צדקי צדקי תרדוף

SNL 38 Justin sמדהים לגמרי בעיני איך תוכנית ותיקה כמו סנ"ל מצליחה להשאר עכשווית להחריד, תוך שהיא נותנת כל כך הרבה כבוד להיסטוריה שלה. איך היא מוצאת דרך לשלב מערכונים בני 35 שנה ולגרום להם להרגיש חדשים. איך הם מצליחים בו זמנית להביא את המעריצים הוותיקים לאקסטזה, ולרכוש מעריצים חדשים כל הזמן. כשהתחלתי לצפות לפני 13 שנה (אלוהים ישמור אני זקנה), לא היה לי מושג מה לסטיב מרטין ולסדרה, למה אלק בולדווין תמיד מגיע, מי זה הבחור הזה עם הגיטרה, ולמה למנחה של וויקאנד אפדייט יש ראש כל כך גדול. התמדתי כי כל אלו היו ממש מצחיקים. על הדרך נחשפתי למסורת של הומור שהיא בו זמנית מהוגנת ופרועה, סאטירית אך בלב הקונצנזוס.

עכשיו מילה על ג'סטין טימברלייק. לא בכדי הוא אחד המנחים האהובים של השנים האחרונות. הבנאדם פרפורמר מחונן שלא מפחד להתלכלך, לצאת מהקומפורט זון שלו, ולהשתגע. הוא גם כנראה אחד האנשים הנחמדים בתבל, כי המון אנשים עושים לו המון טובות בתוכניות האלו, ובטח כיף לעבוד איתו. כל אלו גורמים לכך שכבר שנים, מאז התוכנית הראשונה, הוא תענוג גדול לצפייה. למעשה, אגדיל ואומר שמאז ההופעה שלו לצד שבע מעלות צלזיוס, להקת הבנים המומצאת של סנ"ל, בפרק בהנחיית ג'ושוע ג'קסון (לא מאמינה שאני זוכרת את זה. המוח שלי מלא בזבל), הוא הוכיח שהוא יכול להיות ענק. אגב, המערכון החוזר ההוא, כמו הג'מיניי טווינס הוא דוגמה לאיך הסדרה תמיד מתחדשת, כי למרות שזה היה מערכון ענק, לא יחזרו עליו היום, וטוב שכך. צריך לדעת להשאיר בניינטיז את מה שצריך להשאיר שם.

התוכנית התחילה מבריק, והתדרדרה רק ממש לקראת הסוף. מערכון הפתיחה היה הילארי והזכיר לי שאלטון ג'ון נתן את ברכתו שג'סטין טימברלייק יגלם אותו בסרט (שזו דרכו של אלטון לעוף על עצמו, כמובן), אחרי שטימברלייק השתתף בקליפ של אלטון. המונולוג כמובן היה היסטרי, עם כוכבים אורחים רבים, כולל ארבעה חברי צוות ותיקים מאוד. לא בכדי ההומור שלהם התמקד בהומור פיזי (עיטוש על מתאבנים, חוסר הצלחה לסגור את הטלפון). זה הלב של הקומדיה, ושלושים ושש שנים מאוחר יותר, זה עדיין מצחיק. הרבה יותר ממערכון פוליטי של אל פרנקן בשנת תשעים. שמחתי לראות גם אישה שם. סנ"ל היתה מועדון של גברים הרבה יותר מדי שנים, ואשמח לראות את זה נגמר. למרבה הצער, מאז הימים של טינה פיי, מאיה רודולף ואיימי פוהלר, הנשים לא מצליחות להמריא.

מערכון הדייטים היה אפקטיבי מאוד. אכלתי את הכובע כשסמברג הופיע (היה הרבה יותר מצחיק אם ג'ימי פאלון היה משתתף בתור האח גיב, אבל מאיזושהי סיבה הוא לא. טימברלייק גם לא התארח בפרק הכריסטמס שפאלון הנחה בשנה שעברה). בכל מקרה, היה מצחיק, והנוכחות של האחים פסטראנק (35 שנים אחר כך) הפכה את זה למשהו אפי. עכשיו אני מבינה למה דן אקרויד שם. החזרה של ויגן-וויל (כשכמובן ה-וויל הוא המערכון המקשר) היתה מעולה, כי בעיני זה היה המערכון שבו טימברלייק הוכיח שהוא מנחה מעולה. חבל שוויל פורטה לא היה שם, וחבל מאוד שנחשפתי להארלם שייק (בפעם השנייה, "הסימפסונס" כבר חשפו אותי לזה בכפייה), אבל אם כבר לראות הארלם שייק, אני חושבת שכך אמורים לעשות את זה. וויקאנד אפדייט היה טוב כתמיד, עם סטפון (אשכרה צרחתי כשהוא בא. ישבתי לבד בבית וצרחתי). הכותב האגדי של סטפון (שמפתיע את ביל היידר עם השורות הביזאריות של סטפון בכל פעם) אולי עוזב את הסדרה לטובת פיילוט וסיטקום משלו. האם זו הייתה הפעם האחרונה שראינו את סטפון?

סוף התוכנית היה מקרטע מאוד, למרבה הצער. קליגולה היה מערכון ממש מפגר (אבל זכינו לראות את טארן קילם חצי ערום). גם מערכון הצדק המייני, אלא שסודייקיס עשה קסם בתור הדרומי המשוגע (והזכיר לי את עורך הדין הציפור מפיוצ'רמה), והציל את המערכון הזה. למה אנדי סמברג השתתף בו במקום לתת קצת זמן מסך לאחד הצעירים, לא יודעת. לקראת סוף התוכנית היתה הפרסומת לאמצעי המניחה המתוכשט, וזה הזכיר לי סיפור שסיפרה טינה פיי. היא רצתה לצלם מערכון שבו צוחקים על הטרנד של הוינטאג' ששלט במותגים לפני כעשור, על ידי צילום פרסומת לפדים אינטימיים מסורתיים, עבים ולא נוחים. הכותבים הגברים התנגדו. יצטרכו לצלם נשים ערומות, הם חשבו. זה יהיה מגעיל, הם חשבו. בסוף הנשים שכנעו את הגברים, וזה צולם והפך למערכון פופולרי (חייבת להודות שאני לא זכרתי אותו).

Kotex Classic – watch more funny videos

זה סיפור ששווה לספר, כי בתוכנית הזו אמרו "וג'יינה" (האם זו מתקפת נגד למערכון הפין המפורסם שצונזר?) המון פעמים. הראו הדמיה של גוף האישה, ו-וונסה בייר (שהופכת נהדרת יותר ויותר משבוע לשבוע) כאילו החדירה לעצמה אחד כזה. לא היו עושים את זה לפני עשר שנים, ותודה רבה לטינה פיי וחברותיה שהביאו אותנו עד היום.

סיום התוכנית, דווקא, לקח אותנו צעד אחורה, עם טריילר הומופובי (טרנסג'נדרופובי למעשה). לא החלטתי אם זה סתם לא היה מצחיק כי זה היה פרודיה על קומדיות רומנטיות שנעשתה כבר מליון פעם (גם בסנ"ל), או כי לא אהבתי. מערכון הסיום היה בכלל מפגן של טעם רע. סורי, לא מצחיק אותי לדבר על טיפשותן של כוכבות פורנו מסוממות ומנוצלות. קראו לי שמרנית. יחד עם זאת, אלו שתי בחירות רעות בתוכנית מבריקה, ולמרות שהן אלו שסיימו את התוכנית, עדיין היו לפניהן המון רגעים טובים.

הידד לג'סטין!

© עידו ישעיהו