדבר. הסדרה עטורת פרסים, ביניהם פרס הקומדיה הבריטית וה- NTA (National Television Awards).
שימו לב שאחוזת דאונטון עברה לימי שלישי ב-22:00.

בכן 2 החל מהיום ולכל משך חופשת פסח, ספיישל 'פסח קורע'.
קומדיות מלוא החופן.

passover-schedule-1 a

בכן 1 ב-21:30, להיות פלין.
בכורה. דרמה מרגשת עם דה נירו, ג'וליאן מור ופול דאנו. ניק הצעיר מחפש משמעות לחיים בגיל 18. הוא חולם להיות סופר ממש כמו אביו, מתגעגע לאמו המתה ובזמנו הפנוי מתנדב בבית תמחוי. יום אחד עולמו מתערער כאשר הוא נתקל באביו, סופר ממורמר ומעורער. השניים היו בנתק במשך שנים ארוכות, לאחר שהאב נטש את המשפחה כאשר ניק היה קטן. האם יחסיהם יתאוששו?

בכן 3 ב-22:00, מלחמת החיים.
בכורה במסגרת ספיישל פסטיבל הקולנוע של כן. דרמה שכתבה הבמאית ואלרי דונזלי ביחד עם ג'רמי אלקיים, שגם משחק לצדה בתפקיד הראשי, על פי סיפורם האישי. הסרט ערך את הקרנת הבכורה שלו בפסטיבל קאן, שם התקבל בתשואות וזכה לביקורות נלהבות ומשבחות. הוא היה מועמד לשישה פרסי סזאר, ונבחר לייצג את צרפת לאוסקר 2012. כמו כן הוא השתתף בפסטיבלי קולנוע רבים בעולם, בהם אתונה, ריו דה ז'נרו, סאנדנס, הונג קונג שם זכה בפרס מיוחד, וגם בפסטיבל הקולנוע הצרפתי בארץ. בחור פוגש בחורה. לו קוראים רומיאו, לה ג'ולייט – באופן טבעי הם מתאהבים, ומביאים ילד לעולם. אבל כשהילד בן שנה וחצי, הם מבחינים בפזילה קלה אצלו. הרופאה אליה הם הולכים (רק ליתר ביטחון כי הם הורים צעירים וכל דבר מדאיג אותם) חוזרת עם הבשורה המרה – בנם חולה בסרטן. ואז מתחילה המלחמה. במשך חמש שנים הם מתרוצצים בין בתי חולים, עוברים עוד ועוד בדיקות מתישות וכואבות, נעים בין תקווה בלתי פוסקת לייאוש מאיים ועושים הכל כדי להציל את בנם הקטן, גם אם הדבר פוגע באהבה שלהם זה לזו. למרות הנושא הקשה, "מלחמת החיים" הוא סרט אופטימי, מלא בדמיון, באהבה וגם בלא מעט הומור וצחוק שנכנס בין ובזמן הדמעות והרגעים המרגשים. אולי הסיבה לכך היא ששני יוצרי הסרט – ואלרי דונזלי וג'רמי אלקיים – ביססו אותו על ניסיונם האישי, כהורים לילד שהחלים מהמחלה הנוראה.

בכבלים

בזהב חם ב-22:00, הדיקטטור.
בכורה לקומדיה בכיכובו של סשה בארון כהן.

הגדרה מפוקפקת ל"תהילה"

בערוץ 1 ב-17:30, תהילה.
סדרת הטלוויזיה המצליחה משנות ה-80 חוזרת לערוץ 1! האם הקדומה של "גלי" ו"היי סקול מיוזיקל" מתארת את קורותיהם של התלמידים המוכשרים ושל צוות המורים ב"תיכון לאומנויות הבמה" בניו יורק. הסדרה נותנת הצצה למאבקים, התקוות, הכישלונות והניצחונות – ולתשלום, בזיעה – בדרך לתהילה. הסדרה לא שודרה בישראל שנים רבות וזו ההזדמנות להיזכר בסיפורים של ברונו, לירוי, לידיה, קוקו, דני אמטולו, וכמובן, פרופסור שורופסקי. במהלך שנות שידורה זכתה הסדרה בפרסים רבים, ביניהם 3 פרסי גלובוס הזהב ו-9 פרסי אמי.

