אקס פקטור 2: חצי הגמר

פורסם ע"י ‏איימס‏
בתאריך 15/12/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

פקטור מסביב לעולם: אקס פקטור בריטניה הגיעה לסיומה בגמר ארוך ונאה (בו עוד לא צפיתי במלואו). הזוכה היה ג'יימס ארתור, שהיה בתחתית לפני כמה שבועות, ובכך הפך לזוכה הראשון שהיה בתחתית מתישהו בעונה. חשיפת דירוג המתמודדים לאורך העונה מלמדת שג'יימס דישדש באמצע עד לשבוע בו היה בתחתית, ואז, כנראה בעקבות ההפתעה המעושה של השופטים, הקהל התחיל להצביע והוא התקדם למקום הראשון. כריסטופר מלוני המושמץ היה במקום הראשון לאורך רוב התחרות, ופינה את המקום הראשון לג'יימס. המקום השני, ג'אמיין דגלאס המתיש, שמר על המיקום הזה לאורך כל העונה. אני מספרת לכם את זה משום שדירוג המתמודדים השתנה תדיר לאורך העונה, כולל המתמודדים בראש הרשימה. אם הדירוג היה נחשף, הוא בטוח היה אחר (לדוגמא, ג'אמיין היה יכול להגיע למקום הראשון, או שכשג'יימס היה בתחתית זו לא היתה כזו הפתעה, והוא לא היה זוכה לאחר מכן לכזו תנופה במומנטום). בכל מקרה, ג'יימס היה הפייבוריט שלי, אז אני שמחה כמובן, וסינגל הנצחון שלו הוא impossible, החביב על fifth harmony.

אקס פקטור היתה עם עונה פחות טובה מהרגיש, עם פחות כשרונות גדולים, ועדיין – טובה אלפי מונים מהאמריקאית המדשדשת, שמוותרת גם על ל"א ריד, בניסיון להפוך לטלוויזיה ששווה לראות (בעוד שלמעשה, צריך לוותר על המנחים האיומים והפורמט המאכזב).

***

בחזרה באמריקה: חצי הגמר! כל מתמודד ישיר היום שני שירים.

השיר הראשון הוא בחירת המתמודדים.

טייט מתחיל, עם שיר קאנטרי בטוח. הוא ההוכחה שאין שום סיבה לקחת סיכונים בתחרויות כאלו, אין שום דבר רע בבחירת שיר בטוחה או צפויה (ולמה שיהיה!), וברור שטייט יגיע לגמר בשבוע הבא.

קרלי בחרה את Your song. זה שיר אולטרא-חרוש בתחרויות כאלו, ומאוד מעניין לראות מה קרלי תעשה איתו. היא בוחרת בביצוע מאופק ויפה, ומצליחה להבחין את השיר מהביצוע המקורי שלו, וגם מכל החידושים שלו (שזה טוב. החידושים שלו גרועים. אולי חוץ מאחד). האם זו ההופעה הטובה ביותר שלה אי פעם? לא ממש. אבל הופעה מוצלחת.

הלאה לאבירי הגופיות. הם בוחרים ב-baby I love your way, שמזכיר לאחים "זמנים פשוטים יותר". נו באמת, האח הצעיר הוא בן 16, מה זמנים פשוטים יותר? דמי אמרה להם שהנוכחות שלהם על הבמה לא מספיק דומיננטית, אז הם רוקדים בצורה מוזרה לאורך כל השיר. הם ממש מזכירים לי את כריס רנה מהעונה שעברה, בכך שהם זמרים ממש בינוניים, אבל איכשהו הattitude שלהם מביא אותם קדימה (כמו כריס, כנראה למקום השלישי). בעיני זו אחת ההופעות החלשות שלהם.

