כשהמתים נוקשים בדלת

פורסם ע"י ‏Tomer Soiker‏
בתאריך 28/11/2012 בקטגוריה ‏כתבות, סיכומי פרקים

ספוילר "המתים המהלכים" 3.07

מאוד נהניתי מהפרק. אחד הפרקים האהובים עליי בתולדות הסדרה, אולי הכי אהוב מבין פרקי העונה. לא שהיו חסרות בעיות, כרגיל.

אם לדלג לרגע מעל אירועי הפרק בפרט, אני חושב שאפשר להגיע למסקנה שדמותו של המושל כ"המושל" היא כישלון. הסדרה ניסתה להתרחק בהרבה מובנים מבן דמותו של פיליפ בקומיקס, ובמקום להציג אותו כפסיכופט אמיתי [1] פיצלו את הדמות לגרסה מרוככת ומרל. מרל, דמות שלא הופיעה בקומיקס כמו גם אחיו דריל, קיבל את כל ההיבטים הברוטאלים של המושל בקומיקס וזכה בכל הקופה, כי הוא מהווה את האיום האמיתי העונה, כלפי הקבוצה של ריק, כלפי אחיו וכלפי פיליפ. בתחילת הסדרה הועלו השערות ע"י מעריצים שמרל יחזור מתישהו בעתיד בדמות המושל. הם לא היו רחוקים מהאמת.

אני מתחיל לחשוד שכותבי הסדרה לא יודעים לכתוב דמויות נשיות, או שהם שונאים אותן. לורי הייתה טרחנית, אנדריאה אהבלה, קרול סתם מעצבנת ומיותרת, בת' היא… בת'; מגי דווקא אחלה בד"כ, אולי אף יותר ממגי שאני מכיר מהקומיקס. כפי שרגע לפני פגרת אמצע העונה הגעתי למסקנה מאוכזבת לגבי המושל, כך גם מישון. היא תקועה בפאזה משעממת מאז הופעתה המלאה הראשונה בתחילת העונה, מישהי שלא סומכת על אחרים ונראה שסבלה רבות מאז הגיעה אחרית הימים. מישון של הקומיקס גם היא לא הכי שפויה בעולם, אבל לא נרגנת ומנותקת לגמרי מהאחרים. אולי הבעיה בהצגתה לסדרה, בשונה לגמרי מהמקור, שם מישון הגיעה לבית הכלא והצטרפה לקבוצה באותו גיליון בו הופיעה לראשונה.

בין חומות וודברי גלן הוכיח אחת ולתמיד את היותו אחת הדמויות הכי מגניבות וקשוחות בסדרה. לא עוד נער שליחויות שנזרק אל מעמקי באר מים וכמעט נאכל ע"י מהלך גדול מידות. עמידתו במכות שקיבל ממרל, ולבסוף התמודדותו עם הזומבי בעודו קשור לכיסא, העלו את גלן לרמת גיבור על. בצד השני של הקיר מגי לא ידעה מול מה החבר שלה מתמודד וכשהמושל חקר אותה מאוחר יותר, היא כבר הייתה על סף שבירה, אז קשה להאשים אותה בהסגרת מיקום הכלא כשחייה וחיי גלן היו בסכנה מיידית.

הייתי בטוח שפיליפ ישתמש באנדריאה כדי לחקור את השניים, אולם הוא שלח אותה לסייע למילטון במחקר מטומטם. יחזור ומריחה של רעיון שהובן כבר בעונה הראשונה בעת מותה של איימי ואף במהלך טבח המהלכים באסם של הרשל בעונה השנייה. מילטון (מאמט על שם המחזאי?), מסתבר, הוא סתם אידיוט משועמם שבסופו של דבר בטח ייאכל על ידי אחד הניסויים הכושלים שלו.

יאללה, עוד פרק אחד לפגרה והצגתה של דמות חדשה ומעניינת. מקווה שהם לא ידפקו את זה כמו תמיד.