בערוץ 1 ב-20:0, אחרינו המבול?
סדרת תעודה חדשה רחבת היקף ופורצת דרך העוסקת בעשרת הבעיות הקריטיות של הסביבה בישראל ובעולם, מסע מרתק בן עשרה פרקים חובטים ומטלטלים, שהפקתו נמשכה קרוב לארבע שנים. יוצרי "אחרינו המבול?" רותם אברוצקי וחגית גרובגלס, ביקשו לבחון את מערכת היחסים הסבוכה והטעונה בינינו, בני האדם החיים בחברת המונים עירונית ומודרנית, לבין סביבת חיינו על כדור הארץ. הסדרה החדשה והמקורית מבית היוצר של מחלקת התעודה של חטיבת התוכניות בערוץ הראשון חושפת את הקשר החזק והמשמעותי שבין "תרבות הצריכה" – התרבות המשמעותית והדומיננטית במדינות העשירות והמפותחות, לבין המשבר הסביבתי הקשה המחריף מדי שנה . משבר קשה להבחנה בעין בלתי מזוינת – אם למשל מביטים בים, תמיד הוא כחול ויפה אף שהוא גוסס מבחינה אקולוגית. בכל אחד ואחד מעשרת הפרקים הקצביים והעשירים במומחים, גילויים, מידע מפתיע ובצילומים מרהיבים מהארץ ומהעולם, "אחרינו המבול?" ממפה ומשרטטת את הקשרים הגלויים והסמויים בין מגוון הבעיות השונות מהן מורכב המשבר הסביבתי: פחות ופחות שטחי טבע פתוחים נגזלים לטובת צורכי האדם המתרבים, היעלמות מדאיגה של מיני בעלי חיים וצמחים, דלדול חריף ומהיר של משאבי טבע חיוניים כמו מים זכים ומחצבים, מחסור חריף באנרגיה, משבר מזון עולמי, קידוש תרבות "החד פעמי" והשלכת כמויות עצומות של פסולת וחומרים בלתי מתכלים ורעילים לסביבה וכמובן פליטה מוגברת של "גזי חממה" התורמים להתחממות כדור הארץ. סוגיות אלה ועוד רבות אחרות נבחנות דרך נקודת מבט ביקורתית שמבקשת מצד אחד לחדד את הדילמות הגדולות, לאתר דרכים מעשיות להתמודדות עמן והן ברמה הפוליטית.
פרק 1 – סיר הבשר וכוס החלב.
בשנת 2006 פרסם ארגון החקלאות והמזון של האו"ם דו"ח מיוחד שחשף את ההשלכות הקשות של משק החי על כדור הארץ ומשבר האקלים. כלי התקשורת המרכזיים בארץ ובעולם התעלמו מהדו"ח וממצאיו המטרידים ובכך תרמו את תרומתם "הצנועה" להשתקת הדיון הציבורי בסוגיה קריטית לחיינו. הפרק הראשון שובר את קשר השתיקה ומעניק תרגום טלוויזיוני חד ונהיר לדו"ח המודחק כמו גם לנתונים היבשים שמוזכרים בו. למשל העובדה שנכון להיום, תעשיית משק החי (בעיקר לגידול פרות, חזירים וכבשים) אחראית לכ-20% מסך פליטות גזי החממה בעולם. גזים המעצימים את משבר ההתחממות הגלובלית בכך שהם יוצרים שכבה מבודדת של גז, המונע מחום כדור הארץ להיפלט לחלל.

בלוויין

בכן 3 ב-17:10, קבור.
בכורה במסגרת ספיישל פסטיבל הקולנוע של כן. הרבה גבות הורמו כשהתפרסם שריאן ריינולדס הולך לשחק בסרט על אדם שמתעורר בתוך ארון מתחת לאדמה ובמשך הסרט כולו מנסה לצאת החוצה, והרבה שאלות נזרקו לאוויר – איך מצלמים סרט שכולו מתרחש בתוך קופסה? כיצד מחזיקים עניין מסיטואציה כזאת במשך יותר מכמה דקות, שלא לדבר על סרט שלם? ומה עושה שחקן קולנוע אמריקאי מצליח בהפקה כזאת, כשהוא יכול לככב בסרטי גיבורי על עתירי תקציב? למרבה המזל הסרט נותן לכל התהיות תשובות מצוינות, כשהוא קודם כל מצליח להלחיץ ולמתוח לכל אורכו. הסרט ערך את הקרנת הבכורה שלו בפסטיבל סאנדנס. מאז הוא ביקר בפסטיבלי קולנוע רבים (טורונטו, הלסינקי, אתנה, המבורג, אייקון ת"א ועוד) וכיכב בטקסי פרסים שונים. בין השאר הוא היה מועמד לשני פרסי איגוד המבקרים האמריקאים, לעשרה פרסי גויה, האוסקר הספרדי, מהם זכה בשלושה פרסים, וגם לפרס טקס הקולנוע של MTV על ההופעה המבוהלת-עד-מוות הטובה ביותר.

