המשרד 9.15: הנחה לזוגות

פורסם ע"י ‏מעיין זילברשץ‏
בתאריך 12/02/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "המשרד" 9.15

אחרי כמה פרקים שקצת אכזבו אותי, הגיע הפרק הנפלא הזה והחזיר בינתיים את הסדרה למסלול הנכון מבחינתי. לאורך העונה הדמויות המרכזיות בסדרה עושות מאמצים רבים כדי להדחיק את הבעיות הגדולות שמעסיקות אותן, ונראה שסוף סוף יוצרי הסדרה מכריחים אותן להתמודד עמן. דוגמה לכך היא קו עלילת אנג'לה ואוסקר הנאלצים להתמודד עם ההיבטים הבעייתיים של מערכת היחסים של כל אחד מהם עם הסנטור בפרק הקודם, אחרי תקופה של הדחקה ושיתוף הפעולה עם האופן הנצלני שבו הסנטור התייחס אליהם.

בפרק הזה התפנו לעסוק סוף סוף סביב שני נושאים שגעשו מתחת לפני השטח לאורך העונה ושהתאמצות הדמויות להדחיק אותן הובילו לתחושת אי נוחות גוברת אצלי. הראשון, כמובן הוא העבודה של ג'ים שמכרסמת במערכת היחסים שלו עם פאם. בתגובות לפרק הקודם הבעתי את מורת רוחי על בזבוז עלילה חשיפת צוות הצילום על הדמות של בראיין, ואני עדיין נגד הבחירה הזאת, ומקווה שעד סוף העונה נזכה לעוד חשיפות של צוות הצילום בצורה אחרת. אך אני לא נגד עלילת בראיין לכשעצמה. מודה שקצת פחדתי שהוא עלול באמת להוות גורם מאיים על הקשר של ג'ים ופאם. אך הפרק הזה הבנתי שלא כך הדבר ונרגעתי. וכעת, כשהוא כבר לא קשור לצוות הצילום, הוא שימש ככלי כדי להעלות סוף סוף את הבעייתיות בקשר של ג'ים ופאם על פני השטח באופן שהם כבר לא יוכלו להתעלם ממנו. נכון שהיוצרים עשו הטעייה עם וידויו של בראיין על הפרידה מאשתו, והגילוי על הרגע האינטימי שחלק עם פאם, אך התגובה של ג'ים החזירה את הנושא למסלול הנכון- כאשר לא התעסק בקנאה לבראיין, אלא הבין שהדבר שמפריע לו הוא שהוא "לא היה שם", וזה מקור הבעיה בינם.

אהבתי את העובדה שזאת דווקא פאם שכבר לא מוכנה לשתוק יותר לנוכח המצב למרות ניסיונו הברור של ג'ים להמשיך להדחיק את המצב, דבר שבהחלט מתנגש עם חוסר הביטחון שלה ונטייתה לברוח מהתמודדויות. אני מקווה שאני קוראת נכון את סצנת ה"אני חושבת שאתה צריך להישאר ואני חושבת שאנחנו צריכים לריב". אני מקווה שהמשמעות שלה היא להעלות את הדברים סוף סוף על פני השטח ולהתמודד איתם כדי למצוא פתרון ולהמשיך הלאה. אך אני מודה שהוידוי של בראיין שאחרי שהוא רב עם אשתו הוא הרגיש שהקשר שלהם מת, קצת מפחיד אותי, ואני מקווה שהוא לא מרמז על מה שיקרה אחרי הריב של פאם וג'ים. תחושת הבטן אומרת לי שלא לשם זה מוביל, אבל נחכה ונראה.

הנושא השני והמרכזי היה כמובן היעלמותו וחזרתו של אנדי וחוסר המודעות המשווע שלו לרגשותיהם של עובדי המשרד וחברתו ארין בנוגע לנסיעתו וחזרתו. ראשית עלי לשבח את אד הולמס על משחקו המשובח בפרק זה, ואנדי ההיפי המזוקן הייתה הברקה. הפרק הזה בהחלט הזכיר לי איזו דמות טובה הוא, וכמה הוא חסר בסדרה בעת היעדרותו. כל ההופעות שלו בפרק הזה שידרגו אותו עבורי לחלוטין והניבו רגעים קומיים נהדרים, במיוחד צביעות בנזיפות בעובדים על עבודתם לאחר היעלמותו לשלושה חודשים.