Fifth harmony סוגרות את החלק הראשון, עם הפקה משונה ותנועות מוגזמות. האמת שהן שמרו על הופעות מינימליסטיות מההתחלה, ואולי זה באמת מה שהיה חסר להן. בכל מקרה מכיוון שנראה שזה השבוע האחרון שלהן, אין להן ממש מה להפסיק. הן נשמעות טוב, ויש הרמוניות וכל מה שצריך, אבל כל המסביב קצת מרתיע, בעיני.

בחצי השני של התוכנית, המנטורים בוחרים את השיר שיביא את המתמודדים לגמר.

טייט מתחיל עם fall, בהופעה מצויינת שאני חושבת שתשאיר אותו במקום הראשון (לא נדע, כיוון שהתוצאות הללו לא יחשפו השבוע). אני חושבת שהיתרון של טייט, מעבר לכך שהמוסיקה שלו כנראה מדברת להרבה יותר אנשים מכל אחד אחר שם, היא שהוא מצליח להביע רגש אותנטי, שזה משהו שקרלי נכשלת בו כל שבוע. יחד עם זה שקרלי צעירה מאוד וזו כנראה ההזדמנות האחרונה של טייט, אני ממש מעודדת אותו, בעוד שלא כזה משנה לי אם קרלי תזכה או לא.

קרלי שרה את imagine. איכשהו, אחרי השבועות האחרונים, אני רוצה שאבא של קרלי יזכה. יש אפשרות כזו? אני אוהבת שמדברים על זה שיש סיכוי שקרלי לא תעלה לגמר, או שהיא עלולה לפשל. לא אהבתי את בחירת השיר. בסופו של דבר, כל השירים של קרלי נשמעים קצת אותו הדבר. זה בסדר כשהיא שרה את my heart will go on, אבל לא כששרים שיר עם אופי כמו imagine, והופכים אותו לבלדה מתקתקה.

Emblem3 בהופעתם האחרונה לפני הגמר, עם Hey Jude. אני מעדיפה את הביצוע הלא-מושלם ווקלית שלהם אך מלא האופי על פני הביצוע המושלם של קרלי, שניהם בחרו שירים קלאסיים ענקיים. השופטים מתלוננים שemblem3 לא גדולים כמו הביטלס. ובכן, כמובן. וקרלי רוז לא מגיע לקרסוליו של ג'ון לנון, אז?

Fifth harmoy סוגרות את התוכנית עם ביצוע שני שלהם ל-impossible. הביצוע הראשון של השיר היה רגע השיא שלהן בתוכנית, ולכן אני חושבת שזה הדבר הנכון לעשות. יכול להיות שהיותן בתחתית בשבוע שעבר תהיה הדבר הכי טוב שקרה להן, כי הן היחידות שמרגישות בסכנה, בגלל חשיפת ההצבעות, וזה יכול לעזור להן להגיע לגמר. הן בוחרות לשיר בספרדית, בחירה שלא כל כך משנה עבורי, ולא נראה שהשיר קיבל אופי לטיני בעקבות הבחירה הזו. בכל מקרה בהופעה הזו (והאמת שלאורך כל העונה) ברור שלורן כחולת העיניים היתה צריכה להתקבל לתוכנית בקטגוריית הצעירים, והיא היתה יכולה לנצח את התוכנית בעצמה (זה מה שצפיתי אחרי האודישן שלה). היא היחידה שלא מרוויחה מהיותה בלהקה. בכל מקרה, ביקורות השופטים הרעות גם רק מחזקות את הסיכוי שלהן להמשיך.

לסיכום, ברור שהקרב על התחתית השבוע יהיה בין emblem3 ובין fifth harmony, ובעוד שאני מעדיפה את fifth harmony, צריך להיות ריאליים, ולכן זה יקרה רק אם מספיק אנשים יחשבו שהן ממש בסכנה.
מעבר לכך, אני חושבת שבשבוע הבא תודח הלהקה האחרונה, ואז יזכה טייט, עם קרלי במקום השני. לפחות כך אני מקווה.

תגיות:
© עידו ישעיהו