ילדי האנרכיה 5.13: J'ai Obtenu Cette

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 10/12/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "ילדי האנרכיה" 5.13

בשבועות האחרונים בחרתי לדלג על סיכום שני הפרקים המובילים אל סוף העונה, בעיקר מסיבות טכניות והחשש מחזרה על דברים שכבר נאמרו ו/או אצטרך לכתוב בפרק הסיום. בסופו של דבר החלטתי לכתוב את סיכום פרק הסיום/העונה החמישית באופן שונה במעט. לפני הכל: פרקי הסיום, חרף אורכם המיותר של חלקם, היוו סגירה מעולה לעונה שאופיינה בהרבה עליות ומורדות. לא בטוח שאצליח לעמוד במסלול המתעתע של הסדרה למשך שנתיים נוספות.

– נתחיל מהרע: עלילת הנומאדס. גם לאחר שנסתם הגולל על העלילה, כולל הודאתו של קליי וסיום דרכו כחבר סאמקרו, עדיין לא ברור מה הייתה מטרת גניבת המסמכים מביתו. כמו במקרה של מוצאו האתני של ג'וס, אני לא חושב שקורט סאטר ועמיתיו התסריטאים חשבו על כך עד הסוף. גם העובדה שפרנקי וחבריו הנומאדס לא היו מספיק זמן בסביבה כדי להתפתח או כדי שהצופים יתחברו אליהם, לא עזרה לסיפור. כמו שהם באו, כך הם גם יצאו מהסדרה.

– אגב סאטר, לא אופתע לגלות שאת עיקר זמנו הוא בילה העונה בתכנון הדבר המופרע הבא שיעשה כדמותו של אוטו דלייני. הרצח של האחות היה נוראי מספיק, אבל המעשה הכי מחריד שעשה אי פעם הוא ללא ספק כריתת הלשון העצמית בפרק האחרון. עד עתה, המקום הראשון היה שייך לדקירת האסיר ההוא באוזן לפני 2-3 עונות.

– אולי ההתמקדות באוטו פגמה בטיפולה של ג'מה, ולכן רק בפרק הסיום סאטר הצליח להחזיר אותה למקומה הטבעי כ"מאמה" של המועדון והאישה היחידה שיכולה לקבל החלטות. כן, אין ספק שהיא מימשה את איומה והלשינה על טארה. כן, תמונת הסיום שלה עם ג'קס ואייבל הייתה לגמרי התייחסות לתמונת הסיום של ג'קס וטארה בעונה שעברה.

– לפחות אחת לעונה מופיע שיר בביצוע של קייטי סגל, הפעם זה היה בפתיחת פרק 13, קאבר ל-To Sir With Love. כתמיד, צ'ארמינג.

– קליי בכלא? זה בטח לא יחזיק לאורך זמן. אני לא בטוח עד כמה תכנית הפרישה של קליי (להפוך לעצמאי ולחבור לאירים) הייתה כנה וללא כוונות זדוניות כלפי סאמקרו, אבל אם המעט שג'קס יכול לעשות זה לגרום למאסרו, כשפגישה עם מר מאייהם נמנעה מהנשיא לשעבר, אז ניחא. בכל מקרה, היחיד שעדיין אכפת לו מקליי הוא ג'וס (גאלן חמור, אז הוא לא נחשב). בעיות אב, או משהו.

– העסקה של בובי עם קליי נועדה אך ורק כדי למנוע מג'קס להפוך לאדם שהוא שונא יותר מכל, אבל ג'קס גאוותן וזועם מדי כדי להבין זאת. קשה מהעובדה שהוא כבר שם (עמוק במלתעות המועדון בלי אפשרות לצאת, מה שעשה לוונדי וכד'), והחזרת טלאי הסגן היא בבחינת הבעת אי-אמון דו צדדי. בובי בכל מקרה היה הבחירה השנייה של ג'קס אחרי אופי.

