המתים המהלכים 3.09: המלך המתאבד

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 13/02/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "המתים המהלכים" 3.09

Welcome to Crazy Town

עם יציאת הסדרה לפגרה הרגשתי שהיא הגיעה, סוף סוף, למקום טוב יותר מכפי שהייתה במשך שתי עונותיה הראשונות. עם תחילת חצי העונה השני עדיין לא איבדתי את אמוני, אך הסדקים מתחילים לבצבץ. מעל הכל מרחפת התחושה הרעה שכבר בעונה הבאה, עם שינויי צוות ההפקה בפעם השלישית בתולדותיה, הסדרה שוב תאבד עצמה לדעת.

אם למישהו אכן היו דאגות כלשהן לגבי עתידו של דריל, מהר מאוד הקרב עם אחיו מרל הפך למשימת חילוץ והשניים התאחדו שוב עם הקבוצה של ריק, תוך כדי עלייה במספר הקורבנות מבין אנשי וודברי והעצמת דמותו של המושל כמעורער נפשית. אובדן בנפש לא היה מקרב קבוצת השורדים, אבל דריל בחר להיפרד מחבריו בשנה האחרונה ולהתמודד עם העולם לצד אחיו הדפוק, כל עוד הם לא מוכנים לקבלו. אם לא במותו, אז אולי בהרחקתו (הזמנית?) של דריל, טייריז ימצא את מקומו בקבוצה?

אני מקווה שהעלילה לא נעה לכיוון של פרידה, אבל נראה שיחסיהם של מגי וגלן אינם כשהיו, אחרי ההתעללות שעברו בידי המושל ומרל. עד שיש לנו זוג חזק ויציב, הסדרה מועדת ליפול אל תוך קלישאה ענקית. נראה כי ההשפעה הגדלה ביותר היא על גלן, שהפך לנרגן ורוגז יותר מאי פעם. אחרי ההיחלצות המדהימה מזומבי בעודו קשור לכיסא, גלן הוא כבר לא איש השליחויות שעושה כל מה שיוטל עליו.

בעוד פיליפ\המושל מאבד את זה, אנדריאה תופסת את מקומו ומנסה להשליט סדר בקרב אנשי העיירה הטיפשים והנמהרים. כ"כ קיוויתי שמרטינז והאחרים יפתחו באש ויחסלו את "חבריהם". ייתכן שהסדרה מצאה את הדרך הקלה והפשוטה לצייר מחדש את אנדריאה באור חיובי, ע"י הפיכתה לאדם הכי רציונלי בוודברי. נו, עבור אנשי העיירה זה עבד, הרי אחרי נאום הספורט בן שתי הדקות שנתנה הם שינו את דעתם.

קשה להימנע מההשוואה בין שני המנהיגים לכאורה משני צדי המתרס, פיליפ שכבר היינו מודעים לטירופו וכעת הוא רק מתעצם, נוכח איבוד בתו ועינו; בעוד ריק עבר משבר נפשי קצר לאחר מותה של לורי וחשבנו שיצא מזה, במהלך העימות האלים עם אנשי וודברי בפרק הקודם הוא ראה את שיין בדמותו של אדם אחר. עם שוך ענן הקרב והחזרה לבית הכלא ולחיק משפחתו, כבר היה ברור שריק לא בסדר. זה החל כשהחזיק את ג'ודית התינוק, אבל רק בהתכנסות של השורדים עם טייריז וחבריו, ריק איבד לחלוטין את שפיותו. אם היה משהו ששנאתי בפרק, היה זה הסיום, ולו בגלל רוחה מוצללת הפנים של לורי.

באופן מפתיע, הדמות הכי מעניינת הפרק (גם אם זה נעשה באופן מלאכותי למדי, כמו במקרה של אנדריאה) הייתה קרול. מהשיחה שלה עם קארל וכלה בהתמודדות שלה עם לכתו של דריל. נו, אולי בסופו של דבר לאקסל יש סיכוי כלשהו.

לעומתה, מישון ממשיכה להתנהג מוזר ובאופן כללי היא אחת הדמויות הכי מיותרות בסדרה. שתיקות רועמות (כמדומני, היא לא הוציאה אף מילה במהלך הפרק) ומבטים כועסים מעידים רק במעט על המצב המנטלי שלה, אבל כפי שכבר ציינתי בעבר, בקומיקס היא מצליחה לעשות מעבר לכך, להיות המטורללת המקומית וגם להתחבב על הקוראים.

 • מיכאל גינזבורג

  ה"נאום" של אנדראה אשכרה קנה את אנשי וודברי, מכה אנושה לאינטיליגנציה!

  מישון לא ישנה יומיים, שכחת? 😉

  הסיום היה תמוה ומרגיז, לורי מוציאה את ריק ואותנו מדעתינו גם במותה.

   

 • Saturn

  הטמטום ממשיך לחגוג.

  למרות שמגי אמרה לו אחרת כבר בפרק הקודם, גלן ממשיך לשכנע את עצמו שהמושל תקף אותה מינית במהלך החקירה. מה לעזאזל? ובגלל שזו הסיבה שגלן להוט כל כך לחזור לוודבורי ולהרוג את המושל זה מטומטם עוד יותר.

  אנשי וודבורי עוד רגע מתחילים הפיכה אבל אנדריאה בנאום 'חוצה לבבות' מרגיעה את כולם ופתאום כולם ששים להשאר בוודבורי. לא שזה לא מטומטם מצידם לרצות לעזוב. וודבורי עדיין מוגנת, וכמו שראינו, האנשים האלה עלובים בלהגן על עצמם מפני זומבים. אולי במקום ללכוד זומבים כדי שאחר כך הם יתלהבו כמו פאנטיים בקרבות גלדיאטורים, הם היו צריכים להשתמש בהם כדי ללמוד איך להלחם בהם ולא להכנס לפאניקה כאילו זה עתה יצאו מתרדמת לעולם שטוף-זומבים.

