קומיוניטי 4.01: מבוא להיסטוריה

פורסם ע"י ‏yaddo‏
בתאריך 08/02/2013 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר פתיחת העונה הרביעית של "קומיוניטי"

הרבה נח על פרק הפתיחה הזה של "קומיוניטי", הראשון אחרי פיטוריו המפורסמים של דן הרמון ותחת שרביטם של השואוראנרים החדשים רוברט גווארצ'יו ומוזס פורט. היה עליהם ליצור חוליה בשרשרת שתהלום את רוחה של הסדרה ולא תאכזב את המעריצים, ומקביל להיות נגישים במידת האפשר גם לצופים שאינם חלק מהבועה של אוהבי "קומיוניטי".

האופן שבו הם עשו זאת היה לטעמי מחוכם ומעולה. שילוב ממונן היטב של אלמנטים אהובים ומוכרים מאופיה של הסדרה, שחלקם אמנם נשחק עד דק, אבל הטיפול בהם בפרק הצליח להביא אותם בסופו אל מקום חדש. הדוגמה המרכזית היא כמובן "משחקי הדקאן", פארודיה/מחווה על סרט או ז'אנר, שכאשר ראיתי אותה בפרומו נאנחתי בלבי בלאות. הפרק ניטרל את הלאות הזו בכך שדחק אותה אל שוליו. מקרב שביעיית גרינדייל רק ג'ף השתתף במשחק, וזמן המסך שלו ככזה היה קצוב. יתר על כן, סוף סוף ג'ף נמצא במקום שבו הוא בעליל אחרי השלמת התהליך שלו, בניגוד לחזרתו התמידית אל נקודת ההתחלה, זו שבמסגרתה הוא שוב ושוב אנוכי ונאלץ ללמוד עד כמה חשובים החברים. זה לקח שלוש שנים אבל הנה יש "ג'ף חדש".

במקביל לאלמנט הקומיוניטיאי המובהק של הזה של המחווה, היה אחד נוסף מבריק במיוחד, שלמעשה מחולק לשניים: מוחו ההוזה של עאבד והיותה של גרינדייל סיטקום בעיניו. גם המאפיינים הללו של הסדרה היו על סף שחיקה בסופה של העונה השלישית, בעיקר אחרי הפרק (הנפלא בעיניי, אם כי שנוי במחלוקת כפי שמוכיחות התגובות שם) "ניתוח מערכות וירטואליות", אולם השימוש שלה פה פירק את המכלולים האלה למרכיביהם וקידם אותם הלאה. ראשית, ההתחפרות של עאבד בעצמו, שהפכה מסוכנת יותר ויותר, הדאיגה את חבריו והזכירה רגעים דומים בעבר, הסתיימה בסופו של דבר בלי התערבותם. כמו ג'ף, גם עאבד הוא עאבד החדש ומצליח להשתמש בדברים שהוא כבר יודע, כלומר בדיוק אלה שראינו בפעמים הקודמות, כדי למשוך את עצמו מגרסתם ל"חבובוטף", אל הסיטקום שהמציא [1] ואז אל העולם האמיתי. הוא השתמש בנאום של ג'ף מבלי שג'ף בכלל ינאם.

[1] בדימיונו של עאבד פרד ווילארד גילם את פירס. מעבר לעובדה שזה משעשע בפני עצמו, זו יכולה להיות הברקה של ממש אם ווילארד יחליף אותו באמת עכשיו כשצ'ייס עזב, אם תהיה עונה חמישית. זה לגמרי מסתדר עם עולמה הפנימי של "קומיוניטי".