– אני שמח שג'קס מצא דרך לשמור על טיג בחיים, גם אם היפטרות מבעיה אחת (פופ) ככל הנראה תוביל לצרה חדשה (אוגוסט, שכבר הביע חשד במעורבות של ג'קס במותו של הבוס שלו). קשה להאמין שזה מה שג'קס תכנן מלכתחילה והוא פשוט זרם עם מה שנפל בחיקו עם הזמן (הנפילה של ג'מה, המינוף נגד ג'וס). בכל אופן, פופ לא היה נבל מרשים במיוחד ושימש בעיקר כהשראה עבור ג'קס, ויישם את הקלישאה הנצחית של ניצחון התלמיד על מורו. אבל העיקר שטיג נשאר בסביבה, עם כלבה חדשה.

– הצגתו של לי טוריק (דונל לוג) כמרשל לשעבר עם אובססיה כלפי המועדון בעקבות רציחתה של אחותו (ד"א, גילמה אותה אחותו של לוג במציאות) בידי אוטו, הרגישה מעט מיותרת ואיטית, מאחר ובאופן ברור ההתרחשות האמיתית תהיה בעונה הבאה. היה ניתן להציגו לראשונה בפרק הסיום. מכיוון שאני אוהב פרטי טריוויה כמט חסרי ערך: לוג גילם ב-Life פקד משטרה בעונה השנייה, והחליף בתפקיד את דמותה של רובין וויגרט, עורכת הדין של סאמקרו, לואן.

– אגב הופעות אורח, אחרי ההופעה הנשכחת של ג'ואל מקהייל, בשני הפרקים האחרונים הצטרף דייב נבארו לסדרה כחבר כנופיה לטינית שעובדת תחת הנהגתו של נירו, לא משהו שהותיר רושם מיוחד. כמובן שאף הופעת אורח העונה לא השתוותה לזו של וולטון גוגינס. מה עם ספין-אוף בכיכוב טיג וונוס ואן דאם?

– אין ספק שנירו (ג'ימי סמיתס) הוא התוספת המבורכת ביותר העונה. הייתה לי תחושה רעה מאוד לגביו, אבל גם כשנפל שוב לענייני הכנופיה מהם ניסה לצאת לטענתו, זה נעשה בחן ואף הוסיף כוח מתוגבר לסאמקרו. הדמות מסתכמת בהודאה של נירו בפני ג'קס, שלמעשה כבר הגיע לסוף המשחק שלו לפני זמן רב ולמעשה ממשיך בעיסוקיו מבחירה. אני לא מאמין שהעסקה שלו עם ג'קס (נירו מוכן לפרוש כשג'קס יפרוש) תחזיק מים, ואם מישהו משניהם באמת יצליח לפתוח דף חדש, זה יהיה דווקא נירו.

– טעיתי בתיאוריה שלי בנוגע לטארה, שהיא נבנית כמחליפתה של ג'מה בתפקיד האישה המובילה של המועדון. עצם העובדה שהיא מנסה (ונכשלת) לצאת (ולהוציא את משפחתה) מצ'ארמינג הייתה אמורה להיות רמז לכך שהיא לא בנויה מאותו חומר כמו ג'מה. בסופו של יום, טארה רק משלמת את המחיר הכבד בהיותה אשתו של ג'קס: איבוד יכולתה לנתח, איום כלשהו מצד הקרטל/המחתרת האירית/קליי, ההסתבכות עם אוטו, והשיא – מעצר בשל מעורבותה במותה של האחות. יהיה מיותר לציין שכפי הנראה ההצעה מאורגון תבוטל, וגם החיבה של מרגרט כלפי טארה לא תשמור על תפקידה בביה"ח, אם טארה תצליח לחמוק ממאסר ממושך.

– לסיום, אי אפשר לסגור את העונה החמישית בלי פרידה מאופי:

 • בסיכומו של דבר לא נראה שהפסדתי משהו. מותו של אופי אולי היה מרגש ומדהים (אני כותב "אולי" כי לא צפיתי, כידוע), אבל נדמה לי לאור הסיכומים שלך והתגובות להם במהלך העונה שטוב עשיתי שפרשתי.

  • אם לא היה ברור ממה שכתבתי, אז הסדרה משמרת את התבנית הקבועה שלה מאז העונה השנייה. אם העונה השלישית הייתה מעפנה והסתיימה בטוב, הרביעית הייתה מצויינת והסתיימה רע, אז החמישית התחילה חזק, בהמשך הייתה לא יציבה והסתיימה בפרק(י) סיום נהדר(ים).