[1] לא שאין בו מהטירוף; ראשי הזומבים כחיות מחמד שמורים באקווריומים, בתו המתה-מהלכת המוחזקת בחדר סודי, מדיניות ה"הרוג כל מי שבא מחוץ (אלא אם זו בלונדינית מטומטמת עם פוטנציאל רומנטי) ואל תשאל שאלות", זירת הקרבות, החקירה של מגי. כולם נלקחו (גם אם לא במלואם) מהקומיקס, כמובן, חוץ מהרומן עם אנדריאה.

 • מיכאל גינזבורג

  פרק אדיר!!!
  אני במתח לא נורמלי עד שבוע הבא.

  שמח לראות שהמושל מבין טוב מאוד שאין לו סיכוי מול חבורה שכבשה כלא מידי עשרות זומבים.
   

 • Saturn

  פינאלה החצי-עונה בשבוע הבא? זה מסביר למה הם מנסים ליצור עימות גדול על בסיס כלום. מה לעזאזל אכפת למושל מהחבורה שבכלא?! יש אנשים בעולם חוץ מבוודבורי! זה כה מפתיע אותו שהוא צריך לחפש להרוג אותם כי איכשהו הוא שכנע את עצמו שהם מהווים איום עליו?

  אין שום הגיון בקו העלילה הזה. רצו ביג באד והוא ימלא את התפקיד לא משנה איך. תשחרר את גלן וחברתו וזה סוף הסיפור.
  מה הוא כה מופתע שחבורה הצליחה לנקות את בית הכלא כאשר הוא הצליח להקים קהילה, ועם כמויות הנשק שיש לו לנקות את הכלא זה מטווח ברווזים.

  ריק ואנשיו פורצים לוודבורי. כן, תעשו את עצמכם מטרה מול אנשים עם נשק ותחמושת רבה יותר. תבואו לשער המרכזי, תציגו את עצמכם ותדרשו את גלן וחברתו בחזרה ושכל אחד יילך לדרכו.

  אבל יש פגרה. חייבים לצאת עם אקשן ולעזאזל עם הגיון. למושל משעמם בוודבורי ומחפש בכוח אנשים שמחוץ לקהילה כדי להרוג בגלל שבא לו. והחזקת השבויים רק נותנת סיבה לריק להתעמת עם המושל כי אם פיליפ היה משחרר אותם ריק היה נמנע מהלכנס לתאקל שכזה כאשר הם האנדרדוג.

  • מיכאל גינזבורג

   מסכים איתך. 

 • החלטתי שעדיף להשוות בין הסדרה לקומיקס בהודעה נפרדת, כך שרק מי שמוכן להיחשף לספוילרים יעשה זאת מבחירתו. כאן גם המקום להגיד שהסדרה הגיעה לנקודת השקה עם הקומיקס שקראתי עד כה, ואע"פ שאני יודע כמה דברים שאירעו בהמשך, את מרביתם לא קראתי בעצמי. מקווה שאספיק להשלים קריאה בחודשים הקרובים.