עלילת חזרתו של אנדי, מלבד הפן ההומוריסטי שבה הבהירה כמה נקודות חשובות. כמובן שהבולט ביותר הוא כמה המשרד תפקד מצוין בלעדיו, ולכן כמה הוא בעצם מיותר שם למרבה הפלא, מה שמעלה את השאלה האם המשרד הזה בכלל צריך מנהל? ג'ים כבר סיפק פעם את התיאוריה שלו על חוסר הצורך במנהל [1]. וגם מייקל שלא הצליח להסביר לדייוויד וואלס את סוד ההצלחה שלו בפרק "הדו קרב" (5.11), רמז שהסניף מצליח בגלל העבודה הטובה של האנשים ללא שום צורך במנהל. מה שעוד מעניין הוא שהדמויות מודות שהן לא רוצות שאנדי יחזור. אם זה ב"גג" הנהדר של דווייט על אנדי הדמיוני או קווין שלא רוצה שאנדי יחזור כי זה יחבל בתוכניתו הזדונית לגניבת החלב שאנדי השאיר.

[1] "מסתבר שאלא אם כן אתה ילד קטן או אסיר, אתה לא צריך אף אחד שיפקח עליך. אנשים פשוט באים ועושים את עבודתם לפי לוח הזמנים שלהם. תארו לעצמכם, אנשים כמונו, מורשים למכור נייר, ללא פיקוח. ועם זאת, זה איכשהו עובד. כנראה בגלל שהסיכון הוא כ"כ גבוה." [ג'ים הלפרט, "דווייט ק. שרוט, מנהל (ממלא מקום)", 7.24]

כמו במשולש אנג'לה-אוסקר-הסנטור של הפרק הקודם ויחסי ג'ים ופאם בפרק הזה, גם אנדי נאלץ להתמודד עם מעשיו, וזאת חרף מאמציו הניכרים לסנן את הרמיזות הביקורתיות של עובדיו כלפיו, לא לקחת אחריות מול דייוויד וואלס על ההיעדרות חסרת האחריות שלו [2] ולמנוע מארין להיפרד ממנו. אמנם המרירות של העובדים כלפיו לא מובעת בצורה ישירה, אך אפילו לאנדי נופל האסימון כאשר הוא מבין את התרגיל שהם ניסו לעשות לו בפגישה עם וואלס. ארין לעומת זאת מחליטה שמספיק לה להדחיק, לרמוז, להיכנע והיא נפרדת מאנדי ולא נכנעת למניפולציות שלו. ניצחון גדול לארין, שעד כה סבלה כמו פאם מביטחון עצמי נמוך וקושי לעמוד על שלה, וכמו פאם החליטה שנמאס לה. ללא ספק ניצחון נשי כפול ומשמח בפרק הזה. וכמובן, על הדרך באופן גאוני דייוויד וואלס מגלה על ההיעדרות, מה שמותיר את אנדי במצב שבו הוא חייב להתמודד עם השלכות הנסיעה שלו מכל החזיתות, ומעניין לראות מה יעלה בגורלו בפרק הבא, עכשיו כשהבוס יודע.

[2] שעל הדרך ענתה לי על השאלה בדבר אדישותו של וולאס להיעדרותו של אנדי, שהציקה לי מאז פרק הנסיעה שלו.

קטנות:
* כשעובדי המשרד רוטנים במטבחון על אנדי, מרדית' מחזיקה את הספל עם הכוכב והתמונה שלה עליו, שקלי הכינה לה ולכל העובדים במסיבה שערכה, פרט שהוזכר בפרק "סקר לקוחות" (5.06).
* אחת הבדיחות הגדולות בפרק הייתה הרתיעה הראשונית של דריל לשמש כבן זוגו "המזויף" של אוסקר כדי לקבל הנחה בקניון, והשינוי שחל בו לאור תגובתן של עובדות הספא והצורך שלו להגן על לגיטימיות של הזוגיות המזויפת שלו עם אוסקר. זה היה מצחיק וגם מרגש.
* אני אוהבת את ההקפדה להחליף למרדית' פאה בכל פרק מאז שגילחה את ראשה.
* את הפרט הבא לקח לי הרבה זמן לגלות. חיפשתי מה מקור התמונה שג'ים מביא לפאם כמתנת ולנטיין (כלומר הציור שלה שהוא מסגר). את התשובה מצאתי כאן. מסתבר שהציור מופיע באחת הסצנות שלא נכנסו לפרק "מסע עסקים" (5.07). זו הסצנה:

אני חושבת שהבחירה במתנה הזאת היא לא סתמית. ב"מסע עסקים" מתלבטת פאם לאורך הפרק אם להמשיך להגשים את החלום שלה בניו-יורק ולסיים את הקורס בו היא נכשלה, לבסוף היא מחליטה לוותר על החלום ולחזור הביתה לג'ים. עלילה זו מהדהדת כמובן לבחירתו של ג'ים העונה לרדוף אחרי חלומו בפילדלפיה, במחיר התרחקות במשפחתו ובקרע ביחסים עם פאם.

תגיות:
© עידו ישעיהו