  כמו מישהו שאימץ גור דב ומתפלא אחרי כמה שנים שהדב הורס לו את הבית.

  סדרה מטומטמת על אנשים מטומטמים שמתנהגים בצורה מטומטמת מסיבות מטומטמות שהם המציאו לעצמם באופן מטומטם.

  • מיכאל גינזבורג

   כי הסדרה עוסקת באנשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך אז אין מה לעשות.. 

  • אני מסכים עם גלן שהמושל היה צריך למות, בגלל ההתעללות שהוא עצמו עבר ובין אם היה או לא אופי מיני בחקירתה של מגי, היא כן סבלה מכך והתמוטטה עד כדי כך שכשראתה את שנעשה לגלן ותחת איומים הסגירה את מיקום הקבוצה. ההצדקה היחידה להמשך קיומו של המושל היא תסריטאית בלבד, כדי להראות את שעבר (אובדן בתו אחת ולתמיד, הנכות בעקבות הקרב עם מישון וטירופו המוחלט) והפיכתו לנבל "ראוי" כשהקרב הבא ייערך בשערי בית הכלא.
   באחת הביקורות שקראתי נטען, בצדק, שאנשי וודברי הם דמויות רקע חסרות בשר. בתחילה הם מצטרפים יחד לקריאות מוות סביב האחים דיקסון, זמן קצר לאחר שפולשים מסתוריים תקפו את העיירה וגרמו לכולם להתרוצץ כמו עכברושים על ספינה טובעת. כשהיריות חזרו, התושבים שוב עברו למוד של מקקים חסרי ישע, עד נאום ההרגעה הצ'יזי של אנדריאה. אף לא אחד מהם הביע כוונה או דעה שונה מחבריו, לכל אורך הפרק הם פעלו כמקשה אחת חסרת מוח.

   אם כתבתי למעלה שכתוצאה מכך אנדריאה מצטיירת כדמות מוצלחת, כשאני חושב על זה עכשיו, מאותה סיבה גם קבוצת השורדים הותיקה והמוכרת מאבדת מעט מוירוס האידיוטיזם שפשה בה מאז העונה הראשונה. טוב, גם המוות של לורי הוסיף לכך.

   • מיכאל גינזבורג

     אני לא אוהב שמתמקדים במלחמות בין בני אנוש בפוסט אפוקליפסה ופחות בפן ההישרדותי.
    כי עכשיו זו תהיה סתם סדרת אקשן עם זומבים ברקע.

    • זה חלק מהעניין, השינויים שבני האדם ששרדו עברו. גם ההתמודדות ען זומבים נמאסת בשלב מסויים מבחינה סיפורית. כל דמות חדשה מסוגלת לחסל זומבים עם קוצץ ציפורניים, כך שקשה לחדש.

     למרות זאת, מהספרים שקראתי ולא קראתי, מה שחזיתי ומה שאני יודע שקורה בהמשך, ספק רב אם AMC תאפשר לסדרה להציג אותם (כמו האונס האכזרי של מישון ע"י המושל, שבסדרה הפך להפשטה וכמעט אונס של מגי), כך שסדרת הטלוויזיה עדיין מרוככת.

     • Saturn

      אבל כאשר הדמויות האנושיות כתובות בצורה כזו לא משביעת רצון ה'אדם לאדם זאב' הופך להיות מעצבן. ויש סתירות וניגודים באופן שבו האיום הזומבי מוצג במהלך הסדרה.

   • Saturn

    בכל זאת זה לא אותו דבר לחשוב שהמושל אנס את מגי. וזה גם יוצר מתח בין מערכת היחסים של גלן ומגי על שום כלום, כפי שראינו אחר בסצנות של כל אחד עם הרשל.

    • אני חושב שחלק מהמתיחות ביניהם נובעת מהעובדה שהיא נכנסה לחדר בו גלן הוחזק חצי עירומה (גם אם היא הבהירה לו מאוחר יותר שלא נעשה לה דבר, הוא עדיין זועם על דרך החקירה של המושל), ומיד לאחר מכן נשברה והסגירה את מיקום השורדים, בעוד גלן עשה הכל כדי לא להישבר, גם אם זה אומר שימות.

 • Saturn

  פרק 10 ספויילרים:

  פרק חלש למרבית אורכו למעט המתקפה של המושל בסוף על בית-הכלא. מתקפה ששוב הראתה כמה מטומטמת הסדרה הזו כתובה.

  איכשהו אדם חמוש מטפס על אחד ממגדלי השמירה בלי שהחבר'ה שלנו רואים. הם גם לא רואים ושומעים את המכונית של המושל מגיעה וחונה במקום שהם אמורים לראות אותו.

  כל הפרק החבר'ה שלנו בפאניקה ומתח לקראת מתקפה קרובה של המושל. הרשל מציע לברוח, גלן רוצה לצאת למתקפה אך מתרצה להשאר ולבצר את המקום מפני תקיפה. וגם אחרי שהוא שואל בכעס 'מי לעזאזל נמצא בתורנות שמירה עכשיו?!' אף אחד מהאנשים שלנו לא טורח לעלות לנקודת התצפית ולעמוד על המשמר מפני המתקפה שכולם שם כה חוששים ממנה.

  וגלן שלנו שכל כך רוצה להראות שהוא המנהיג עכשיו כשריק מסתובב ביערות כמשוגע וכשדאריל לא נמצא, זונח את המקום ויוצא לנקות את הראש עם הרכב ושוכח מהאיום של המושל בגלל ריב עם החברה שלו.

© עידו ישעיהו