marthamarcymaymarlene_intl_he_uk_ka

האולסן המוכשרת

בכן 3 ב-22:00, מרתה מרסי מיי מרלין.
בכורה במסגרת ספיישל פסטיבל הקולנוע של כן. זוכה פרס הבימוי – פסטיבל סאנדנס 2011; זוכה פרסי תאי המבקרים של לוס אנג'לס, בוסטון, שיקאגו ופלורידה; השתתף במסגרת "מבט מסוים" בקאן 2011 ובפסטיבלים רבים בעולם. דרמת אינדי מותחת ומערערת שלווה. מרתה מתקשרת יום אחד לאחותה מטלפון ציבורי ומבקשת כי היא תאסוף אותה. היא לא בדיוק יודעת איפה היא, והן לא דיברו כשנתיים, אבל בקולה דחיפות והזדקקות לעזרה. בעודן שוהות בבית הקיט של האחות, יחד עם בעלה לעתיד, מנסה מרתה להתאושש מהתקופה שלא היו בקשר. הבזקים של חלומות וזיכרונות פורסים בפני הצופה את שעבר עליה – הצטרפותה לכת צעירים בחווה נידחת, היכרות עם גורו הכת, קבלת שם חדש (מרסי מיי), והמשמעויות השונות של להיות בכת הספציפית הזו. אך האם אלו רק זיכרונות שנותרו מאחור, או שהמציאות רודפת אחריה גם למקום המבטחים, אחרי שהתאמצה לברוח ושרדה? עם אליזבת אולסן (אחותן הצעירה של האחיות אולסן, "על אהבה ואי הבנה"), ג'ון הוקס ("קר עד העצם"), שרה פולסון ("סילבסטר בניו יורק"), יו דנסי ("היסטריה"). משחק מרשים של אולסן הצעירה וכל צוות השחקנים, עריכה חכמה ותסריט מורכב יוצרים פסיפס אנושי של נערה אבודה שרוצה לשקם את חייה.

בכן 4 ב-22:00, רמפארט.
בכורה. וודי הרלסון ובן פוסטר שבים לשתף פעולה עם הבמאי הישראלי-לשעבר אורן מוברמן ("השליח"), בדרמת פשע משטרתית המתרחשת בלוס אנג'לס של סוף שנות ה-90. דייב בראון הוא שוטר ותיק, גזען, אלים וחובב נשים ואלכוהול. דייב נתפס על חם כשהוא מכה חשוד, אירוע שהופך לסקנדל תקשורתי שבעקבותיו לא נותרת לו ברירה אלא לעזוב את המשטרה. כעת, כשהוא כבר ללא מדים, הוא מתחיל לחשוד שהעומדים מאחורי הפרשה בה היה מעורב ובגללה סולק מהמשטרה הם חבורת רוצחי שוטרים המחפשים נקמה. במטרה לאתר את חברי הכנופיה הוא יורד לעולם התחתון של לוס אנג'לס ומשם העסק הופך להרבה פחות פשוט ונקי. גם עם סיגוורני וויבר, רובין רייט ("מאניבול"), סטיב בושמי ("אמפריית הטיילת").

מישהי לא מ-רו-צה

בכבלים

בחם 3 ב-22:00, הג'נטלמן האחרון.
סבב גם בערוץ למיני-סדרה התקופתית שכבר עלתה במלואה ל-VOD לפני כחודש, בכיכובו של בנדיקט קאמברבאץ'. מומלצת למדי.

TV

אפרופו בנדיקט, בזמן שממתינים לעונה השלישית של "שרלוק", האיש מאשר שהוא ומרטין פרימן חתמו גם לעונה רביעית.

TV

אתמול הציגו רוב תומאס וקריסטן בל את מיזם קיקסטארטר לגיוס שני מיליון דולר עבור סרט של "ורוניקה מארס", ונדרשו פחות מ-9 שעות כדי להשיג את הסכום – שיא בתולדות האתר.

TV

לא רק הפוסטר היפה של "מד מן" שוחרר השבוע, אלא גלריה שלמה של הדמויות. הנה היא במלואה בעמוד שלנו בפייסבוק.

TV

זה מה שקורה כשאני צופה ב"ארץ נהדרת" באיחור (כי העונה הזו, ובכן, פח) – רק השבוע ראיתי את המערכון המעולה הזה.

TV

מוצלח ומושקע במיוחד: גרסת התיכון של "משחקי הכס" בסדרת רשת חדשה. משעשע מאוד.

TV

איימס סיכמה היטב את התוכנית של סנ"ל שהנחה ג'סטין טימברלייק, אבל חשוב לזכור שאחריה הוא תפקד (ועדיין) כאורח בתוכנית של ג'ימי פאלון מדי יום בשבוע הנוכחי. הנה כמה מרגעיו, ראיון הפתיחה שכולל חיקוי שלו לג'ימי פאלון, ומסתבר גם שיש שם ללהקת סנ"ל שלו עם אנדי סאמברג: 2:30AM, ולדמות שלו הוא קורא רייף.

סטיב קארל (!!!) + ג'סטין טימברלייק = היסטרי, מסתבר. זה כל כך אדיר.

אבל אני עדיין מחכה לפרק נוסף של "ההיסטוריה של ההיפ-הופ".

© עידו ישעיהו