   אתה יכול לראות את המוות של אופי בסרטון השני, ואפשר למצוא כמה גרסאות של הסצנה באיכות נמוכה ביוטיוב.

   לפני הצפייה בדקתי מה פירוש שם הפרק בצרפתית, ואם לסמוך על גוגל טרנסלייט, אלו מילותיו האחרונות של אופי ("I got this"). למי שלא עוקב ואולי תהה, אז לאחרונה צ'אקי התחיל לדבר בחרוזים ואחרי שג'מה התעצבנה עליו (כך סיפרה במהלך הפרק האחרון) הוא עבר לצרפתית.

   • מעבר לסוף העונה המזעזע הקודם, כל הדברים שתיארת לאורך העונה רק הבהירו לי שמיציתי בין אם זה טוב ובין אם לאו. אני נהנה מהסיכומים, אבל גם מסתפק בהם (:

 • מישהו צריך לכתוב כתבה מפורטת ועניינית לגבי כל סדרות ה"איכות" בכבלים שהן בעצם סדרות נטוורק מחופשות. ראו ערך: ילדי האנרכיה, דקסטר והומלנד.

 • Saturn

  לא הייתי קורא לפרקי הסיום 'טובים'. והפינאלה הייתה מעצבנת ומטומטמת כפי שהתרגלנו. סטאר יעשה הכל כדי למנוע מטארה ומשפחתה לצאת מצ'ארמינג ובכך לחסוך מהכותבים לחדש, וסאטר יעשה הכל כדי להשאיר את אשתו רלוונטית בסדרה.

  צריך להחזיר את ג'מה למרכז הבמה ושתהיה האולד ליידי המובילה? אז בוא נעשה את טארה טיפשה ונשתין על סוף העונה הקודמת. להזכירם, לטארה יש מכת נגד הרסנית משלה: המעורבות האמיתית של ג'מה בהרצחו של JT. אך האם טארה מאיימת בחזרה כנגד ג'מה שהיא תספר לג'קס את כל האמת? לא ולא. הדבר נשכח מבינה.

  חוץ מזה, אין שום קייס להשאיר את טארה במעצר. מקרה קלאסי של SHE SAID SHE SAID. ויש את אוטו שמכחישיכחיש את ידיעתה ומעורבותה. הקטע עם אוטו היה מפגר במיוחד. אין שום הגיון לכריתת הלשון. אף אחד לא מכריח אותך להתוודות בוידאו. ולא שחוסר בלשון תמנע ממנו לכתוב מה שהוא רוצה ולשקר אם הם רוצה. סאטר סתם רצה להכניס לעצמו עוד סצנה גרפית חסרת פואנטה לחלוטין.

  אפשר להגיד שהכותבים השתפנו מלהרוג את טיג, דמות שמיצתה את עצמה כבר. אבל לפחות קשרו את זה לקליי והיה חביב. אבל אם אני הייתי קליי הייתי צועק לרוזוולט 'תעשה לי בדיקת GSR' וזה כבר היה מטיל בספק את החשד בקליי.
  כמובן שג'קס לא התעניין במאסרו של קליי אלא בכך שאוגוסט יוציא חוזה על קליי. אך משום מה אני בספק שסאטר ייפרד מדמותו של קליי בדרך דומה לאופי (חיסול בכלא).

  גם אני לא מבין את הטמטום על עלילת הנומאדס. למה קליי לא יכל לפנות לג'מה לבקש אותם. היא לא הייתה מציבה בפניו קשיים. כל מה ששמירת המסמכים עושה זה להוות ראייה חותכת למעורבתו בכל הקטע הזה….

  ובנוגע לג'קס, בשבילי איפה שהדמות שלו הושחרה באופן מוחלט הוא התקיפה שלו את וונדי והזרקת הסם.


  FX האלה. חידושי עונות נדיבים, מסכימים להאריך פרקים עד לאורך שעה+.. לו ורק היה מדובר בסדרה טובה שאני ממש אוהב..

