ילדי האנרכיה 5.13: J'ai Obtenu Cette

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 10/12/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 5.13

בשבועות האחרונים בחרתי לדלג על סיכום שני הפרקים המובילים אל סוף העונה, בעיקר מסיבות טכניות והחשש מחזרה על דברים שכבר נאמרו ו/או אצטרך לכתוב בפרק הסיום. בסופו של דבר החלטתי לכתוב את סיכום פרק הסיום/העונה החמישית באופן שונה במעט. לפני הכל: פרקי הסיום, חרף אורכם המיותר של חלקם, היוו סגירה מעולה לעונה שאופיינה בהרבה עליות ומורדות. לא בטוח שאצליח לעמוד במסלול המתעתע של הסדרה למשך שנתיים נוספות.

– נתחיל מהרע: עלילת הנומאדס. גם לאחר שנסתם הגולל על העלילה, כולל הודאתו של קליי וסיום דרכו כחבר סאמקרו, עדיין לא ברור מה הייתה מטרת גניבת המסמכים מביתו. כמו במקרה של מוצאו האתני של ג'וס, אני לא חושב שקורט סאטר ועמיתיו התסריטאים חשבו על כך עד הסוף. גם העובדה שפרנקי וחבריו הנומאדס לא היו מספיק זמן בסביבה כדי להתפתח או כדי שהצופים יתחברו אליהם, לא עזרה לסיפור. כמו שהם באו, כך הם גם יצאו מהסדרה.

– אגב סאטר, לא אופתע לגלות שאת עיקר זמנו הוא בילה העונה בתכנון הדבר המופרע הבא שיעשה כדמותו של אוטו דלייני. הרצח של האחות היה נוראי מספיק, אבל המעשה הכי מחריד שעשה אי פעם הוא ללא ספק כריתת הלשון העצמית בפרק האחרון. עד עתה, המקום הראשון היה שייך לדקירת האסיר ההוא באוזן לפני 2-3 עונות.

– אולי ההתמקדות באוטו פגמה בטיפולה של ג'מה, ולכן רק בפרק הסיום סאטר הצליח להחזיר אותה למקומה הטבעי כ"מאמה" של המועדון והאישה היחידה שיכולה לקבל החלטות. כן, אין ספק שהיא מימשה את איומה והלשינה על טארה. כן, תמונת הסיום שלה עם ג'קס ואייבל הייתה לגמרי התייחסות לתמונת הסיום של ג'קס וטארה בעונה שעברה.

– לפחות אחת לעונה מופיע שיר בביצוע של קייטי סגל, הפעם זה היה בפתיחת פרק 13, קאבר ל-To Sir With Love. כתמיד, צ'ארמינג.

– קליי בכלא? זה בטח לא יחזיק לאורך זמן. אני לא בטוח עד כמה תכנית הפרישה של קליי (להפוך לעצמאי ולחבור לאירים) הייתה כנה וללא כוונות זדוניות כלפי סאמקרו, אבל אם המעט שג'קס יכול לעשות זה לגרום למאסרו, כשפגישה עם מר מאייהם נמנעה מהנשיא לשעבר, אז ניחא. בכל מקרה, היחיד שעדיין אכפת לו מקליי הוא ג'וס (גאלן חמור, אז הוא לא נחשב). בעיות אב, או משהו.

– העסקה של בובי עם קליי נועדה אך ורק כדי למנוע מג'קס להפוך לאדם שהוא שונא יותר מכל, אבל ג'קס גאוותן וזועם מדי כדי להבין זאת. קשה מהעובדה שהוא כבר שם (עמוק במלתעות המועדון בלי אפשרות לצאת, מה שעשה לוונדי וכד'), והחזרת טלאי הסגן היא בבחינת הבעת אי-אמון דו צדדי. בובי בכל מקרה היה הבחירה השנייה של ג'קס אחרי אופי.

– אני שמח שג'קס מצא דרך לשמור על טיג בחיים, גם אם היפטרות מבעיה אחת (פופ) ככל הנראה תוביל לצרה חדשה (אוגוסט, שכבר הביע חשד במעורבות של ג'קס במותו של הבוס שלו). קשה להאמין שזה מה שג'קס תכנן מלכתחילה והוא פשוט זרם עם מה שנפל בחיקו עם הזמן (הנפילה של ג'מה, המינוף נגד ג'וס). בכל אופן, פופ לא היה נבל מרשים במיוחד ושימש בעיקר כהשראה עבור ג'קס, ויישם את הקלישאה הנצחית של ניצחון התלמיד על מורו. אבל העיקר שטיג נשאר בסביבה, עם כלבה חדשה.

– הצגתו של לי טוריק (דונל לוג) כמרשל לשעבר עם אובססיה כלפי המועדון בעקבות רציחתה של אחותו (ד"א, גילמה אותה אחותו של לוג במציאות) בידי אוטו, הרגישה מעט מיותרת ואיטית, מאחר ובאופן ברור ההתרחשות האמיתית תהיה בעונה הבאה. היה ניתן להציגו לראשונה בפרק הסיום. מכיוון שאני אוהב פרטי טריוויה כמט חסרי ערך: לוג גילם ב-Life פקד משטרה בעונה השנייה, והחליף בתפקיד את דמותה של רובין וויגרט, עורכת הדין של סאמקרו, לואן.

– אגב הופעות אורח, אחרי ההופעה הנשכחת של ג'ואל מקהייל, בשני הפרקים האחרונים הצטרף דייב נבארו לסדרה כחבר כנופיה לטינית שעובדת תחת הנהגתו של נירו, לא משהו שהותיר רושם מיוחד. כמובן שאף הופעת אורח העונה לא השתוותה לזו של וולטון גוגינס. מה עם ספין-אוף בכיכוב טיג וונוס ואן דאם?

– אין ספק שנירו (ג'ימי סמיתס) הוא התוספת המבורכת ביותר העונה. הייתה לי תחושה רעה מאוד לגביו, אבל גם כשנפל שוב לענייני הכנופיה מהם ניסה לצאת לטענתו, זה נעשה בחן ואף הוסיף כוח מתוגבר לסאמקרו. הדמות מסתכמת בהודאה של נירו בפני ג'קס, שלמעשה כבר הגיע לסוף המשחק שלו לפני זמן רב ולמעשה ממשיך בעיסוקיו מבחירה. אני לא מאמין שהעסקה שלו עם ג'קס (נירו מוכן לפרוש כשג'קס יפרוש) תחזיק מים, ואם מישהו משניהם באמת יצליח לפתוח דף חדש, זה יהיה דווקא נירו.

– טעיתי בתיאוריה שלי בנוגע לטארה, שהיא נבנית כמחליפתה של ג'מה בתפקיד האישה המובילה של המועדון. עצם העובדה שהיא מנסה (ונכשלת) לצאת (ולהוציא את משפחתה) מצ'ארמינג הייתה אמורה להיות רמז לכך שהיא לא בנויה מאותו חומר כמו ג'מה. בסופו של יום, טארה רק משלמת את המחיר הכבד בהיותה אשתו של ג'קס: איבוד יכולתה לנתח, איום כלשהו מצד הקרטל/המחתרת האירית/קליי, ההסתבכות עם אוטו, והשיא – מעצר בשל מעורבותה במותה של האחות. יהיה מיותר לציין שכפי הנראה ההצעה מאורגון תבוטל, וגם החיבה של מרגרט כלפי טארה לא תשמור על תפקידה בביה"ח, אם טארה תצליח לחמוק ממאסר ממושך.

– לסיום, אי אפשר לסגור את העונה החמישית בלי פרידה מאופי:

© עידו ישעיהו