  כאמור, ספוילרים:- כבר ציינתי בעבר שהמפגש עם המושל היה שונה מאוד מכפי שהיה בקומיקס. ריק, גלן ומישון הם שהגיעו לוודברי, אז נחשפו למתרחש בוודברי (הבידור המקומי היה האכלת זומבים בזרים, כפי שנעשה לצוות המסוק המתרסק). ריק כמובן התרעם על מה שהמושל חשף בפניו, וכעונש על חוצפתו כף ידו הימנית נגדעה (הוא פצע אותה קשות לפני כן והיא לא תפקדה כראוי). ריק נלקח למרפאה לצורך טיפול, שם הוחזק באסיר, בעוד גלן ומישון הוחזקו כאסירים בתאים סמוכים. מישון נאזקה בשלשלאות ונאנסה באכזריות ובאלימות ע"י המושל כמה פעמים ביום, שעות על גבי שעות, בעוד גלן נאלץ לשמוע הכל. בסופו של דבר הוא נשבר והסגיר את מיקום הכלא. כך, פחות או יותר, הסתיים הספר האחרון שקראתי.- זריקת המשוגע מהבקתה כטרף לזומבים דמתה מאוד למשהו שאירע בקומיקס לדמות אחרת, תומאס. הוא היה אחד מארבעת האסירים ששהו בקפיטריה כשהשורדים הגיעו לכלא. תומאס היה אדם בגיל העמידה עם מראה חנוני ותמים למראה שטען שנכלא בגלל העלמת מיסים. דקסטר היה גבר שחור עור גדול מימדים שרצח את אשתו הבוגדנית והמאהב שלה והיווה גורם מתריס מלכתחילה. אנדרו היה נרקומן לשעבר, חוזר בתשובה ובןן הזוג של דקסטר. אקסל היה חבר כנופיית אופנוענים והיחיד שבאמת השתלב בקבוצה החדשה. לאחר זמן קצר שתי בנותיו התאומות של הרשל נמצאו ערופות ראש במספרת הכלא. דקסטר היה החשוד המיידי ונכלא באחד התאים. כשאנדריאה הותקפה ע"י תומאס במכבסה ופניה הושחתו, היה ברור שהוא זה שרצח את הנערות. ריק היכה אותה עד בלי היכר וידו הושחתה (אותה כף יד שנכרתה מאוחר יותר ע"י המושל). ריק התכוון לתלות את תומאס והרשל הוזמן כדי לצפות. פטרישיה (בשלב הזה היא עדיין הייתה בחיים) החליטה שזו טעות וניסתה לשחחר אותו, אבל תומאס ניסה להרוג אותה ונורה למוות מספר פעמים ע"י מגי. גופתו נזרקה כטרף לזומבים שמחוץ לכלא, בעוד הרשל ובנו בילי צופים בנעשה.כמו שזה נראה, תומאס של סדרת הטלוויזיה היה מבוסס בעיקר על דמותו של דקסטר, בעוד אוסקר מבוסס במראהו על דקסטר. אקסל הטלוויזיוני שונה מדמותו בקומיקס (הוא יותר רדנק מאופנוען, קטן ורזה בהרבה, ויותר מופנם). אם כבר, אוסקר קיבל את מרבית המאפיינים של אקסל. חבל שאחד מהאסירים לא היה רוצח נשים מטורף, בת' נראית כמו הקורבן המושלם.אנדריאה המצולקת: http://i44.tinypic.com/2zgufkh.jpgריק מאבד את היד: http://images.wikia.com/walkingdead/images/6/68/8f9054c7336440330bea60fbcdfbda94.png
  מישון בשבי: http://images.wikia.com/walkingdead/images/a/ac/1179601-lastscan10.jpg
  אקסל: http://images.wikia.com/walkingdead/images/b/b4/Axel_Tat.jpg
  אנדרו ודקסטר: http://images.wikia.com/walkingdead/images/1/13/Andrew2.png
  תומאס: http://images.wikia.com/walkingdead/images/0/08/Thomas2.png
  הרשל, מגי ובילי: http://images.wikia.com/walkingdead/images/d/de/Maggie_despedida.jpg

 • לא הספקתי להוסיף לפני שהסיכום עלה: יחד עם גלן, מה שהכי אהבתי במהלך הפרק היה הנעימה עמוסת הבס שהושמעה במהלך סצינת הסיום. אני לא מחובבי ז'אנר האימה, אבל חשדתי שאני אמור לזהות את הרצועה מפס הקול של איזשהו סרט אימהזומבים קלאסי. לאחר שניסיתי לגלות מה שם הנעימה, עולה שמדובר ביצירה מקורית של מלחין הסדרה, בר מקרירי, אז כל הכבוד לו.
  http://www.bearmccreary.com/blog/the-walking-dead/the-walking-dead-when-the-dead-come-knocking/