 • Geeker

  הביצוע של ג'מה בשיר הפתיחה היה חלש עד גרוע. לקחו שיר נחמד והרסו אותו, אבל מי אני שאלין על אשת היוצר. אגב, השטיק של שיר נוגה ומעבר בין דמויות חושבות כבר נשחק עד דק בטלוויזיה בכלל ובסדרה הזו ספציפית. חלאס. אין עוד אמצעים ויזואלים למצב הזה?
  העסקה המשולשת – מרובעת (כבר לא עקבתי באיזה שהוא שלב) של ג'קס הייתה מעט מייגעת וג'וס חייב חייב חייב להפסיק להתבכיין כל פרק ולדמוע. תתבגר, גבר! אתה אופנוען קשוח!
  קיוויתי שבשלב כלשהו קליי לא ילך לכלא, אלא יחזור בעונה הבאה עם חבורה משל עצמו ותתחיל מלחמת אחים בסם קראו (עלילה שיכולה לפתח עונה 6 שיש לי תחושה שתהיה מיותרת מאוד). בהשוואה לעונה ה-3 המוצלחת (רק שאני לא טועה) העונה הזו הייתה סבירה.  בכל מקרה, רשימת אויבים לעונה הבאה מסתכמת כרגע בלי טוריק, אוגוסט וה-FBI.
  בכל מקרה 2, חבל לי על טארה.

  קראתי עכשיו את מה ש-SATUM כותב על העבודה שגם לטארה יש קלף מנצח בשרוול והיא "שכחה" (כמוני) ממנו. צודק.

  • אתה טועה. עונה 3 הייתה הגרועה בתולדות הסדרה.

   לא מן הנמנע שכמו בפעם הקודמת בה מישהו נכנס לכלא (ג'קס וכל חברי סאמקרו למעט אופי), העונה הבאה תחל בדילוג זמן כשטארה וקליי ישתחררו.

   למה לקרוא לסאטורן סתום? P:

 • miss bojarsky

  אז הצלחתי וסיימתי את העונה, הידד לי!

  ספויילרים לפרק הסיום

  אני מסכימה שהיו בעיות בעונה הזו, בעיקר מכיוון חורי העלילה, ההסתבכויות המיותרות והעובדה שמרבית המאורעות תלויים במקריות שחוזרת על עצמה שוב ושוב (כמו למשל, ג'מה שולחת את צ'אקי לתת שטיחי רכב לטארה והוא במקרה מוצא את העציץ עם הברכות לגבי העבודה החדשה).

  עדיין, ממרביתה מאד נהניתי. היא עדיין מספקת סיפור מעניין ועצמתי ששואב אותי אל תוך העולם הכה זר הזה עבורי. ואני עדיין אוהבת את הדמויות, במיוחד ג'קס. עצוב לראות את השקיעה שלו אל תוך העולם שעד לא מזמן הוא ניסה לברוח ממנו וכולי תקווה שיום אחד הוא כן יצליח לצאת.

  דווקא בפרקים האחרונים קצת התעייפתי (אולי בגלל הצפייה האינטנסיבית), אבל פרק הסיום אכן היה מוצלח.

  היה לי ברור במהלך כל העונה שלג'קס אין באמת כוונה למסור את טיגי לפופ ולוותר לו על הרצח של אופי, כך שלא הייתי מופתעת כלל מכך שזה אכן לא קרה וברגע שהוא ביקש את מסמך הכוונות מפופ המהלך כבר הפך לשקוף. התוכנית שלו לא כללה רק להכניס את קליי לכלא, אלא לדאוג לכך שהוא ימות כנקמה על מותו של פופ, שהרי לפופ היה חוזה עם רוצחים שכירים לפיו מי שהורג את רוצחו ראשון, מקבל חמישה מליון דולר.

  אני לא בטוחה שג'מה אכן הלשינה על טארה בסוף ושלא היה זה המרשל שגרם למעצרה, אבל אני אגלה מאד בקרוב אני מניחה.

  הדמות של ג'ימי סמית' חביבה עד מאד גם עלי.

  • miss bojarsky

   שכחתי דבר קטן קודם וזה להתלהב נמוכחותו של דונל לוג. ווהוו!! למיטב זכרוני אחותו במציאות שיחקה את אחותו גם בטריירס המופלאה.

 • Michael Ginzburg

  תומר, הרבה תודה על הסיכומים המרתקים והנהדרים הללו שלך!

© עידו ישעיהו