החץ 1.16: על חם

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 01/03/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "החץ" 1.16

אחד בעין, שני כדורים בחזה

בשעתו, בשלב מאוד מוקדם של הסדרה, התלהבתי והחמאתי לתסריטאים על חשיפת זהותו הסודית של אוליבר קווין בפני ג'ון דיגל באותה נקודה. בפרק 16 לא יכולתי שלא לגחך בהתלהבות ילדותית כשאולי הוריד את הברדס לפני טומי. כלל לא צפיתי זאת, את הצעד הנואש של אוליבר להשיג את אמונו של טומי בכדי להציל את חייו של אביו הגוסס של האחרון. למען האמת, חששתי שטומי יקבל את שני הכדורים שייעד לאביו דדשוט (דאגה לא ברורה, הרי מדובר במתנקש הטוב בעולם; סליחה, מס' 2 אחרי דת'סטרוק). לאחר שמלקולם נפגע, החשש שלי עבר אליו, לשיטתי דרך מסוימת להכניס את טומי לענייני השעה בזריזות ולהפכו למרלין המתנקש ואויבו של אוליבר. אמנם שניהם נותרו בחיים, אבל יצר הנקמנות של מלקולם התעצם, והגילוי על חבר ילדותו גרם לטומי לאבד כמה מנות הגונות של אמון באוליבר – בייחוד כשאולי הודה בפה מלא שלולא הנסיבות טומי לעולם לא היה יודע על פעילויותיו בשעות הפנאי.

המשבר המדובר ביחסיהם של טומי ואוליבר, כמו גם ההתקדמות האיטית ברומן של אולי עם מקנה, הם המשך ישיר לאובדן האמון שלו בבני אדם על האי בפרק הקודם. כן, אז ביקרתי את הסיפור הלא רלוונטי לכאורה ההוא, אבל הנה, נמצאה לו מטרה. למרבה האירוניה, בעיות האמון של אוליבר הן שגרמו לו להסתיר את סודותיו מקרוביו, לרבות חברו הטוב ביותר. בסופו של דבר, כשהסוד נחשף נסדקה החברות ביניהם. דיגל ופליסיטי לא היו חלק מחייו של אוליבר לפני האי, ומעורבותם בחייו כויג'ילנט הובילו אותו להפוך אותם לאנשים עליהם הוא סומך יותר מכל. עם הקרובים אליו באמת הוא לא מסוגל לעשות צעד דומה. לא כרגע, לפחות.

מוירה לבטח מרגישה כעת מאוימת שמא מלקולם יגלה כי היא הזמינה את ההתנקשות בחייו, אולם הנחישות והערמומיות שלה כפי הנראה יטילו את האשמה על חבר אחר בארגון. פרנק צ'אן, שותפה למזימה, הוא המועמד המושלם. בהיבט אחר, הייתה לי תחושה שבמהלך האירוע מוירה הרגישה שהיא עושה טעות כשראתה את טומי מביט באביו בגאווה. אבל לכי תסבירי לאשת טריאדה רצחנית שהעבודה בוטלה.

למה פרק כה נפלא היה צריך להיפגע בגלל קו עלילה מיותר, משהו שמריח כאילו נוסף ברגע האחרון? לורל מקבלת שיחת טלפון מאמה, אישה עליה לא שמענו עד כה (שכחתי שהיא עזבה את משפחתה והייתי בטוח שהיא מתה; חצי מההורים בסדרה מתים, לא?) ואז בסוף הפרק היא הופיעה על סף דלתה והודיעה ללורל שייתכן שאחותה המתה, שרה, לא כל כך מתה. כן, הם הלכו לשם. לפחות מעריצי "דוקטור הו" ישמחו למראה איחוד בין פליטיה (אלכס קינגסטון היא גב' לאנס לשעבר, ג'ון בארומן הוא כידוע מלקולם מרלין).

שני עניינים ראויים לציון: את הפרק כתב ג'ף ג'ונס, בעשור האחרון אחד הכותבים המובילים של DC, וכיום גם ראש מחלקת הקריאייטיב של המו"ל. לטעמי הוא כותב לא משהו בד"כ ואחראי להרבה מהתחלואות של ז'אנר גיבורי העל, אולם לזכותו עומדים, בין השאר, החייאתו של האל ג'ורדן והעשרת עולם הגרין לנטרנס. וגם הפרק הזה, שכאמור היה מעולה.

הנושא השני: אם מישהו עדיין עוקב, שוב נזרקו רמזים לזהותה הקומיקסית של לורל-דיינה לאנס כבלאק קנרי. קודם לכן היו יכולות הלחימה שלה והארגון המשפטי בו היא עובדת, CNRI. השבוע מקנה הביטה בתמונה של שרה כילדה יחד עם אביהן, צופים בקנרית המחמד השחורה שקוונטין הביא לה במתנה. הרפרנסים האלו מתקרבים במעט לאובססיה של אדוארד פיירס עם "האודיסיאה".