 • Eliav

  גם בפרק הזה וגם בפרק הקודם ממש הייתי במתח שזה ימשיך, דבר שלא קרה לי מאז תחילת הסדרה (ועוד יותר הפתיע אותי כי קראתי את הקומיקס). בנוגע לכך שוודברי מתעניינים בכלא זה הגיוני. בקומיקס המושל רצה לדעת על הכלא כי הוא ידע שזה יהיה מקום יותר בטוח בשבילו וגם הוא ידע על ארנסל הנשקים והמגנים שיש שם (ריק והחבורה שלו הגיעו לוודברי עם תלבושת מלאה ומוגנת של שוטרים). הוא פשוט רוצה להגיע לכלא להרוג את כולם ולקחת את הציוד והנשק או להעביר לשם את אנשיו.
  גם מישון בקומיקס לא כזאת שונה מהסדרה, בקומיקס היא אומנם יותר משוגעת (בכל זאת היא הלכה לבד במשך חודשים) אבל גם בשלב מאוחר יותר כל מה שהיא עושה זה להיות קשוחה ולהרוג כל מי שמפריע לקבוצה.רק רציתי להוסיף כמה דברים לגבי מה שקרה בקומיקס, אז מן הסתם אזהרת ספויילרים:קודם כל גלן באותה תקופה בקומיקס היה הרבה יותר חלש נפשית, למעשה שהוא הוחזק בשבי לא נגעו בו בכלל! פשוט הוא שמע מה עובר על מישון וכאשר המושל הגיע אליו הוא פשוט נשבר. לאחר שמישון השתחררה מהשבי של המושל היא התנגבה לבית שלו, קשרה אות ופשוט התעללה בו. כמה התעללה? היא התחילה בכמה חתכים והוצאת ציפורניים, כמה קידוחים בגוף שלו(!!), הדיקה את איבר המין שלו לרצפה עם פטיש אויר (!!!) ובסוף הוציאה לו את העין (!!!!!!) באופן מפתיע המושל שרד את זה. ואגב היא לא דיברה על זה עם אף אחד ולא שפכה את הלב על כך שאנסו אותה.

  • אפשר לטעון שהמטרה של המושל הטלוויזיוני זהה, בעקבות מה שעשה לאנשי המשמר הלאומי. יחד עם זאת, הוא לא יודע כלל מה קורה בכלא וכרגע מבחינתו בסה"כ מדובר באיום פוטנציאלי מאחר וריק ושות' השתלטו על מתקן כליאה שורץ מתים. אם כבר, ובחזרה לטענה שלי בסיכום הפרק, מרל משחק כאן את תפקיד מי שדוחף למאבק עם קבוצת הכלא בכך שעירב את וודברי עימם בחיפושיו אחר אחיו. במקום שהמושל יהיה מי שמוביל את המאבק נגדם, מרל "גנב" ממנו גם את התפקיד הזה.

 • קטע קצרצר בכיכובו של טייריז (צ'אד קולמן) מתוך פרומו לפרק הבא מתחנה דוברת ספרדית כלשהי:
  http://youtu.be/Ex3IWMkc_gU

 • שבעה פרקים הספיקו כדי להפיק לקט מעולה של מישון זעופת הפנים.
  http://www.vulture.com/2012/11/michonne-scowl-walking-dead.html

 • Saturn

  אגב, מה פשר הקטע המטופש עם קארל והשם שהוא בחר לתינוקת. על שם המורה שלו בכיתה ג', באמת? זה כה מתבקש שיקראו לה לורי.

  • קוראים לה ג'ודית גם בקומיקס. לא יודע למה מפני שעדיין לא הגעתי ללידה. לורי בקומיקס שרדה את הלידה, אז אולי הסיבות לשם שונות. אבל כן, הסיבה של קארל הייתה מאוד מטופשת.

© עידו ישעיהו