שנית, היה משהו ממש כיפי בסיטקומיות הקלאסית הזו, משקל נגד כה חיוני ומלבב לחציית הגבולות המטורפת של "קומיוניטי", שבעבר הפכה תכופות להתבשמות בריח נפיחותיה. לא יכולתי שלא להיזכר ב"מפץ הגדול" המשודרת מול "קומיוניטי" בארה"ב ובוודאי זכתה לפי שלושה יותר צופים. הרגעים הספציפיים האלה לא רק פונים אל הקהל הרחב, אלא לנוכח יתר ההתרחשויות אולי נותנים טעימה מכוונתם של המנהלים החדשים. אני, כפי שכבר הצהרתי בעבר, בעד.

תגיות:
 • Nir
 • מיכאל גינזבורג

   שבנו לעולם המוכר של קומיוניטי, הכיף נותר באוויר. עם זאת, פירוק העלילה לגורמים ופירוק הגורמים לחלקיקי מציאויות מקבילות מתחילים להתיש. השיכלול ברמת המבנה המודע לעצמו מיצה תפקידו בשלהי העונה הקודמת.
  פרק הבכורה הוליד בדיחה אחת טובה בלבד – דין עובר לגור ליד ג'ף ופולט בקשת אירוח פלוס לחישה משעשעת.
  מעדיף שזו תהיה העונה האחרונה וכך ישאר מקומה של קומיוניטי יציב בתור סדרה ששינתה את הכללים.

  • תתש

    עם הרייטינג הטוב שהשיג הפרק ימשיך גם בפרקים הבאים, קומיוניטי תחזור לעונה חמישית.

   • It

    הירידות החדות בנתוני הרייטינג של "קומיוניטי" תוך מספר פרקים מוכיחות עצמן בכל עונה כמעט ללא יוצא מן הכלל, ובגלל זה היא תמיד בסכנת ביטול מתמדת. והעונה החדשה, שהתחילה בנתוני רייטינג סבירים (1.9 נק' מדד בגילאי 18-49) בפרק הפתיחה, כבר נחתכה כמעט בחצי צופים בפרק השני (1.2) והצליחה כבר לחזור למשבצת סכנת ביטול. מרשים. 
    אני צופה להזמנת חצי עונה חמישית ואחרונה, סביר להניח בימי שישי, סטייל "פרינג'", על מנת להשלים פרקים לשידורי סינדיקציה.

 • miss bojarsky

  אני איתך יאדו. 

  • miss bojarsky

    ורק עכשיו קלטתי שזו בעצם הפעם הראשונה שאני רואה פרק של קומיוניטי בזמן אמת.

   • מזל טוב!

    • miss bojarsky

      חן חן 🙂

 • maayan1

  מסכימה, מסכימה, מסכימה. פרק נהדר!
  ראשית, בנוגע לטענות שקומיוניטי חוזרת על עצמה ומרפרנסת אל עצמו חזור ורפרנס- אני לא רואה בעיה עם זה. לכל סדרה יש את האלמנטים שלה, החזרתיות שלה. לכל סדרה יש את הסגנון שלה. מבחינתי קומיוניטי גיבשה לעצמה סוג של מבנה קבוע, יש לה כמה סוגי פרקים, והיא חוזרת אליהם כל פעם. האם מישהו התלונן אי פעם על זה שהאוס היא סדרה נוסחתית שכל פרק שלה חוזר על אותו מבנה? או כל סיטקום אחר בעצם שבנוי במבנה קבוע? אני לא רואה פסול בחזרה של קומיוניטי למבני פרקים ישנים- כי אני לא רואה זאת כמחזור. כל פעם שהם עושים פרק שמזכיר פרק עבר – הם לא מעתיקים אותו לדעתי – הם פשוט משתמשים בנוסחת פרקי עבר. במובן מסויים בגלל זה אנחנו חוזרים באופן כללי כל פעם מחדש לכל סדרה שהיא, חלק מזה, הוא לראות עוד ממה שראינו בעבר, ואהבנו. מבחינתי הם כבר מזמן ביססו את הסגנון שלהם, והגיעו למצב שהם אומרים- זה אנחנו- אוהבים- תמשיכו לראות, לא אוהבים תעזבו. אבל אל תבקרו אותנו על מה שאנחנו… אם זה הגיוני.  