– גיירמו באררה, המתנקש שאוליבר מחסל דקה וחצי מתחילת הפרק, הוא מתנקש דרום-אמריקאי (עם שם כזה, מי היה מנחש?) בשם ברוטאל (או ברוטאלה, או איך שלא מבטאים את זה), איש משטרה לשעבר ומומחה בהטלת סכינים.
– העיר בלאדהייבן הוזכרה בתחילת העונה, אז זו רק תזכורת.
– הנה תזכורת גם לדדשוט\פלויד לוטון.
נאנדה פרבאט היא עיר סודית בהרי ההימלאיה המאכלסת מקדש נזירים ומוגנת ע"י האלה ראמה קושנה. הדמות המזוהה מכל עם נאנדה פרבאט היא דדמן (איפה עומדת סדרת הטלוויזיה שלו, באמת?)
– למיטב זכרוני לא נאמר שמה של גב' לאנס לשעבר\אמא של לורל, אבל אין סיכוי שהיא לא מבוססת על דיינה דרייק-לאנס, בלאק קנרי הראשונה בשנות ה-40. לאנס הוא שמה מנישואים, כמובן. למה לאם וגם לבת קוראים דיינה? קומיקס, זה למה.

 • miss bojarsky

  אני בהחלט מאד שמחתי לראות את אלכס קינגסטון 🙂 יאללה, שיביאו גם את דיוויד טננט… אני צריכה לראות אותו בסדרה שוב.

  ונו, היה ברור שמתישהו נגלה ששרה לא מתה. אני אומרת לך, עוד נגלה בסוף שגם אבא של אוליבר לא באמת מת.

  אני גם חששתי לטומי ואני שמחה מאד שהוא בסדר. וגם אותי הפתיע אותי שהוא כבר גילה על אולי. חשבתי שייכחו קצת עם כל הגילויים האלה. אבל זה טוב שהם לא נמרחים.

  • לא צפיתי את זה, אולי מתוך התכחשות לאפשות שהסדרה תעשה משהו דומה. את רוברט לפחות ראינו מת ונקבר, שרה נעלמה בין הריסות היאכטה בלב ים. קשה להאמין שמישהו ישרוד את זה, אבל הסדרות בז'אנר לא בוחלות באמצעים להחזרת דמויות מהמתים. אני מתנחם בכך שזה לא נעשה לאחר כמה עונות, שובה של דמות שמתה עוד לפני תחילת הסדרה.

   בנוגע לטומי, לכן אני חושב שהגילוי ואובדן האמון באוליבר, פלוס תחילת חשיפת סודותיו של אביו, מובילים לדרך שבסופה יירש את מקומו של מלקולם ויהפוך לאויבו הגדול של אוליהחץ הירוק (מה נסגר עם שם רשמי לויג'ילנט, אם אנחנו כבר פה?)

 • eclipse

  התחלתי את הסדרה הזאת בלי יותר מדי ציפיות. ציפיתי לסדרת טראש די גרועה וזה מה שקיבלתי, אבל מסיבה בלתי ברורה התמכרתי אליה לגמרי. עכשיו לאט לאט היא מתחילה להשתפר, וזה כנראה אחד הפרקים הראשונים שאני יכולה להצביע עליהם בתור פרק *טוב* ולא סתם בתור פרק טוב יחסית לסדרה. הם עשו כמה צעדים משמעותיים כמו לוותר על כל הפילרים בהם אוליבר סתם הורג איזה רשע מהפנקס ועברו להתמקד בעלילה יותר עונתית, וטוב שכך.

  שלא לדבר על זה שטומי הוא דמות פשוט חמודה ושובת לב, וממש לא ציפיתי לזה כשהציגו לנו אותו בפרק הראשון. אם הוא יהפוך לרשע בהמשך הסדרה, אני אתאכזב לחלוטין.

 • מנצל את הפגרה (הפרק הבא ישודר ב-20.3) כדי לעדכן שלאחרונה התחלתי לקרוא את סדרת הקומיקס של החץ הירוק עם גיליון 17 (מס' 18 התפרסם ביום רביעי האחרון). הביקורות לגמרי שחטו אותה מאז החלה ב-2011, אולם גיליון 17 היה הראשון עם צוות יוצרים חדש – בייחוד אחד הכותבים הכי טובים כיום ב-DC, ג'ף למיר – והתחלה חדשה. הקישור הבא מציג את השינוי הדרסטי שהסדרה עברה, ולמרות שמדובר בספוילר, אותי זה קנה.
  http://goodcomics.comicbookresources.com/2013/02/21/abandoned-love-the-scorched-earth-of-the-new-52-green-arrow/

  יש גם סדרה נפרדת שמבוססת על סדרת הטלוויזיה, אבל עדיין לא בדקתי אותה.

© עידו ישעיהו