  מעבר לכל זה, עאבד בעיני הוא אחת הדמויות האהובות עלי ever. אני חושבת שלא סתם הפרקים שמתמקדים בו הם האהובים עלי. וכן, אני מרגישה שיחד עם השחזור של אלמנטים של העבר, זה עדיין (בד"כ) שונה כל פעם, והיה שונה גם עכשיו. הנאום המדומיין של ג'ף בראשו של עאבד היה לא פחות מהברקה גאונית ומושלמת. הסדרה לוקחת את האלמנטים שלה ומפרקת אותם כל פעם עוד ועוד לחתיכות. 

  אני באמת מרגישה שהסדרה לא רק אוסף של גגים, וניסיונות להיות מגניבים ומצחיקים ומקוריים ושנונים. כן, כל זה שם. אבל זה לא שם בשביל עצמו. כמעט תמיד יש אמירה.. כמעט תמיד הוא משאיר אותי עם קטרזיס רגשי ולא רק עם רצף של צחוקים…

  • אהמ, מישהו בהחלט התלונן על הנוסחה הקבועה של "האוס", רבים מאיתנו אף פרשו מהסדרה בעטיה. אני ממש לא חושב ש"קומיוניטי" באותו מקום, אבל היא בהחלט התקרבה לשם בעונה השלישית.

 • מיכאל גינזבורג

  פרק 2 מישהו? הסדרה איבדה את עצמה רשמית 🙁 

  • dorshemer

   היה סתם מעפן

  • miss bojarsky

    לא יודעת מה יש לכם כל כך נגד, מבחינתי היה כיפי.

   • מיכאל גינזבורג

    רותם, בפרק 2 הרגשתי שאני צופה בסדרת נוער קומית ניינטיז עם בדיחות חלשות ועלילה עמוסת קלישאות. זו הייתה פעם סדרה על קולג' קהילית, כפי שעבד ציין במהלך הפרק… 

   • גם מבחינתי היה מאוד כיפי.

    • מעניין אותי לדעת (אני לא צופה) – זה מרגיש כמו קומיוניטי, או ששינויי הצוות מורגשים, ופשוט הסדרה עדיין מוצלחת? אתם חושבים שהסיבות שמניתי בעונה הקודמת לפרישתי עדיין יהיו תקפות עבורי? אני פשוט מנסה להבין אם יש טעם לחזור, ונראה לי שאתם תדעו.

     • אני יכול להגיד לך ששאלתי את עצמי את השאלה הזו בעת הצפייה, ואני לא באמת יודע לענות עליה. אני נוטה להאמין שתחבבי אותה יותר כעת, אבל בסופו של דבר יהיה מגניב אם תצפי בשני הפרקים הראשונים ותעני על זה בעצמך.

      • בינתיים יש דברים שאני אוהבת ודוחה את הצפייה בהם, אז אני לא ששה לצפות בסדרה שכל כך עיצבנה אותי ברגעיה הגדולים לכאורה. אולי בהמשך, כשיאספו עוד ביקורות.

     • miss bojarsky

       אהממ… מה שיאדו אמר?

    • הרגע הזה לבדו היה שווה מבחינתי את כל הפרק (ששוב, היה כיפי בכללותו).
     https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/860074_10151427895823184_217480653_o.jpg

     • רייצ'ל

      אני הכי אהבתי את Ring Girl Annie, הכניסה שלה הייתה הרגע היחיד בפרק שגרם לי לפרץ צחוק רם.

 • Nir

  ומבחינת רייטינג, הפרק השני עם 1.2 נק'. התרסקות של ממש.

 • מיכאל גינזבורג

  מישהו ראה את פרק 4 החדש? היה ממש מצחיק לשם שינוי! 🙂

© עידו ישעיהו